Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.651
Поени од реакции
81.710
Кога сме веќе кај Стевчо, и самите знаете дека во поглед на градење и земање станови Изет Меџити беше апла полош од овој... маме му еба на цел Чаир, една од најзелените општини во Скопје. Али никој не смее да го спомне ага Меџити, посебно не Северxhаните кои се сега во транс од апсењето на Стевчо (кладба дека ќе го пуштат после изборите :kruna: ).

Ми текнува што изјава даде кога СЈО му влезе во општина и му зема некој материјал, мислам дека беше за дивоградби. Беше у стилот дека не се противи на работата на СЈО, тој увек бил да се почитува законот.... си знаеше дека влакно на главата нема да му фали, затоа и се курчеше со изјавите.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ох бе, повеќе пати ја читам тажната приказна за Стевчо и за кучето :sick:

Мал си уште изгледа, ве частел сладолед на сите дечиња во маало кај бабати и за тебе е нормално да е најдобар :D

Нејсе, јавна тајна е дека Стевчо е комшија на пола Скопје, и нема што повеќе да се коментира на таа тема. А дали сегашните се исти ќе покаже времето. Ако прават исти глупости, се надевам дека се свесни дека ќе дојде ден кога и тие ќе бидат уапсени и осудени.
AlaNF0rD,

се-де-се-то веќе прави непоправливи грешки, така да нема(ме) потреба од бесконечно чекање за увид во нивните грешки, кои се фатални и очигледни.

Нема да бидат апсени се‘ додека нивниот ментор им го штити грбот, во периодов во кој се-де-се-то треба да ја исполни агендата ради која е инсталирано на власт.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.816
Поени од реакции
15.739
Ова е веќе релативизирање на одговорност. Непотизам си е непотизам и дефиницијата за истиот ги опфаќа сите подеднакво, без разлика дали се работи за чистач или директор. И да е дефицитарна струка вработувањето ќе си оди транспарентно и ќе се применува мерит системот, од кој што патем ни трага ни глас.
а од кај знаеш кој како и КОГА е вработен ???
еве јас знам случка да на една пријателка ќерката се вработи пред 6-7 години во гимназија во центар на Скопје ( а не па во Тунгузија) и без врски и без партија и без ништо посебно , немаа наставник, таа беше единствен кандидат...
Сето ова што го лае кутрето на соопштенијата од сдс е само замаглување на дузини паразитски вработувања во елем, мепсо, аеродромот и слични високоплатени легачки места, а па да не зборуваме за дузини советници кој немаат квалификации ни за портири...
еве сега друга будалаштина, галамат зошто невработениот син на Иванов уплатил за стан... па 80% од младите во државата кој уплатиле стан добиле или комплет или дел пари од родителите и никој не им праел проблем.. а порано, во 89 кога го продадов првиот стан и уплаќав поголем, во УЈП имаше формулари за потекло на парите, без обзир дали формално или не, а сега нема таква работа...
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
случка да на една пријателка ќерката се вработи пред 6-7 години во гимназија во центар на Скопје ( а не па во Тунгузија) и без врски и без партија и без ништо посебно , немаа наставник, таа беше единствен кандидат...
Јас сум жив пример што ми се деси ето ова беше пред 5г на заебанција со другарка подадовме на оглас во Прилеп имаше во УЈП бараа огласот беше збунувачки формулиран да незнаеш како што пишале Администратор а во инфото само Мрежа познавање јас си подадов док факултеска диплома + ccna + mcsa сертификати веруваш апсолутно ништо не ми вратија и дали сум одбиен ни дали сум преклификуван и не ни ме интересираше то време оти имав друга раб беше за заебанција оти сите кои се занимаваме во ИТ платата во Админстрација е мизерија за разлика од приватни фирми/фриленцер може ќе се јават сега по 5г лооооол али има многу случаеви ко твојот кои немаа кадар без разлика партија ги примаат али ретки се тие
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
а од кај знаеш кој како и КОГА е вработен ???
еве јас знам случка да на една пријателка ќерката се вработи пред 6-7 години во гимназија во центар на Скопје ( а не па во Тунгузија) и без врски и без партија и без ништо посебно , немаа наставник, таа беше единствен кандидат...
Сето ова што го лае кутрето на соопштенијата од сдс е само замаглување на дузини паразитски вработувања во елем, мепсо, аеродромот и слични високоплатени легачки места, а па да не зборуваме за дузини советници кој немаат квалификации ни за портири...
еве сега друга будалаштина, галамат зошто невработениот син на Иванов уплатил за стан... па 80% од младите во државата кој уплатиле стан добиле или комплет или дел пари од родителите и никој не им праел проблем.. а порано, во 89 кога го продадов првиот стан и уплаќав поголем, во УЈП имаше формулари за потекло на парите, без обзир дали формално или не, а сега нема таква работа...
Списокот со вработувања беше за општина Прилеп во времето додека Марјан Ристески беше градоначалник. Случајно јас живеам во горенаведената општина и гледам по кој принцип одат вработувањата, и тогаш и сега. Е сега во Прилеп нема аеродром, елем и мепсо веројатно се на ниво на подружници, па така главните вработувања на партиско ниво воглавно се во: општината, средните и основни училишта, градинките, има еден факултет - економски, дисперзираните не ги ни бројам, општата болница е актуелна во моментов по што Муцето се живо и диво исповработи таму, после следат водовод, комуналец...и тоа е воглавно.

Примерот што ми го даде е за Скопје. Јас Скопје идам еднаш на три години, и тоа ако морам. Така да не знам по кој принцип одат вработувањата таму, но чисто се сомневам дека е поразлично од овде. Оти како што велат, рибата смрди од главата, а во Скопје се сите министерства, т.е главнината од јавната администрација работи таму. Додека примерот за жал спаѓа во домен на статистичка грешка, оти и јас знам многу кои што "без врски" влегоја на државно, ретко кој овде ќе ти признае дека се вработил некаде со врски, тие секогаш биле најдобрите, дефицитарен кадар за триење на газот од столица на измислена позиција во јавна администрација.
Па овде за во обична маалска продавница ти требаат врски да влезеш како продавач на каса, не па за во јавен сектор.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.602
Поени од реакции
3.307
Ох бе, повеќе пати ја читам тажната приказна за Стевчо и за кучето :sick:

Мал си уште изгледа, ве частел сладолед на сите дечиња во маало кај бабати и за тебе е нормално да е најдобар :D

Нејсе, јавна тајна е дека Стевчо е комшија на пола Скопје, и нема што повеќе да се коментира на таа тема. А дали сегашните се исти ќе покаже времето. Ако прават исти глупости, се надевам дека се свесни дека ќе дојде ден кога и тие ќе бидат уапсени и осудени.
Сеуште се чека во јавноста да излезат доказите за 70те стана. Исто како и доказите дека Грујо изнел 6 миљарди во банки во Белизе
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.816
Поени од реакции
15.739
... измислена позиција во јавна администрација.
Па овде за во обична маалска продавница ти требаат врски да влезеш како продавач на каса, не па за во јавен сектор.
ај не го тапи, да ви се плукнам во Прилеп ако за вработување во основно училиште во КривоГаштани треба врски со локалната власт....какви врски за продавачи кога со години веќе насекаде стојат залепени повици Бараме продавачка..
А јас пишувам дека дефицитарни се доктори ама и наставнички кадар, имаше званично од АВРМ...
Непотизам е вработување во државна служба на неодговорно паразитско место а плати над 500 евра, задниве години не да се намалија такви работи туку ги зголемија... и власта молчи, дури оној со забите недопраени прво се избрза и сам излана дека фамилиите на политичарите на сдс требале во државна администрација да работат, а тутурутката (што го ставија министер за екологија) дури тресеше будалаштини дека стручниот кадар од сдс бил 10 години дискриминиран и од приватно:mad:
Ало, кој стручен кадар воопшто има партиска книшка ?????????????
Стручен кадар ако не му е арно тука досега си заминал во странство...
Доста глупости[DOUBLEPOST=1553037012][/DOUBLEPOST]
Јас сум жив пример што ми се деси ето ова беше пред 5г на заебанција со другарка подадовме на оглас во Прилеп имаше во УЈП бараа огласот беше збунувачки формулиран да незнаеш како што пишале Администратор а во инфото само Мрежа познавање јас си подадов док факултеска диплома + ccna + mcsa сертификати веруваш апсолутно ништо не ми вратија и дали сум одбиен ни дали сум преклификуван и не ни ме интересираше то време оти имав друга раб беше за заебанција оти сите кои се занимаваме во ИТ платата во Админстрација е мизерија за разлика од приватни фирми/фриленцер може ќе се јават сега по 5г лооооол али има многу случаеви ко твојот кои немаа кадар без разлика партија ги примаат али ретки се тие
на нив кај сте конкурирале не им требал таков кадар, тоа било само формално напишано, а и не верувам дека некој со квалификација и стручност од такви струки ќе појди од Скопје во Прилеп, обратно е работата....
а дискусијата предходно беше за вработување во училишта што ги наведе потпаролот, јас наведов пример наставник со пмф ( класична математика) во гимназија во центар на Скопје дека е запослен пред 6-7 години без никакви врски, едноставно немале кадар ( се пензионирал) еден кандидат се јавил и тоа е...
А нелогичности има, прееска беше комшија на кафе што и двете деца му работат во приватни ИТ компании, ете кажувало едното дете кај нив доаѓале од други држави тука да работат, па ај од Иран и слични држави ама и од УСА ???
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
A kako vcera da bese koga zaedno ramo pod ramo so Branko( tuka nekade i Zaev bese vo guzvata) ruseja rezim, trgaja barikadi. Epten mi e krivo sto nemozam slikata da ja najdam na net :(.
Се убаво си напишал владе.
Ама можеш да издвоиш еден твој пост кај што плукаш по Стевчо во време кога коалицираше со паторот?
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
@Ireal Не планирам да ги бранам овие сегашниве ретарди али барем имаа храброст и притисокот од јавност се дадоја оставки што правиме со другиве непотизми од претходната власт ни А ни Б и мечкине од ДУИ да бидиме малце реални овде никој не си даде оставка барем ЕДЕН за Прилеп сее наопаку @Joe Dalton заборави да напомени се слушаше низ ПП ако сакаш работа во Администрација 3к кај Мацко
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Ох бе, повеќе пати ја читам тажната приказна за Стевчо и за кучето :sick:

Мал си уште изгледа, ве частел сладолед на сите дечиња во маало кај бабати и за тебе е нормално да е најдобар :D

Нејсе, јавна тајна е дека Стевчо е комшија на пола Скопје, и нема што повеќе да се коментира на таа тема. А дали сегашните се исти ќе покаже времето. Ако прават исти глупости, се надевам дека се свесни дека ќе дојде ден кога и тие ќе бидат уапсени и осудени.
Значи јас сум имал среќа да моите имаат пари веќе 3та генерација. Од прадедо и дедо ми кои имале фирма на времето и се бавеле со извоз и цел комбинат го извезувале они ( ако знаеш што е воопшто тоа, денешнава младина многумина и незнаат.) . Тоа ни овозможило на моите дури и во социјализмот да живееме поинаку од останатите.
За среќа тие средства татко ми успеал да ги задржи, благодарение на образованието кое го имал.

Така да немам јас потреба или било кој од мојата фамилија да се пика по партии, бидејќи доволно капитал имаме и си го тераме бизнисот со тој.
Така да без навреда ама многу поверајтно е ти да си пробал од тие партиските сладоледи или сендвичи.
Јас ниту одам, ниту ме интересираат партии.
Умберто Еко во едно свое дело рекол, за да знаеш дали некогаш грешиш, стави се во кожа на оној кој му го правиш тоа.

Дали ти на местото на Стевче или било кој друг, да ти дојдат дома и да ти лупаат партиски тупаци нема да ти биде криво?
Зашто пак и да му го отрујат кучето на Стевчо, па и на било кој друг човек? Правилно ли е тоа?
Според Умберто Еко, еве тебе или мене, некој да дојде дома некој и да ни го отруе кучето( јас чувам, ти незнам може и немаш миленик) ама еве и да не чуваш ќе ти најдат нешто. пример детето или мајката. Да ти ја претепаат.
Ќе ти биде ли исто или и тогаш ќе велиш абе тажна приказна е ова.

Во демократија несмее никој да ти дојде дома и да ти се заканува.

Се надевам дека не сме од оние уште затупени луѓе кои имаат проблем да сватат што е тоа демократија и слобода.
Ако си во партија кажи и исто ќе разберам.
Јас станови незнам дали има Стевче, и глупо ми е да верувам на рекла казала муабети без доказ, ама да имаше прв ќе излезеше сдсм и вака како за Иванов ќе кажеа има тука и тука станови.

Само знам дека глупо ми е да се занимавам и да верувам во трачеви, а да не се сконцентрирам на она што сега се случува
Но она што го гледам сега, е дека се гради масовно на место на паркови и зелена површина. и покрај противењето на народот.
Знаеш ли што ќе се случи ако паркираш со кола на зелена површина со кола и зафатиш барем и 1м2?
Ќе добиеме дупла казна.

А друг пак може цела зеленило да го узурпира засекогаш и да направи цела зграда на тоа место, и да не одговара.
Тебе тоа искрено ти смета ли, како мене што ми смета.
И еве зашто не реагираш?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
ај не го тапи, да ви се плукнам во Прилеп ако за вработување во основно училиште во КривоГаштани треба врски со локалната власт....какви врски за продавачи кога со години веќе насекаде стојат залепени повици Бараме продавачка..
А јас пишувам дека дефицитарни се доктори ама и наставнички кадар, имаше званично од АВРМ...
Непотизам е вработување во државна служба на неодговорно паразитско место а плати над 500 евра, задниве години не да се намалија такви работи туку ги зголемија... и власта молчи, дури оној со забите недопраени прво се избрза и сам излана дека фамилиите на политичарите на сдс требале во државна администрација да работат, а тутурутката (што го ставија министер за екологија) дури тресеше будалаштини дека стручниот кадар од сдс бил 10 години дискриминиран и од приватно:mad:
Ало, кој стручен кадар воопшто има партиска книшка ?????????????
Стручен кадар ако не му е арно тука досега си заминал во странство...
Доста глупости
Јас не знам во кој универзум живееш, очигледно не говориме на ист јазик. Ти изгледа не разбираш дека било кое вработување во јавна администрација, школство, па макар станувало збор за дефицитарен кадар во факинг Кривогаштани не може да се спроведе без амин од партија. Познавам мал милион примери кои што се вработиле на тој начин. Јавна тајна е дека за некои работни места во зависност од атрактивноста се уплаќа и одредена сума.
Заеби АВРМ, единствена биро за вработување ти се партиите тука. Лекарите бегаат и од сосем други причини, покрај горенаведените.

И кога зборите за стручен кадар делува смешно со оглед на моменталниот квалитет на образование. Во моментов можам комотно да ти го спорам и квалитетот на медицинскиот кадар, посебно од Штипскиот Универзитет и остала таква багра. Зборите ко да пола држава ни се стручњаци, све информатичари и хирурзи, што е нон сенс со оглед на состојбата во која што се наоѓаме.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.204
Се убаво си напишал владе.
Ама можеш да издвоиш еден твој пост кај што плукаш по Стевчо во време кога коалицираше со паторот?
Poveli
За мене лично Стево го изгуби кредибилитетот оној момент кога излезе рамо под рамо со Бранко на протести пред собрание . Едноставно само промени страна, со други зборови сончоглед. Кога ке му се види прикладно пак ке промени.
Aj sega odi gnajvi nekoj tamu za fudbal vo toa temite za vatreni navijaci.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom