Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Дали во случајот "РЕКЕТ" директно е вмешан премиерот Зоран Заев?

  • Да.

  • Не.

  • Не сум сигурен.


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
12 март 2009
Мислења
11.651
Поени од реакции
5.489
Стража треба да има по шините, на 50метра по еден човек да следи, за да не се повтори ова. Што велиш?
јас сум виновен, пишав тука дека треба да се патува со воз, побезбедно било од автобус и оп, индијански напад на возот....
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
3.092
Поени од реакции
4.298
Член од
12 март 2009
Мислења
11.651
Поени од реакции
5.489
Стража треба да има по шините, на 50метра по еден човек да следи, за да не се повтори ова. Што велиш?
охи, сам ќе оди Зајко и ќе напраи Селфие со подметнувачите на камења
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.382
Поени од реакции
1.870
Мене ме интересира што став имаат троцкистите и сталинистите за ленинистите од Речица. :confused:
имавме став со апасиев дека двојазичноста е неуставна и дека ќе се даде на уставен, ама на Савески и компанијата сдсмовци во Левица не им одговара да се спротиставиме на белите мечки од Мала Речица.
Сеа Савески и компанија ретерираат со ставовите за националистите од Речица, (Имаш албанска емисија каде Савески пробува да го изврти ставот за двојазичноста) за да им удоволат на Заеви и командант флорина, а го напаѓаат македонскиот националист и фашистот и воскресението на Хитлер, инкарнацијата на ѓаволот лично - Апасиев.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
778
Поени од реакции
4.672
Ama vo opsto ne se soglasuvam so tebe tuka Albanskite partii bile obedineti i Dui bil vlast vo senka ne znam dali da se smeam ili da placam kade najgolemite investitori gi otvarale svoite fabriki, koj naselbi licat na avganistan vo skopje, kade se investiraa 1 miliarda evra za spomenici ?

Da praea nesto Albanskite parti dobro za albancite nemase Zaev da gi pobedi ubedlivo vo svoj teren, pa razmisli i Aracinovci go glasaa Zaev...

Da tie go stavea Skenderbeg u Carsija i napravija dvojazicnost neka pravat edna anketa kolku albancite gi boli k*r za ovie 2 raboti sto gi napravi dui paa ke go vidite rezultatot i ke se zacudite...
Вашите (претпоставувам дека си од албанска националност, судејќи според никот) го ставиле Скендербег во чаршија, направија двојазичност и.т.н затоа што процениле дека мнозинството албанци се палат на такви работи, дека тој принцип функционира и дава резултати на избори. Промоцијата на национализам и етничка нетолеранција произведува гласачи во средини кои што се...(како да се изразам а да не звучам вулгарно) средини кои што се со низок степен на писменост и општа култура...

Зошто еве на пример албанското население од местатата каде што е мнозинство, и каде што: населбите личат на Авганистан, каде што мнозинството млади седат невработени...не излезе на протест и не испрати порака кон своите политички претставници да си ја набијат двојазичноста во 'гз? Да каже јавно дека сака подобри услови за живот, инвестирање во инфраструктура и подобар економски стандард . Јавно да проговори дека не сака во 21 век населбите во кои што живее... секојдневниот призор во нив да не' изгледа како некоја пустелија во Авганистан. Зошто тоа не го направи?

Еве, десет души нека се соберат, доста ќе бидат. Кај вас ни т.н интелектуала не најде за сходно да проговори за овие проблеми во јавност, туку во дебатни емисии главни теми на дискусија не се економијата, животната средина, образованитето во таквите средини, ами теми како што е двојазичноста.

И ДУИ на чело со Али се' власт во сенка, се' дел од секоја власт, од секоја победничка коалиција. Ниту една македонска партија не може да формира влада и мнозинство во собранието без ДУИ и нејзините пратеници. И после секои избори стана традиција секој победник од македонскиот политички блок да оди на бацирака кај Али. И тогаш Али го доставува списокот со ултиматуми кои што во текот на владеењето мора да се остварат. Вие во вашите населени места немате канализација и соодветна инфраструктура затоа што во склоп на тие ултиматуми Али не нашол простор да ги вметне. Или пак се од второстепена важност.

Последниот пат тоа беше двојазичноста. После сите негодувања го добија тоа што го бараа. Сега како ултиматум се наметнува конзенсуален кандидат за претседател, и по се изгледа се настојува тоа да биде албанец. Исто, предходно, како ултиматум беше ставено; претседател на собранието да биде од албанска националност. Во тотално нелегитимна постапка се постави Талат на чело на собранието.

Значи да не набројувам, агендата на албанскиот политички блок е чисто националистичка и очигледно широкоприфатена од мнозинството албанци во државава. Неодамна таа доби и име, Тиранска Платформа.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
10.898
Поени од реакции
13.336
имавме став со апасиев дека двојазичноста е неуставна и дека ќе се даде на уставен, ама на Савески и компанијата сдсмовци во Левица не им одговара да се спротиставиме на белите мечки од Мала Речица.
Сеа Савески и компанија ретерираат со ставовите за националистите од Речица, (Имаш албанска емисија каде Савески пробува да го изврти ставот за двојазичноста) за да им удоволат на Заеви и командант флорина, а го напаѓаат македонскиот националист и фашистот и воскресението на Хитлер, инкарнацијата на ѓаволот лично - Апасиев.
А зошто троцкистиве би го бранеле Али, ако се дронови на Заев?
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.382
Поени од реакции
1.870
А зошто троцкистиве би го бранеле Али, ако се дронови на Заев?
За Савески не постои албански национализам или друг национализам во Мк, само национализам од фашистот Апасиев. Виде реакција од Левица некаде за конкурсот од мин. за култура? или општо за било за албанскиот национализам? Нема ни да видиш оти сеа Левица ќе биди наднационална партија која ќе оди по теркот на албанските членови во Левица кој се поголеми националисти од Али, сите до еден имаат карти на голема албанија, а на состаноци се прават поглеми левичари од Ленин и Сталин.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
10.898
Поени од реакции
13.336
За Савески не постои албански национализам или друг национализам во Мк, само национализам од фашистот Апасиев. Виде реакција од Левица некаде за конкурсот од мин. за култура? или општо за било за албанскиот национализам? Нема ни да видиш оти сеа Левица ќе биди наднационална партија која ќе оди по теркот на албанските членови во Левица кој се поголеми националисти од Али, сите до еден имаат карти на голема албанија, а на состаноци се прават поглеми левичари од Ленин и Сталин.
Конкурсот на министерството за култура беше игранка на Беса, не на ДУИ. И најсилните и најжестоките реакции дојдоа од поддржувачите на Заев. Не ми е јасно од кај ви идеја дека ДУИ и СДСМ имаат исти интереси на среден рок? Или дека било кој моментално релевантен во ДУИ ги сака СДСМ.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.588
Поени од реакции
4.376
Конкурсот на министерството за култура беше игранка на Беса, не на ДУИ. И најсилните и најжестоките реакции дојдоа од поддржувачите на Заев. Не ми е јасно од кај ви идеја дека ДУИ и СДСМ имаат исти интереси на среден рок? Или дека било кој моментално релевантен во ДУИ ги сака СДСМ.
Sega e momentot Ali da ja ovekoveči svojata politička kariera so fotelja na Vodno......vo vilata na Ivanov
Kockite mu se naredeni kako što treba....
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
509
Поени од реакции
444
Турете и кур на политиката.Секој 2 ден некој е исчезнат а никој не обрнува внимание.Припазете на најблиските не е играчка ова..
Вчера се вртеше една кола кај мене на шампионче ама знае дека таа улица е инспекторска па фати магла.Не брше со скопски таблици
 

Казаки

Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.309
Поени од реакции
1.493
Ѓоргиев: Бугарите мислат дека сега е моментот да се докаже дека Македонците до 1944 г. беа Бугари
18/02/2019

https://fokus.mk/gorgiev-bugarite-mislat-deka-sega-e-momentot-da-se-dokazhe-deka-makedontsite-do-1944-g-bea-bugari/
Па кога ако не сега?!? Моментално се е на распродажба. Се тргува со животи, национални интереси и херои, здравјето на граѓаните.... За комуњарите нема ништо свето, освен парата. Дури беа опозиција кога ќе ги фатев на кондиција во расправии, сами си ја кажуваа главната максима „Името нема да го дадеме, името ќе го продадеме“. (поучени од нивниот идеолошки кловн Фрчко)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
8.938
Поени од реакции
6.651
Ama vo opsto ne se soglasuvam so tebe tuka Albanskite partii bile obedineti i Dui bil vlast vo senka ne znam dali da se smeam ili da placam kade najgolemite investitori gi otvarale svoite fabriki, koj naselbi licat na avganistan vo skopje, kade se investiraa 1 miliarda evra za spomenici ?

Da praea nesto Albanskite parti dobro za albancite nemase Zaev da gi pobedi ubedlivo vo svoj teren, pa razmisli i Aracinovci go glasaa Zaev...

Da tie go stavea Skenderbeg u Carsija i napravija dvojazicnost neka pravat edna anketa kolku albancite gi boli k*r za ovie 2 raboti sto gi napravi dui paa ke go vidite rezultatot i ke se zacudite...
очигледно е дека сте задоволни од тие две работи, пошто ќутите...
 
На врв Bottom