Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Нuкола, 12 декември 2016.

?

Дали сте за влез во НАТО и потенцијално ЕУ - по цена да се промени името на државава?

Анкетата е затворена 17 август 2018.
 1. Да.

  27,6%
 2. Не.

  72,4%
 1. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  2.971
  Допаѓања:
  3.008
  ... не би се сложила, најубавите предели и природни ресурси се наоѓаат на таа територија, македонецот во сопствена држава да живее во пустелија и да се даде таа природна убавина од западниот дел на МКД ? :neetaka:
   
  На whatto и xope им се допаѓа ова.
 2. viktora

  viktora Гостин

  Не сонувам за чиста Македонија поради нацоналистички идеали него кажувам реално како би се заштитиле и како би ја сочувале државата.
  Или да продолжиме во глупостите за соживотот и да се надеваме дека еден ден браќата стварно ќе се цивилизираат и заедно би жевееле едни покрај други.
  --- Споено дупло мислење, 11 јули 2018 ---
  И онака повеќе не ги владееме :(
   
 3. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  2.971
  Допаѓања:
  3.008
  ... може ли фабричка грешка да се поправи?:toe:
   
 4. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.423
  Допаѓања:
  1.007
  Drzavata ke ja ima i so albanci i bez...idninata na Makedonija ne e zagrozena. Ama cisto se somnevam deka ke bide poubavo i vo cista ili vo prljava MK.
   
 5. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  827
  Допаѓања:
  788
  Само полицијата да ги стави во ред, друго решение нема. Казни, затвори, па и ќотек.
  Но голем дел од полиција се албанци, а оние нашите се пички, страв им е да не ги избркаат од работа или полошо оти нашите продадени политичари им го лижат газот на албанците. Тука албанците владеат, никој не смее да ги чепне.
  2001-ра ја изгубивме државата, мора повторно албанците да се стават во ред инаку спас за македонците ќе биде само бегање од тука.
   
  На Муч му/ѝ се допаѓа ова.
 6. INDIJANEC123

  INDIJANEC123 Женкар

  Член од:
  17 март 2014
  Мислења:
  1.935
  Допаѓања:
  2.325
  Па што ќе му е на НАТО САД, кога ќе има фаланга александрова.
   
  На Avenger99, Joe Dalton и teneke им се допаѓа ова.
 7. viktora

  viktora Гостин

  Лето е.Ќе тркнеш до Охрид преку Сарај,Тетово или Зајас а може и кај Села во Струга па сам ќе си се демантираш.Ќе видиш како постои државата таму.
  За поубава не знам но побезбедна сигурно ќе биде.
   
  На k0k014 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Joe Dalton

  Joe Dalton

  Член од:
  6 април 2010
  Мислења:
  608
  Допаѓања:
  3.098
  За моменталнава ситуација во државава има многу фактори, еден од нив се и албанците. Меѓутоа албанскиот товар кој што го крепи на рамена државава е предимно од безбедносен аспект. За другите работи ние како македонци не сме ништо подобри и сме активни учесници заедно со нив во уништувањето на државата.

  Ако албанците се вработуваат во државна администрација по национална основа, македонците се вработуваат по партиска. Има една работа за која што се согласувам со овој членот, пуно ли беше? Тоа е фактот дека уште пред 2001 година ние економски ја сјебавме државата. Албанскиот фактор тогаш беше во подем но ни од далеку го немаше влијанието врз економските политики како што впрочем го има сега. Криминалната приватизација во тоа време беше споведена од македонските партии, СДСМ беше гробарот на македонската економија тогаш, а после тоа ВМРО ја дозакопа.

  Денес, албанскиот и македонскиот фактор сносат иста одговорност за економската и политичка состојба во државата. Кога станува збор за давање права и носење на закони како тој за јазиците, албанците бараат а нашите изроди политичари даваат. Тоа му доаѓа некако како експериментот на Павлов со кучето. Барањето права од страна на албанците во државава се претворило во условен рефлекс. Се научиле дека штом идат избори тоа значи поголеми права за нив. Изборите за албанците се ѕвончето кое што им го активира нивниот условен рефлекс да бараат права. Ние така сме ги научиле.
   
  На Yo Blow и k0k014 им се допаѓа ова.
 9. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  10.417
  Допаѓања:
  11.910
  Нема убивање, само настанување смрт...
   
  На k0k014 и Клипче им се допаѓа ова.
 10. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.423
  Допаѓања:
  1.007
  Нема тоа да е во Македонија виза ќе ми треба таму од новата чиста Македонија. И не е реално да се филмаш дека Албанците ја прават МК небезбедна има тон Македонци криминалци. У 15 години 7-8 македонци се убиени од Албанци а 300-400 од Македонци. 50 пати е поверојатно да те убие Македонец од Албанец. А едно 100 пати е поверојатно да цркнеш од лошо здравство од да те убие некој. Ирелеванти работи се зборат по медиуми и по форумов.
   
  На Avenger99 и teneke им се допаѓа ова.
 11. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  2.971
  Допаѓања:
  3.008
  ...читам и не можам да верувам дека може Македонец за Македонец вака да пишува, становите и сите бенифити биле дадени од светскиот Црвен Крст во тоа време, големи парични фондови биле пуштени од многу држави за да им се обезбедат сите тие услови на овие повратници Македонци од туѓи држави за да би живееле од нула како пишуваш ти со „к урот“ во рака дојдени (тоа не биле средства ниту од СРМ ниту од СФРЈ), оти сета имовина останала таму во егејскиот дел од МКД, арно ама вакви „Македонци“ како тебе кој не си го сака својот род уште тогаш како сега ги малтретирале овие мачни души...градењето на тие станови дали биле во Штип и Струмица, Гевгелија? сите стамбени згради за овие намачени души биле токму во средина со албанско население за да би се „разредило“ како Дебар, Кичево Гостивар, а не по сопствен избор на таа за тебе „егејска сорта“ и најубавите и најголемите станови си ги поделија меѓу себе баш такви како тебе што ја мрзи „ ова сорта на Македонци“ и се населиле сељачаана од Македонци дојдени во град само да би се вработиле по фабриките за да би имале здравствено и пензионо осигурување, читај нишај врата земај плата, за да би поголемиот дел од боловањата и „оправданите“ отсуства ги искористат враќајќи се во село каде си ги работеле своите земјоделски работи да не спомнувам и паричните фондови за отварање на работни места каде би работеле овие повратници Македонци кои скоро сите биле со високо образование дојдени од источните држави, за разлика од таквите како тебе што го мрзи сопствениот род што имале одвај средно образование, но тоа не било пречка да во тоа време на самоуправување со дигање на рака на хигеничарка можело да се прават такви промени, па да тоа работно место платено со странски фондови си го придобие сељачаната тукушто преселени во нивните станови за кој Тито доби парична инфузија...
  ... и навистина немале среќа, да те цитирам „тоа племе скапано“ како пишуваш за Македонецот (срам да ти е) од егејскиот дел да бидат истерани од вакви како тебе во Грција, па да си се вратат во своите имоти уште на времето, па ќе си биле средени сега во нормална држава, а ти до сега ќе беше одамна сунетисан !
   
  Последно уредено: 12 јули 2018
  На viktora и StefusRefus им се допаѓа ова.
 12. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.423
  Допаѓања:
  1.007
  Ostaj go be ima takvi pacienti, egejci, pirinci, torbesi, rekanci, iselenici, provincijalci itn ne cinat...negova sorta ni gradski stadion nemoze da napolni :pos:
   
 13. lans

  lans

  Член од:
  6 април 2005
  Мислења:
  2.952
  Допаѓања:
  3.075
  dali shamarite za zhernovski se ista kategorija/obvinenie `nasilstvo` kako sto prvicno go zavele napadot na sazdovski?
  --- Споено дупло мислење, 12 јули 2018 ---
  2008 СДСМ: уцената од НАТО е срам за владата.
  2018 СДСМ: уцената од НАТО е историски успех за владата.
  Тек ќе видите што е ПР и пропаганда.
  --- Споено дупло мислење, 12 јули 2018 ---
  tetin mi e od Gorazde, Bosna
  vika: prvata kukja se prodade za 600 000
  poslednata za 60 000
   
  Последно уредено: 12 јули 2018
  На jamajka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  10.371
  Допаѓања:
  4.589
  њет, шамарите се потешка категорија, злосторничко здружување за кршење стакла 3мм од прозори стар тип
  --- Споено дупло мислење, 12 јули 2018 ---
  ОТКАКО ГРЦИЈА ПРОТЕРА РУСКИ ДИПЛОМАТИ
  И Москва ќе избрка двајца грчки дипломати


  Грција ги брка руските дипломати поради нивните наводни обиди да го поткопаат договорот за промена на името што Грција и Македонија го постигнаа минатиот месец.

  Руските дипломати, според грчките медиуми, се обидувале да добијат и да објават незаконска информација, а воедно настојувале да подмитат одделни државни функционери.

  „Иницијативата на Атина не е случајна, туку е одговор на координираната акција на дипломатите за да го прошират руското влијание во Грција, но и влијаеле на одлуката на властите во врска со давањето ново име на Македонија“, вели руски Спутник и додава дека оваа одлука првенствено се однесува на конкретни дипломати, не односите на Грција со Русија.
   
 15. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  827
  Допаѓања:
  788
  Која беше уцената 2008-ма? Признавање на Косово?
  И ова со името не е уцена туку е спор што се влече со години и мора кога тогаш да се реши. Нема шанса да се реши без промена на име, подобро еднаш да се реши отколку да се губи време на преговори (нашата позиција во преговорите само ослабува) и да се пропуштат други шанси.
   
  Последно уредено: 12 јули 2018
  На Avenger99 и Waoo им се допаѓа ова.

Сподели преку: