Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Нuкола, 12 декември 2016.

?

Дали оваа Влада заслужува уште еден мандат?

Анкетата е активна до 27 јули 2019 во 19:42.
 1. Да.

 2. Не.

Резултатите може да се погледнат само после гласање.
 1. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  8.841
  Допаѓања:
  6.510
  Вулгарија ли е булгарија ли е?

  патрија оногурија :)
  Оногурите знаеш кои се?
   
 2. zmija1

  zmija1

  Член од:
  13 јуни 2009
  Мислења:
  135
  Допаѓања:
  38
  Кој кичерај е овај Грујос , и режимо негов скриена камера
   
 3. ЛУДОГОРЕЦ

  ЛУДОГОРЕЦ

  Член од:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1.038
  Допаѓања:
  666
  дали во иста реченица би користели стара велика и навредлив збор ?
  се разбира дека знам ,племе што е дел от велика Б'лгарија
  Kubrat organised the Onogurs under his Empire of Old Great Bulgaria in the Mid 7th century. From the 8th century, the Byzantine sources often mention the Onoghurs in close connection with the Bulgars.
   
 4. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.931
  Допаѓања:
  3.043
  Така лесно ќе рече aз с'м произход на Германија и башта ми, и башта на башта, и башта на башта на башта, се ѓерманци :D

  Еве прашај го @fatigoova како се менува националност ако не ми веруваш.

  Не само ти што менуваш националност, туку и татко ти и дедо ти, а можи и прадедо ти да ги напрајш Вулгари :D
   
  На LordDragonII, Klin и Bateman им се допаѓа ова.
 5. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  8.841
  Допаѓања:
  6.510
  Види не е важно што значи, туку како се чита... Ти пишува на Грчки Вулгарос, ти го преведуваш Булгари.... каков е тој континуитет?

  Не верувам дека они самите се нарекувале вугларос.... На крајот на краиштата, пошто стара бугарија според википедија од кај што цитираш, ти пишува дека е основана од оногури кои се уствари Турско племе... поточно дел од оногурите (Хуните) утригури и кутригури.... И ти вика дека се Турски племиња....

  Значи погрдиот назив на грците за Турците останува.... Како на пример Германија што е позната како Немачка за Словените... Дали имаш извор, како се нарекувал Аспарух и неговите самите себе ?

  Ништо што си пишал не негира тоа што јас сум кажал, баш се Турци и баш е погрешна интерпретација на вита...
   
  На teneke му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.523
  Допаѓања:
  31.242
  Немачка не е погрден словенски назив за Германија, туку име за Германија кое го користат Унгарците, а кое од нив го презеле некои Словени.
   
 7. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.931
  Допаѓања:
  3.043
  Ах бе јадна душо, ако на таму русинот што ја креирал вашата држава, му текнало да се викате Кумани, ќе сте се викале и Куманија сега :D

  Знаеш ништо не зависело од вас, ако му чинело и Тракија ќе сте се викале или пак Македонија ...

  1300 години историја :pos:
   
 8. Darling

  Darling

  Член од:
  5 јуни 2009
  Мислења:
  6.802
  Допаѓања:
  8.901
  Toa potekloto e mnogu interesna rabota. Zapadnjacive se duri i poizmeshani od nas, ama barem se pametni da si traat da ne se dokazuvaat ko "cista nacija".
   
 9. zmija1

  zmija1

  Член од:
  13 јуни 2009
  Мислења:
  135
  Допаѓања:
  38
  Шта би реко покојни ванче михајлов ти си обаче србоманче
   
 10. Darling

  Darling

  Член од:
  5 јуни 2009
  Мислења:
  6.802
  Допаѓања:
  8.901
  Mislam deka Nemachka ide od Nemci, sho e slovenski zbor. Nemi - Nemci - Nemachka.
  Nemi deka ne se razborale so niv koga dosle do kontakt. Ne znam kaj go procitav ova, moze sum greska.
   
 11. zurich

  zurich

  Член од:
  18 јули 2018
  Мислења:
  306
  Допаѓања:
  1.142
  До некаде е точно тоа за неми (главно некој што не знае/умее да зборува словенски јазик), инаку исто така прасловенскиот *němьcь се користел и во значење „странец“. Од таму е етимологијата во унгарскиот јазик и во некои од словенските денес, односно во повеќето освен во македонски, бугарски и руски.
   
 12. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  8.841
  Допаѓања:
  6.510
  Немачка доаѓа од немци, збор со словенски корен.... Ако е Унгарски коренот, тогаш така ќе било слично и на Фински пошто имаат сроден јазик. Многу е поверојатно Унгарците да го превземале зборот од староседелците словени.

  Башка повеќе словенски народи го употребуваат овој збор,
   
  На Igorcemk му/ѝ се допаѓа ова.
 13. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.931
  Допаѓања:
  3.043
  Утца е словенски или унгарски збор за улица ?
   
 14. zurich

  zurich

  Член од:
  18 јули 2018
  Мислења:
  306
  Допаѓања:
  1.142
  Заемка од словенско потекло.
   
 15. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.931
  Допаѓања:
  3.043
  [​IMG]

  Со Роко :D

  Ништо чудно и Илона да била таму ...
   
  На Bateman и Klin им се допаѓа ова.

Сподели преку: