Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.

Нuкола

И Ленче ❤
Член од
24 мај 2005
Мислења
4.924
Поени од реакции
12.603
Мене ми беше јасно тоа уште пред 4 години дека не само што ништо нема да се смени туку ќе биде се полошо и полошо додека не размислуваме свесно и престанеме да се вртиме во круг веќе еднаш.
Те разбирам подполно, но се поставува прашањето што можеме ние (обичните смртници) да промениме? И како?
30 години имаме, односно немаме избор... и?
Трета опција? Што е тоа...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.021
Поени од реакции
5.841
Те разбирам подполно, но се поставува прашањето што можеме ние (обичните смртници) да промениме? И како?
30 години имаме, односно немаме избор... и?
Трета опција? Што е тоа...
Трета опција не постои, може да се случи само ако некој од страна, некој голем играч сака да смени нешто и да ја создаде таа трета опција.Ние со гласање не можеме ама баш ништо да смениме.Единствен пат за преродба може да дојде со вистински промени почнувајќи од секој поединец па да продолжи кон одредена целна група за на крај да се промени едно опшество.Кога секој човек ќе почне да се менува кон подобро тогаш и државата ќе се промени на подобро.Не може додека еден поединец кој фрла ѓубре во паркот каде што играат и неговите деца, да очекуваме дека некој од власта нема зза неколку милиона да купува токсичен отпад, додека обичен поединец краде пенкала од пошта и општина, луѓето кои се на позиција да не крадат.Убаво еднаш напиша еднаш Фросе мислам дека беше на темата за скандинавските народи и за нивната промена која гледаме каде ги донела сега.

Можно ли е такво нешто да се случи?
Искрено не знам еве и јас сум иселен(сеуште не знам дали за стално или не) што значи дека немам некое позитивно мислење за некаква промена во скоро време.Сето ова се случува на целиот Балкан и за да се смени некогаш треба да се случат огромни промени од корен кај народите на овие простори што реално е тешко, затоа што на некој од страна тоа не му одговара на овие простори да се живее добро, или подобро кажано и ние самите не сакаме да живееме подобро штом не сакаме да се промениме.Голема е оваа тема за муабет, ако премногу зборувам ќе помислиш дека си правам филмиви и дека моите размисувања се теории на заговор но не е така.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
61
Поени од реакции
129
За какви детали се фаќате.. тоа е чудо.
А никој не дискутира за големата слика која ја градиме во позадина.
Очигледно, најголем проблем во нашава јадна (Северна) Македонија, сме ние граѓаните и никој друг.
Како ниту еднаш не свативме дека ние сме тие што им даваме на политичарите да си играат како што сакаат. Како еднаш не свативме дека само обединети можеме да направиме чекор напред...

Ако не за нас, барем за нашите деца...

Си играат со народот како на плејстејшн. Неколку телевизии и порталчиња полни со Фејк нјуз директно влијаат и го градат (политичкото) мислење на просечниот Македонец. Без разлика од кој етникум припаѓа.

Се додека во оваа држава народот не се соедини и да стави крај на дво-партиското владеење изминативе 30тина години... надеж нема за ништо друго.

Какви избори, какви приказни.... све е тоа дефокусирање и пролонгирање на неизбежното. И цело време иста та иста стратегија.. максимално раздели на национална основа и владеј. Тука малку зачинето со некаков изумрен патриотизам и тоа е све.
Функционира беспрекорно 3 декади на грбот од овај јаден народ.

Не знам веќе шо да напишам....
Барем овде одморете да не ја спомните вашата јадна северна, овие од власта не ја вадат од уста сега треба поданиците нивни да ги трпиме, уште и обединување сакате, а не сфативте досега дека Македонците се алергични на таа "северна"?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.046
Поени од реакции
33.444
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
304
Поени од реакции
674
Say hello to my little friend


 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.635
Поени од реакции
1.673
Те разбирам подполно, но се поставува прашањето што можеме ние (обичните смртници) да промениме? И како?
30 години имаме, односно немаме избор... и?
Трета опција? Што е тоа...
Мисловна именка.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
854
Барем овде одморете да не ја спомните вашата јадна северна, овие од власта не ја вадат од уста сега треба поданиците нивни да ги трпиме, уште и обединување сакате, а не сфативте досега дека Македонците се алергични на таа "северна"?
Pa covekot ucestvuvase vo kreiranjeto na severna, kako ocekuvas sega da ne ja spomnuva koga kum e covekot.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.975
Поени од реакции
5.649


9A634668-DA18-4259-9A27-A9717FA8CAE5.jpeg


Еве класичен приказ за вистинската состојба во оваа северна творевина.
Малцинствата си праат што сакаат на сметка на мнозинството. Паразити.
Циганиве цел живот на социјална помош, 3то 4то дете, туѓа нега и што ти ја знам само да исцицаат што повеќе пари од државава, а да дремат дома и цел живот ништо да не работат.
Шипуркиве за победа го сметаат ова дека повеќе имаат вработени во државно одколку Македонци. Се радуваат на тој факт. Просто племе.
Македонче глупо нека црнчи за 250 евра цел живот и нека плаќа даноци за овие паразитиве цел живот да лежат.
Ама сапун кога ги правеле нечинело, исти права требало да имаме. Абе навреда е да не ставаат во исти кош со вакви паразити. Оваа држава опстојува на грбот на Македонците и никој друг.
Да се укинат сите права што ги имаат малцинствата затоа што веќе е доста.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
3.570
Поени од реакции
9.587
Секоја втора година има избори. Секоја втора година излегуваат 4-5 нови трети опции. Од 91ва па навака 200 трети опции се појавија, и никако да ви се погоди некоја. Уште ли ќе кукате за некаква трета опција?

Вие што се надевате дека преку ноќ ќе се појави вистинската трета опција, која магично ќе освои 450 000 гласа за да ги порази клиентелистичките СДС и ВМРО, и ќе го врати и името, и презимето, и знамето, и ќе ја излечи државава од корупција, и 500 евра плата за секој - сте ептен наивни, да не речам приглупи. Единствено понаивни се оние што мислат дека со бојкот на парламентарни избори (каде нема цензус), нанесуваат некаков удар кон бипартизмот.

Земете работете нешто, учете, едуцирајте се, иселете се, доста се надевате дека државата ќе се оправела. Животот во кукање и надевање ви помина.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.021
Поени од реакции
5.841
Работиш, учиш и се едуцираш не те интересира политика и не се замараш со неа, се разболуваш, одиш во болница и гледаш нереновирани соби 40 години, медицински кадар се однесува како да се ветеринари и пациентите да им се животни.

Работиш, учиш и се едуцираш и не те интересира политика и не се замараш со неа, те удира кола на пешачки, ќе имаш проблеми до крајот на животот со нозете, шоферот кој бил пијан ќе добие само неколку месеци казна затвор, затоа што е некојси таму Х.

Работиш, учиш и се едуцираш, и не те интересира политика и не се замараш со неа, завршуваш добар факултет со добар просек, не добиваш работа затоа што некој ја добил затоа што е од помала етничка заедница(малцинство) а има помал просек или пак е партиски вработен.

Селењето е веќе друга тема, не можат сите да се иселат е сеа ок не можат и сите да се вработат преку ВМРО како некој ама тоа е...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.522
Поени од реакции
4.272
Работиш, учиш и се едуцираш не те интересира политика и не се замараш со неа, се разболуваш, одиш во болница и гледаш нереновирани соби 40 години, медицински кадар се однесува како да се ветеринари и пациентите да им се животни.

Работиш, учиш и се едуцираш и не те интересира политика и не се замараш со неа, те удира кола на пешачки, ќе имаш проблеми до крајот на животот со нозете, шоферот кој бил пијан ќе добие само неколку месеци казна затвор, затоа што е некојси таму Х.

Работиш, учиш и се едуцираш, и не те интересира политика и не се замараш со неа, завршуваш добар факултет со добар просек, не добиваш работа затоа што некој ја добил затоа што е од помала етничка заедница(малцинство) а има помал просек или пак е партиски вработен.

Селењето е веќе друга тема, не можат сите да се иселат е сеа ок не можат и сите да се вработат преку ВМРО како некој ама тоа е...
Види, иако не се согласувам често со @Con Artist, убаво си кажа и се е наместо, само ти си одлучил да ја гледаш чашата полупразна, наместо полуполна.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.255
Поени од реакции
10.823
Основниот суд во Кичево му пресуди на „Ел Чека“
сега зајко ќе бара од трамп да дозволи екстрадиција на Чека :D... ама после избори :cool:
има она српска: причам ти причу кад магарци ричу
Abe sudot vo Kicevo e tolku korumpiran i vmesan vo teski kriminali sto ne me cudi deka nosi vakvi bezvezni presudi. Si rabotat po poracka, pa i politicka da e ko ovaa.
Автоматски споено мислење:

Treta opcija - znaci realna so sansa za nekoj uspeh (vladanje vo sobranie so 4-5 pratenici bi smetal za uspeh) mnogu tesko moze da se sluci. Politickiot i izborniot sistem gi preferiraat golemite parti, toa e fakt. Drugo e sto posebno kaj Makedonskiot blok korenite na partiite vo site sferi se tolku dlaboku, sto tesko "novi igraci" mozat da gi probiat. Golemite partii imaat resursi, pari i mokj, gi kontroliraat mediumite, sudovite, sve. Ispolitizirano odnosno ispartizirano e sve vo drzavata. I edna greska koja sekojpat gi pravat malite partii e, ako dobijat nekojsi uspeh, odma se priklucuvaat kon edna od golemite (dali koalicija ili kompletno) za da se omrsat. Prv interes na sekogo sto se zanimava so politika, od partiski vojnik, do funkcioner i pratenik e da se omrsi. Dali so kriminal, dali so malverzacii kako patni troskovi, dali so drzavna rabota so redovno platice, seedno. Nikogo ne go interesira opstesvenoto dobro i so toa dobroto na drzavata. Omrsise dur mojs. Ima nesto sto 30 godini se glasa ist tip na politicari, i do elektoratot e.
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.040
Поени од реакции
4.766
да, да, тоа во 2010 во Железара експлодира НЛО.
Toa beše letoto 2010 god . ne UFO tuku na TV se sekavam deka kažaa deka toa bila nekoja stara sovetska/ruska raketa koja pri nekakov udar se zapalila i letala vo vozduh, a imaše i nekolkumina povredeni rabotnici vo toj pogon Makstil bivša Železara, zdobieni so izgorenici po teloto, no nekako ekspresno se zataška ovaa nesekojdnevna slučka !
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.021
Поени од реакции
5.841
Види, иако не се согласувам често со @Con Artist, убаво си кажа и се е наместо, само ти си одлучил да ја гледаш чашата полупразна, наместо полуполна.
Ок де за тебе само ќе го изменине малку крајот.Наместо ВМРО ќе пишеме СДС и готово.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom