Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.519
Поени од реакции
26.011
Доста со шпекулациите ,еве како се викала д'ржавата на теа ,,необразованите'' за времето на Кубрат во 6 век
како ке ја преведеш ,,Стара Велика Необразована'' :facepalm:
(на грчки: Η παλαιά μεγάλη Βουλγαρία, ἣ παλαιά μεγάλη Βουλγαρία hē palaia megalē Boulgaria;
на латински: Magna Bulgaria, Patria Onoguria;
на византијски грчки: Παλαιά Μεγάλη Βουλγαρία, Palaiá Megálē Boulgaría
Вулгарија ли е булгарија ли е?

патрија оногурија :)
Оногурите знаеш кои се?
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Кој кичерај е овај Грујос , и режимо негов скриена камера
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Вулгарија ли е булгарија ли е?

патрија оногурија :)
Оногурите знаеш кои се?
дали во иста реченица би користели стара велика и навредлив збор ?
се разбира дека знам ,племе што е дел от велика Б'лгарија
Kubrat organised the Onogurs under his Empire of Old Great Bulgaria in the Mid 7th century. From the 8th century, the Byzantine sources often mention the Onoghurs in close connection with the Bulgars.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Inace okej, kako moze na primer francuzin da smeni nacionalnost?
Така лесно ќе рече aз с'м произход на Германија и башта ми, и башта на башта, и башта на башта на башта, се ѓерманци :D

Еве прашај го @fatigoova како се менува националност ако не ми веруваш.

Не само ти што менуваш националност, туку и татко ти и дедо ти, а можи и прадедо ти да ги напрајш Вулгари :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.519
Поени од реакции
26.011
дали во иста реченица би користели стара велика и навредлив збор ?
се разбира дека знам ,племе што е дел от велика Б'лгарија
Kubrat organised the Onogurs under his Empire of Old Great Bulgaria in the Mid 7th century. From the 8th century, the Byzantine sources often mention the Onoghurs in close connection with the Bulgars.
Види не е важно што значи, туку како се чита... Ти пишува на Грчки Вулгарос, ти го преведуваш Булгари.... каков е тој континуитет?

Не верувам дека они самите се нарекувале вугларос.... На крајот на краиштата, пошто стара бугарија според википедија од кај што цитираш, ти пишува дека е основана од оногури кои се уствари Турско племе... поточно дел од оногурите (Хуните) утригури и кутригури.... И ти вика дека се Турски племиња....

Значи погрдиот назив на грците за Турците останува.... Како на пример Германија што е позната како Немачка за Словените... Дали имаш извор, како се нарекувал Аспарух и неговите самите себе ?

Ништо што си пишал не негира тоа што јас сум кажал, баш се Турци и баш е погрешна интерпретација на вита...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Значи погрдиот назив на грците за Турците останува.... Како на пример Германија што е позната како Немачка за Словените......
Немачка не е погрден словенски назив за Германија, туку име за Германија кое го користат Унгарците, а кое од нив го презеле некои Словени.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
оногондурите са мал дел от Б'лгарија не са от владеечките племена ,по истото време и аланите са дел от таа д'ржава и се сметат за еднородни ,тиа турки ли са?
во средниот век Б'лгарија користи по сличен начин куманите им дава земја и дел от нив се заселват во Б'лгарија тоа не значи дека сме Кумани
Ах бе јадна душо, ако на таму русинот што ја креирал вашата држава, му текнало да се викате Кумани, ќе сте се викале и Куманија сега :D

Знаеш ништо не зависело од вас, ако му чинело и Тракија ќе сте се викале или пак Македонија ...

1300 години историја :pos:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Така лесно ќе рече aз с'м произход на Германија и башта ми, и башта на башта, и башта на башта на башта, се ѓерманци :D

Еве прашај го @fatigoova како се менува националност ако не ми веруваш.

Не само ти што менуваш националност, туку и татко ти и дедо ти, а можи и прадедо ти да ги напрајш Вулгари :D
Toa potekloto e mnogu interesna rabota. Zapadnjacive se duri i poizmeshani od nas, ama barem se pametni da si traat da ne se dokazuvaat ko "cista nacija".
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Шта би реко покојни ванче михајлов ти си обаче србоманче
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Немачка не е погрден словенски назив за Германија, туку име за Германија кое го користат Унгарците, а кое од нив го презеле некои Словени.
Mislam deka Nemachka ide od Nemci, sho e slovenski zbor. Nemi - Nemci - Nemachka.
Nemi deka ne se razborale so niv koga dosle do kontakt. Ne znam kaj go procitav ova, moze sum greska.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Mislam deka Nemachka ide od Nemci, sho e slovenski zbor. Nemi - Nemci - Nemachka.
Nemi deka ne se razborale so niv koga dosle do kontakt. Ne znam kaj go procitav ova, moze sum greska.
До некаде е точно тоа за неми (главно некој што не знае/умее да зборува словенски јазик), инаку исто така прасловенскиот *němьcь се користел и во значење „странец“. Од таму е етимологијата во унгарскиот јазик и во некои од словенските денес, односно во повеќето освен во македонски, бугарски и руски.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.519
Поени од реакции
26.011
Немачка не е погрден словенски назив за Германија, туку име за Германија кое го користат Унгарците, а кое од нив го презеле некои Словени.
Немачка доаѓа од немци, збор со словенски корен.... Ако е Унгарски коренот, тогаш така ќе било слично и на Фински пошто имаат сроден јазик. Многу е поверојатно Унгарците да го превземале зборот од староседелците словени.

Башка повеќе словенски народи го употребуваат овој збор,
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Немачка доаѓа од немци, збор со словенски корен.... Ако е Унгарски коренот, тогаш така ќе било слично и на Фински пошто имаат сроден јазик. Многу е поверојатно Унгарците да го превземале зборот од староседелците словени.

Башка повеќе словенски народи го употребуваат овој збор,
Утца е словенски или унгарски збор за улица ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom