Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Оти бе вака Владе, оти ваков одговор за некој паметен колку тебе, шо унапрет гледа со години :)

Еве нема работници, газдиве прво што побараа е да увезе работна сила, на никој не му текнува да зголеми плати ...
Pravite gazdi vo siptaristanot ne se zanimavaat so rabotnici, samo so kuferi.
A rabotnici, to est slugi, samo ako najdat nekoe divo pleme na mars.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.178
Оти бе вака Владе, оти ваков одговор за некој паметен колку тебе, шо унапрет гледа со години :)

Еве нема работници, газдиве прво што побараа е да увезе работна сила, на никој не му текнува да зголеми плати ...
Koj ti rece deka ne se zgolemeni plati? Od kade takva ideja ziti se?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да, власта превзема мерки (ама ептен ги превзема....) со тоа што не ни кажува колку тие мерки ќе не‘ „удрат„ по џебот. Тоа ќе биде „изненаѓење„, во облик од влечење нови инсталации по куќите и по становите, купување „еколошки„ возила, субвенционирање на купување нови возила (погоди ќој ќе ја ќари субвенцијата!), редовни инспекциски контроли но само таму каде е „најтенко„ (на пр. Арачиново) и томе слично...
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Да,да од кога ги покачија минималните плати Словачка,Полска,Чешка и итн на 800 евра сега се тапа од држави!?Абе заеби тие приказни веќе 30 години ги слушаме од газдиве шо се возат во најскапи џипови и имаат станови за сите свои швалерки.Проблем се џаболебарите од рамковниве и нашете полтрони шо се легачат по дома и лапаат плати.Ама тоа е награда зашто лепеле плакати.Да ти се :гомце: во државата шо не си ги цени своите работници.
Јас си зборувам од мој аспект, имај дуќанче со 3ца вработени, нека ти скокнат давачките, ќе биде поарно?
Да скока минималната плата ок, но скалесто треба секаде да се покачува, а не фиктивно да ги менува платите, а даночните стапки само да ги зголемува.
Можам да го оправдам само од еден сегмент, а тоа што повеќе единки би требало да може да си зголемат поголема платежна моќ, со тоа ќе се зголеми флуидноста на финансиите, но и на наплатата на даноците.
Не е во ред од повеќе аспекти, кои ги имам наведено предходно, и можам да додадам барем уште 20, но...
И уште ова, спомна некои примери за зголемување на мин.плата во европски земји. Ок, но види го нивниот економски раст во однос на инфлацијата, и кои продукти им се подложни на намален ДДВ или субвенции.
За пример ќе ја земам водата во Грција Викос, таа е субвенционирана од владата, и на 0.5е продавачот има заработка 20с, што ја продава, 10с маржа и 10с субвенции.
Сакам да кажам, наместо да ја зголеми мин.плата, нека го намали ДДВ за 3%, на секој производ, така ќе се зголеми куповната моќ за 25%. Ама нема данок
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Со секира искасапени кучиња во Аеродром во Скопје
Предупредување пред да отвори некој, има слики и снимки од лом направени кучиња, со крв на сите страни...

Вакво нешто може да направи само психопат, од калибарот на Бафра идиотон што го тупеше курот на форумов со неговите дегенерички идеи... Ни одговорност, ни бутур ќе има на крај, да ти ебам и општество и се. Ни некој презема конкретни мерки за отстранување на кучињата од улициве, ни па за вакви полулуѓе ќе се преземе нешто. Курот може да си играат сите, кој што сака може да направи и тоа е тоа. Е од вакви навидум ситни работи се гледа и пошироката слика на трулава калакурница.

Се преземаа некои конкретни мерки за загадувањево у Скопје,или ќе рушиме личен рекорд годинава?
Жими куров се преземаа, ги заболе и за воздух и за се кога нема одговорност за ништо. А и народов гледам нешто многу многу не се буни за оваа работа, освен кога ќе почнат да рокаат 1000ките на МојВоздух. Тогаш едни ќе ставаат скриншотови и ќе изиграваат активисти, другите ќе релативизираат и одлично, ќе помине уште една грејна сезона. (y)
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Prvo treba da se fatat za kontrola na rabotno vreme. Se sto e nad 180 casa mesecno da se plati plus so 50% zgolemena saatnina. Ne moze minimalna plata i za 180 i za 300 rabotni casovi. Vtoro da se naplaka prevoz za do rabota, ako firmata nema obezbedeno.
Za utepanata i vestacka siptaristanska ekonomija lekot e samo kontrolirana devalvacija po 5-10% godisno. Ako ova ne se naprai kad tad ke dojde do nekontrolirana hiperdevalvacija. Trubite samo neka se krstat deka uste ima budali so ke otvaraat firmi da ranat ministerstva za ljockarizacija ramkovnisti i rezbari ministri zasluzni voeni veterani.
Да ми ти е алав
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Јас си зборувам од мој аспект, имај дуќанче со 3ца вработени, нека ти скокнат давачките, ќе биде поарно?
Да скока минималната плата ок, но скалесто треба секаде да се покачува, а не фиктивно да ги менува платите, а даночните стапки само да ги зголемува.
Можам да го оправдам само од еден сегмент, а тоа што повеќе единки би требало да може да си зголемат поголема платежна моќ, со тоа ќе се зголеми флуидноста на финансиите, но и на наплатата на даноците.
Не е во ред од повеќе аспекти, кои ги имам наведено предходно, и можам да додадам барем уште 20, но...
И уште ова, спомна некои примери за зголемување на мин.плата во европски земји. Ок, но види го нивниот економски раст во однос на инфлацијата, и кои продукти им се подложни на намален ДДВ или субвенции.
За пример ќе ја земам водата во Грција Викос, таа е субвенционирана од владата, и на 0.5е продавачот има заработка 20с, што ја продава, 10с маржа и 10с субвенции.
Сакам да кажам, наместо да ја зголеми мин.плата, нека го намали ДДВ за 3%, на секој производ, така ќе се зголеми куповната моќ за 25%. Ама нема данок
Пред некое време имав прилика да ги видам условите во една домашна текстилна фирма.Па во турско работничките немале таков третман.Ринтај за минималец по 10 сати,и а повеќето осигурани на 4 сати.И пази богати на крај на месец да му враќале на газдата по 1000 денари.Така да поштедиме од овие предавања по економија.Повеќето екскомунистички држави отидоја светлосни години пред нас а феудалциве македонски уште со истите финти веќе 30 години.
Автоматски споено мислење:

Cela rabota odnopaku ja gledas. Zgolemuvanjeto na minimalnata plata ne e resenie. Namaluvanjeto na nevrabotensota od druga strana e. Koga mozes da biras a ne da te biraat sam ke si postavis uslovi za sto i kolku ke rabotis.
Ти ја гледаш одналице.Би работел за минималец плус гратис неосигуран?
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Пред некое време имав прилика да ги видам условите во една домашна текстилна фирма.Па во турско работничките немале таков третман.Ринтај за минималец по 10 сати,и а повеќето осигурани на 4 сати.И пази богати на крај на месец да му враќале на газдата по 1000 денари.Така да поштедиме од овие предавања по економија.Повеќето екскомунистички држави отидоја светлосни години пред нас а феудалциве македонски уште со истите финти веќе 30 години.И така ќе си играат се додека не има асолен синдикат!
Автоматски споено мислење:


Ти ја гледаш одналице.Би работел за минималец плус гратис неосигуран?
Значи и сам кажа не е дека ќе се зголеми минималецот, туку што е експлоатиран работникот.
Да сме реални, работникот во Македонија има никакви права, од тоа треба да се тргне, да му се плати и прекувремено, и пат и хранарина...
Во целото ова натегање јас како бивши таканаречен газда (макар што никогаш не се сметав како таков, затоа што прво јас возев), јас ги гледам работите од друга перспектива, и можам да видам само премин од една во друга даночна категорија, ефтини финти.
Ако сака да му се помогне на работниците може на 1000 начини, а не е ова начин...
Ако сакаш да ти кажам барем 10, ќе набројам
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.677
Поени од реакции
4.338
Да прашам, ова во Северџистан се случува или во паралелен Универзум?

КРАЈ НА ФИЛМОТ ЗА АНГЕЛИТЕ: Катица во притвор, СЈО утре со катанец, а Фатиме, Ленче и останатите специјални си одат дома
...
Претседателот на Советот на јавни обвинители Ацо Колевски по седницата изјави дека Јанева едногласно е разрешена поради незаконско, нестручно и несовесно работење, а одлуката за нејзино разрешување стапува веднаш на сила и ќе биде објавена во службените гласила согласно процедурата.
...
Како тоа Славевски и Анѓушев или некои други слични работи станаа по-атрактивни за коментари, од да речеме СЈО-рекеташите, а кои впрочем се последица на овие горе, многу интересно е како се наметнуваат периферни случувања како главни теми!

Растурањето на рекетарското дувло треба да ги придвижи работите, дали тоа ќе се случи ... или повторно се работи само за уште еден спин кој треба да послужи за амортизација на гневот кај Македонците, и да до изборите анимира уште поголем број на Македонци ја прифатат “реалноста“ (како вели Мицкота) дека Зокито со негвата квислиншка банда ја укина Македонија и гратис воведе ТИРАНИЈА!?

Ларис Г. порачува, ако Вилма и Јовевски продолжат да го прикриваат случајот и понатаму продолжат да уништуваат докази за истиот, а кои и тој ги поседува, дека ќе продолжи со објавувње на материјалите кои ги има!

Мицкота вели дека има докази за тоа дека СЈО и други институции ... се кристени за да се изврши притисок врз пратеници да гласат за промени на устав и непочитување на резултатот од референдумот односно огромното НЕ на македонскиот народ како одговор на поставеното прашање! И сега е прашање, дали и понатаму ќе опстои да ги мафтосува луѓето дека му се потребни 80 пратеници и бадинтер или како и во сите држави ќе се однесува според нормите::::: одлука, закон или било што донесено-стекнато на КРИМИНАЛЕН начин е НИШТОВНО!!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не постои ментална установа кај нас што може толку психопати да згрижи.
Во вукојебинава севердонска, каде секој со секого се знае до 15-колено роднинско, никој да не ми вели дека не може да биде фатен касапот на кучињата!...
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Значи и сам кажа не е дека ќе се зголеми минималецот, туку што е експлоатиран работникот.
Да сме реални, работникот во Македонија има никакви права, од тоа треба да се тргне, да му се плати и прекувремено, и пат и хранарина...
Во целото ова натегање јас како бивши таканаречен газда (макар што никогаш не се сметав како таков, затоа што прво јас возев), јас ги гледам работите од друга перспектива, и можам да видам само премин од една во друга даночна категорија, ефтини финти.
Ако сака да му се помогне на работниците може на 1000 начини, а не е ова начин...
Ако сакаш да ти кажам барем 10, ќе набројам
Не ,него сум да се зголеми минималецот.И во Хрватска така газдите си играа со работниците ама сега цвичат зголемуваат плати ама џабе.Само влез во ЕУ е спасот за овај народ да се ослободии од партиите и од газдите македонски.Ќе ти кажам и друг пример.Така си играа со еден мајстор сега е под пензија.Го дриблаа за 200 евра ама сега го молат хонорарно да им работи.Е сеа тој ги дрибла им бара големи пари.Занаеш зошто?Затоа шо млад човек не им рмба на машина 10 сати за минималец.Германија е подобар избор па макар и сендвичи правел во Кинг Бургер!
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Се преземаа некои конкретни мерки за загадувањево у Скопје,или ќе рушиме личен рекорд годинава?
Оваа есенско-зимска сезона што ни претстои гарант ќе бидеме први на планетава Земја по загаден воздух ... дури и во градови како Делхи, Калкута и Мумбаи гарант воздухот им е почист од нашиов Шкупски ваздух !
Најинтересно е тоа што градските власти велат да се пријавуваат загадувачите ххммм а шу прајме бе господо што по сиве Скопски населби мнозинството од домаќинствата се греат со дрва односно им чурат оџаците 24/7 од месец октомври па се до април и како е возможно сите тие илјадници домаќинства да бидат пријавени на соодветните служби и санкционирани ... драпај си го ме'от ... :tapp:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.930
Поени од реакции
17.640
За осуда е секое убиство на животно но мора да разбереме дека вакви лудаци ќе има се додека не се реши проблемот со кучиња.Замислете некој ваш близок да е нападнат од куче и да е во опасност секој ден.Еве на пример јас секое сабајле мора да ја испраќам мајка ми за на работа до автобуска постројка зошто во центарот на мојот град врие од кучиња и тоа е ненормално веќе.Јас знам дека животните ни малку не се криви за тоа туку ние,значи скоро секој ден гледам луѓе како од кола накај 3,4 саатот кога нема никој оставаат кутии со кучиња во центарот и си заминуваат.Можеме и сите кучиња да ги убиеме пак нема овој проблем да се реши зошто народот овде е многу глуп и пак ќе продолжи со тоа.
Чувањето кучиња стана некој вид на тренд кај нас во последните години и буквално нема помлад човек кој не чува куче но што се случува после одреден период?
Истите тие кои како ги сакале нивните миленици и ги чувале не се способни да ги чуваат зошто кучето не е точак па да го фрлиш у подрумот тие се решаваат да ги остават во центарот на градот и да мислат дека го решиле проблемот не свесно дека можеби со тоа ќе му наштетат на некое дете кое ќе се враќа навечер од училиште или пак на некоја жена(како мајка ми) која насабајле оди на работа.
Моментално во мојот град има на 3,4 места во центарот глутници од кучиња кои за среќа ова лето направија 2,3 инциденти и никој посериозно не настрада но до кога?
А и освен безбедносно сметаат со тоа што цел центар смрди од нив и не можат деца да си играат слободно.
Пак ќе кажам зошто кај нас знаат сите да генерализираат па ќе ме направаат и мене монструм зошто си кажувам мој став,јас сум против убиство на секое животно но само ставете се во ситуација да е загрозена безбедноста на ваше дете.Лично не гледам решение на овој проблем зошто покрај незаитересираните политичари поголемиот дел на народот е незаинтересиран со ништо друго освен љубомора и трачарење па ова не престанува голем проблем кај нив како и се друго што е проблем во државата.

Битно сите можни трендови од запад си ги прифатиме а тоа најбитното од кај нив за жал не успеавме да го научиме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom