Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Кога има анкета на форумот и има опција „само види ги резултатите“ тие што кликаат на тоа се за или против?

Не излегол да гласа тоа значи дека сеедно му е за резултатот од гласањето и понатамошното постапување во врска со прашањето.
Сето тоа е кривица на дпмне што го прелага народот со она бојкотирам, наместо да го убедат да излезе и гласа со не.
Лажни патриоти кои одработија за сдс, дури и гласови во собрание им дадоа.
Никој не ги оправдува постапките на сдс, туку ја посочува кривицата на дпмне за референдумот, а и за гласањето во парламентот. Колку се криви сдс толку се криви и дпмне.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
нема да биде лошо да поделиш тоа бројот од дилерот!
Како прво неизлегување на референдум е исто што и одговор НЕ! ако такво нешто не си знаел си погрешил пдф, а глумиш дека ете нешто знаеш.
Одлуката кај мнозинството беше темелена на тоа што:
- дали ќе излезе и гласа НЕ или бојкотира, не излегол, неговиот глас во случај на референдум се смета како да одговорил со НЕ;
- прашањето е недостоинствено и според тоа не треба да се излегува и дава легитимитет на таква местенка;
- очевидно беше дека се подготвено за фалсификување (од страна на сверџанганските изроди) и во таков случај бојкотот е излезно решение;
- за да има успешен референдум па макар тоа било и консултативен потребно е да се исполнети 2 (ДВА) услова кои се кумулативни, значи и двата треба да бидат исполнети;
- со тоа што ДИК донесе решение дека референдумот е НЕУСПЕШЕН целта е постигната, а Северџганите, вчера, денес и утре може да лаат на месечината;


Значи целта е постигната, референдумот е неуспешен, промената на Уставот и сите други активности подоцна направени во тој поглед се против волјата на мнозинството кое утре ќе донесе одлука дека се ништовни, значи Севреџанчиња немој да фе фаќа нервоза туку барајте каде ќе се сокриете или барајте двајца сведоци дека сте биле приморани да бидете конвертити-предавници на своите сонародници. Се разбира тоа нема да ви ја измие совеста која ќе ве измачува додека сте живи, под услов да ја имате, ама така е тоа кога на инфантилци им се дава прилика да глумат возрасни а тие не се дораснати туку се подкапацитарни од раѓање.
Тоа што потенцирам дека целта е постигната е со намера да укажам дека, токму на резултатите од рефрендумот како и извештајот на ДИК за истиот, е аргумент кој утре ќе го користиме за да ја исправиме неправдата но и да побараме одговорност од сите кои придонеле за такво нешто!


П.С.
намали малку со то лајната, пеери, пизда материна, пички, глуперди, ајварот, сендвичите, сладоледи и сл.
Пичо еден, јас не излегов на референдумот од х технички причини. Кој ти дава парво да сметаш дека мојот глас е против? Ако сум бил против ке сум гласал против, ако сум бил за ке сумгласал за, ако не сум излегфол на гласање никој нема право да прејудицира кој е мојот став. Како таоа ако не излегол е против. Еве јас тврдам, со исто право како тѕвоето, тој што не излегол е ЗА. Нема што да излегува, се знае дека е ЗА. Смрдловци. Ве немаше во доволен број глувци да излезете и да бидете повеке од оние кои беа за па ајде сега сите ресто од он ие кои гласале сме против?! Ѓупска логика. Продавајте пувки на проста раја, на сендвичи и сладоледи а не на друг. Ајде малку пичовци едни за денешните бомби! Нешто ве нема. Мукла.
Автоматски споено мислење:

Ako vie od administracija ne izlezete da glasate kako roboti, da, ke ima dovolno glasovi ZA.
Далеку сум јас од администрација. Дали администрација, дали работници, дали земјоделцио, дали невравотени... се се тоа граѓани на државата. Дали ке соберете мнозинство од граѓаните на РСМ кои ке гласаат ЗА повлекување од преспанскиот договор? Тоа е прашањето. Ако можете, бујрум, соберете потписи за референдум и ајде на гласање, не само да се лигавете овде.
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Уште ли квичат штабскиве пацови, уште ли не го преболеа неуспешниот референдум!? Ја па мислев нема поочајни од американскиве куртони кои се уште плачат за поразот на Хилари од портокаловиот кловн. :LOL:

Да повториме, за да биде референдумот успешен, потребно беше да се исполнат два услови:
- цензус (50%+1)
- со исполнет цензус, мнозинството да гласаат ЗА

Во случајов, еден од условите не се исполни (немаше цензус), а со тоа референдумот испадна неуспешен. Тоа го потврди и ДИК.

Така да, штабскиве пацови џабе ронат куртонски солзи, џабе ги влечеа за уши на гласање. Нивниот муртински пастир, во улога на Ердоган за најсирмашни, си го изгласа договорот на насилен и недемократски начин, со полнење кутии, со уценување пратеници, непочитување Устав, закон и волја на народот, и тоа е тоа. Џабе пробување да му се забрише газето на кловнот, залудно е, помина возот за перење и вадење со фразата "така народот одлучи" како што посакуваа куртоните кои агитираа да се излезе да се гласа ПРОТИВ. :D
Оставете го вие муртинскиот, гледајте ги нашите, нивните пацови што не сакаа да излезат, не излегоа и јасно пишаа статуси дека нема да излезат, а имаше и такви што викендот постираа слики од банско и солун....а ние чекавме нашиот со хидроцентралите како на овци во штала кога ги прибираат, ни метар настрана.....
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Далеку сум јас од администрација. Дали администрација, дали работници, дали земјоделцио, дали невравотени... се се тоа граѓани на државата.
Sreka sho ne mora da se pojavite na rabota za da zemete plata. Inaku znam, tesko e da se patuva.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Пичо еден, јас не излегов на референдумот од х технички причини. Кој ти дава парво да сметаш дека мојот глас е против? Ако сум бил против ке сум гласал против, ако сум бил за ке сумгласал за, ако не сум излегфол на гласање никој нема право да прејудицира кој е мојот став. Како таоа ако не излегол е против. Еве јас тврдам, со исто право како тѕвоето, тој што не излегол е ЗА. Нема што да излегува, се знае дека е ЗА. Смрдловци. Ве немаше во доволен број глувци да излезете и да бидете повеке од оние кои беа за па ајде сега сите ресто од он ие кои гласале сме против?! Ѓупска логика. Продавајте пувки на проста раја, на сендвичи и сладоледи а не на друг. Ајде малку пичовци едни за денешните бомби! Нешто ве нема. Мукла.
Автоматски споено мислење:


Далеку сум јас од администрација. Дали администрација, дали работници, дали земјоделцио, дали невравотени... се се тоа граѓани на државата. Дали ке соберете мнозинство од граѓаните на РСМ кои ке гласаат ЗА повлекување од преспанскиот договор? Тоа е прашањето. Ако можете, бујрум, соберете потписи за референдум и ајде на гласање, не само да се лигавете овде.
Немој така молимте, јас еднаш му пишав во твој стил и сега ме стави на игнор, човекот е малку поразличен, од останатите, читај само какви приказки разкажува, држел катедра, бил со алигаторот да ги земе доказите, ама бил на црвено семафорот, па он чека и не можел да дочека , пред незнам колку години пишал статус ама сите биле тогаш против него, а уствари само неколку месеци е на форумов....човекот има некој проблем
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Немој така молимте, јас еднаш му пишав во твој стил и сега ме стави на игнор, човекот е малку поразличен, од останатите, читај само какви приказки разкажува, држел катедра, бил со алигаторот да ги земе доказите, ама бил на црвено семафорот, па он чека и не можел да дочека , пред незнам колку години пишал статус ама сите биле тогаш против него, а уствари само неколку месеци е на форумов....човекот има некој проблем
Bojco druze dosadno ti e na rabota ?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Немој така молимте, јас еднаш му пишав во твој стил и сега ме стави на игнор, човекот е малку поразличен, од останатите, читај само какви приказки разкажува, држел катедра, бил со алигаторот да ги земе доказите, ама бил на црвено семафорот, па он чека и не можел да дочека , пред незнам колку години пишал статус ама сите биле тогаш против него, а уствари само неколку месеци е на форумов....човекот има некој проблем
Човеков е дијагноза, или е класичен сендвич со работно време да тртља овде, нема по редовен од него на темава. Работи ли нешто, од што живее.. од форумов не се живее. Или тоа или фатил некој шалтер од груки и сега тртља.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.702
Поени од реакции
4.373
Кога има анкета на форумот и има опција „само види ги резултатите“ тие што кликаат на тоа се за или против?

Не излегол да гласа тоа значи дека сеедно му е за резултатот од гласањето и понатамошното постапување во врска со прашањето.
Сето тоа е кривица на дпмне што го прелага народот со она бојкотирам, наместо да го убедат да излезе и гласа со не.
Лажни патриоти кои одработија за сдс, дури и гласови во собрание им дадоа.
Никој не ги оправдува постапките на сдс, туку ја посочува кривицата на дпмне за референдумот, а и за гласањето во парламентот. Колку се криви сдс толку се криви и дпмне.
:pos: да само што при очи се правиш слеп, зошто?
Референдумот е неуспешен, што од ова не ти е јасно?
Никој не тврди дека сите оние што не излегле биле бојкотирачи туку ти дадов аргументи кои ги говорат оние кои се одлучиле на бојкот, а тие се, еве уште еднаш:
- дали ќе излезе и гласа НЕ или бојкотира, не излегол, неговиот глас во случај на референдум се смета како да одговорил со НЕ;
- прашањето е недостоинствено и според тоа не треба да се излегува и дава легитимитет на таква местенка;
- очевидно беше дека се подготвено за фалсификување (од страна на сверџанганските изроди) и во таков случај бојкотот е излезно решение;
- за да има успешен референдум па макар тоа било и консултативен потребно е да се исполнети 2 (ДВА) услова кои се кумулативни, значи и двата треба да бидат исполнети;
- со тоа што ДИК донесе решение дека референдумот е НЕУСПЕШЕН целта е постигната, а Северџганите, вчера, денес и утре може да лаат на месечината;


Приказните за СДСс, ДПсНЕ ДУИ-муи и останати се ирелевантни за тоа дали референдумот е успешен или не, се надевам до толку имаш капацитет да разбереш вакви елементарни работи.
Нема потреба од релативизирање во ситуација кога референдумот е НЕУСПЕШЕН, едноставно тоа е крај на приказната, сето останато е тиранија!
За кривицата нека му ја мислат тие кои играле валкано и изгубиле, ние Македонците со оглед дека сме под окупација добивме и само му покажавме на светот дека сме окупирани и дека имаме инсталирана квислиншка власт (за овие апологетите не знам што да мислам, дали е до лубриканитте или...).
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Човеков е дијагноза, или е класичен сендвич со работно време да тртља овде, нема по редовен од него на темава. Работи ли нешто, од што живее.. од форумов не се живее. Или тоа или фатил некој шалтер од груки и сега тртља.
Класичен сендвич со работно време не е дефинитивно!!!
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
:pos: да само што при очи се правиш слеп, зошто?
Референдумот е неуспешен, што од ова не ти е јасно?
Никој не тврди дека сите оние што не излегле биле бојкотирачи туку ти дадов аргументи кои ги говорат оние кои се одлучиле на бојкот, а тие се, еве уште еднаш:
- дали ќе излезе и гласа НЕ или бојкотира, не излегол, неговиот глас во случај на референдум се смета како да одговорил со НЕ;
- прашањето е недостоинствено и според тоа не треба да се излегува и дава легитимитет на таква местенка;
- очевидно беше дека се подготвено за фалсификување (од страна на сверџанганските изроди) и во таков случај бојкотот е излезно решение;
- за да има успешен референдум па макар тоа било и консултативен потребно е да се исполнети 2 (ДВА) услова кои се кумулативни, значи и двата треба да бидат исполнети;
- со тоа што ДИК донесе решение дека референдумот е НЕУСПЕШЕН целта е постигната, а Северџганите, вчера, денес и утре може да лаат на месечината;


Приказните за СДСс, ДПсНЕ ДУИ-муи и останати се ирелевантни за тоа дали референдумот е успешен или не, се надевам до толку имаш капацитет да разбереш вакви елементарни работи.
Нема потреба од релативизирање во ситуација кога референдумот е НЕУСПЕШЕН, едноставно тоа е крај на приказната, сето останато е тиранија!
За кривицата нека му ја мислат тие кои играле валкано и изгубиле, ние Македонците со оглед дека сме под окупација добивме и само му покажавме на светот дека сме окупирани и дека имаме инсталирана квислиншка власт (за овие апологетите не знам што да мислам, дали е до лубриканитте или...).
За ова треба гориво од неколку сендвичи и еден сладолед од убавите... нема секој енергија вака да пишува, секоја чест. Пишувај си. Колку имаш ти време и енергија, никој нема.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Abe si pisam jas ama mnogu osetlivi ovie revolucionerite :)
Како е Битола, снег има ли Пелистерот? На работа како е? мене ме ловат пет минути од пауза ако ме нема ме кинат овие, арно беше пред тоа.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
има само еден одговор. Верувам дека си интелигентен самиот да си одговориш. Ако сакаш помош, тогаш одговорот е не, не сакам членство во еунато со прифаќање на Договорот. Премногу е едноставно.
Двојното важи за оние кои се залагаа за Русија и Кина како спас за Македонија, некој евроазиски блок. За еунато не, за Договорот не. Поедноставно здравје. Ете наместо да купувате капачиња за тегли.

И пази се од лоши мисли, постите се до 6ти.
Lurtz,

прашањето беше поставено од мене до тебе, не од мене до мене, така да јас од тебе очекував одговор, не ти од мене. Мојот став кон ЕУ, НАТО и слични неофашизми, одлично ми е познат.

Туку, ај пак; како се гласа со два „не„ одговори на тројно спакувано кукавичко прашање?

Кога излегуваш на избори или референдум, гласаш или „да/за„ или „не/против„ (неважечките одговори не ги земам во предвид), а ти самиот изнесе „чудна„ можност за одговарање со две „не„ на тројно прашање.

Ти фалиТ уште третото „не„.

Проста е математиката...Или не е?

Русија и Кина ќе ни помогнат само ако тоа од нив го побараме. Но, Русија и Кина гледаат дека Маќедоне тоне у самозаеб па лузери не им требаат... Властите во Севердонија едногласно пеат дека се за ЕУ и НАТО, со измислен анкетен процент од ѓоамити 75%-тна поддршка од „пучанството„ за ЕУ и НАТО, а тие 75% никако не можам да ги заприметам...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Како е Битола, снег има ли Пелистерот? На работа како е? мене ме ловат пет минути од пауза ако ме нема ме кинат овие, арно беше пред тоа.
Bitola ko Bitola, prednovogodisno nakitena. Ima ima na vrvot ako ti znaci nesto.
Ami sam si go barase, sakase sloboda, rezim ova ona, e pa ke rabotis sega , nema labavo. Tuku ajde ne se zali, ete vi gi krenaja platite, stigna do 100000 ili ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom