Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

sap

Член од
15 август 2017
Мислења
128
Поени од реакции
20
Ti Riki bese ili brat mu?Cudno kako moze dva profila da imaat ista IP.Ova e nekoj nov internet fenomen.
И некој Iluuminous, подоцна во кој е кој на форумов гледам дека е од поубавиот дел на форумов, тврдеше такво нешто . Незнам, прашај некој поупатен, моето знаење за интернетот е на ниво на златен даб. Прашај некој пупатен може има објаснување. Но јас знам дека не сум тој кого гледам постојано го спомнувате во постовите.
Шо? Груевски ќе идел у Аустралија?!
Видел дека овде веќе дефинитивно не запоседнаа шарените и другите борци за човечки правдини, па ќе оди да моли едно парченце 200 на 200 км. на брегот на Квинсленд за да воспостави Нова Македонија, да се спаси она малку македонско што остана ;)
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Ова на Чилиманов гомцето е така?
Никогаш не сум се заинтересирал да ги запознаам интимните детали на гомцата, за разлика од тебе.

Ти што имаш да кажеш за кандидатурата на Мацко?
Не сум премногу запознаен со случајот, но ако се работи за тоа што не ја осигурал зградата на општината од вандализмот на шарените гомна, би рекол дека бил наивен и не очекувал толкава злоба во луѓето. За кандидатурата, мислам дека нема шанси да се кандидира за премиер на Косово, нема доволно воени злосторства.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
И јас така мислев, ама после ја распослаа чергата, па помислив дека ќе се распиштолат. Ама сепак изгледа ќе ти биле само како средство за замаглување на операцијата државен удар во Македонија од страна на нашите прекуокеански "пријатели ". ;) ;)
Нашите прекуокеански "пријатели " ги спонзорираат Тврдокорните? Мамата!

Него чергата ја распослаа колку што им даваше законот за СЈО. Јебеш га, сите гласса за тој закон. Те боли кур, ако закачат предмет за кој не се надлежни сигурно судската власт ќе го одбие. Не за џаба е она тефтерчено.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Никогаш не сум се заинтересирал да ги запознаам интимните детали на гомцата, за разлика од тебе.



Не сум премногу запознаен со случајот, но ако се работи за тоа што не ја осигурал зградата на општината од вандализмот на шарените гомна, би рекол дека бил наивен и не очекувал толкава злоба во луѓето. За кандидатурата, мислам дека нема шанси да се кандидира за премиер на Косово, нема доволно воени злосторства.
Право ќосе си еј, свака ти част.

Не знам ни од кај да почнам од што ти е постот каша попара:pos:.

Косово? Што Косово?
Не очекувал злоба кај луѓето:vozbud:. Значи јас ако сум неспособен и не си ја работам својата работа, шефот кога ќе ме казни треба да му речам: уууу злобен еден! Сигурно и останатите 5 тужби се од чиста злоба и без правно покритие...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Milionë euro për apetite të mëdha: kursejnë në uniforma, por jo edhe në restorante
Прегледај го приврзокот 177136

Нема врска софтвер ниту хардвер. .
нема да ги бркаш по полиња. Ти ЛК, пасош и све по ред добиваш од базите. Така да батали софтвер, хардвер....никој не спомна хардвер. Софтвер или бази, веб попис (кој е патем само 1 истражување), нови ли се тие фалсификати на терен? Тоа прашав ама не добив одговор.
Не го бранам Груевски, полна одговорност има за тоа што не се реализира пописот без разлика на причините.
Као да е фактор истине, згора бил во право. За што во право? За ништо. Екс премиер 11 години плус 2-3 години министер да се жали неаме софтвер, му праеле на терен фалсификат, магии...
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ситуацијава со тендерот на ЕЛЕМ кој го добила Фероинвест на Анѓушев е очекувана работа. Да не се лажеме - просечна гласачка овца од ФАЈРОМ, појма нема каде се најголемите пари во државава - тоа е енергетика.
Често сум напаѓан овде од вмроидниве куртони дека као сум про-сдс, што е куртонска класика - некој што го перцепира паторот као првокласно говно и предавник, да е про-сдс и по default - не е така.

Како и да е.
Лош избор е прво воопшто поставувањето на ликов, Кочо и тоа не за друго, туку баш заради поврзаноста со фамилијата и гомилањето на стварно огромно богатство токму во периодот на прајмот на паторот.
Многу ме интересира кој шупак е кадровик у сдс (главен нели) што ваква канта напраи од избор на кадар во последниов период. Шилегов паднат од Марс ќе идел за Скопје, оној арогантнион копиљ за Карпош, у Центар ќе изгубат пошо се многу глупи, а од овој Анѓушев почнаа и дури и недоволно се критикувани на оваа тема.Наводно бил газда, ама не бил директор, бреее која разлика - тоа се тие ситни педерски формалности кој капитализмов ги отвара за да може да се „јава“ до бескрај.

И жално е што најголемите критики доаѓаат од убер-клептоманите од дпне, педериштата што ја измолзеа државава, а левици и факинг фејсбук активисти ќутат ко пи**и.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ситуацијава со тендерот на ЕЛЕМ кој го добила Фероинвест на Анѓушев е очекувана работа. Да не се лажеме - просечна гласачка овца од ФАЈРОМ, појма нема каде се најголемите пари во државава - тоа е енергетика.
Често сум напаѓан овде од вмроидниве куртони дека као сум про-сдс, што е куртонска класика - некој што го перцепира паторот као првокласно говно и предавник, да е про-сдс и по default - не е така.
Последни 10 години домашната и светска јавност беше сведок на криминали од невидени размери во историјата на Македонија па и пошироко.
Кражби и проневери на државни пари, страотни незаконитости, грандиозни нелегалности при доделување на тендери, тајни договори, затскриени анекси, документи прогласени за најстроги државни тајни а кои се однесуваа на финансико работење на државата.
По таа навика и денес сме сомнителни за секој денар кој државата негде го троши. И тоа е оправдано. И треба се да е транспарентно и да секој може да провери зошто баш на таа фиурма му е даден тендер а не за тендери да дознаваме од ко ќе се смени власта и да кукаме и корниме коси од вчудоневидување од страотните вистини во нив кои ќе ги отплаќаме со генерации и генерации.
Ако е фирмата добра, има искуство, има поволни цени... таа треба да работи спрема пазарни закони а не како до сега кога тие елементи не беа ценети па сега имаме куп недовршени проекти, промашени во секој поглед кој не коштаа огромни средства и чија корекција и завршување ќе не коштаат уште повеќе и поради кои Македонија остана на дното од земјите во регионот во секој поглед.

Ќе треба период народот да се навикни на слободата и дека веќе не треба да се сомнева а ни стравува од власта
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Ситуацијава со тендерот на ЕЛЕМ кој го добила Фероинвест на Анѓушев е очекувана работа. Да не се лажеме - просечна гласачка овца од ФАЈРОМ, појма нема каде се најголемите пари во државава - тоа е енергетика.
Често сум напаѓан овде од вмроидниве куртони дека као сум про-сдс, што е куртонска класика - некој што го перцепира паторот као првокласно говно и предавник, да е про-сдс и по default - не е така.

Како и да е.
Лош избор е прво воопшто поставувањето на ликов, Кочо и тоа не за друго, туку баш заради поврзаноста со фамилијата и гомилањето на стварно огромно богатство токму во периодот на прајмот на паторот.
Многу ме интересира кој шупак е кадровик у сдс (главен нели) што ваква канта напраи од избор на кадар во последниов период. Шилегов паднат од Марс ќе идел за Скопје, оној арогантнион копиљ за Карпош, у Центар ќе изгубат пошо се многу глупи, а од овој Анѓушев почнаа и дури и недоволно се критикувани на оваа тема.Наводно бил газда, ама не бил директор, бреее која разлика - тоа се тие ситни педерски формалности кој капитализмов ги отвара за да може да се „јава“ до бескрај.

И жално е што најголемите критики доаѓаат од убер-клептоманите од дпне, педериштата што ја измолзеа државава, а левици и факинг фејсбук активисти ќутат ко пи**и.
Зошто ќе изгубат во Центар? Освен што се глупи.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
@Let 3 Се' е ова ок ти што пишуваш. Фирмата ако има поволни цени....ок. Јас прашувам - која е потребата да си и инволвиран во бизнисот и политички инволвиран? На сдс им виси популарноста, разбираш? Власта им ја даде САД и ЕУ card blanche, пошо овој од другата страна е клептоман, психопат. Места да „одат по јајца“ и да пазат шо праат пред локални, тие сеа најдоа да се разџапаат по тендери. Тактика - гуски у магла...не знаат у партија да се состават, не па државава ќе ја опраеле.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
народов да остане без секс, не чини. да се продолжи со исто темпо. горе, доле, страга...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Зошто ќе изгубат во Центар? Освен што се глупи.
Ја у центар очекувам фијаско. Гласачкото тело на дпне е бетон. Ќе немаат можност да играат к***т со лични карти, ама еден од Жерновски или овој од паркинг ќе испадне у прв круг, сигурно - па после ќе видиме како ќе биде.[DOUBLEPOST=1505054135][/DOUBLEPOST]Е вака се праи...а не она срање од закон по волјата на пар идиоти си се прогласивме за централно европска џамахирија.

Да не се повтори!

http://faktor.mk/se-ukinuva-zabranata-alkohol-kje-moze-da-se-kupuva-non-stop

СЕ УКИНУВА ЗАБРАНАТА: Алкохол ќе може да се купува нон стоп!

Во финална фаза се законските измени со кои ќе нема временско ограничување за продажба на алкохол, дознава Фактор.

Новите законски решенија наскоро ќе се најдат на владина седница, а ги подготвува Министерството за економија. Оттаму засега нема официјален одговор што точно се менува, сепак според информациите на Фактор, комплетно ќе биде симнато временското ограничување за продажба на алкохол.
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Ја у центар очекувам фијаско. Гласачкото тело на дпне е бетон. Ќе немаат можност да играат к***т со лични карти, ама еден од Жерновски или овој од паркинг ќе испадне у прв круг, сигурно - па после ќе видиме како ќе биде.[DOUBLEPOST=1505054135][/DOUBLEPOST]Е вака се праи...а не она срање од закон по волјата на пар идиоти си се прогласивме за централно европска џамахирија.

Да не се повтори!

http://faktor.mk/se-ukinuva-zabranata-alkohol-kje-moze-da-se-kupuva-non-stop

СЕ УКИНУВА ЗАБРАНАТА: Алкохол ќе може да се купува нон стоп!

Во финална фаза се законските измени со кои ќе нема временско ограничување за продажба на алкохол, дознава Фактор.

Новите законски решенија наскоро ќе се најдат на владина седница, а ги подготвува Министерството за економија. Оттаму засега нема официјален одговор што точно се менува, сепак според информациите на Фактор, комплетно ќе биде симнато временското ограничување за продажба на алкохол.
Значи ако ја кандидираат Рангелова како што се збори, очекуваш таа да победи?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
@Let 3 Се' е ова ок ти што пишуваш. Фирмата ако има поволни цени....ок. Јас прашувам - која е потребата да си и инволвиран во бизнисот и политички инволвиран? На сдс им виси популарноста, разбираш? Власта им ја даде САД и ЕУ card blanche, пошо овој од другата страна е клептоман, психопат. Места да „одат по јајца“ и да пазат шо праат пред локални, тие сеа најдоа да се разџапаат по тендери. Тактика - гуски у магла...не знаат у партија да се состават, не па државава ќе ја опраеле.
А шо е виновна фирмата и вработените?
Анѓушевски даде оставка на сите тие функции и сега “а бе то беше негова фирма, отерајте ја во стечај да не речи народо вака така“
Јас не сум за било какво санкционирање на фирми освен ако во постапки или работа не направиле незаконитости, нелегалности или покажале нестручност.
Јас ко шо знам фирмите на Коле, од порано имаат голем успех на меѓународен план, значи си работаат квалитетно, законски и професионално. по чему не смеат такви фирми да работаат и понатаму ако е во склад со закон.
Се слагам дека треба секоја јавна набавка да биди транспарентна, али да не му се даваат работи или тендери зато шо “поранешен газда е криминалец“ или “поранешен газда му е сега во власта“ н е е добро.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
А шо е виновна фирмата и вработените?
Анѓушевски даде оставка на сите тие функции и сега “а бе то беше негова фирма, отерајте ја во стечај да не речи народо вака така“
Јас не сум за било какво санкционирање на фирми освен ако во постапки или работа не направиле незаконитости, нелегалности или покажале нестручност.
Јас ко шо знам фирмите на Коле, од порано имаат голем успех на меѓународен план, значи си работаат квалитетно, законски и професионално. по чему не смеат такви фирми да работаат и понатаму ако е во склад со закон.
Се слагам дека треба секоја јавна набавка да биди транспарентна, али да не му се даваат работи или тендери зато шо “поранешен газда е криминалец“ или “поранешен газда му е сега во власта“ н е е добро.
Ако е така шо се криви вработените на кочан? На минчо? Шо е крива пола држава за мијалков што работи? Не е ова изговор. Точно е, ако не е курто тогаш е мурто, ама не може вакви арогантни изјави да дава. Нека држи low profile и нека е "бизнисмен (крадач) близок на власта".

Значи ако ја кандидираат Рангелова како што се збори, очекуваш таа да победи?
На ботовите не им е гајле кој е реално - одат со бугарски воз и така и така. Да не ќе седне некој сендвич да размислува дали гуската е соодветно кадровско решение...Проблемов е што нема да има мнозинство во советот и понатаму може само повеќе да се караат меѓу себе двава табори.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom