Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Чек сега, пу-пу, не се важи тој договор, кога не се договорија. Еден од спиновите е дека платформата не била иста од тоа што го понудиле на СДСМ и она што го понудиле на Вмро. Па искочи Меџити денес и им лупна шамар на ВМРО, велејки дека платформата што они ја прифатиле има многу поголеми барања од она што го прифатиле од СДСМ.

Проблемот ми е во тоа што никој не ја изнесува таа платформа на виделина, дај да видиме што точно е наведено во истата, па можеби и јас ке се приклучам кон протестите, свесен дека првична цел на истите е заштита на бандата на власт, а не заштита на унитарноста на држава. Заев кажа дека тоа не е set in stone, дека се начела по кое ке се преговара откако ке се формира влада, но, дај, кажете ги и тие начела. Него директно го прашаа, не одговори. Го прашаа и Оливер Спасовски во емисија дали ке има двојазничност на цела Македонија, не одговори. Ова е веќе проблем.

Колку и да е клише, Заев е изгубен во простор и време ако мисли дека може да има соживот во Македонија се дур живее идејата за Голема Албанија. Живеам во етнички мешан град, на 1 км сум од она што беше борбена линија 2001-ва во Куманово. Соживот никогаш нема да има во Македонија, се дур едниот етникум мисли дека има право на оваа држава повеќе од другиот.

Парадоксално е што во Сообрание во кое има 100 Македонски пратеници од 120, нас не условува до тој степен заедница која, не верувам дека е повеќе од 20%. И секоја чест за тоа како не играат секои избори. Груевски сега се кае што го застана пописот пред 2 години.

И да, секој кој крадел, во затвор. Би изгласал закон со кој, злопотреба на службена должност ке биде двојно повеќе казнувана од педофилија.
..не се работи за етникуми, туку за мнозинство. Никој етникум во Македонија од 45 навака не е дискриминиран. По ниедна линија освен онаа исцртана во нечии умови неспособни за друго, освен за вадење и лична реализација на основа на некакви убер етнички права. Но очигледно веќе е забегана до гротеска работата , а лесно е да се наоѓаат и закачки кои обмислени со ладна глава би биле дури и смешни. Но сепак најљигави се странците кои овде праќаат некакви долни бирократи за да ја загреваат работата за да еднаш веќе експлодира .Станаа очигледно нестрпливи..
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
...меџити ко меџити ко секој хохштаплер дилер на дрога и трговец со људски резервни делови штом зине лаже , зар некој му верува..., дур ни неговите "бизнис партнери"....:sneaky:
По тој принцип - зошто ние на форумов тебе да ти веруваме? Ти си од истата сорта со изет.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.863
Поени од реакции
26.466
Вие со гдомци, алијанси и какви не што сте собрани делувате сепаратистички во моментов. Комплетна спротивност на се она што е национален/државен интерес.
Не зборам за бројката, туку за спремноста на тие луѓе... за разлика од другите, на кои и не им се плановите врзани со оваа држава...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
абе јас убаво ти пишав да не си глув, оти треба да ги слушнеш и зборовите кои ги кажува жената во наводници.
а тоа кој ги нарекува фашисти оние луѓе прашај ги прчко и зајо, и кој тепал таму неистомисленици, негледам никаков инцидент направен од оние стопечеесет илјади луѓе излезени на протес, напротив го видов ФРЧКОСКИ реномираниот професор како тепа деца неистомисленици и една жена пред ГТЦ која несакала да го гласа за претседател..
Дали виде како ја тепа таа жена? И каков маж си ти кој дозволува да се тепаат жени во твое присуство!?

Него ајде, изгледа секогаш гледаш на погрешни места, но да слушнеше какви пораки се праќаат од протестот, немаше да бидеш толку силен. Сакате чиста Македонија!? Во ред, оди во Арачиново и викај го тоа на глас, ако преживееш и јас ќе се приклучам кон вашето фашистичко движење. Важи?

пи.ес. Сакаш слика на која се гледаат повредените новинари на А1он, слика од деликвентите фатени како бегаат и изјава од полицаец кој тврди дека бил попречен да ги фати од некој друг кој е званичен член во тоа криминално стебло, а и воедно и дел од бомбите!?
 

Apofis

Оператор
Член од
20 септември 2009
Мислења
158
Поени од реакции
21
„Моштите слободарски од татко ми се во Могилата – но тој според Заев правел геноцид“
Во Алеата на паднатите борци “Могилата на непобедените” во Прилеп, денес прес одржа примариус Д-р Благоја Дамески, син на паднатиот борец Дамески Велков Васил.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.863
Поени од реакции
26.466
Имам неколку прашања до вас храбри луѓе. Храбри луѓе кои сте спремни животот да го дадете за Македонија. Да не ве означувам сите, си знаете кои сте храбри момци! :) Онака чисто информативно да видат и останатите членови колкави патриоти сте биле, по колку народ на протестите имало, колку сте против Албанскиот и така ....:)


Каде бевте кога од небо падна споменик на учк во Скопје?

Каде бевте кога талат џафери беше министер за одбрана во владата на грујо и со делегација офицери од АРМ го посети споменикот на учк?

Каде бевте кога во македонското собрание се изгласа законот за користење на албанскиот јазик во локалната самоуправа?

Каде бевте кога се враќаат Хашките случаи?

Каде бевте кога уставен суд го поништува законот за знамиња на сдсм од 2005та, за неколку часа подоцна Илија и Чарли да го искараат на уставен и ја верификуваат сами на свои плеќи употребата на албанското знаме, кој каде сака и колку сака?

Каде бевте кога во златното Собрание на Илија каде што тој води група од 63 пратеници, се спроведува Собранискиот деловник со 46 Бадентерови закони, кои немаат благе везе со Охридски договор?

Каде бевте кога се гласа ПРОТИВ Законот за Бранители?

Кревал рака и за друго Илче во собрание, не само да го цитира Мисирков :)
Тука сум бил, сум се бунел сум се бунтувал, ама за жал не сум бил слушнат заради таквите како тебе... Е сега маските се паднати, предавниците испливуваат на површина попут риби после после динамитска детонација и се повеќе се луѓето свесни какво предавство се случува. Не зборам само за сега, туку воопшто последните 16 години.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ти се залагаш за враќање на комунизам или за демократска парламентарна Македонија каде ќе се почитува вољата на мнозинството?
Што има тоа врска со мене. Нели си ти „дете“ на претци кои се перјаница на комунизмот во МК? Барем така си кажвал, Вис, Тито...
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.117
Поени од реакции
3.319
За момент помислив дека зборуваш за Мијалков, но ми требаше миг да сфатам дека за него не важат законите, полицијата работи со/за него, мести судски процеси, апси и се смее како ретардиран за своите социопатски постапки, се прави вмровец, а неговиот татко беше комунист над сите комунисти во таа партија, беше југофил и има докази за тоа во старите весници, има недвижен имот со кои може да направи цел мигрантски камп и плус да остане простор за неколку згради....и прислушкувал и уценувал бизнисмени, но за тоа следат постапки и докази....Заев има една општина, а Мијалков ја има цела Македонија, плус капитал во Прага. Смешно е да се прави споредба. ;)
И Зајко нема да заостане многу, кога ќе почне едно евро мене, едно на Вицето и едно на државата, по едно од Сорос, по едно од Рама, по едно од Тачи,....., за 2-3 години ќе ги стаса 5-те милијарди на фамилијата на Грујо.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Македонија нема Влада, нема Парламент, а за 10 - тина дена нема да има ни локална власт. Изгледа некој натаму ја тера работава.
Не знам кој прв почна, ама обичниот човек ќе страда.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ти си луд, јас едно ти зборам ти ми протнуваш глуп хумор за Заев. Ако вмро понудиле и прифатиле повеќе од Сдсм, тогаш зошто не се протестираше тогаш? Не мора да ми одговориш знам дека не знаеш што. Тоа е значи играње мајтап со народот, а народот глуп оди да ја брани државата дури сега, кога вмро нуделе тогаш не требала да се брани државата. И по милионити пат, нема да се менува ништо разбери. Ако можеш нели.
Не знам дали ВМРО ДПМНЕ прифатиле или не, има шпекулации.. Како да се протестира за нешто што го нема. А, инаку, не сум учесник на протестиве.
Ти си градиш теми овде кои никој не знае колку се точни, па Монструм, па Куманово... како си „штанцаш“ и на тоа јас треба да градам некој став? Па не навлегувам во нешто што немаме информации, сем „рекла-казала“.
 

Apofis

Оператор
Член од
20 септември 2009
Мислења
158
Поени од реакции
21
Дали виде како ја тепа таа жена? И каков маж си ти кој дозволува да се тепаат жени во твое присуство!?

Него ајде, изгледа секогаш гледаш на погрешни места, но да слушнеше какви пораки се праќаат од протестот, немаше да бидеш толку силен. Сакате чиста Македонија!? Во ред, оди во Арачиново и викај го тоа на глас, ако преживееш и јас ќе се приклучам кон вашето фашистичко движење. Важи?

пи.ес. Сакаш слика на која се гледаат повредените новинари на А1он, слика од деликвентите фатени како бегаат и изјава од полицаец кој тврди дека бил попречен да ги фати од некој друг кој е званичен член во тоа криминално стебло, а и воедно и дел од бомбите!?
Цела јавност виде на тв како Фрчко ја тепа жената и цела јавност гледаше како фрчко тепа деца оти не размислувале како него. А за напади на новинари не ми зборувај, молимте, јасно е на кого му одговоараат такви сценарија, не сме од вчера.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
По тој принцип - зошто ние на форумов тебе да ти веруваме? Ти си од истата сорта со изет.
...кој те тера да веруеш ??? Веруј си ти на тоа курето твое, тоа е најважно у животу, глеај тоа да не те излаже у отсуден момент.., за мене колај било, верувал или не... :) :) :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
....јеботе бог Ilumious која долна лоша монтажа :) :) :) После некој да веруе на бомбите на зајко бани...
викаш монтажа е сине? Отсјај на маса викаш така лесно да се монтира?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom