Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.771
Поени од реакции
22.852
Еве за се да се сложам, со цел пост, за ова не можам. Вината за тоа што едно население не е образовано, глупо и просто, паѓа на терет на државата, не на самото население. Проблемот (според мене) е што тогаш било „ќути бе шкиптар, марш назад у планина“, „ќути бе циго, мрш у контејнер“. Ти наброја 5 луѓе од етничка припадност кои успеале, тоа ти е исто ко со феминисткиве да праиш муабет и да ти кажат дека жените го владеат светот пошто Меркел била канцеларка, Тачер некад била премиерка а Клинтонка за малку не стана прецедник на Америка.
Не сакаат Пеџа, сакаш верувај ми, сакаш не. Еве со циганиве да поченеме. Братучедка ми преку невладина работеше со деца циганчиња. Да си циган имаш бенефити во образование кои можеш да ги искористиш преку невладиниве и тоа многу поволни. Не сака да работи, не сака да учи.
Другар тука од форумов да не го именувам може ќе го прочита ова и сам ќе се јави неретко ја раскажува реакцијата на татко му кога ќе дојдат цигани да му бараат пари. Ги вика кај него на нива да поработат и секако да им плати за тоа. Не сака, полесно му е да проси и да дрпне нешто отколку да работи. Е каква реакција после очекуваат на тоа? Нормално татко му а ни јас да сум бил од некоја основна култура нема да им каже-Мрш бе циган во контењер. Може не е културно, може е сељачко и дефинитивно е скроз политички некоректно, ама после таков муабет тоа е валидна реакција.
Ќути бе шќиптар, марш назад во планина е по тој основ сосем валидна реплика. Помини негде кај што делуваат они. Еве на пластичарска. Такви слики можеш да видиш во Бангладеш, во индиски села, на некој пазар во Ашхабат. Иде инкасатор да наплати за струја цело село се собира да го тепа. Затоа што уапсиле жени потенцијални терористки (оти нели жени не можат да бидат криминалци) он ќе го пали со бенѕин. Он сака некој негов компјутор да го гледа македонски компјутор.
Ај кажи ми овие за кај се, абе планина е цивилизирано место, овие се за Карачи директно депортација

10 000 души застанале зад овие џихадистички знамиња значи не 5-10 малцинство. Навивачите на Шкендија се викаат балисти по ФАШИСТИЧКАТА групација од Втора Светска Војна. Штета што на другар мој баба му (од Дебарско) е почината да ја снимам и да ја аплоудирам тука да раскажува што правеле. И место гнасиве да се срамат од тоа, овие се идентификуваат со нив и ги слават. Замисли германски клуб навивачите да се крстат СС Дивизија. И после ќе дојде Африм и ќе се љути зашто сме ги викале орки и ќе ми кажува дека бил атеист он и уште 10 души. И после ќе ми се жалат немало соживот. И после ќе ми бараат да ги има повеќе во функции, а кога ќе му згусти самиот он кај каурот оди да се лечи, кај Жан Митрев оди да оперира срце, не оди кај Љуљзим што влегол по некоја државна квота за малцинства што не знае што е артерија, а што е вена. А тоа што има Албанци што успеале е доказ дека ако сакаш можеш и никој не те дискриминира. Од друга страна тоа што нема многу такви укажува на нивниот капацитет и ментален склоп. Полесно е да шверцне некој Ероин да опљачка 2-3 мерцедеси и беемвиња вечерва него да фати книга, да осознае за светов нешто. Исто како и примерите со Тачер и Меркел и зошто феминстиките се глупи ко кур. Ако успеале Тачер и Меркел да завземат највисоки политички функции во светски најмоќни држави паѓа глупиот феминистички аргумент дека се дискриминирани. Значи можело. А чим можело а малку примери се значи не сакаат. Ако се ретки примери на Албанци успешни доктори, инжинери, програмери, а СЕПАК ПОСТОЈАТ тоа значи дека до нив е. И токму ова е логиката позади онаа тезана-Исклучоците го потврдуваат правилото.
И ќе повторам, ова не го кажувам како македонец оти живеам тука или слично. И бразилец да бев и да ја знаев ситуацијава истово ќе го кажев. Ако на нас треба да ни забранат пристап северно/западно од Белград, за нив максимумот Анкара, ни метар позападно од тоа.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.072
Поени од реакции
18.165
Си му верувал на Стојанче?

Младост... се греши....
Тоа е.Не можев да верувам дека човек кој бил ранет и кој изгубил толку многу војници ќе го направи ова.А убаво знам што зборуваше му ја паметам секоја изјава само што сега нема образ да врати на пораките кои му ги пишувам.Ама ќе се покае за брзо време.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Не се образовани оти не учеа, оти живеат во тој ментален склоп, оди прошетај низ државава и после застапувај ставови на вакви теми, не мораш далеку, ете Батинци, Сарај, Грчец, Серава и види што им е приоритет и желба.
Помини и до Систина да видиш кој е главниот бизнис н пластичарите, пола косово е тука н репарација на химен, дури се закоравени во главата во тој нивниот хард кор ислам и култови кон оружје, коли, дрога прецртај го зборот соживот.
Cist primer imam sosed starosedelec albanec ama maljok, mesani so romi, sinot koa go zenese, svekorov ja zema nevestata otide da ja zasijat za nokta sinot da ja pleska kao "nevina"... tipkata bese moja generacija u osnovno i bese najgolema drolja (bez razlila sto bese albanka i muslimanka, primase neseceni ko notifikacii na fb)...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.159
10 000 души застанале зад овие џихадистички знамиња значи не 5-10 малцинство. Навивачите на Шкендија се викаат балисти по ФАШИСТИЧКАТА групација од Втора Светска Војна. Штета што на другар мој баба му (од Дебарско) е почината да ја снимам и да ја аплоудирам тука да раскажува што правеле. И место гнасиве да се срамат од тоа, овие се идентификуваат со нив и ги слават. Замисли германски клуб навивачите да се крстат СС Дивизија.
Пошто сум од Кичевско по потекло да надополнам само..

По капитулацијата на Фашистичка Италија 1943, после првото ослободување на Кичево, направена е амнестија на Балистичките банди (дотогаш фашистички квислинзи) и тие се приклучени кон НОБ. Нивна задача била да ја чуваат границата на слободната територија на потегот кон Македонски Брод (Бугарска граница). Додека Мирко Милевски го чувал Буковиќ(спрема Гостивар), а Ј.Ј. Свештарот од Дебарца требало да му биде засилување. Кога стигнал Свештарот до Кленоец, балистичките банди (кои нели требало да чуваат од Бугарите), од зад грб, сосема неочекувано го напаѓа одредот на свештарот(мислам батаљонот Мирче Ацев), и со исклучок на неколку го ликвидира цел одред(Тие што живеат во Топаанско да знаат еден од преживеаните бил татко му на Вите моторџијата). Малку им било тоа, направиле масакр во Кленоец, убивајќи го затекнатото население на селото (стотина души), меѓу кои старци, жени, деца, па дури и бебиња. При што дел од убиените (вклучително и децата и бебињата) ги набиле на колец.

Ако пуно тука, не гледа ништо лошо што групација од негова орда, се претсавува како Балист ... генерализацијата е најмалку што може да очекува...

Муабетот ми е, секогаш, ама секогаш сме го јаделе стапот од ова племе, во моментите кога им се укажала шансата.... Ќутат и глумат лојални само кога се послаби. Од позиција на сила.... Еве гледај..
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.351
Поени од реакции
4.786
Не сакаат Пеџа, сакаш верувај ми, сакаш не. Еве со циганиве да поченеме. Братучедка ми преку невладина работеше со деца циганчиња. Да си циган имаш бенефити во образование кои можеш да ги искористиш преку невладиниве и тоа многу поволни. Не сака да работи, не сака да учи.
Другар тука од форумов да не го именувам може ќе го прочита ова и сам ќе се јави неретко ја раскажува реакцијата на татко му кога ќе дојдат цигани да му бараат пари. Ги вика кај него на нива да поработат и секако да им плати за тоа. Не сака, полесно му е да проси и да дрпне нешто отколку да работи. Е каква реакција после очекуваат на тоа? Нормално татко му а ни јас да сум бил од некоја основна култура нема да им каже-Мрш бе циган во контењер. Може не е културно, може е сељачко и дефинитивно е скроз политички некоректно, ама после таков муабет тоа е валидна реакција.
Ќути бе шќиптар, марш назад во планина е по тој основ сосем валидна реплика. Помини негде кај што делуваат они. Еве на пластичарска. Такви слики можеш да видиш во Бангладеш, во индиски села, на некој пазар во Ашхабат. Иде инкасатор да наплати за струја цело село се собира да го тепа. Затоа што уапсиле жени потенцијални терористки (оти нели жени не можат да бидат криминалци) он ќе го пали со бенѕин. Он сака некој негов компјутор да го гледа македонски компјутор.
Ај кажи ми овие за кај се, абе планина е цивилизирано место, овие се за Карачи директно депортација

10 000 души застанале зад овие џихадистички знамиња значи не 5-10 малцинство. Навивачите на Шкендија се викаат балисти по ФАШИСТИЧКАТА групација од Втора Светска Војна. Штета што на другар мој баба му (од Дебарско) е почината да ја снимам и да ја аплоудирам тука да раскажува што правеле. И место гнасиве да се срамат од тоа, овие се идентификуваат со нив и ги слават. Замисли германски клуб навивачите да се крстат СС Дивизија. И после ќе дојде Африм и ќе се љути зашто сме ги викале орки и ќе ми кажува дека бил атеист он и уште 10 души. И после ќе ми се жалат немало соживот. И после ќе ми бараат да ги има повеќе во функции, а кога ќе му згусти самиот он кај каурот оди да се лечи, кај Жан Митрев оди да оперира срце, не оди кај Љуљзим што влегол по некоја државна квота за малцинства што не знае што е артерија, а што е вена. А тоа што има Албанци што успеале е доказ дека ако сакаш можеш и никој не те дискриминира. Од друга страна тоа што нема многу такви укажува на нивниот капацитет и ментален склоп. Полесно е да шверцне некој Ероин да опљачка 2-3 мерцедеси и беемвиња вечерва него да фати книга, да осознае за светов нешто. Исто како и примерите со Тачер и Меркел и зошто феминстиките се глупи ко кур. Ако успеале Тачер и Меркел да завземат највисоки политички функции во светски најмоќни држави паѓа глупиот феминистички аргумент дека се дискриминирани. Значи можело. А чим можело а малку примери се значи не сакаат. Ако се ретки примери на Албанци успешни доктори, инжинери, програмери, а СЕПАК ПОСТОЈАТ тоа значи дека до нив е. И токму ова е логиката позади онаа тезана-Исклучоците го потврдуваат правилото.
И ќе повторам, ова не го кажувам како македонец оти живеам тука или слично. И бразилец да бев и да ја знаев ситуацијава истово ќе го кажев. Ако на нас треба да ни забранат пристап северно/западно од Белград, за нив максимумот Анкара, ни метар позападно од тоа.
Пластичарска е показател колку корумпирани сте вие, полесно ви е да земете мито кај албанците, вам ви треба тоа, не нам.
Знаеш кои албанци имале високи функции тогаш, или бил информатор, или женет со македонка, или преминал самиот во Македонец (имаш безкрај пример на православни албанци).
Еден од најдобрите архитекти во државава Живко Поповски бил албанец.
Горе доле се сложувам, само дека сме заедно на дното, исти кур сте и вие, само вие живеете повеќе поградови. Кај селата купувате жени како стока во Албанија за да ги жените.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.159
Пластичарска е показател колку корумпирани сте вие, полесно ви е да земете мито кај албанците, вам ви треба тоа, не нам.
Знаеш кои албанци имале високи функции тогаш, или бил информатор, или женет со македонка, или преминал самиот во Македонец (имаш безкрај пример на православни албанци).
Еден од најдобрите архитекти во државава Живко Поповски бил албанец.
Горе доле се сложувам, само дека сме заедно на дното, исти кур сте и вие, само вие живеете повеќе поградови. Кај селата купувате жени како стока во Албанија за да ги жените.
Учите и вие нешто од Вулгарите... А уште не ми кажа, како тоа браќата, таткото и мајката на Ѓорѓија Кастриот имаа СЛОВЕНСКИ имиња, со слав, мир и влад префикси и суфикси ?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.351
Поени од реакции
4.786
Пошто сум од Кичевско по потекло да надополнам само..

1943 после првото ослободување на Кичево, направена е амнестија на Балистичките банди и тие се приклучени кон НОБ. Нивна задача била да ја чуваат границата на слободната територија на потегот кон Македонски Брод (Бугарска граница). Додека Мирко Милевски го чувал Буковиќ(спрема Гостивар), а Ј.Ј. Свештарот од Дебарца требало да му биде засилување. Кога стигнал Свештарот до Кленоец, балистичките банди (кои нели требало да чуваат од Бугарите), од зад грб, сосема неочекувано го напаѓа одред на свештарот(мислам батаљонот Мирче Ацев), и со исклучок на неколку го ликвидира цел одред. Малку им било тоа, направиле масакр во Кленоец, убивајќи го затекнатото население на селото (стотина души), меѓу кои старци, жени, деца, па дури и бебиња. При што дел од убиените (вклучително и децата и бебињата) ги набиле на колец.

Ако пуно тука, не гледа ништо лошо што групација од негова орда, се претсавува како Балист ... генерализацијата е најмалку што може да очекува...

Муабетот ми е, секогаш, ама секогаш сме го јаделе стапот од ова племе, во моментите кога им се укажала шансата.... Ќутат и глумат лојални само кога се послаби. Од позиција на сила.... Еве гледај..
И кај вас името Партизан го употребувате насекаде, и ние немаме баш добри мемории за нив, ама кого го заболе курот.
Во албанската историја колку што памтам кога учев за Бали комбтар учевме дека и македонското население е штитено од Бугарите и партизаните.[DOUBLEPOST=1547458912][/DOUBLEPOST]
Учите и вие нешто од Вулгарите... А уште не ми кажа, како тоа браќата, таткото и мајката на Ѓорѓија Кастриот имаа СЛОВЕНСКИ имиња, со слав, мир и влад префикси и суфикси ?
Кастриот не знаев дека е словенско.
Православни беа, а немаа автокефална црква, како што сега имаме арапски имиња, тогаш имавме словенски имиња.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.159
И кај вас името Партизан го употребувате насекаде, и ние немаме баш добри мемории за нив, ама кого го заболе курот.
Во албанската историја колку што памтам кога учев за Бали комбтар учевме дека и македонското население е штитено од Бугарите и партизаните.
аааа епа затоа немаш добри мемории за нив, пошто го штителе Македонското население и не ги оставале Балистичките орди да колат слободно, како луѓе...

И башка, името партизан го има во Албанија исто (мислам дека и повеќе од кај нас), е синоним за герилски војник против нацизмот и фашизмот во Втора светска војна. Додека одредите на Бали Комбтар се дел од идеолошко движење, соработници на Италијанските фашисти и дел од квислиншката фашистичка влада на Голема Албанија.[DOUBLEPOST=1547459485][/DOUBLEPOST]
И кај вас името Партизан го употребувате насекаде, и ние немаме баш добри мемории за нив, ама кого го заболе курот.
Во албанската историја колку што памтам кога учев за Бали комбтар учевме дека и македонското население е штитено од Бугарите и партизаните.[DOUBLEPOST=1547458912][/DOUBLEPOST]
Кастриот не знаев дека е словенско.
Православни беа, а немаа автокефална црква, како што сега имаме арапски имиња, тогаш имавме словенски имиња.
Имаш Христијански имиња кои се универзални.. а имаш и некои кои се чисто словенски... на пример Станиша, Репош, Јелена, Ангелина, Влајка... Како што се имињата на неговите браќа и сестри....

И да, уште нешто, при толку многу манастири на света гора, татко му најде баш во словенскиот манастир (Хилендер) да се замонаши ?
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не сакаат Пеџа, сакаш верувај ми, сакаш не. Еве со циганиве да поченеме. Братучедка ми преку невладина работеше со деца циганчиња. Да си циган имаш бенефити во образование кои можеш да ги искористиш преку невладиниве и тоа многу поволни. Не сака да работи, не сака да учи.
Другар тука од форумов да не го именувам може ќе го прочита ова и сам ќе се јави неретко ја раскажува реакцијата на татко му кога ќе дојдат цигани да му бараат пари. Ги вика кај него на нива да поработат и секако да им плати за тоа. Не сака, полесно му е да проси и да дрпне нешто отколку да работи. Е каква реакција после очекуваат на тоа? Нормално татко му а ни јас да сум бил од некоја основна култура нема да им каже-Мрш бе циган во контењер. Може не е културно, може е сељачко и дефинитивно е скроз политички некоректно, ама после таков муабет тоа е валидна реакција.
Ќути бе шќиптар, марш назад во планина е по тој основ сосем валидна реплика. Помини негде кај што делуваат они. Еве на пластичарска. Такви слики можеш да видиш во Бангладеш, во индиски села, на некој пазар во Ашхабат. Иде инкасатор да наплати за струја цело село се собира да го тепа. Затоа што уапсиле жени потенцијални терористки (оти нели жени не можат да бидат криминалци) он ќе го пали со бенѕин. Он сака некој негов компјутор да го гледа македонски компјутор.
Ај кажи ми овие за кај се, абе планина е цивилизирано место, овие се за Карачи директно депортација

10 000 души застанале зад овие џихадистички знамиња значи не 5-10 малцинство. Навивачите на Шкендија се викаат балисти по ФАШИСТИЧКАТА групација од Втора Светска Војна. Штета што на другар мој баба му (од Дебарско) е почината да ја снимам и да ја аплоудирам тука да раскажува што правеле. И место гнасиве да се срамат од тоа, овие се идентификуваат со нив и ги слават. Замисли германски клуб навивачите да се крстат СС Дивизија. И после ќе дојде Африм и ќе се љути зашто сме ги викале орки и ќе ми кажува дека бил атеист он и уште 10 души. И после ќе ми се жалат немало соживот. И после ќе ми бараат да ги има повеќе во функции, а кога ќе му згусти самиот он кај каурот оди да се лечи, кај Жан Митрев оди да оперира срце, не оди кај Љуљзим што влегол по некоја државна квота за малцинства што не знае што е артерија, а што е вена. А тоа што има Албанци што успеале е доказ дека ако сакаш можеш и никој не те дискриминира. Од друга страна тоа што нема многу такви укажува на нивниот капацитет и ментален склоп. Полесно е да шверцне некој Ероин да опљачка 2-3 мерцедеси и беемвиња вечерва него да фати книга, да осознае за светов нешто. Исто како и примерите со Тачер и Меркел и зошто феминстиките се глупи ко кур. Ако успеале Тачер и Меркел да завземат највисоки политички функции во светски најмоќни држави паѓа глупиот феминистички аргумент дека се дискриминирани. Значи можело. А чим можело а малку примери се значи не сакаат. Ако се ретки примери на Албанци успешни доктори, инжинери, програмери, а СЕПАК ПОСТОЈАТ тоа значи дека до нив е. И токму ова е логиката позади онаа тезана-Исклучоците го потврдуваат правилото.
И ќе повторам, ова не го кажувам како македонец оти живеам тука или слично. И бразилец да бев и да ја знаев ситуацијава истово ќе го кажев. Ако на нас треба да ни забранат пристап северно/западно од Белград, за нив максимумот Анкара, ни метар позападно од тоа.
Ќе те цитирам само да кажам дека се сложувам, еве и првичната комстатација ќе ја повлечам за да се смени темата ма разговор, само ќе кажам дека ме зборев за демешното однесување кое не го оправдувам ни најмалку.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.771
Поени од реакции
22.852
Пластичарска е показател колку корумпирани сте вие, полесно ви е да земете мито кај албанците, вам ви треба тоа, не нам.
Знаеш кои албанци имале високи функции тогаш, или бил информатор, или женет со македонка, или преминал самиот во Македонец (имаш безкрај пример на православни албанци).
Еден од најдобрите архитекти во државава Живко Поповски бил албанец.
Горе доле се сложувам, само дека сме заедно на дното, исти кур сте и вие, само вие живеете повеќе поградови. Кај селата купувате жени како стока во Албанија за да ги жените.
Не сме о Африм исти кур.
-Македонките не се забулени, се облекуваат како сакаат и татко им не одредува со кој ќе се женат. А и не се шијат.
-Македонците што не сакаат да постат за велигденски и божиќни пости не се кријат како криминалци.
-Македонци немаат ѕидови од 5 метра на куќите да не им се гледаат булите.
-Просечен Македонец не чува огнено оружје дома.
-Македонци не се идентификуваат со фашисти во големи групи (поединци има)
-Македонци се зафркаваат со корумпираноста на МПЦ и не гледаат (или ајде многу ретко гледаат) авторитети во поповите
-Македонци во странство прават многу балканштини ама тешко дека ќе ги видиш до вакво дно од понашање
Статија за Норвешките затвори о Африм, чик, чик, чик погоди кого интервјуираат: Хинт-другиот најпознат брат поред тебе на форумов 1:30 https://edition.cnn.com/videos/tv/2018/03/08/welcome-to-prison-full-doc-orig-cm.cnn
-Македонец послено проаѓа во општеството како атеист, хомосексуалец, хевиметалец него ли албанец
-Македонци не се гледаат попреку само затоа што пијат алкохол (умерено де)
-Македонци се совесни да не застанат позади некој криминалец само затоа што е македонец
-Македонци не се закануваат на други малцинства да се иселат од нивни средини
-Македонци сакаат еманципирани Албанци, му одат на Шачири на свирка, го ценат Артим, гласаа за Имер Селмани кога се правеше либерал и дека не го интересирало вера и националност и дека ќе работел за сите (секако на крај го извади вистинското лице и излезе дека е сепак орка)
-Македонци не се религиозно затуцани, барем не до ваш стадиум за да биде исти кур
-Македонци од искуство се пообразовани, поевропизирани и со поглолем коефициент на интелегенција од албанци
-И уште многу многу многу да ти редам, али за крај о Африм, македонци не се обрежуваат/сунетираат што е генитално сакатење така да не е бре Африм исти кур.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.128
Поени од реакции
16.222
Албанците кои имаат потенцијал во људство и капитал, најпаметно би им било колективно католици да станат и да владеат на Балканот, али не брате оно ужива у племенските навики и тоа е...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.012
Поени од реакции
14.849
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.218
Поени од реакции
36.124
Потполно се сложувам со @Sussaro и иако Македонците на културно ниво се далеку зад другите европски нации, со нивната балканштина и малограѓаност, одбивам да бидам ставен во исти кош или пак да бидам на исто рамниште со Албаницте, затоа што сметам дека сме далеку пред нив во секој аспект. Тоа дека ги деградил уставот не се сложувам, затоа што уставот вели дека сме исти пред законите, дека ако јас и уште еден албанец направиме исто кривично дело треба да одговараме подеднакво безразлика од која националност сме. А дека порано биле граѓани од втор или трет ред тоа е така затоа што едноставно не смееме да бидеме на исто рамниште. Како што јас во Германија нема да бидам еднаков со некој си Германец без разлика дали тој е најголемиот клошар и сељак, така исто тука не може некој си Африм да биде на исто рамниште со мене. Едноставно не може во светот сите да бидеме исти, тоа е факт. Како што има некој над тебе, така има и под тебе. Тоа што орките се под нас, не е мој проблем.
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
аха, а зошто тогаш ќе излегува во службен весник одма?
уставот е веќе променет. Остатокот од договорот зависи дали ќе се почитува од грчката ратификација...

Не постои условно менување на устав.[DOUBLEPOST=1547414067][/DOUBLEPOST]
Значи како што пишав предходно во договорот стоеше дека тој ќе биде валиден доколку и двете страни го ратифицираат. Тоа е спроведено и во амандманите:

„Образложение на Амандман XXXIII

Целта на овие измени на Уставот е имплементација на Конечната спогодба со Грција со што треба да се овозможи пристапување на Република Македонија во Европската Унија и НАТО.

Притоа, согласно Конечната спогодба со Република Грција, се предвидува стапување во сила на амандманите со денот на ратификација на Спогодбата и Протоколот за пристапување во НАТО од страна на Парламентот на Република Грција. Следствено, во случај на невлегување во сила на овие два документи, нема да влезат во сила ниту предвидените амандмани.“

Е сега што кретениве предавнички силуваат закон, устав, право и волја на народ тоа е друг муабет. Нема да ме зачуди дека и без да помине во Грција да ги имплементираат промените. Но тогаш треба да се поништи овој амандман погоре.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom