Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
Осомничените тврдат: Случајно го сретнавме Саздо на улица

По третиот нивен другар, кој е во бегство, сè уште се трага. Против него е распишана централна потерница што значи дека полицијата нема сознанија дали тој веќе ја преминал границата, па нема побарано помош од Интерпол. Засега, за него се знаат само иницијалите: Ј.Љ. (19), додека неговото полно име и презиме, фотографијата, како и основните генералии што редовно се објавуваат кога се бара помош од граѓаните дали го виделе, сè уште не се достапни.

Нивната одбрана се темелела на тоа дека кобниот ден, се возеле со автомобилот „мерцедес“ и случајно на автобуска станица во населбата Автокоманда го здогледале младото момче, со кое неколку недели биле во „интернет војна“ преку „Фејсбук“. Запреле, излегле од возилото, го прашале момчето: „Ти си Саздо?“ Добиле потврден одговор, по што дошло до инцидентот.

 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Ова со прославиве за поканата е обид за создавање на лажна еуфорија кај народот, како демек сега се е завршено. Проба да се создаде впечаток дека процесот е неповратлив, нема враќање назад. Да се обесхрабри народот во очи референдумот, да се создаде лажна слика дека се е готово, дека референдумот ќе биде само формалност. Се пушта црв на сомнеж меѓу оние кои што не се сигурни се уште во договорот, за тоа колку е тој наводно добар. Се прави обид да се почувствувате дека нешто не е во ред со вас, дека сте едниствените против, дека одите против здравиот разум. Против тантричните изјави на Заев, сите бомбона договори кои што ни беа пласирани низ годините.
Ова е обид за поматување на здравиот разум, договорот и неговата прослава се хипноза за простите народни маси.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ова со прославиве за поканата е обид за создавање на лажна еуфорија кај народот, како демек сега се е завршено. Проба да се создаде впечаток дека процесот е неповратлив, нема враќање назад. Да се обесхрабри народот во очи референдумот, да се создаде лажна слика дека се е готово, дека референдумот ќе биде само формалност. Се пушта црв на сомнеж меѓу оние кои што не се сигурни се уште во договорот, за тоа колку е тој наводно добар. Се прави обид да се почувствувате дека нешто не е во ред со вас, дека сте едниствените против, дека одите против здравиот разум. Против тантричните изјави на Заев, сите бомбона договори кои што ни беа пласирани низ годините.
Ова е обид за поматување на здравиот разум, договорот и неговата прослава е хипноза за простите народни маси.
Jас ќе одам на концертот во Сабота, добра е музиката и одам на сите безплатни културни настани без разлика кој ги организира. А за референдумот мислам дека ќе успее...Националности + СДСМ гласачи се доволни за да помине...плус ако ВМРО викне за гласање против 99% поминува. Кај нас е поверојатно да помине од Грција. Иако е прерано за славење и без поента ама ај боље да славиме отколку да се жалиме. Не е сигурно ама има шанси да помине ова за една година. А дека нешто економски ќе се смени со НАТО и ЕУ длабоко се соменевам ама барем да либерализараат пазар на капитал јас сум среќен. Додуше левичарските политика за даноци ќе ме заебат ама од друга страна грантови може да се фатат...така да исто срање сума сумарум со НАТОЕУ и без за мене.
За референдум не сум одлучил што ќе правам...неутрален сум. Мислам најверојатно е неважечки да гласам или да не гласам.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Имајте разбирање го фаќа Ристо Вртев криза за хорс.
Уметници да подржуваат воен сојуз!!!
Во реалноста, обично има концерти против вакви нешта...
Брука невидена...:jajce:
P.S. Во право си...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom