Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Deleted member 12196

Гостин
На анкетата фалеа уште неколку опции, кои ги додадов. Исто така, затоа што претходната беше поставена во некое друго време и повеќето ја сметаа за нерелеванта, ги ресетирав гласовите и не ја ограничив временски. Гласовите се тајни, а има можност и за промена на гласот. Значи, ако во меѓувреме сте го промениле мислењето, секогаш може да го смените гласот. Може да почнете да си ги мерите :)
Нешто не е во ред со опозицијата од албанскиот блок. Провери!

Мислам дека е подобро последната опција да се раздели на две. Нелогично ми е некој да излезе на избори и да го поништи ливчето (ќе има и такви, не велам НЕ). Ако не сакам да гласам за никоја опција, подобро да си седам дома (ајвар ќе си правам) отколку да губам време и пари за да поништам ливче.

:) :) Може ли опција „Ќе гласам како ќе ми кажат од штабот“?
:lolzz:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Макрадули...Највероватно.
Еден, ама вреден...:facepalm:
Кој лингур треба да си за да му бидеш заменик на командант вентили?????
Прва работа што ја направи како заменик пред 3 год. беше одење на протест против загаден воздух :pos:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Нешто не е во ред со опозицијата од албанскиот блок. Провери!

Мислам дека е подобро последната опција да се раздели на две. Нелогично ми е некој да излезе на избори и да го поништи ливчето (ќе има и такви, не велам НЕ). Ако не сакам да гласам за никоја опција, подобро да си седам дома (ајвар ќе си правам) отколку да губам време и пари за да поништам ливче.

:) :) Може ли опција „Ќе гласам како ќе ми кажат од штабот“?
:lolzz:
Средено :)

Логично е, затоа што многумина веруваат дека „ако не излезат - некој ќе им го злоупотреби гласот“ - па затоа, одлучуваат да го направат неважечко :)
Затоа, во една опција (која треба да го отслика незадоволството од сите понудени опции) се ставени и двете: Не гласам или ќе го поништам ливчето.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Средено :)

Логично е, затоа што многумина веруваат дека „ако не излезат - некој ќе им го злоупотреби гласот“ - па затоа, одлучуваат да го направат неважечко :)
Затоа, во една опција (која треба да го отслика незадоволството од сите понудени опции) се ставени и двете: Не гласам или ќе го поништам ливчето.
А јас баш сакав да знам колку поништувачи и колку „ајварџии“ ќе има.

Постои ли партија од албанскиот блок АЛТЕРНАТИВА? Можеби сум побркал нешто.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Кога сме на темава....да си ги кажам маките.
Се возам заедно со уште 3ца....партиски ствари, падна муабет за работа нешто. Само јас не сум у администрација. Не ни размислив за последиците, викам може да трпам за леб....шипо нема да ми командува и да ми дава наредби никад у живот. Се погледнаа овие 3ца скиснато......па демек фамилија, деца. Ја упорен, здравје им земав, пуздер ги направив...од гомно подоле :pos:
Ама они уште си тераат, ги тормозат по малку ама се "снаоѓаат"(нели онаа нашата македонска работа...се снашол :) )....паразит си е паразиииииит.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Него, во моментов Левица води на анкетава. Им пораснал рејтингот или има многу форумџии „левичари“? :P
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.207
Поени од реакции
35.976
Она кога разни Сашо Орданоски, Борјан Јовановски и Бранко Геровски тип на говна од новинари, зборат како младината треба да го смени размислувањето, и наместо национализам и конзерватизам да сме гледале по либерално и со повеќе толеранција, знаеш дека се движиш во вистинска насока. Затоа што не може ваков шлајм, пролив и ѓубре од луѓе да ти кажат што е правилно а што не.

Ради таквите како нив, што ни сопствените деца дома не ги сакаат, се раѓаат генерации на луѓе со сосема спротивни мислења од нивните.
Фала ви за се, и што ни го покажувате патот по кој не сакаме да одиме. Фала ви што ни ги презентирате вашите идеи како правилна одлука по која треба да се движиме, и од ден во ден сме се посигурни дека тие говна што ги пласирате не ги сакаме.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
За Орданоски и Бемка требаше да ви стане јасно колку им грее бојлерот уште пред 7-8 години кога кајганџии искочивме на фронт против нив :ROFLMAO:

мене ми е многу јако како се продава филм дека во западниве земји биле ненационалистички настроени и да сме го следеле трендот :DDDDDDddd (мада од Васиљ писанија не ни може да очекуваш нешто попаметно) во Белгија од што имаат Фламанците регионална (РЕГИОНАЛНА) гордост, не ги носат пивата од францускиот дел, значи за пиво правиме муабет, ќе ти седеле мирни и ќе ти ракоплескале онака министер на англиски да им тртља.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.758
Поени од реакции
83.145
А пак од друга страна, кога ќе ги видиш децата на либерализмот и оние што дремеле по невладини од типот на Васиљ, Пајо, Туфегџиќ, Замир, Лешо, Љуми...

Не фала, заразете ме со конзерватизам :kafence:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
А пак од друга страна, кога ќе ги видиш децата на либерализмот и оние што дремеле по невладини од типот на Васиљ, Пајо, Туфегџиќ, Замир, Лешо, Љуми...

Не фала, заразете ме со конзерватизам :kafence:
Според нив либерализам е сите можни етникуми во државава да ти се мочаат од ќерамиди. И јас се сметам себеси за либерална и отворена личност ама пиштол на чело да ми стават не може да ти кажам дека се нормални некои работи што ги форсираат, како она со министерон најсвежо или пак мантрата да не смееш да постираш државни обележја по интернетов.
 
Член од
19 декември 2019
Мислења
22
Поени од реакции
48
Se fino so patriotizmot, ama nikoj ne komentira deka ogromen broj od mladite luge smetaat deka za homoseksualcite nema mesto vo politikata, i deka zenite se sustestva na ponisko nivo na razvoj, edinstveno dobri za kujna i krevet.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.433
Поени од реакции
79.453
Se fino so patriotizmot, ama nikoj ne komentira deka ogromen broj od mladite luge smetaat deka za homoseksualcite nema mesto vo politikata, i deka zenite se sustestva na ponisko nivo na razvoj, edinstveno dobri za kujna i krevet.
Дури и да е така, а не е, ова општество има покрупни, есенцијални проблеми поврзани со голиот опстанок и минимумот капацитет за да функционира.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Se fino so patriotizmot, ama nikoj ne komentira deka ogromen broj od mladite luge smetaat deka za homoseksualcite nema mesto vo politikata, i deka zenite se sustestva na ponisko nivo na razvoj, edinstveno dobri za kujna i krevet.
Всушност и не е баш така. Еве кој ненормално го крева процентот, македонците сепак не забегале толку за разлика од нивните муџахендинско-радикалистички другарчиња.

https://republika.mk/vesti/makedonija/istrazuvanje-albancite-se-povekje-protiv-od-makedoncite-da-gi-vodi-gej-ili-zena-politichar/

А цело време се остава впечаток дека Албанците се менуваат, но изгледа ептен тешко. Не можат ни до таа втората категорија на @Sussaro да дојдат.

Е сеа, Сашо Ордановски го премолчува овој факт и не го пишува тоа у колумната, сигурно и овие албанциве Грујо ги индоктринирал со неговата пропаганда.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.338
Поени од реакции
46.450
Тоа што Сашо Ордановски излезе од дупката во која беше пикнат откако неговиот газда и спонзор легна во притвор и уште се наоѓа повикан да дели памет е еден од поголемите порази на општествово.
Се согласувам со анкетираните копиљаци, треба цврста рака и еден purge, ама па чим Латас не го снајде ништо, нема ни Ордановски да го снајде.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom