Сметате ли дека Папата треба да дојде во Македонија?

  • Креатор на темата NIKA
  • Време на започнување

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Што мислите?Ако треба да дојде кој треба да го покани?Ако не зошто? Дали посетата ке промени нешто?И зошто досега Македонија не е посетена од Папата?
 
Член од
10 мај 2006
Мислења
92
Поени од реакции
6
NIKA напиша:
Што мислите?Ако треба да дојде кој треба да го покани?Ако не зошто? Дали посетата ке промени нешто?И зошто досега Македонија не е посетена од Папата?
Можеби затоа што католиците се незначаен дел од населението во Македонија. Duh!!!
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Не гледам зошто да не дојде и не гледам зошто на некого би му сметало тоа...
мене конкретно не ме менува ништо тоа...
факт е дека постојат кај нас католици, и чисто од респект кон нивните верувања сум за
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Like, totally... Папата Бенедикт има у план повторно обединување на двете цркви, логички е дека ќе треба да дојде, ама пошо е стар....Плус и некоја параноја ги фатило од тероризам...шо знам...уше нема отпатувано во никоја друга земја иначе.
 
Член од
15 март 2006
Мислења
195
Поени од реакции
1
плус има многу муслимани
 
Член од
10 мај 2006
Мислења
92
Поени од реакции
6
И мене не би ми сметало. Кој се нема дојдено у оваа држава, само папата фали па да влеземе у Гинисовата книга на рекорди како држава со најголем број посети од странски делегации
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
J0ker_MKD напиша:
И мене не би ми сметало. Кој се нема дојдено у оваа држава, само папата фали па да влеземе у Гинисовата книга на рекорди како држава со најголем број посети од странски делегации
Папата е странска делегација ?!?!
 
Член од
15 март 2006
Мислења
195
Поени од реакции
1
Па да де, дека доаѓа од Ватикан
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Па добро.. ја не сум толку narrow-minded... не гледам од каде доаѓа, гледам што претставува ... во овој случај станува збор за религија, не за политика
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Тогаш зошто не доаѓа?
Има католици, можеби сме малку но не има.
А тоа дека не е посетил ниту една земја....беше во Германија летово на 20 Светски ден на младите.Има планови да ја посети Полска, Турција и пак Германија(но сега на официјална посета-онаа претходната беше задолжителна).
Не сметам дека тоа што има муслимани или тероризам ке му пречи.Напротив! Папа Иван Павле 2 дури и во војна одеше на посети.Дури и атентат преживеа но не се откажа.
Туку заслужуваме ли да дојде?Ако дојде не значи дека ке се соединиме сите христијани во едно(јас сум за) просто за Македонија ке биде голем плус.Смисол сите држави кои што биле посетени од папа потоа запад ги смета за нешто по.Така мислам јас.Дури и потоа повеќе помагаат.
Но многу се меша политикава при нас.
Ете поради недозволата да градиме црква во Секирник....нема да не примат на 21 мај.Ако ги прекинеме односите со Ватикан тогаш со кој ке имаме.Уште тоа ни треба.И после никој нема да не признава.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Src, вервај, и во ватикан има ТЕШКА замешаност у политика. Не знам јас, малце сум упознаен со делата на Бенедикт, но колку што знам оваа година не е баш највише активен. Се шушка дека имал некој ас под ракав.
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Шпекулации.
Што значи активен?
Напиша енциклика,пораки,редовно држи Ангел господов во недела во 12, има архиерејски свечени литургии доста во годинава,т.е се грижи за верниците....зарем не му е тоа работата?Сепак тој е една година папа, не може за толку време да неправи некој бум!!!
 
Член од
10 мај 2006
Мислења
92
Поени од реакции
6
Vnuce напиша:
Па добро.. ја не сум толку narrow-minded... не гледам од каде доаѓа, гледам што претставува ... во овој случај станува збор за религија, не за политика
Има ли поголема политика од религијата? Колку војни почнале поради религија а колку поради политика? Ке видиш дека религијата е мајка на сите политики на светот....
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
го очекував ова...
тоа што има гнаси на овој свет и што ги мешаат тие ствари тоа е друга ствари ... религијата (или поубаво кажано верата) не би требало да има допирна точка со политиката
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Pa zasto da ne dojde.Iako e poglavar na katolickata crkva na krajot na kraistata i nie pravoslavnite i katolicite sme hristijani.A zasto ne dosol ne znam mozebi deka sme mala zemja a moze i nema vrska toa.Kako i da e pozelno e da dojde i kaj nas osobeno sega koga imame problemi so Srpskata crkva.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom