Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.946
За во вторник Зајко си остави само 2 опции... Да ги открие предавниците во дпмне и да му помине законот, или да нема предавници во дпмне и да не му помине законот... Во двата случаи, остатокот ќе бидат херои, а он ќе си остане со прстот у гз заедно со сите што го подржуваат......
Избори се следната станица, не е се изгубено.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.241
Јас чекам да видам кој прв ќе го почне муабетот дека Грујо и Гордана се ситни риби, братучедот е главниот, а тој сѐ уште не е осуден.

Теорииве на заговор беа предвидливи. И да ја потврдеше Апелација пресудата недела дена пред 30 септември, изговорот ќе беше дека им прават притисоци пред референдумот. Најбитно е судовите да си ја водат работата, без никаква грижа за тие што лаат од страна...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
И шо ќе се реши со избори?
ништо, а нема да земат нобелова награда, башка оној камменос им го збичи, план Б , неменување на името и воен договор, гаранциии од Грција, Блгарија и Албанија а кон кој договор би се приклучила и Србија која ионака нема да влезе во НАТО, договорено...
е сега уште Грција да не го условува почетокот на преговорите со ЕУ со решен проблем за името туку да се решава во ход со отварање на поглавијата
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Не ми фаќај криви дрини, зошто не отидеш на печалба ван ЕУ, НАТО членка пример Русија?
Многу едноставно прашање.
Многу едноставно ти одговорив: не заради тоа што таа земја е член на тие сојузи. Еве и за тебе прашање зошто македонската емигарција нема во земји членки на еу и нато како на пример Полска, Летонија, Естонија, Романија....
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Јас чекам да видам кој прв ќе го почне муабетот дека Грујо и Гордана се ситни риби, братучедот е главниот, а тој сѐ уште не е осуден.

Теорииве на заговор беа предвидливи. И да ја потврдеше Апелација пресудата недела дена пред 30 септември, изговорот ќе беше дека им прават притисоци пред референдумот. Најбитно е судовите да си ја водат работата, без никаква грижа за тие што лаат од страна...
Моментално сте Брутус и рики превара ниво. Само јако, продолжете напред кон Европа! (y)
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.241
Моментално сте Брутус и рики превара ниво. Само јако, продолжете напред кон Европа! (y)
Какво ниво сум му на рандом утепан малограѓанин на интернет, верувај ми, ми е најмала грижа во животов...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.602
Поени од реакции
26.110
Не. Процесите со докази против претходната власт се оддамна почнати, некои се и сега. Не велам дека нема обиди за пазарење, само дека не може туку така, преку ноќ зошто нас ни одговара да биде некој осуден, тоа и да се случи.

Ако ги осудат за 2 месеци, тогаш ќе биде „ете, монтирани случаеви, политички прогони, без можност да се бранат им закачија по 100 години“, додека пак ако траат процесите, тогаш „се темпира за гласање во Собрание“.

Не може крајот да ви се најде, реално.
Мене да ми се најде крајот.... Мене ме боли стапот.... Од ова знаеш ли што ќе излезе? Сите со процес во СЈО ќе испаднат херои, дека издржале под тешки уцени ... Па ти како сакаш свати ме... Ќе ме сватиш исправно кога ќе дојде моментот
 

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
825
Па во основно нон стоп трубеа дека на 11 Октомври пукнала првата пушка во Прилеп и Куманово. Дали е точно или незнам.
Командантот на партизанскиот одред бил некој со име Аспарух.

Ден на востанието на Македонија или Ден на народното востание на македонскиот народ познат и само како 11 Октомври — државен празник[ кој се празнува на 11 октомври во Македонија.

Сепак, за почеток на востанието против фашизмот во Македонија се смета нападот кој Прилепскиот партизански одред „Гоце Делчев“ го извршува во Прилепна 11 октомври 1941 година. Во нападот учествуваат 16 партизани,[2] распределени во три групи. Првата го напаѓа бугарскиот полициски участок, втората - затворот, а третата има задача да ги прекине телефонските врски и електричната инсталација.

Во првата група учествуваат: Аспарух Јосифоски (командир), Душко Наумоски, Блаже Спиркоски, Милан Димоски и Драган Спиркоски.

Во втората група биле: Никола Попоски (командир), Мице Козар, Пецо Крстески, Јонче Јанески, Благоја Корубин и Душко Ристески.

Во третата група биле: Мице Димески (командир), Крсте Црвенковски, Коле Чашуле, Киро Ќососки и Киро Базеркоски.[3][4]

Помеѓу партизаните немало загинати, а бил убиен еден стражар од участокот во Прилеп од Душко Наумоски. Татко му на Наумоски бил пријател на стражарот Петар Колев, кој бил местен човек од Смилево,[5] мобилизиран. Душко го искористил ова па се приближил и го убил.
https://mk.wikipedia.org/wiki/Ден_на_востанието_на_Македонија

http://www.oldprilep.com/asparuh-josifoski/
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.602
Поени од реакции
26.110
Командантот на партизанскиот одред бил некој со име Аспарух.

Ден на востанието на Македонија или Ден на народното востание на македонскиот народ познат и само како 11 Октомври — државен празник[ кој се празнува на 11 октомври во Македонија.

Сепак, за почеток на востанието против фашизмот во Македонија се смета нападот кој Прилепскиот партизански одред „Гоце Делчев“ го извршува во Прилепна 11 октомври 1941 година. Во нападот учествуваат 16 партизани,[2] распределени во три групи. Првата го напаѓа бугарскиот полициски участок, втората - затворот, а третата има задача да ги прекине телефонските врски и електричната инсталација.

Во првата група учествуваат: Аспарух Јосифоски (командир), Душко Наумоски, Блаже Спиркоски, Милан Димоски и Драган Спиркоски.

Во втората група биле: Никола Попоски (командир), Мице Козар, Пецо Крстески, Јонче Јанески, Благоја Корубин и Душко Ристески.

Во третата група биле: Мице Димески (командир), Крсте Црвенковски, Коле Чашуле, Киро Ќососки и Киро Базеркоски.[3][4]

Помеѓу партизаните немало загинати, а бил убиен еден стражар од участокот во Прилеп од Душко Наумоски. Татко му на Наумоски бил пријател на стражарот Петар Колев, кој бил местен човек од Смилево,[5] мобилизиран. Душко го искористил ова па се приближил и го убил.
https://mk.wikipedia.org/wiki/Ден_на_востанието_на_Македонија

http://www.oldprilep.com/asparuh-josifoski/
Така е... Востанието на Бугарите против Македонската окупација почнало во Прилеп...
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
За во вторник Зајко си остави само 2 опции... Да ги открие предавниците во дпмне и да му помине законот, или да нема предавници во дпмне и да не му помине законот... Во двата случаи, остатокот ќе бидат херои, а он ќе си остане со прстот у гз заедно со сите што го подржуваат...
Мислам дека сета оваа постреферендумска циркузијада е шиткање на рати на поразот. Ако ВМРО-вски пратеници гласаат за договорот, тогаш и тие малку симпатии што останаа кај народот кон таа партија ќе бидат минато. Соодветно и шансата за повторно враќање на власт. Впрочем тоа ќе биде одење спроти волјата на народот, што ако некој посака во таков случај ќе му биде доволно искра за да го запали огнот. Вака Црпко ќе си ги измие рацете „еве јас се направив ама ВМРО...“ Ама вторник еве каде е, ќе видиме.[DOUBLEPOST=1539351850][/DOUBLEPOST]
Избори се следната станица, не е се изгубено.
Рокот во договорот до Декември да не се заборави! Уставните измени траат 100 дена, Иванов додека е претседател не потпишува, избори во Грција, Русија најави вето, на тие избори треба да освојат 81 пратеник... Договорот е мртов, треба да се помирите со поразот.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.185
Поени од реакции
17.999
Многу едноставно ти одговорив: не заради тоа што таа земја е член на тие сојузи. Еве и за тебе прашање зошто македонската емигарција нема во земји членки на еу и нато како на пример Полска, Летонија, Естонија, Романија....
Има Македонци на печалба во Романија и Бугарија
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Има Македонци на печалба во Романија и Бугарија
Колку?Почнале ли да одат одкако овие земји станале членки на тие сојузи, за да може да речеме дека точно тоа членство ја иницирало емиграцијата натаму.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom