Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Гледам се расправате за Македонската азбука епа да ви кажам алал да му е на тој што ја стокмил модерната Македонска азбука по теркот на Српската Караџица ... вака е многу полесно и за говорење и за пишување верувајте, отколку да сме ги имале сеуште оние букви ЈУ ЈА ШТ ШЧ ЈЕ ЈО ' кратко Ј и.т.н. кои ги користат Бугарите, Украинците, Белорусите, Русите и некои народи од централна Азија чии држави беа поранешни Советски републики, тука мислам на Казакстан, Узбекистан, Киргизстан, Таџикистан и Туркменистан кои и ден денешен сеуште официјални писма во нивните држави им се кирилични писма, но секако приспособени во зависност од нивните јазици кои се Турко-Татарски, а не Словенски !
Македонија била прво дел од Кралството на СХС, а потоа и дел од Југословенската федерација и нормално дека модерната азбука е направена по моделот на Српската Караџица и на тоа треба да се гледа како на позитива, а не како на негативна постапка на тогашните лингвисти !
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не ми глуми "невина" собарица. Навредуваш македонски интелектуалец, научник, воспоставувач на културна и научна дејност и тоа не еднаш, туку редовно. Не ми глуми лудило многу и не не навредувај сите овде. Многу убаво знаеш за што ти зборам. Оди си у татарленд и со каракачанов свињата праи вакви муабети, ако не ти паше овде!
Господ ти шлапнал бан кога делел мозок.
Кога некој измислува нешто и околу тоа прави уште и приказна, тој е веројатно патолошки лажго. Престани да правиш приказни кои не се точни. Престани да лажеш. Посочи кого и со што сум навредил некого. Не биди лажго, не биди долно човече без достоинство. Човек треба да има доблест, не треба да лаже, не треба да ги клевети луѓето. Ти тоа го правиш и со тоа сам се пикаш во мизерија. Престани да си дежурен простак на форумов и да навредуваш секого.Ти оди си со кого сакаш и каде сакаш и нека ти прават што ти е мерак, немој мене да ми припишуваш работи кои се неточни.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Кога некој измислува нешто и околу тоа прави уште и приказна, тој е веројатно патолошки лажго. .
вакви изливи на нежности кон нашиот академик (па и кон цела наша историја) во соц Македонија имаа бугарите. Што ако искористил српски букви за нашето писмо. Го користиш поимот -србизирал, а не искористил ...Искористил не е невообичаено во светот, надградба, комбинација.... Али -србизирал, ...ко да не продал сосе тенџере на србите.
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Овие што протестираат секој ден и блокираат раскрсници каде треба само со хеликоптер да поминеш :mad: треба да се запрашаат каде им се младите во Македонија, а и тие што се останати овде, на протестите.

Изгледа ќе останат овие од "Старечки дом" по улициве. Нив треба да им е цел да ги извадат младите на улиците, но не прават ништо за тоа да биде така, а се знае дека само со младината во Македонија (барем таа што е останата), може да помине протестот.

Ми ја пукнаа главата веќе цел месец. :mad::mad:
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
556
Поени од реакции
1.282
Гледам деновиве Кирк Даглас славел роденден.
1916-? Still alive and kicking.

Македонија:
1916-18 Царство Бугарија
1918-41 Кралство СХС и Кралство Југославија
1941-44 Царство Бугарија
1944-1991 СФР Југославија
1991-2019 Република Македонија
2019-? Северна Македонија

Koj ќе надживее кого?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Кога некој измислува нешто и околу тоа прави уште и приказна, тој е веројатно патолошки лажго. Престани да правиш приказни кои не се точни. Престани да лажеш. Посочи кого и со што сум навредил некого. Не биди лажго, не биди долно човече без достоинство. Човек треба да има доблест, не треба да лаже, не треба да ги клевети луѓето. Ти тоа го правиш и со тоа сам се пикаш во мизерија. Престани да си дежурен простак на форумов и да навредуваш секого.Ти оди си со кого сакаш и каде сакаш и нека ти прават што ти е мерак, немој мене да ми припишуваш работи кои се неточни.
Ти ли си "секого"?
Се извини ли?
Ќе престанеш ли да јадеш г***а против докажани Македонци? Што си ти? Вморон? Татар?
 
B

Bafra

Гостин
Леле што слушнав сега на ТВ ...Бени Шаќири пееше пардон буквално завиваше во живо :facepalm: на концертот Трите Армии, а ја пееше Кажи нешто драга - Драган Мијалковски.
Зашто не го поканиле Драган да ја испее :toe:
Шеќеркеее нормално дека помили ти се Илирите :pipi:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom