Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.053
Поени од реакции
2.145
Работиш, учиш и се едуцираш не те интересира политика и не се замараш со неа, се разболуваш, одиш во болница и гледаш нереновирани соби 40 години, медицински кадар се однесува како да се ветеринари и пациентите да им се животни.

Работиш, учиш и се едуцираш и не те интересира политика и не се замараш со неа, те удира кола на пешачки, ќе имаш проблеми до крајот на животот со нозете, шоферот кој бил пијан ќе добие само неколку месеци казна затвор, затоа што е некојси таму Х.

Работиш, учиш и се едуцираш, и не те интересира политика и не се замараш со неа, завршуваш добар факултет со добар просек, не добиваш работа затоа што некој ја добил затоа што е од помала етничка заедница(малцинство) а има помал просек или пак е партиски вработен.

Селењето е веќе друга тема, не можат сите да се иселат е сеа ок не можат и сите да се вработат преку ВМРО како некој ама тоа е...
Ако си добро едуциран, полн со знаење, си завршил добрар факултет.... незнам зошто би чекал да добиеш работа од државата па да те ебаваат дпмне или сдсм. Државна работа чекаат само оние кои се неспособни за во приватен сектор, без амбиција за нешто повеке во животот или пак дебело ја промашиле струката и завршиле образование како педагошки факултет, труд и социјала, социологија.... нешто што не му треба на ниту еден приватник ниту пак можеш сам да развиеш некоја работа по таа струка, па ке чекаш да се вгнездиш во некое школо или да те вработат од партија на некое место кое нема врска со тоа што си го учел.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.007
Поени од реакции
804
Е ако има 843.508 поддржувачи на „проектот Северџистан“, тогаш колку има што не се?
Е зошто вакво прашање?
Па се разбира, сите останати!
(најмногу се Македонци а има и понекој од малцинствата ама тие се во вистинска смисла на зборот малцинства, ако не верваш распрашај се кај пријатели и познаници, само немој во штабои :neetaka: -значи не кај тие што имаат ист ментален склоп како...)
Или сметаш дека се за Северџистан ама не излегле за да го подддржат нивниот сон Северџистан?
Зошто не излегле, можеле да излезат, нели?
Значи сите останати кои не се во тие 800 и нешто илјади се ПРОТИВ проектот Северџистан! Гледаш колку е едноставно.

Гледам тебе не те интересира темата дрисла-мисла, зошто така?
Да не те интересира и тебе која е, што е и дали ја има таа фамозна фантом трета опција? Ако некој не знае “што е“, како би знаел дали ја има, или уште подобро ако некој се напојува на изворот СДСс+ДПсНЕ (за да не трошам многу букви од сега скратено Северџгани) како би можел да знае такво нешчо?

...............

Изборот е: да следиш (занимаваш со) политика или таа ќе се занимава со тебе, многу едноствано, изборот е на секој поединечно!
Го глеам видеово и некако ми станва јасно зошто Црпе има толку висок рејтинг меџу Северџганите, па тие да ти биле оперирани, оставени им се само примитивните мозочни функции :pos:

И не само тоа, тук конечно најдов елитен примерок за лево сметало, долго време барав ваков капиталец како овој Иванов, копукот уште и се гордее и говори дека уште во '90-тите заговарал бришење на Македонија и нејзино редефинирање, а водителката на таквите зборои малкуцка се н....а!
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.238
Поени од реакции
9.952
Те разбирам подполно, но се поставува прашањето што можеме ние (обичните смртници) да промениме? И како?
30 години имаме, односно немаме избор... и?
Трета опција? Што е тоа...
Iskreno, tebe i takvite kako tebe, takozvani 'pishman adzii' bi vi dala sovet, nekogas da ja sogledate situacijata od mestoto na sogovornicite, da ja razgledate situacijata od 3 strani, da ne bidete izmanipulirani.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
5.853
Поени од реакции
2.209


Прегледај го приврзокот 230337


Еве класичен приказ за вистинската состојба во оваа северна творевина.
Малцинствата си праат што сакаат на сметка на мнозинството. Паразити.
Циганиве цел живот на социјална помош, 3то 4то дете, туѓа нега и што ти ја знам само да исцицаат што повеќе пари од државава, а да дремат дома и цел живот ништо да не работат.
Шипуркиве за победа го сметаат ова дека повеќе имаат вработени во државно одколку Македонци. Се радуваат на тој факт. Просто племе.
Македонче глупо нека црнчи за 250 евра цел живот и нека плаќа даноци за овие паразитиве цел живот да лежат.
Ама сапун кога ги правеле нечинело, исти права требало да имаме. Абе навреда е да не ставаат во исти кош со вакви паразити. Оваа држава опстојува на грбот на Македонците и никој друг.
Да се укинат сите права што ги имаат малцинствата затоа што веќе е доста.
Циганите ги мразиш затоа што не работат, шшиптарите ги мразиш затоа што работат? Лудницата нема да го прифаќа твојов случај.
 
Член од
22 февруари 2015
Мислења
159
Поени од реакции
230
Е зошто вакво прашање?
Па се разбира, сите останати!
(најмногу се Македонци а има и понекој од малцинствата ама тие се во вистинска смисла на зборот малцинства, ако не верваш распрашај се кај пријатели и познаници, само немој во штабои :neetaka: -значи не кај тие што имаат ист ментален склоп како...)
Или сметаш дека се за Северџистан ама не излегле за да го подддржат нивниот сон Северџистан?
Зошто не излегле, можеле да излезат, нели?
Значи сите останати кои не се во тие 800 и нешто илјади се ПРОТИВ проектот Северџистан! Гледаш колку е едноставно.

Гледам тебе не те интересира темата дрисла-мисла, зошто така?
Да не те интересира и тебе која е, што е и дали ја има таа фамозна фантом трета опција? Ако некој не знае “што е“, како би знаел дали ја има, или уште подобро ако некој се напојува на изворот СДСс+ДПсНЕ (за да не трошам многу букви од сега скратено Северџгани) како би можел да знае такво нешчо?

...............

Изборот е: да следиш (занимаваш со) политика или таа ќе се занимава со тебе, многу едноствано, изборот е на секој поединечно!
Го глеам видеово и некако ми станва јасно зошто Црпе има толку висок рејтинг меџу Северџганите, па тие да ти биле оперирани, оставени им се само примитивните мозочни функции :pos:

И не само тоа, тук конечно најдов елитен примерок за лево сметало, долго време барав ваков капиталец како овој Иванов, копукот уште и се гордее и говори дека уште во '90-тите заговарал бришење на Македонија и нејзино редефинирање, а водителката на таквите зборои малкуцка се н....а!
Според тебе:
Аха, значи исто како и со референдумот, 1.200.000 беа против. Имаме едно огромно мнозинство кое е против промената на името, а дозволи малцинството да го смени името. Имаме едно огромно мнозинство кое е против вмро и сдсм, а ете или едните или другите победуваат на сите избори. Каде е претставено тоа мнозинство, на референдумот ги немаше, на избори не излегуваат, каде се? Ако имаме такво мнозинство треба тие да се водечка сила во државата, ама никако да биде тоа. Замисли малцинството го победува мнозинството, многу слабодушно тоа мнозинство.

Вака, тие што не излегуваат на избори/референдум се индиферентни, затоа ги нема, а не бидејќи се најголемите македонци (замисли македонштината ја бранат седејќи дома). Ако имаше вакво мнозинство ќе излезеше и ќе победеше на референдумот. Ќе излезеше на протест откако се смени името. Ќе беа претставени од некоја политичка партија која ќе им го понудеше тоа што го сакаат.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.782
Поени од реакции
6.792
Say hello to my little friend[/QUOTE]
не само за село Лажец, овие може ќе се заинтересират и за село Дорфулија:(
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.975
Поени од реакции
5.649
Циганите ги мразиш затоа што не работат, шшиптарите ги мразиш затоа што работат? Лудницата нема да го прифаќа твојов случај.
Лесно е да речеш "работат" во МВР, Царина, Пошта и останатите љоптарски министерства.
Нека ви идат жените во конфекции да работат за 12.000 со една недела годишен одмор да те видам тогаш дали вака ќе збориш.

За у лудница сме сите што работиме во приватен сектор и дозволуваме од нашите пари (даноци) вие да зимате плата и да дремете по цел ден со брат ти Љуми по министерствата.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.046
Поени од реакции
33.444
Секоја втора година има избори. Секоја втора година излегуваат 4-5 нови трети опции. Од 91ва па навака 200 трети опции се појавија, и никако да ви се погоди некоја. Уште ли ќе кукате за некаква трета опција?

Вие што се надевате дека преку ноќ ќе се појави вистинската трета опција, која магично ќе освои 450 000 гласа за да ги порази клиентелистичките СДС и ВМРО, и ќе го врати и името, и презимето, и знамето, и ќе ја излечи државава од корупција, и 500 евра плата за секој - сте ептен наивни, да не речам приглупи. Единствено понаивни се оние што мислат дека со бојкот на парламентарни избори (каде нема цензус), нанесуваат некаков удар кон бипартизмот.

Земете работете нешто, учете, едуцирајте се, иселете се, доста се надевате дека државата ќе се оправела. Животот во кукање и надевање ви помина.
Не ја сфатив која е твојата препорака за избориве.
Сите опции ги прешкрта освен гласање за ВМРО или СДСМ, или грешам?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.007
Поени од реакции
804
Според тебе:
Аха, значи исто како и со референдумот, 1.200.000 беа против. Имаме едно огромно мнозинство кое е против промената на името, а дозволи малцинството да го смени името. Имаме едно огромно мнозинство кое е против вмро и сдсм, а ете или едните или другите победуваат на сите избори. Каде е претставено тоа мнозинство, на референдумот ги немаше, на избори не излегуваат, каде се? Ако имаме такво мнозинство треба тие да се водечка сила во државата, ама никако да биде тоа. Замисли малцинството го победува мнозинството, многу слабодушно тоа мнозинство.

Вака, тие што не излегуваат на избори/референдум се индиферентни, затоа ги нема, а не бидејќи се најголемите македонци (замисли македонштината ја бранат седејќи дома). Ако имаше вакво мнозинство ќе излезеше и ќе победеше на референдумот. Ќе излезеше на протест откако се смени името. Ќе беа претставени од некоја политичка партија која ќе им го понудеше тоа што го сакаат.
Ајде мајката!

Како бе исто со референдумот?
Па добро знаеш, ќе си дозволам да претпоставам дека си и ти во таа групировка ако не си изјасни се, бевте целосно подготвени да го фалсификувате референдумот (се обидовте не ви успеа), да крадете гласови (го правевте), да полните кутии (го правевте), и сиот останат арсенал на веќе виден изборен инжењеринг (го правевте)!!!
Е, затоа што Македонците добро знаеја со кого си имаат работа, за да спречат такво злосторство и етноцид, ви го забија до балчак, на начин што бојкотираа, поточно Бојкотирааааа!

Да те прашам, правиш ли ти разлика помеѓу избори и референдум, според тебе има ли некаква разлика во тие два демонкратска института????
На референдум се поставува прашање за одредена политика и треба да се добие доверба од .. за да се продолжи или да престане таквата политика!
Одговорот беше јасен НЕ за ОТАН, НЕ за ЕУропска, НЕ за промена на име Македонија и прифаќање на преспански велепредавнички договор, и ти после сето оваа се јавуваш и се обидуваш да спинуваш, ти исто како и Црпе мислиш дека референдумот ви бил успешен :yid::yid::yid:
Според која доверба и со кое право извршивте етноцид и го сменивте името, според правилото на посилниот така нели, па зошто се лутите кога ќе ви рече дека воведовте тиранија?!

А убо почна,не дека не и повторно пропадна во жив песок. Знаеш ли дека оваа останува, а сите ваши спинови се забораваат и се запишани на црната страна на македонската историја,
rezultati-referendum.jpg
дека ете имало и такви кои си зеле за право да менуваат име кое не е нивно, туку колку што е нивно исто така е и на нивните предци но и на нивните деца. Ако оваа ти смета, жалам јас не можам ништо да ти помогнам.

Гледам и кај тебе постои дилема за тој фамозен трет пат.
Бидејќи најдобро се разбираат нештата ако истите се визуализираат, а овде нема услови за графика ќе се обидам со следниов пример:::
Имаш избор, магаре или змија... и затоа што таквиот избор за тебе претставува недостоинствен ...., и те става во позиција да “го пукаш“, ти се одлучуваш за третиот пат: ниту магаре ниту змија! Се додека не се појави можност да бираш иднина одбиваш да избираш помеѓу магаре и змијата, денес за Македонците е тоа тој трет пат, трет блок, како и да го нарекувате!
 
Член од
22 февруари 2015
Мислења
159
Поени од реакции
230
Ајде мајката!

Како бе исто со референдумот?
Па добро знаеш, ќе си дозволам да претпоставам дека си и ти во таа групировка ако не си изјасни се, бевте целосно подготвени да го фалсификувате референдумот (се обидовте не ви успеа), да крадете гласови (го правевте), да полните кутии (го правевте), и сиот останат арсенал на веќе виден изборен инжењеринг (го правевте)!!!
Е, затоа што Македонците добро знаеја со кого си имаат работа, за да спречат такво злосторство и етноцид, ви го забија до балчак, на начин што бојкотираа, поточно Бојкотирааааа!

Да те прашам, правиш ли ти разлика помеѓу избори и референдум, според тебе има ли некаква разлика во тие два демонкратска института????
На референдум се поставува прашање за одредена политика и треба да се добие доверба од .. за да се продолжи или да престане таквата политика!
Одговорот беше јасен НЕ за ОТАН, НЕ за ЕУропска, НЕ за промена на име Македонија и прифаќање на преспански велепредавнички договор, и ти после сето оваа се јавуваш и се обидуваш да спинуваш, ти исто како и Црпе мислиш дека референдумот ви бил успешен :yid::yid::yid:
Според која доверба и со кое право извршивте етноцид и го сменивте името, според правилото на посилниот така нели, па зошто се лутите кога ќе ви рече дека воведовте тиранија?!

А убо почна,не дека не и повторно пропадна во жив песок. Знаеш ли дека оваа останува, а сите ваши спинови се забораваат и се запишани на црната страна на македонската историја,
Прегледај го приврзокот 230388
дека ете имало и такви кои си зеле за право да менуваат име кое не е нивно, туку колку што е нивно исто така е и на нивните предци но и на нивните деца. Ако оваа ти смета, жалам јас не можам ништо да ти помогнам.

Гледам и кај тебе постои дилема за тој фамозен трет пат.
Бидејќи најдобро се разбираат нештата ако истите се визуализираат, а овде нема услови за графика ќе се обидам со следниов пример:::
Имаш избор, магаре или змија... и затоа што таквиот избор за тебе претставува недостоинствен ...., и те става во позиција да “го пукаш“, ти се одлучуваш за третиот пат: ниту магаре ниту змија! Се додека не се појави можност да бираш иднина одбиваш да избираш помеѓу магаре и змијата, денес за Македонците е тоа тој трет пат, трет блок, како и да го нарекувате!
За ралика од тебе, јас излегов на референдумот, и гласав против. Така што се ова што го напиша ти паѓа во вода, бидејќи не се однесува за мене. А ти криј се зад гласачите (поточно негласачите) кои не излегуваат на гласање и залажувај се дека сите тие мислат како тебе.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.007
Поени од реакции
804
За ралика од тебе, јас излегов на референдумот, и гласав против. Така што се ова што го напиша ти паѓа во вода, бидејќи не се однесува за мене. А ти криј се зад гласачите (поточно негласачите) кои не излегуваат на гласање и залажувај се дека сите тие мислат како тебе.
Браво! ти веќе знаеш и што мислам, односно мислам дека сите мислат како мене.
Како што ќе минва времето очеквам се повеќе да ги има оние кои ете излегле на референдум и гласале против, така што на крај ќе излезе дека 600 илјади биле против а само 35-6 илјади биле за, ќе има и такви со 2 сведоци и ќе добијат статус на првоборец. Веќе се има искуство.
Бидејќи напишаното погоре не се однесува на тебе зошто од петни жили браниш и оправдуваш етноцид?
Не одговори, според тебе, постои ли разлика помеѓу избори и референдум, или се е тоа исто.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
1.400
Поени од реакции
952
Треба да стават у програма ВМРО дека ќе спроведат уште еден референдум за името на државава, ако се докаже дека имало нерегуларности при гласањето, а имаше :)

Ако се мужи и прави патриоти.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.220
Поени од реакции
5.392
Iskubanata kokoška se sprema na begstvo vo USA kako ambasador:kezec:
Ništo ne.mi možite.....
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.863
Поени од реакции
48.563
Само идиот, прост човек и класичен дебил можеше да излези на тој референдум на веќе потпишан договор во Мај таа година, каде што се полнеа кутии, и каде прашањето на тој референдум беше манипулативно и содржеше повеќе одговори.

Референдумот беше за перење раце од народот, али не им успеа и таа вина СДС нарочито ќе си ја носат до век и векова.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom