Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.992
Тотално погрешна перцепција имаш, и пред Грујо Македонија беше исто говно во поглед на економија/екологија и после него, еве скоро 2 години сме дамбетер.

Тоа што суштински се смени и ни го влоши животот со Грујо беше што албанците продолжија со окупацијата на нашата територија без патлиотот да писне, УЧК беа амнетстирани и дополнително ја сјеба позицијата на РМ во спорот за името со екстра глупиот проект Скопје 2014.
Но, сепак за 2 години Зоки го претрка во глупостите кои ги направи овој за 11 години.
Си помешал неколку лончиња тука, али ок.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
Чекај бе, та нели Мицко пред два дена рече дека жестоко ќе се спротистави на уставните измени? Oh wait...
ќе дискутираат, ама нема да поднесуваат амандмани, така кажа од порано Мицковски
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Тотално погрешна перцепција имаш, и пред Грујо Македонија беше исто говно во поглед на економија/екологија и после него, еве скоро 2 години сме дамбетер.
Не се согласувам, затоа што задолженоста вртоглаво се вивна у време на паторот и тоа у инвестиции кои не генерираат приходи - у куп говна, вака описно. Не е исто ако дома немате леб да јадете и не должите ништо никому и ако немате леб да јадете и да идете да земете кредит за ново ауто. Ќе дојде банката и од дома ќе те исфрли на улица. Финансиски залог значи и политичка хипотека. На финансиски план тоа шо го напраи паторот е бесценето.

Тоа што суштински се смени и ни го влоши животот со Грујо беше што албанците продолжија со окупацијата на нашата територија без патлиотот да писне, УЧК беа амнетстирани и дополнително ја сјеба позицијата на РМ во спорот за името со екстра глупиот проект Скопје 2014.
Ова е друг аспект, за кој си у право и си млак малку, за жал. Пиперевка и се игра на учк и од двете страни, со таа разлика шо бандата на паторот глумеше дека е патриотски, невидено лицемерие.

Но, сепак за 2 години Зоки го претрка во глупостите кои ги направи овој за 11 години.
Срањата му се од друга природа, а е на добар пат да го претрка лудакот. Гледа да надокнади и тој у финансиски поглед. Тотално сервилен на надворешни влијанија, очигледно мрсно поткупени со таа багра околу него рада, димитров....и плус на све ова, ги фати мафијашките калапи на тие пред него во поглед на делење тендери, непотизми, вработување неспособна багра и најлошо од све - абер нема од оправање на судство, со што и ќе ги амнестира тие претходни говна.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
606
Настрана шо тој шо ja дава изјавата е два пати осудуван со правосилни судски пресуди, еднаш за насилство каде бил употребен нож, па некој преиначил тоа да не биде обид за убиство и помине само со условна казна, и вториот пат за тешки дела против безбедноста на сообраќајот под дејство на алкохол. Не знам со кој кредибилитет го кажува ова дотичниот. Чисто лицемерие. Тоа се тие прогресивни школувани млади лидери на СДС кои повеќе од сигурно и носат ептен светла иднина на РСМ :icon_lol:
Диме Спасов - школуваниот министер на ВРО ДПНЕ и швалерката :pos:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.992
Моја препорака, пробај бар еден ден да не изиграваш дворски шут
Ја му викам грешиш, он го занемарува тоа и покушава ад хоминем.
Си измешал лончиња, не се љути одма.

Амнестијата на УЧК беше 2001-ва, не ја напраи Груевски.
Груевски ја напраи амнестијата на воените злосторници.
и други нешта...
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Не се согласувам, затоа што задолженоста вртоглаво се вивна у време на паторот и тоа у инвестиции кои не генерираат приходи - у куп говна, вака описно. Не е исто ако дома немате леб да јадете и не должите ништо никому и ако немате леб да јадете и да идете да земете кредит за ново ауто. Ќе дојде банката и од дома ќе те исфрли на улица. Финансиски залог значи и политичка хипотека. На финансиски план тоа шо го напраи паторот е бесценето.
Ќе испадне дека го бранам, точно е тоа дека се претера со јавниот долг, но не сме нешто многу над просекот на балканот. Точно е исто така дека бројот на партиски пацови во администрација порасна рапидно, точно е дека бандата на локални силеџии командувана лично од Протуѓер, како што чувме на снимките, затвораше бизниси на неистомисленици како од шала.
Баш ради тоа не бевме и нема да бидеме лидер во Африка, а не па во Европа.
Сепак успеа некое минорно процентче да покрие од ова со политиката за странски инвестиции и субвенции. Да напоменам, тука имаше милион заебанции, со полнење на џебови при субвенциите на поединци партиски пацови, но за нашата отепана економија овие два чекора беа колку толку позитивни.
Како што напоменав, конкуренцијата во овие 30 години му е мизерна, така што помалку или повеќе тоа ќе беше тоа и со друг пастир, на економски план. Сепак тука мора да се напомене, народот и тоа како има што да каже. А нашата способност и работливост е на мизерно ниво.[DOUBLEPOST=1541618462][/DOUBLEPOST]
Ја му викам грешиш, он го занемарува тоа и покушава ад хоминем.
Си измешал лончиња, не се љути одма.

Амнестијата на УЧК беше 2001-ва, не ја напраи Груевски.
Груевски ја напраи амнестијата на воените злосторници.
и други нешта...
Што се лутиш па ти? Тоа што си дворски шут е општо прифатен факт, не го измислив јас, туку го препишав од форумџиите.
Објасни како нормален човек и нема да си дворски шут.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.992
Што се лутиш па ти? Тоа што си дворски шут е општо прифатен факт, не го измислив јас, туку го препишав од форумџиите.
Објасни како нормален човек и нема да си дворски шут.
Кога би ми било важно, такви како вас што мислат за мене, во случајов, би добил потврда дека сум на прав пат. Не се потресувам ја од навреди на некој куртон. Ако не беше така одамна ќе го напуштев форумов.
Проблемот настанува само кога поради посегнување по алатките на очајот, како што е ад хоминем, намерно се скршнува од непожелниот правец на дискусијата и не само што се губи кохерентноста на дискусијата, туку се губи и самата дискусија.
Затоа и викам дека со куртоните е неможна таа. А заебавање и несериозност е подобно становиште, при комуникација.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ќе испадне дека го бранам, точно е тоа дека се претера со јавниот долг, но не сме нешто многу над просекот на балканот. Точно е исто така дека бројот на партиски пацови во администрација порасна рапидно, точно е дека бандата на локални силеџии командувана лично од Протуѓер, како што чувме на снимките, затвораше бизниси на неистомисленици како од шала.
Баш ради тоа не бевме и нема да бидеме лидер во Африка, а не па во Европа.
Сепак успеа некое минорно процентче да покрие од ова со политиката за странски инвестиции и субвенции. Да напоменам, тука имаше милион заебанции, со полнење на џебови при субвенциите на поединци партиски пацови, но за нашата отепана економија овие два чекора беа колку толку позитивни.
Како што напоменав, конкуренцијата во овие 30 години му е мизерна, така што помалку или повеќе тоа ќе беше тоа и со друг пастир, на економски план. Сепак тука мора да се напомене, народот и тоа како има што да каже. А нашата способност и работливост е на мизерно ниво.[DOUBLEPOST=1541618462][/DOUBLEPOST]

Што се лутиш па ти? Тоа што си дворски шут е општо прифатен факт, не го измислив јас, туку го препишав од форумџиите.
Објасни како нормален човек и нема да си дворски шут.
Ќе те сфати дека го браниш некој партиски пацов шо му е платено да хејта овде. Јас разбирам што е објективно критикување.
За двете банди не знам дали има збор добар да се напише...не верувам. Мерење и споредби ми се безпредметни као г***а на кантар да стааш...пак ќе си останат тоа шо се.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Кога би ми било важно, такви како вас што мислат за мене, во случајов, би добил потврда дека сум на прав пат. Не се потресувам ја од навреди на некој куртон. Ако не беше така одамна ќе го напуштев форумов.
Проблемот настанува само кога поради посегнување по алатките на очајот, како што е ад хоминем, намерно се скршнува од непожелниот правец на дискусијата и не само што се губи кохерентноста на дискусијата, туку се губи и самата дискусија.
Затоа и викам дека со куртоните е неможна таа. А заебавање и несериозност е подобно становиште, при комуникација.
Немам проблем јас некого да прашам или пак некој да ме поправи, исто не ме допира ако некој непознат лик ме нарече куртон или говно. Не го користам форумов за мерење к*рови.
Слободно заебавај се со куртони, твоја работа, но биди фер и ти, кога еднаш на 100 гњавења ќе те перцепира некој(читај скоро секој) како дворски шут.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.992
Немам проблем јас некого да прашам или пак некој да ме поправи, исто не ме допира ако некој непознат лик ме нарече куртон или говно. Не го користам форумов за мерење к*рови.
Слободно заебавај се со куртони, твоја работа, но биди фер и ти, кога еднаш на 100 гњавења ќе те перцепира некој(читај скоро секој) како дворски шут.
Тие што ме перцепираат така, се таков профил на кричри што би се исплашил кога би ме перцепирале позитивно. Гарант нешто погрешно правам, ќе си речев.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Кога би ми било важно, такви како вас што мислат за мене, во случајов, би добил потврда дека сум на прав пат. Не се потресувам ја од навреди на некој куртон. Ако не беше така одамна ќе го напуштев форумов.
Проблемот настанува само кога поради посегнување по алатките на очајот, како што е ад хоминем, намерно се скршнува од непожелниот правец на дискусијата и не само што се губи кохерентноста на дискусијата, туку се губи и самата дискусија.
Затоа и викам дека со куртоните е неможна таа. А заебавање и несериозност е подобно становиште, при комуникација.
За скршнување на дискусии во непожелен правец си незаменлив,мислам стварно немаш конкуренција.Главна алатка ти е- Ак не ај пак Грујо да го вратиме,и од прилика то е то!
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
споделуваш званична верзија која ништо не кажува околу инцидентот, па и на снимката ништо не се гледа...
Освен тоа РЕЗУЛТАТСКИ немаше никаква причина за некоја ситуација, Охрид победи со 39:21
така дека е јасно како бел ден дека работата била меѓу судиите и дел од публиката
немало во салата полиција па накнадно е повикана и употребила палки а си пишува дека малолетен гостински навивач добил повреди по главата...

навивачите не тврдат дека судиите ја прекинаа утакмицата поради симболи, тврдат дека полицијата била жестока поради симболите..
што и како било може да знае некој кој што бил на трибините, записникот не се занимава со ситуации вон теренот...
Полицијата била жестока поради симболите, ааааааааааааа:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:. Крај. Не поради тоа што не почитувале наредби и пружале отпор, туку поради симболите кои ги носеле. Крајјјјјј. Цар. :cuc:
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Од година во година имаме рекорден буџет, од година во година јавниот долг има нагорна линија на раст и се ова на прв поглед не би изгледало толку лошо, проблемот е во менаџирањето со финансиите. Целиот буџет на годишно ниво оди на контото на непродуктивните трошоци и ниту една власт нема абер тоа да го смени. Истото беше во времето на Грујо истото е и сега.

Вие можете да имате буџет и од десет милијарди евра, ако грото од тие пари не отпаѓаат на капитални инвестиции кои што во иднина би генерирале поголем економски раст џабе ви е се.
Во нашиот случај најголем дел од парите кои што се прибираат по основ на даноци и позајмици се трошат за буџетски расходи од типот на: пензии, плати за вработени во јавен сектор aka буџетари, платни трошоци за пратеници, луксуз познат како: "немаме за леб а јадеме чоколадо" тендери кои што ги добиваат луѓе блиски до власта од типот: тендер за варосување од 10 евра по квадрат, доделување на државни пари за "иновации"

На овој начин, со вакво раководење со јавните финансии уште сто години да поминат ќе немаме раст, ќе си останеме најотепана држава во Европа, со најзагаден воздух, највисока невработеност, најнизок стандард и највисока стапка на економска нееднаквост меѓу населението која што ниту една популистичка мерка, шминка, како што е прогресивниот данок, нема да ја промени. Напротив, ќе ја продлабочи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom