Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Доколку бидат распишани предвремени парламентарни избори, за кого би го дале вашиот глас?

  • ВМРО-ДПМНЕ

  • СДСМ

  • ДУИ

  • БЕСА

  • Некоја друга опција.

  • Не излегувам на гласање.

  • Левица


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
3 мај 2019
Мислења
1.765
Поени од реакции
1.379
Ако оваа држава не превземе ништо за кучињата скитници, уште малку сите ќе излагаме од дома со секири, стапови, ножеви...епа не се трпи секојдневно да ми качуваат притисок и срцето во петици да ми оди додека лаат и трчаат по мене...ете ја колешка моја, инвалид остана откако падна од точакот бегајќи од разјарената глутница а идеше утрото на работа..скршен колк, скршена рака а за претрпен страв и трауми да не зборам.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.864
Ne postoi mirno i neagresivno kuce. Kolku i da izgleda mirno vo sekoe kuce se krie zver. Dali za hrana, podbucnuvanje od drugi kucinja, macki itn.
Автоматски споено мислење:

А дали ти оди срцето во петици и ти се крева притисокот кога ти довикуваат и ти свиркаат Арачиновци и Кондовци кога поминуваш на пешачки?Или егото ви го пуни тоа?
Pa neame meksikanci ko vo americkite filmovi jbg, mora i vo siptaristanot nekoj da svirka.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
542
Поени од реакции
800
На ова безаконие и нефункционирање на институциите се чудам како не се појави некој БЕТМЕН. Па се тепаат доктори, се касапат кучиња и што све не.

На кучињата не им е место на улица. Тие се опасни животни од кои страдаат стотици луѓе. Ама сигурно не е решение секој да зема правда во свои раце. Надлежните треба да се чукнат малку по глава и да почнат нешто ДА РАБОТАТ
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.139
Поени од реакции
32.903
Постојат мирни и не агресивни кучиња оставени на улица, иначе по ликот на тој му се гледа дека е некој болесник кој како мал никој го нема чувано во раце и седел сам во креветечето.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
3.326
Поени од реакции
4.757
На ова безаконие и нефункционирање на институциите се чудам како не се појави некој БЕТМЕН. Па се тепаат доктори, се касапат кучиња и што све не.

На кучињата не им е место на улица. Тие се опасни животни од кои страдаат стотици луѓе. Ама сигурно не е решение секој да зема правда во свои раце. Надлежните треба да се чукнат малку по глава и да почнат нешто ДА РАБОТАТ
Надлежните не чукаат глава додека некој не ги чукне.За се што ни се случува сме криви ние како народ,како од кучињата така и сите останати проблеми.За секој повреден човек е виновен некој од општината и институциите кои се надлежни за тоа да не се случува.Секој најмал проблем во нашето опшество се случува само заради одредени личности кои не си ја завршуваат својата работа а покрај нив и народот кои за време на избори кога треба да побара нешто што навистина ќе му ги реши проблемите сите го прават тоа поради ситен интерес.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.261
Поени од реакции
7.537
Колку јас знам,што сум разговарал со луѓе од здруженијата за заштита на животни што ги напаѓате,и тие исто камо вас вжештените глави се залагаат да се тргнат кучињата од улиците,само вашите шупливи глави тоа не можат да го разберат.И тие кога протестираат бараат да се изградат стационари каде би се сместиле уличните животни.Затоа,кога ке видите дека такви здруженија организираат протести да знаете дека и вашата и нивната цел е иста,ДА СЕ ТРГНАТ БЕЗДОМНИТЕ ЖИВОТНИ ОД УЛИЦИТЕ
Автоматски споено мислење:

И добро би било вие што сте најгласни да се приклучите на таков протест за повеќе да допре до надлежните и поскоро да се реши проблемот
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.279
Поени од реакции
165.382
Колку јас знам,што сум разговарал со луѓе од здруженијата за заштита на животни што ги напаѓате,и тие исто камо вас вжештените глави се залагаат да се тргнат кучињата од улиците,само вашите шупливи глави тоа не можат да го разберат.И тие кога протестираат бараат да се изградат стационари каде би се сместиле уличните животни.Затоа,кога ке видите дека такви здруженија организираат протести да знаете дека и вашата и нивната цел е иста,ДА СЕ ТРГНАТ БЕЗДОМНИТЕ ЖИВОТНИ ОД УЛИЦИТЕ
Ова не можеш да им го објасниш, не знам зошто уште пробуваш. Треба да се има регистар на миленици, не може секоја ретарда да купува што и текне и после испушти го. Гледам сега во мода е влекачи по ФБ бараат, страшна работа, уште игуани по улици фалат.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.261
Поени од реакции
7.537
Ова не можеш да им го објасниш, не знам зошто уште пробуваш. Треба да се има регистар на миленици, не може секоја ретарда да купува што и текне и после испушти го. Гледам сега во мода е влекачи по ФБ бараат, страшна работа, уште игуани по улици фалат.
Изживување и сурово постапување со животните како забава или одмазда,е заедничка карактеристика на сите неразвиени земји со огромен број неписмено население
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.112
Поени од реакции
702
Како вака не пишувате кога секојдневно бодат наши деца по автобуси,стари чаршии и што ти ја знам:)
Како што гледам ни вие не пишувате, а за кучиња сте спремни светот да го свртите наопаку.
Засегнато е цело население, значи според твоја бистра логика, сите треба секири во рацете да земеме и у поход... алал ти вера бате.. алал ти вера... колку кучиња скитници има на број одприлика во МК.. колку крф и гадни слики се тоа по улиците каде твоите/нашите деца чекорат? Чукни малку лејката и кажи пак дека оправдуваш убивање кучиња со секира на среде улица како решение... макар и последно решение било, а не е.
А колку крв има од каснати луѓе? Колку крв има од детето што во кичевско буквално го растргнаа кучиња? Како им е на родителите на детето што се удави во Вардер бегајќи од кучиња? Затоа ти чукни малку во лејката (да се послужам со твојот израз, макар што тоа не ми е својствено) и помисли како би ти било да е тоа твое дете.
Алал ти вера бате.. алал ти вера...
Колку јас знам,што сум разговарал со луѓе од здруженијата за заштита на животни што ги напаѓате,и тие исто камо вас вжештените глави се залагаат да се тргнат кучињата од улиците,само вашите шупливи глави тоа не можат да го разберат.И тие кога протестираат бараат да се изградат стационари каде би се сместиле уличните животни.Затоа,кога ке видите дека такви здруженија организираат протести да знаете дека и вашата и нивната цел е иста,ДА СЕ ТРГНАТ БЕЗДОМНИТЕ ЖИВОТНИ ОД УЛИЦИТЕ
Приоритет на здруженијата за заштита на животни е да лапнат што повеќе пари од разни донации, не да се реши проблемот. Ако се реши проблемот нема повеќе донации. Чест на исклучоци (ако има такви, но не ми се верува).
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.261
Поени од реакции
7.537
Како што гледам ни вие не пишувате, а за кучиња сте спремни светот да го свртите наопаку.
А колку крв има од каснати луѓе? Колку крв има од детето што во кичевско буквално го растргнаа кучиња? Како им е на родителите на детето што се удави во Вардер бегајќи од кучиња? Затоа ти чукни малку во лејката (да се послужам со твојот израз, макар што тоа не ми е својствено) и помисли како би ти било да е тоа твое дете.
Алал ти вера бате.. алал ти вера...

Приоритет на здруженијата за заштита на животни е да лапнат што повеќе пари од разни донации, не да се реши проблемот. Ако се реши проблемот нема повеќе донации. Чест на исклучоци (ако има такви, но не ми се верува).
Точно.И тоа е точно.Верувај ми и оние луѓе кои не се во здруженија а ги хранат бездомните животни го прават тоа од жал,зашто им се во видно поле.И нив би им олеснило кога би ги немало гревните кучиња по улиците
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.112
Поени од реакции
702
Точно.И тоа е точно.Верувај ми и оние луѓе кои не се во здруженија а ги хранат бездомните животни го прават тоа од жал,зашто им се во видно поле.И нив би им олеснило кога би ги немало гревните кучиња по улиците
Најлошо е што со хранење на кучињата скитници се зголемува проблемот. Уште толку се намножуваат.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.261
Поени од реакции
7.537
Најлошо е што со хранење на кучињата скитници се зголемува проблемот. Уште толку се намножуваат.
Аха.Значи тебе пријатна слика би ти била да гледаш легнати кучиња како умираат од глад и жед?Си видел ли некогаш како изгледа кога куче или мачка цел месец умира за храна?
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.362
Поени од реакции
46.365
Се, се али да оправдуваш колење со секира во населено место каде деца играат значи еве... Дојдете во Чаир за Курбан Бајрам кога колат животни на сред улица среде бел ден, па потоа да ве видам. Недела дена не се совземам од тие слики и звуци кои ги испуштаат животните.

Јас сфаќам, се грижите да не ве нападнат вас и вашите најблиски, некои дури имаат болви и 300 болести, али земање секира не е оправдување во нитуеден случај.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
1.765
Поени од реакции
1.379
Се, се али да оправдуваш колење со секира во населено место каде деца играат значи еве... Дојдете во Чаир за Курбан Бајрам кога колат животни на сред улица среде бел ден, па потоа да ве видам. Недела дена не се совземам од тие слики и звуци кои ги испуштаат животните.

Јас сфаќам, се грижите да не ве нападнат вас и вашите најблиски, некои дури имаат болви и 300 болести, али земање секира не е оправдување во нитуеден случај.
Па ајде кажи што на пример соодветно оружје за одбрана би земале?
ниту јас сакам да убивам и малтретирам кучиња, но децата и луѓето ми се помили од нив.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.261
Поени од реакции
7.537
Тоа е тоа,на запад се откопуваат цевки од водовод со кранови да извадат заглавено кутре,а овде кај нас кои се стремиме кон западот со вили и мотки по улици се утепуваат коњи,кучиња и мачки
 
На врв Bottom