Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.702
Поени од реакции
4.372
Пичо еден, јас не излегов на референдумот од х технички причини. Кој ти дава парво да сметаш дека мојот глас е против? Ако сум бил против ке сум гласал против, ако сум бил за ке сумгласал за, ако не сум излегфол на гласање никој нема право да прејудицира кој е мојот став. Како таоа ако не излегол е против. Еве јас тврдам, со исто право како тѕвоето, тој што не излегол е ЗА. Нема што да излегува, се знае дека е ЗА. Смрдловци. Ве немаше во доволен број глувци да излезете и да бидете повеке од оние кои беа за па ајде сега сите ресто од он ие кои гласале сме против?! Ѓупска логика. Продавајте пувки на проста раја, на сендвичи и сладоледи а не на друг. Ајде малку пичовци едни за денешните бомби! Нешто ве нема. Мукла.
Се гледа дека не си излегол на референдум, што си се уплашил толку?
Ќе има амнестија.
Добро така “ватрен“ подржувач на северџистан да не му се овозможи д агласа нареферендум е срамота, што се случи, кој те спречи?
Или да го повикаме Мицковски да каже....?

П.С.
Уште еднаш, среди си го речникот, немам намера да пријавувам, кодоши органски не поднесувам и ги ставам на игнор, но ако продолжиш вака може да им се приклучиш.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
:pos: да само што при очи се правиш слеп, зошто?
Референдумот е неуспешен, што од ова не ти е јасно?
Никој не тврди дека сите оние што не излегле биле бојкотирачи туку ти дадов аргументи кои ги говорат оние кои се одлучиле на бојкот, а тие се, еве уште еднаш:
- дали ќе излезе и гласа НЕ или бојкотира, не излегол, неговиот глас во случај на референдум се смета како да одговорил со НЕ;
- прашањето е недостоинствено и според тоа не треба да се излегува и дава легитимитет на таква местенка;
- очевидно беше дека се подготвено за фалсификување (од страна на сверџанганските изроди) и во таков случај бојкотот е излезно решение;
- за да има успешен референдум па макар тоа било и консултативен потребно е да се исполнети 2 (ДВА) услова кои се кумулативни, значи и двата треба да бидат исполнети;
- со тоа што ДИК донесе решение дека референдумот е НЕУСПЕШЕН целта е постигната, а Северџганите, вчера, денес и утре може да лаат на месечината;


Приказните за СДСс, ДПсНЕ ДУИ-муи и останати се ирелевантни за тоа дали референдумот е успешен или не, се надевам до толку имаш капацитет да разбереш вакви елементарни работи.
Нема потреба од релативизирање во ситуација кога референдумот е НЕУСПЕШЕН, едноставно тоа е крај на приказната, сето останато е тиранија!
За кривицата нека му ја мислат тие кои играле валкано и изгубиле, ние Македонците со оглед дека сме под окупација добивме и само му покажавме на светот дека сме окупирани и дека имаме инсталирана квислиншка власт (за овие апологетите не знам што да мислам, дали е до лубриканитте или...).
Го заболе светот за нас. Со бојкотирање ништо не се прави. Вие бојкотирајте они си извршуваат, па после изговори само пронаоѓајте како некој друг е крив.

Договорот сигурно бил дпмне да не гласаат, сдс да си го намести референдумот, ама ете толку им се можностите, не можеа ни тоа да го сработат.
И што корист на крај од сето она бојкотирање, немо посматрање од страна?
Му покажуваме на политичарите и светот дека не ни е гајле што се прави во/со државата. Епа они ќе си одработуваат. Бојкотирајте.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Се гледа дека не си излегол на референдум, што си се уплашил толку?
Ќе има амнестија.
Добро така “ватрен“ подржувач на северџистан да не му се овозможи д агласа нареферендум е срамота, што се случи, кој те спречи?
Или да го повикаме Мицковски да каже....?

П.С.
Уште еднаш, среди си го речникот, немам намера да пријавувам, кодоши органски не поднесувам и ги ставам на игнор, но ако продолжиш вака може да им се приклучиш.
Слободно пријави на учителката, те закачаат поголеми деца, ти го земаат бурекот.. Кој тебе те спречи, пичо еден, да излезеш и да се изјасниш машки дека си ПРОТИВ? И сите како тебе да се изјаснат ПРОТИВ, и да не серат како сите кои не излегле биле против? Зошто не излеговте и во бројка колку сега се пребројувате да изгласавте ПРОТИВ? Па макар и тоа ПРОТИВ не било уважено? Нека стои како цивфра дека ете 1.000.000 гласале против а 700.000 ЗА, и Заев го уважил мислеето на 700.000 а не мислењето на 1.000.000? Зошто? Мислиш дека некој со здрав мозок може да ја прифати приказната за ајварот?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.702
Поени од реакции
4.372
Го заболе светот за нас. Со бојкотирање ништо не се прави. Вие бојкотирајте они си извршуваат, па после изговори само пронаоѓајте како некој друг е крив.

Договорот сигурно бил дпмне да не гласаат, сдс да си го намести референдумот, ама ете толку им се можностите, не можеа ни тоа да го сработат.
И што корист на крај од сето она бојкотирање, немо посматрање од страна?
Му покажуваме на политичарите и светот дека не ни е гајле што се прави во/со државата. Епа они ќе си одработуваат. Бојкотирајте.
да не се повторувам види овде,
...
Значи целта е постигната, референдумот е неуспешен, промената на Уставот и сите други активности подоцна направени во тој поглед се против волјата на мнозинството кое утре ќе донесе одлука дека се ништовни, значи Севреџанчиња немој да фе фаќа нервоза туку барајте каде ќе се сокриете или барајте двајца сведоци дека сте биле приморани да бидете конвертити-предавници на своите сонародници. Се разбира тоа нема да ви ја измие совеста која ќе ве измачува додека сте живи, под услов да ја имате, ама така е тоа кога на инфантилци им се дава прилика да глумат возрасни а тие не се дораснати туку се подкапацитарни од раѓање.
Тоа што потенцирам дека целта е постигната е со намера да укажам дека, токму на резултатите од референдумот како и извештајот на ДИК за истиот, е аргумент кој утре ќе го користиме за да ја исправиме неправдата но и да побараме одговорност од сите кои придонеле за такво нешто!
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.741
Бугарската академија спори со МАНУ: Не постои македонски јазик
Со тврдењата дека постои македонски јазик се нарушуваат односите меѓу двете земји, оценуваат бугарските академици испровоцирани од Повелбата на Македонската академија на наука и уметност од 3 декември. Тамошната научна академија- БАН попладнево усвои став сличен на оној на државниот врв во Софија искажан во декларацијата од октомври годинава, дека македонскиот јазик е наречје на бугарскиот, а придружните документи содржат и серија квалификации и навреди за македонскиот јазик.

Притоа тие инсистираат дека треба да се прави разлика меѓу „дијалектите во Северна Македонија и официјалната јазична норма на државата“, затоа што стандардизираниот македонски јазик, кој според бугарските историчари е создаден со декрет, бил србизиран.


„Но кодот, природата на ткн. македонска норма си останува недопрена и таа претставува ни повеќе ни помалку туку регионален литературен бугарски јазик. Фактот што некој некогаш го кодифицирал и го квалификувал како македонски јазик нема никакво научно значење освен политичко“, велат бугарските историчари.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
да не се повторувам види овде,
Баталите референдумот. Ете неуспешен, исто ко да не бил. сдс на сила го стави законот на гласање. Се побуни некој, проба тоа да го спречи? Не. дпмне дури и 8 гласа им позајми за да успее гласањето.
Додека уште со референдумот се расправаат сите, они си одработуваат, си вртат тендери и матни зделки. И се буни ли некој? Не.

Уште ли ви трае бојкотот? Што вика мицко, нели се трга во офанзива, да го размрда малку народот, да го тргниме зајко?
Ај гледајте и на следните избори бојкотирајте, па да остане зајко уште 4 години да поебе се што е останато. не дека мицко ќе ја управи, ама зајко не смее да остане.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Bitola ko Bitola, prednovogodisno nakitena. Ima ima na vrvot ako ti znaci nesto.
Ami sam si go barase, sakase sloboda, rezim ova ona, e pa ke rabotis sega , nema labavo. Tuku ajde ne se zali, ete vi gi krenaja platite, stigna do 100000 ili ?
Абе шо збориш, одмор ми дадоа на крај на септември да користам, суратот таков ми бил ми вика директорот нов. Ти плата 100000 ми кажуваш.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.702
Поени од реакции
4.372
Баталите референдумот. Ете неуспешен, исто ко да не бил. сдс на сила го стави законот на гласање. Се побуни некој, проба тоа да го спречи? Не. дпмне дури и 8 гласа им позајми за да успее гласањето.
Додека уште со референдумот се расправаат сите, они си одработуваат, си вртат тендери и матни зделки. И се буни ли некој? Не.

Уште ли ви трае бојкотот? Што вика мицко, нели се трга во офанзива, да го размрда малку народот, да го тргниме зајко?
Ај гледајте и на следните избори бојкотирајте, па да остане зајко уште 4 години да поебе се што е останато. не дека мицко ќе ја управи, ама зајко не смее да остане.
А не немој со тие куршуми, референдумот е многу важен и значаен, не треба да се минимизира туку да му се даде вистинската позиција, затоа што Македонците не заминаа доброволно во кланица покажува дека се свесни за процесите и игрите!
Многу од игрите на Мицкота покажува дека имало некаков договор околу проектот Северџистан, по се изгледа Мицкота со своите требал да припомогне ако некаде се закочи работата. Тоа дека постои криминал, тендери и дека си го терат бизнисот мислиш дека ќе се намали ако опстане Северџистан?

Околу изборите веќе го реков своето, мислам дека само коалиција на СДСс+ДПсНЕ е гаранција за нивен опстанок, ако вонпарламентарната опозиција пак излезе малку поагресивно ни коалиција не ги спасува, ваква каква што е вонпарламентарната опозиција има во старт 150-250.000 гласови, затоа и цела ова вика, дрвја и камења против бојкотирачите... гледаш дека не им се отстапува медиумски простор, што мислиш зошто?
Зошто луѓето кои бојкотирале ги гледаш со презир и сметаш дека не умеат да прават разлика помеѓу референдум и избори?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Абе шо збориш, одмор ми дадоа на крај на септември да користам, суратот таков ми бил ми вика директорот нов. Ти плата 100000 ми кажуваш.
Ajde ajde ne se zali, da ne bese taka dosega ke fatese patot pod noze i pravec Germanija. Kakvi trkala zaminaja, ljuge se napraja ti uste mu ja dumas vaka kvalifikuvan baska i deficitaren kadar ;)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.159
Поени од реакции
25.651
Мислам дека беше стматолог. Али не мења ставр, нека биде и берберот.... Педерско друштво. Со кој си таков си.... халкидики мафија..
Најгадни луѓе тоа педерите. Успејаа на сите вас нормални да ви изебаат психа за наредни 10 века...
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Најгадни луѓе тоа педерите. Успејаа на сите вас нормални да ви изебаат психа за наредни 10 века...
Ти од кои си? Од нас нормалните на кои ни изебаа психа или од педерите?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Lurtz,

прашањето беше поставено од мене до тебе, не од мене до мене, така да јас од тебе очекував одговор, не ти од мене. Мојот став кон ЕУ, НАТО и слични неофашизми, одлично ми е познат.

Туку, ај пак; како се гласа со два „не„ одговори на тројно спакувано кукавичко прашање?

Кога излегуваш на избори или референдум, гласаш или „да/за„ или „не/против„ (неважечките одговори не ги земам во предвид), а ти самиот изнесе „чудна„ можност за одговарање со две „не„ на тројно прашање.

Ти фалиТ уште третото „не„.

Проста е математиката...Или не е?

Русија и Кина ќе ни помогнат само ако тоа од нив го побараме. Но, Русија и Кина гледаат дека Маќедоне тоне у самозаеб па лузери не им требаат... Властите во Севердонија едногласно пеат дека се за ЕУ и НАТО, со измислен анкетен процент од ѓоамити 75%-тна поддршка од „пучанството„ за ЕУ и НАТО, а тие 75% никако не можам да ги заприметам...
Двојно, тројно, филозофии, тантара пантара. Не си у религија форум па пет пати да ти објаснувам. Едноставно, не. Не знам, ти беше по цртањето ама не мислам ниту сметам дека сум должен да ти цртам зашто одговорот би бил и требаше да биде не, ако од 2-3 пати не сфаќаш. Башка и ти одговорив ама и тоа не си го сфатил, типично...
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.159
Поени од реакции
25.651
Ти од кои си? Од нас нормалните на кои ни изебаа психа или од педерите?
Ако вие сте нормални, јас сум најгордо и најрадосно во свет сум педер.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom