Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Он (З.З.) је увреѓен и ќе го тужи Митовски од Инфомакс....

не го читал до крај текстот.....Митовски прв му најавува дека ќе се видат на суд
Што му сторил дотичниот Митовски на лицето из Муртино за да се гледаат на суд?...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.805
Поени од реакции
4.527
Се сложувам, но некои од старт се неписмени па не се реагира вака а раководат со круцијални сектори. Не е во ред толку да се напаѓа ВИСТИНСКИ образовано девојче кога се околу неа е боранија со купени дипломи од Косово и Тетовски.
Се гледа потенцијал, штом сака и има голема желба да бидне министер во вљада на Севреџистан под палката на големиот водач IQ33, се гледа дека е ВИСТИНСКИ образовано девојче! :yid:
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.480
Поени од реакции
20.379
Вилма Рускоска во изјава за новинарот Саше Димовски потврдила дека тој е записникот што го дал Орце Камчев (овој што го извади Инфомакс)

Дали со ова Вилма сака да се испере навреме од гомната?:D
Глуп > Поглуп > IQ 33

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.003
Поени од реакции
14.820
Што му сторил дотичниот Митовски на лицето из Муртино за да се гледаат на суд?...
Ušte potragično e što baš toj koj go udri Zaev po liceto i go raskrvari ne odgovaraše za nastanatite vo Sobranieto, bidejki ...zamisli Crpko mu prostil

Durlovski za peenje himna odi vo ćorka...a ,,pesničarot,, e amnestiran
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
640
Поени од реакции
2.050
Ем габор, ем глупава ја направи Најчевска, барем објасни зошто, ако не е партиската определеност причина за таквиот став?

Наместила тендер, изнудила нешто од некој...шо е причината за такво етикетирање т.е жигосување?
Личности како Најчевска, кои нозе кршеа и убедуваа народ за да излезат на гласање за референдумот и ден денес се гордеат со предавствата ,сметајќи дека договорот со Грција е добар ги множам со нула.Нема потреба да наместила тендер.Сама си се жигоса.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.190
Поени од реакции
16.749
Не ви станува малце досадно секојпат истите глупости да ги пишувате? 2 долари, Бил и Џорџ, итн. За пропастот на македонската држава дијаспората најмалку има вина или придонец, проблемите барајте ги на друго место.
не можи некој да ми се бапка по гради однадвор декаја сака Македонија а со првиот воз заминал од државата, посебно не тие што не живеат тука и не се свесни на каков пропаст е изложен народот тука.
Никаде не напишав дека дијаспората е крива, ама да ми бојкотираат преку социјални мрежи, додека граѓаните тука крв пролеаа по улици и јадеја пендраци додека овие к.. ги болеше на топло, да имам власт и моќ би ги дерела таквите.
Патриот си ако ставиш тетоважа ја сакам Македонија, или со маичка со сонцето на неа ?
И постот не ми беше за то кој е крив за пропастот на државата, му реплицирав само на членот погорр оти малце иронично ми звучеше објавата на текстот која ја сподели
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.137
не можи некој да ми се бапка по гради однадвор декаја сака Македонија а со првиот воз заминал од државата, посебно не тие што не живеат тука и не се свесни на каков пропаст е изложен народот тука.
Никаде не напишав дека дијаспората е крива, ама да ми бојкотираат преку социјални мрежи, додека граѓаните тука крв пролеаа по улици и јадеја пендраци додека овие к.. ги болеше на топло, да имам власт и моќ би ги дерела таквите.
Патриот си ако ставиш тетоважа ја сакам Македонија, или со маичка со сонцето на неа ?
ај дечко видовме домашните буљаши на власт што направија..... и тоа тие истите ги јадеја истиве гомна за иселениците..... Да беа Израелците со овој мајндсет одамна ќе им ја снемаше државата ...

Секој кој се осеќа Македонец, има право да се грижи за Македонија... за разлика од Северџаниве на власт што немаат гз да изговорат Македонец.... иселениците се горди Македонци
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.190
Поени од реакции
16.749
ај дечко видовме домашните буљаши на власт што направија..... и тоа тие истите ги јадеја истиве гомна за иселениците..... Да беа Израелците со овој мајндсет одамна ќе им ја снемаше државата ...

Секој кој се осеќа Македонец, има право да се грижи за Македонија... за разлика од Северџаниве на власт што немаат гз да изговорат Македонец.... иселениците се горди Македонци
Кај заминавте бе со муабетот, читате ама не дочитвате. Горди Македонци викаш а ? Како и овие северџани шо ги викате така и тие таму за сопствен интерес газот под кирија си го дале, јас не ги делам, подеднакво исти ми се.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.034
Поени од реакции
18.042
"Нема да присуствуваме на традиционалната церемонија на кревање на македонското знаме на плоштадот во Мелбурн. Причината за ова е срамниот Преспански договор и илегалната промена на името се вели во соопштението на Македонскиот совет од Мелбурн и Викторија во Австралија, "
Истите тие "Македонци" кои си ги сменаа своите лични имиња и презимиња мислејќи дека ќе имаат поперспективна иднина во Оусрелија така ?
Бале -> Бил
Ѓорѓи -> Џорџ
Никола -> Ник
Петар ->Питер :ROFLMAO:
Исто како оние со Бугарски пасоши кога бојкотираа за името, море марш у п...у м.....у
Преку глава од вакви "патриоти" нека се гонат у три лепе .
Пријателе они барем се родени таму и имаат право да си ги крстат децата како сакаат(иако јас кога би бил на нивно место не би го направил тоа ама јбг тоа е нашиот менталитет)
но што правиме со имињата на овдешните Македонци.Деца кои се генерација 99,00, 01 а има и многу постари(94,5,6) кои немаат македонски традиционални имиња.Кажи ми еден македонски историски лик кој се викал Марио,Антонио,Роберт,Филип,Мартин.После ќе се лутиме кога ќе ни викаат дека сме народ без корен.Еве види ги Србите и Бугарите и кажи ми дали кај нив некој има име кое досега било непознато на овие простори?
Да не зборуваме пак за другите народи во Европа.
Ако не ги рачунаме и имињата кои се православни но не и македонски како Стефан(кое е српско име) а најверојатно има и други но не ми текнуваат во моментов иако ова е едно име е доволно секој 3 Македонец го има.
Еве на пример досега во моите 19 години живот сите кои сум ги сретанл а го носат моето име се постари од мене и тоа македонско име полека исчезнува.Менталитетот е во прашање како ние така и они таму.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
што правиме со имињата на овдешните Македонци.Деца кои се генерација 99,00, 01 а има и многу постари(94,5,6) кои немаат македонски традиционални имиња.
Тресеш глупости, татко ми и мајка ми се забари, сакаш кога ќе се вратам дома по филтер извадени имиња од генерациски групи да видиш колку Филиповци, Стефановци, Александари, Ани, Марии вамте тамте има? Не значи дека ако ти не знаеш дека воопшто во државата нема.

Без трескање од земја, ова е најмал проблем на зачувување на македонизмот. Историјата ја распродадовме, за имињата на децата се фатија.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.334
Поени од реакции
28.184
Местење на позиции и подмитување имало уште во турско време. Ни Југославија не беше исклучок (ни било која држава). Ама сепак имаше некаков ред. Имаше работни места и за оние што немаа дебели врски. И крадењето беше умерено (се знаеше кој краде), па нешто остануваше и за другите. А сега? Еден Камчев има милиони евра да плати за мито. Колкаво е неговото богатство? Од каде заработил тешки милиони? А Заев? Од нива стаса до огромно богатство. Како ги заработил тие пари?
So parite e drug muabet i ne mi se prai muabet na temata, ama izlezeni se brojki kolku pari jugoslavija se zadolzuvala za taa iluzija od zivot da opstane. Ama kako sto kazav, nemalo mediumi da vj go rasipat filmot, nie sega koga vi kazuvame deca ne praite i taka :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Пријателе они барем се родени таму и имаат право да си ги крстат децата како сакаат(иако јас кога би бил на нивно место не би го направил тоа ама јбг тоа е нашиот менталитет)
но што правиме со имињата на овдешните Македонци.Деца кои се генерација 99,00, 01 а има и многу постари(94,5,6) кои немаат македонски традиционални имиња.Кажи ми еден македонски историски лик кој се викал Марио,Антонио,Роберт,Филип,Мартин.После ќе се лутиме кога ќе ни викаат дека сме народ без корен.Еве види ги Србите и Бугарите и кажи ми дали кај нив некој има име кое досега било непознато на овие простори?
Да не зборуваме пак за другите народи во Европа.
Ако не ги рачунаме и имињата кои се православни но не и македонски како Стефан(кое е српско име) а најверојатно има и други но не ми текнуваат во моментов иако ова е едно име е доволно секој 3 Македонец го има.
Еве на пример досега во моите 19 години живот сите кои сум ги сретанл а го носат моето име се постари од мене и тоа македонско име полека исчезнува.Менталитетот е во прашање како ние така и они таму.
Филип е најчесто македонско (машко) име. Знам повеќе презимиња Филиповски, значи дека одамна го имало.
Стефан кај нас е Стеван. Исто старо име.
Ново име е Жаклина, стана во мода кон крајот на шеесетите.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.034
Поени од реакции
18.042
Тресеш глупости, татко ми и мајка ми се забари, сакаш кога ќе се вратам дома по филтер извадени имиња од генерациски групи да видиш колку Филиповци, Стефановци, Александари, Ани, Марии вамте тамте има? Не значи дека ако ти не знаеш дека воопшто во државата нема.

Без трескање од земја, ова е најмал проблем на зачувување на македонизмот. Историјата ја распродадовме, за имињата на децата се фатија.
Од која генерација се овие што ги набројуваш.Најди ми Македонец од пред 30 и 20 години на 20 век кои се викал така.Ови имиња што ги наброја горе не се македонски традиционални имиња туку православни а ние сме православни Македонци а не православни Срби.Напротив јас мислам дека од најмалата работа се гледа како се зачувува македонизмот.Еве пак ќе кажам земи ги за пример овие до нас и зошто они не си ги крстиле децата во Марио,Антонио,Роберт итн.Каде кај нас сега можеш да најдеш дете да се вика Стојан или пак Лазо,Ангел,Панче,,Крсте итн.
Кога за една ваква работа како што се имиња на деца први сме почнале да ги менуваме(оти нели ние сме модерни) што останало за понатаму.
По имињата можеш да познаеш кои на кој народ припаѓа а не како кај нас.
Автоматски споено мислење:

Филип е најчесто македонско (машко) име. Знам повеќе презимиња Филиповски, значи дека одамна го имало.
Стефан кај нас е Стеван. Исто старо име.
Ново име е Жаклина, стана во мода кон крајот на шеесетите.
Не сум го сретнал јас во минатото.
Стефан е српско православно име а Стеван или подобро Стево е македонско но ниедно дете за жал не се вика така.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom