Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Етничката припадност нема врска со зборот Nationality во официјални документи.
Не се брукајте

па уште слики од лични карти ми прикажал.... :facepalm:
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.602
Поени од реакции
5.108


Nationality - Nederlandse или во превод Националност - Холанѓанка.

Ама тоа е, глупи Холанѓани појма немаат дека Енглезите прават разлика помеѓу националност и етничка припадност.



Види мајката и во соседна Германија не прават разлика помеѓу националност и етничка пропадност. Зошто бе Deutsch а не Staatsbürger der Bundesrepublik Deutschland?



... Ти сериозен си или мајтап си играш? Како е името на државата? Што мајка бара да стои "граѓанин на"? Ако е Албанец од Косово ќе стои Косовар а нема да стои граѓанин на Република Косово.
Требало да пишува граѓанин на сојузна република Германија, ама прости се остај ги :ROFLMAO:
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
Етничката припадност нема врска со зборот Nationality во официјални документи.
Не се брукајте

па уште слики од лични карти ми прикажал.... :facepalm:
Океј ќе попуштам, не се разбирам толку во правни работи можеби си во право.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260


:pos::pos: Еве ја независнава хероина која се бори за човекови права. И нормално „универзитетски“ професор на нешто што само тука може да постои и да се нарекува универзитет...
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Етничката припадност нема врска со зборот Nationality во официјални документи.
Не се брукајте

па уште слики од лични карти ми прикажал.... :facepalm:
чекај бе, ако е така како што викаш што кур бара тоа граѓанин на Северна Македонија, зошто не е само Северна Македонија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
чекај бе, ако е така како што викаш што кур бара тоа граѓанин на Северна Македонија, зошто не е само Северна Македонија.
Така е како што викам.

Претерано многу долго се праите на удрени кога мешате nationality со етничка припадност во странските документи. Више ги надминува вообичаените нивоа на патетичност.


Тоа, дали под Nationality за нас пишува Citizen of Republic of North Macedonia, а за другите пишува German или Slovenian, е друго прашање.
Ако кај Nationality за/кај нас пишува: Citizen of Republic of North Macedonia, а на пример, кај граѓани на Србија пишува само Republic of Serbia, или Serbian итн., тоа би била очигледна недоследност валидна за приговор. Како и да е, нема врска со толкувањето дека Nationality значело националност или етничка припадност.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Така е како што викам.

Претерано многу долго се праите на удрени кога мешате nationality со етничка припадност во странските документи. Више ги надминува вообичаените нивоа на патетичност.


Тоа, дали под Nationality за нас пишува Citizen of Republic of North Macedonia, а за другите пишува German или Slovenian, е друго прашање.
Ако кај Nationality за/кај нас пишува: Citizen of Republic of North Macedonia, а на пример, кај граѓани на Србија пишува само Republic of Serbia, или Serbian итн., тоа би била очигледна недоследност валидна за приговор. Како и да е, нема врска со толкувањето дека Nationality значело националност или етничка припадност.
не, ти се правиш на удрен, тоа Citizen не треба да стои во нормални услови, можеше да биде само Republic of North Macedonia ако сакаш да биде како што сакаш да го прикажеш, ама тоа Citizen ви е ради бетонот што ви го начука зелениот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
не, ти се правиш на удрен, тоа Citizen не треба да стои во нормални услови, можеше да биде само Republic of North Macedonia ако сакаш да биде како што сакаш да го прикажеш, ама тоа Citizen ви е ради бетонот што ви го начука зелениот.
Треба да видиме, на ист документ како стои за едни, други, а како за нас. Ако е така, веќе реков дека тоа е валиден приговор.

Како и да е, нема врска со ставот дека nationality во странските документи е еднакво на националност.
Nationality е државјанство.


Главниот куртонски (секако погрешен) наратив е слушнат миљон пати и гласи:

Заев вели идентитетот забетониран, а гледајте ваму под nationality кај нас пишуваат North Macedonian.


Тоа секако не е баш така. Иако изјавава на Заев е на лабави нозе, поради икс причини, таму не пишува под Nationality North Macedonian затоа што нив ги боли кур за тоа оти ние сме се договориле да пишуваме Северна Македонија, ама македонски народ, македонско сирење и сл., туку затоа што Nationality значи државјанство.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
Треба да видиме, на ист документ како стои за едни, други, а како за нас. Ако е така, веќе реков дека тоа е валиден приговор.

Како и да е, нема врска со ставот дека nationality во странските документи е еднакво на националност.
Nationality е државјанство.
Ама никој не говори дека националост означува етничка припадност, види ми претходен пост, проблемот е како што кажа @petar.. , зошто се става "граѓанин на" кога може да стои само името на државата или националноста изведена од неа?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Ама никој не говори дека националост означува етничка припадност, види ми претходен пост, проблемот е како што кажа @petar.. , зошто се става "граѓанин на" кога може да стои само името на државата или националноста изведена од неа?
така
се разбравме
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.611


:pos::pos: Еве ја независнава хероина која се бори за човекови права. И нормално „универзитетски“ професор на нешто што само тука може да постои и да се нарекува универзитет...
Dvajcata ovie bea edni od glavjite borci na plenumot, a posle na sharenata revolucija.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.145
Поени од реакции
25.573
Заев вели идентитетот забетониран, а гледајте ваму под nationality кај нас пишуваат North Macedonian.
Nationality North Macedonian е единствено граматички, логички и на секој друг начин исправно и конзистентно.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Настрана криминалот, гледам никого не го интересира ем џабе, никој никогаш не одговара за тоа. Со вакви ликови како овој сега, не националност, долни веш ќе ни сменат. Граѓанин на Северна Македонија, ашљак. Па каков кез има, ко да води локална пиљара, не влада...ај ќе има техничка па белким барем бруките у јавност ќе се намалат, ако стаат барем некој саглам да ја води не ми е познат составот на трансфери и селектор (ако некој знае, нека пише), а не ликови со ашљачки изјави и фацој. Само ме копка историјата сега кои политичари, така изјавија, ќе ни ја кројат. И што ќе испаднеме на крај, вонземјани, арапи, скоти...мме све најмило, само тоа знам.
Инаку негде прочитав ќе немало избори април. Некој не дупи? Пак?
п.с. би сакал премиер да стане некој ко Апасиев, ако не барам премногу

е така, одсабајлечки си се исповедав као у драга кајгана, да ми мине гнеов ем старос, рано станувам па да гњавам уште малце :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom