Снаа Vs Свекрва

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.708
Поени од реакции
19.795
Јас имам ептен ок однос со свекрва ми, ми ги чувала децата кога и да сум ја замолила небило проблем место да одат у градинка она ги чуваше, и кога ке се вратев од работа секогаш имав и ручек направен и ако имало нешто да се запегла и тоа, па сега некогаш ако пререче нешто и ќе си прекутам сепак нејзе у 3 ноќе да и се јавам ќе дојде од каде и да е, сега има здравствени проблеми (остеопороза) па јас се трудам малку да и надокнадам за она што нам ни го посветила во овие 9 години, и секогаш сум била потполно искрена кон неа и она кон мене, место да ја уговарам по комшии се што ми пречело сум и кажувала во лице а исто и таа мене, чиста сметка долга љубов не за џабе се рекло.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.832
Поени од реакции
29.498
Мислам дека помладите (денешните) свекрви се каде-каде подобри од нивните свекрви баш поради нивниот однос со нивната свекрва која патем кажано душата им ја ваѓала :))

Јас познавам барем десеттина денешни снаи и свекрви кои по цел ден се заедно и одлично се сложуваат.
Ама без разлика, кога би бирала секако дека би одбрала сама да живеам без свекрвата.
Никогаш не ми било јасно зашто секогаш мора да биде тоа некакво правило дека треба да има некоја препирка меѓу снаата и свекрвата. Ако и двете се ок личности, стрпливи, толерантни, нема зашто да има препирка или било какво расправање меѓу нив. А ако едната од нив не чини тогаш таа нема да се согласува со никој околу неа. Нема врска тоа однос снаа-свекрва, туку тоа е прашање до личноста и нејзиниот карактер.
primer na dve mnogu jaki izdrzhani i pametno razmisluvanje(y)., abe miki ....i shutrak neka me oslovuva ., samo da ne bide vo stilot .....ej ....alo.....ili namesto da povika po ramo da chukne;)., podobro nekako odkolku nikako
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Сепак, сепак...
Во заеднички простории живеачка - не. Зошто тоа е извор на проблемите, реално.
Секакви луѓе постојат, не може да се обвини ,,свекрвата,, или ,,снаата,,. На крајот, можеби и двете се супер личности - само различни.
Јас према (можеби идната) свекрва сум се поставила коректно, си имаме и двете свои граници, и двете фино соработуваме.
 
Член од
1 февруари 2010
Мислења
120
Поени од реакции
41
Колку подалеку од очи толку поблиску до срце ... Така да снаата на еднатаа страна , свекрвата на другата страна на градот ( најмалку ) !
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
23
Поени од реакции
11
Да ви кажам искрено се регистрирав на форумов исфрустрирана од нелогичното однесување и неписменоста и неупатеноста на дотичната особа ,,добро познат,,.
Се разбира дека си мамин син тоа со гаранција и да ти кажам не е тоа некоја воопшто страшна работа па кој не си ја сака мајка си? Но, овде постои еден проблем и нешто на кое ти забораваш.... Па и твојата МАЈКА е ЖЕНА која што твојот татко ја донел од улица како и таа што ке дојде кај тебе дома да ти биде жена( јака и душа ја жалам предвреме) и ти ке имаш деца кои се разбира ке ја сакаат својата мајка и ке ја бранат и штитат како што ти го правиш тоа и тогаш кажи им на твоите деца дека нив може МАЈКА да им биде секоја која што ти би ја довел од улица... Тоа се коси со твојата филозофија и мислам дека ниту можеш ниту пак знаеш што пишуваш и во какви крајности одиш. Епа ај ожени се нека жена ти ти роди 10 деца како што велиш самиот и кога ке налета ,,другата која ке ти го смати умот,, смени ја. Ама не заборавај и татко ти е маж па и нему некоја ке му го смати умот и тој би ја оставил мајка ти.... сеедно ке ти биде.... Мислам нон сенс не размислуваш воопшто логички можеби и не ни размислуваш туку само фрлаш натрупани зборови и мисли кој некаде си ги слушнал предходно. Кога веке коментираш и го изнесуваш своето мислење потруди се малку и да размислуваш логички.
P.S. И не заборавај и МАЈКА ТИ е ЖЕНА која што татко ти ја довел од улица, а можело да биде било која ама немаше да ти биде мајка ....
 
Член од
14 август 2009
Мислења
27
Поени од реакции
13
„Добро познат“ вели дека жената е „полов орган“ за него, што значи според неговата филозофија и мајка му е „полов орган“ за татко му и може да си очекува некоја да му го смати умот и да си ја донесе дома, а него и мајка му да ги избрка на улица...

А за другите што чекаат девојката - жената да им готви, чисти, да им раѓа и чува деца, па навечер да им биде одморна и за секс... „то више нема ни у Београду“! Речиси во сите РАЗВИЕНИ земји, мажите и жените си ги делат обврските, така да господата мажи нека си купат некој кувар и нека си засукаат ракави... па да си каснеме некое убаво питиче...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
„Добро познат“ вели дека жената е „полов орган“ за него, што значи според неговата филозофија и мајка му е „полов орган“ за татко му и може да си очекува некоја да му го смати умот и да си ја донесе дома, а него и мајка му да ги избрка на улица...

А за другите што чекаат девојката - жената да им готви, чисти, да им раѓа и чува деца, па навечер да им биде одморна и за секс... „то више нема ни у Београду“! Речиси во сите РАЗВИЕНИ земји, мажите и жените си ги делат обврските, така да господата мажи нека си купат некој кувар и нека си засукаат ракави... па да си каснеме некое убаво питиче...
Ммм има тема за ова, но во секој случај, Добро Познатиот е секако добро познат по идиотски изјави колку структурата и улогите во семејството :) Затоа не му се обрнува внимание, де :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
А за другите што чекаат девојката - жената да им готви, чисти, да им раѓа и чува деца, па навечер да им биде одморна и за секс... „.
па не мора само навечер...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Само не ми е јасно, како маж кој рмбал од утро до мрак.... е одморен де?
да не одиме офтопик пошто темата е свекрва и снаа, прочитај нешто од ова (замени дел од вежбите со физичка работа...), ќе видиш отприлика како мажите функционираат. Физички напор до извесни граници и добра храна, подобро за здравјето и сексот.
http://longevity.about.com/od/lifelongfitness/a/exercise_sex.htm
http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=116931
сепак вакви информации се поадекватни за у здравје или љубов и секс

он т. ако човек знае да се снајде и да живее со луѓе (ако се мора-такви се состојбите со домувањето во РМ -скапи станови, мали плати, скапи кредити), нема бариери помеѓу снаа и свекрва...ни меѓу баба и зет.
 

Романтичарка

надежна форумџика
Член од
31 октомври 2009
Мислења
382
Поени од реакции
91
само се жали и чека на нас снаите да ја служиме.
Не е работата дека сака снаата да ја служи.
Денес повеќе проблем се снаите одколку свекрвите,оти од своеглавнота и себичноста не може да се излезе на крај со нив.
Сакала сама да живее со мажот,а одела со сопругот години и години и ја знаела целава ситуација каква е кај него.
Претходно арен и бил,а кога ќе стапат во брак се нешто им смета,де нова кујна требало,де нов лежај,де нов мебел.
Свекрвата и свекатот им биле досадни,а кога треба да им се помогне не се досадни.
Јас не викам не дека секој си сака приватност и самостоен живот,но ако станува збор за живот во една куќа на кого му смета слободно нека си се снаоѓа како си знае,а не само да прави кавги и раздори меѓу фамилиите.
 
Член од
14 август 2009
Мислења
27
Поени од реакции
13
па не мора само навечер...
Па за у друго време ќе треба да излезат од работа, или да ги избркаат децата или пак да не го зготват ручекот :))))) Само навечер останува празен термин ;)
--- надополнето: Sep 29, 2011 9:38 PM ---
Јас имам ептен ок однос со свекрва ми, ми ги чувала децата кога и да сум ја замолила небило проблем место да одат у градинка она ги чуваше, и кога ке се вратев од работа секогаш имав и ручек направен и ако имало нешто да се запегла и тоа, па сега некогаш ако пререче нешто и ќе си прекутам сепак нејзе у 3 ноќе да и се јавам ќе дојде од каде и да е, сега има здравствени проблеми (остеопороза) па јас се трудам малку да и надокнадам за она што нам ни го посветила во овие 9 години, и секогаш сум била потполно искрена кон неа и она кон мене, место да ја уговарам по комшии се што ми пречело сум и кажувала во лице а исто и таа мене, чиста сметка долга љубов не за џабе се рекло.
Во принцип и кај нас е слична ситуација, само што свекрва ми скрши колк, така да сега ние треба повеќе да се најдеме... Но, да не застранувам многу, муабетот ми е дека и двете страни треба да прават отстапки, сепак се работи за оформени луѓе, различни карактери.... и со мажот што го сакаш треба да се прилагодиш, а камо ли со жена која во првите моменти ти е странец и плус сте си некој вид „конкуренција“ :)). Но со взаемна толеранција и со трпение може се да се постигне!
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
23
Поени од реакции
11
Свекрвите не дека не сакаат некој да ги служи сакаат ама вешто умеат да го скријат тоа. Па и мене некој да ме служи нема да се бунам. Ама работата е што свекрвите се тие што се чувствуваат загрозени од снаите. Кога дома ке дојде снаа сите отчекуваат таа да се прилагоди што е сосема нормално, но зошто па и тие да не се прилагодат на нејзе кога веке ти дошла дома мора да ја прифатиш со сите нејзини маани и доблести. Јас со години сум таква каква што сум мене така ми е убаво е сега неможе мене свекрва ми да ме тера да се сменам или некои мои навики да сменам или мислења затоа што на нејзе така и одговара. Јас со мојот сопруг бев во врска 5 години и многу убаво знаев што ме чека. Со свекрва ми живееме во заедница па и не ми е лошо таа ме прифати таква каква сум можеби не сум совршена ама пак ни таа не е. Кога и двете страни ке имаат желба за компромис, ке имаат разбирање една за друга и взаемна почит работите можад многу лесно да се средат. Како велат старите ,,два остри камења не мелат жито,,. Така е и кај снаа и кај свекрва секогаш мора едната да попушти ама па сега да не е секогаш истата и само тогаш ке имаат убав соживот. Но, сепак и карактерот на двете многу влијае на тоа. Ако снаата е разгалена од дома како што знам милион такви нека не отчекува дека кога ке се омажи таму ке ја лулаат во раце. За да добиеш нешто во животот треба тоа и да го заслужиш. Поздрав за сите снаи ;) , па и јас сум снаа. :)
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
30
Samo sto se prikluciv na forumov i sakam na Dobro Poznatiot da mu kazam nesto.....
Decko, ednas i majka ti bila skrapja, ednas i majka ti bila zenski polov organ koj naletala na maski polov organ, ednas i taa bila necija nevesta koja sakala da sozdade semejstvo i da te rodi tebe nedodelkan koj nema dve cisti so zivotot, aj da ja vidam taa adna sto ke aleta an tebe i ke se zacrni da se omazi so tebe....
Ne uspeav ni da docitam ni da vidam koj sto ti komentiral, vidov i deka e odamna postov, seedno mnogu me izrevoltiraa tvoite komentari, samo da znaes edno, jas majka mu na decko mi ja pocituvam poveke i od decko mi i sestra mu zatoa sto zenata zasluzila....
E mnogu se iznervirav....
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Ја никогаш не сум имал проблем со свекрвата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom