Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.671
Поени од реакции
28.094
Интересно ќе биде да се слушне во иднина кога некој од политичариве на прес конференција ќе треба да дава изјава и при тоа низ говорот ќе треба да го споменува уставното име на државата, па ќе голта кнедли секој пат кога ќе треба да рече "Република Северна Македонија" па ќе парафразира со "нашата" земја како алтернативно име, инспирано од заменската придавка "вашата" земја, која што до неодамна ја користеја странските дипломати при официјалните изјави упатени до нас.

Или пак на митинзи, е дури тогаш ќе биде урнебес и трагикомедија. Ќе ја направиме "нашата" земја просперитетна, ќе ја внесеме во ЕУ...ќе ечи сеуште таму на некој митинг во 2035 година.
Штoм гo преживеaa рaмкoвниoт,зa вaквa ситницa немa oкo дa им трепне
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Тие што ги напаѓате Македонците со бугарски пасош -

1. Тие не ви менат идентитет на државата, ни име, ни историја, ни пак сакаат да имаат било каква врска со Бугарија.

2. Кој прави лошо на државата - ''Македонците'' од Западна Македонија или Македонците со бугарски документи? Колку што памтам 2001 година терористите немаа бугарски пасоши...

3. Сте се запрашале колку фамилии преживуваат благодарение на тој бугарски пасош?

4. Кога тие со бугарски пасош, после некоја година сакаат да инвестираат во Македонија, да вработат Македонци, кој им бара мито за да го сторат тоа? Тие патриотите кои останале да ја бранат Македонија...

5. Дијаспората не живее во Македонија, но и те како има луѓе кои сакаат да помогнат и помагаат на Македонија. Ако вие, кои сте против таа дијаспора хејтате, тоа покажува колку сте огорчени поради вашата неспособност да створите нешто повеќе во вашите животи !

6. На запад, со тие бугарските пасоши се работи, не се чека на пари од мама и тате. А од тие пари, убав дел повторно се враќа во Македонија, преку реновирање на куќи, трошење во продавници/кафани, здравствени услуги на приватно... ама ова треба некој да го сфати, не само глупости да треска.
Еден куп гомна си изнапишал и релативизирање на тоа што си го сменил својот и идентитетот на твоите предци
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Еден куп гомна си изнапишал и релативизирање на тоа што си го сменил својот и идентитетот на твоите предци
Кога заев ќе го смени идентитетот и името, сакал неќел ќе бидам северен Македонец. Сега сум сеуште Македонец на Запад, без разлика какви документи имам.

Тоа е право на избор Бетмен, право кое бате зајо не ти го овозможува. А ти повторно карај се со мене. Нека се испокараме, нека се испоцепкаме, да бидеме што повеќе поделени, за да можат полесно да се посеруваат врз Македонија.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.216
Поени од реакции
25.970
Тие што ги напаѓате Македонците со бугарски пасош -

1. Тие не ви менат идентитет на државата, ни име, ни историја, ни пак сакаат да имаат било каква врска со Бугарија.

2. Кој прави лошо на државата - ''Македонците'' од Западна Македонија или Македонците со бугарски документи? Колку што памтам 2001 година терористите немаа бугарски пасоши...

3. Сте се запрашале колку фамилии преживуваат благодарение на тој бугарски пасош?

4. Кога тие со бугарски пасош, после некоја година сакаат да инвестираат во Македонија, да вработат Македонци, кој им бара мито за да го сторат тоа? Тие патриотите кои останале да ја бранат Македонија...

5. Дијаспората не живее во Македонија, но и те како има луѓе кои сакаат да помогнат и помагаат на Македонија. Ако вие, кои сте против таа дијаспора хејтате, тоа покажува колку сте огорчени поради вашата неспособност да створите нешто повеќе во вашите животи !

6. На запад, со тие бугарските пасоши се работи, не се чека на пари од мама и тате. А од тие пари, убав дел повторно се враќа во Македонија, преку реновирање на куќи, трошење во продавници/кафани, здравствени услуги на приватно... ама ова треба некој да го сфати, не само глупости да треска.
Скроз истиве аргументи ги користи пропагандната машинерија на СДСМ кога ни објаснува зошто треба да станеме Северна Македонија.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Штoм гo преживеaa рaмкoвниoт,зa вaквa ситницa немa oкo дa им трепне
Прав си за ова. Јас пак сум се засекирал како на луѓе без образ и чест ќе им било проблем да го употребуваат новото име за внатрешна употреба. Ќе се навикнеме, за 5-6 години сеуште ќе има сендвич човечиња и шаренолики револуционери кои што групно, во екстаза ќе свршаваат на митинзи, скандирајќи некој нов Зоки или Грујо кој што жедни преку вода ќе ги носат во "подобар живот" со 500€ плата.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
235
Поени од реакции
172
Еден куп гомна си изнапишал и релативизирање на тоа што си го сменил својот и идентитетот на твоите предци
1. Никој не земал бугарски пасош со цел да стане бугарин место македонец. Сите знаеме зашто се зимаат.
2. Ничиј идентитет не се менува затоа што истите имаат двојно државјанство. Што правиме со оние што земаа германски пасоши и сл., каде што не се дозволува друго државјанство, тие не се предавници?
3. Албанците кај нас зар се некои големи македонци што имаат македонски пасош? Да не зборам за оние од Косово што имаат земено.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Јако е што толку големи патриотишта противници на Преспанскиот договор ги удира по жичка кога ќе им го спомнеш нивото бришење на идентитетот.
По вашата логика, новото име исто нема да не смени од македонци, дотолку повеќе што во договорот стои дека националноста е македонски а државјанството е „Р.Северна Македонија“.

Истите аргументи се, сакале да признаете вие или не.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Скроз истиве аргументи ги користи пропагандната машинерија на СДСМ кога ни објаснува зошто треба да станеме Северна Македонија.
Јас сум против таа машинерија, ако не си забележал...
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
235
Поени од реакции
172
Јако е што толку големи патриотишта противници на Преспанскиот договор ги удира по жичка кога ќе им го спомнеш нивото бришење на идентитетот.
По вашата логика, новото име исто нема да не смени од македонци, дотолку повеќе што во договорот стои дека националноста е македонски а државјанството е „Р.Северна Македонија“.

Истите аргументи се, сакале да признаете вие или не.
Нема врска ова што го збориш со бугарските пасоши, ти утре може да земеш португалско државјанство, лихтенштајнско, финско, шведско и слично. Никој не може да ти каже дека ти не си македонец , најмалку барем додека не се откажеш од македонското државјанство, затоа што на крај чуството на национална припадност е индивидуално.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.216
Поени од реакции
25.970
Јас сум против таа машинерија, ако не си забележал...
Супер, тогаш не им поклонувај аргументи. Има разлика помеѓу индивидуална одлука на поединец и колективна одлука во име на нација.

Некој пробува нацијата да ја сведе на една изгубена генерација, и таа одлука да ја одбрани како унија од индивидуални одлуки на таа генерација. И со вашето правдање им помагате. Апсолутно никој нема право да ви побара да ги објаснувате вашите лични одлуки.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
Нема врска ова што го збориш со бугарските пасоши, ти утре може да земеш португалско државјанство, лихтенштајнско, финско, шведско и слично. Никој не може да ти каже дека ти не си македонец , најмалку барем додека не се откажеш од македонското државјанство, затоа што на крај чуството на национална припадност е индивидуално.
Омилена ми е оваа теза „Никој нема да ти забрани да бидеш Македонец“. Па вака, кој ќе ми гарантира дека било кој приватен ентитет у светов нема да користи Northmacedonian за јазик и националност.

Мислиш мајкрософт ќе се замара кога ќе листа земји, ќе шлакне јазик Northmacedonian, им чуе. Па иди ти после објаснувај се, убедувај се дека јазикот е македонски.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Јас познавам доста кој што со бугарскиот пасош си го уредија животот, си дадоја шанса на себе и на своите поколенија за подобар живот и иднина. Голем број од нив едвај крај со крај сврзуваа во месецот, работеа приватно за двеста евра плата по тоа гулазите. Бугарските пасоши се одлика на нашиот неуспех како држава, неуспех на институциите, на општеството, се нуспојава на криминалиите кој што ни се случуваат секојдневно 27 години наназад. Се резултат на економската нееднаквост, на лошото образование и здравство, на непотизмот и корупцијата...
Бугарските пасоши се акт на очај и од таа дистанца имам разбирање зошто многумина ги вадат. На секој еден од нас сигурно му прелетала таа мисла низ главата во моменти на крајно разочарување и очај од безизлезната ситуација па си рекол:
- У п.м не можам веќе ќе вадам еден бугарски, ти е*ам и држава и народ и све, ова не се трпи веќе.

Но треба да се има во предвид дека секоја акција која што е неконвенционална, се коси со општите убедувања и норми, води преку скратени патишта кон (условно кажано) полесен живот, со себе повлекува последици.

Ние можеби и ќе го промениме името и идентитетот но субјективното чувство дека сум македонец никој не може да ми го одземе. Ова со името е политичка одлука, воедно и резултат на индиферентоста и пасивноста на народот кон ваквите политички одлуки последиве 27 години, нешто што го прави индиректен соучесник.

Вадењето на бугарски пасош е лична одлука. Субјективното чувство дека си македонец останува но фактот дека си покренал триста процедури за да го побиеш, си ги разбудил мртвите од сон што се вели, во потрага по докази за твоето "бугарско потекло" е чиста контрадикторност на она првото. И тоа е таа последица за која што зборувам. Црно на бело сте ставиле потпис дека поседувате бугарска национална самосвест и после тоа живеете во негирање дека тоа не е ништо, дека не е штетно.

Иронијата да биде уште поголема во време кога имаме самостојна држава сето ова се случува. Пред сто и повеќе години имало силна бугарска пропаганда, имало слаба национална свест па голем дел од населението и подпаѓало под истата. Еве дури и денес ги чувстуваме последиците од тоа, бугарите ни мавтаат со документи од тоа време. Замислете како ќе изгледа тоа денес, кога од тоа архивите ќе извлечат 70.000 документи каде што експлицитно, преку изјави, исто толку македонци рекле дека се чувствуваат оти се бугари.

За која национална самосвест, за кој идентитет ќе зборуваме тогаш?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Нема врска ова што го збориш со бугарските пасоши, ти утре може да земеш португалско државјанство, лихтенштајнско, финско, шведско и слично. Никој не може да ти каже дека ти не си македонец , најмалку барем додека не се откажеш од македонското државјанство, затоа што на крај чуството на национална припадност е индивидуално.
Не трескај глупости. Државјанство се зема по потекло(како што си земал ти). Т.е. си признал дека ти и твоите претци се етнички бугари и си зел НА ТОЈ ОСНОВ пасош.
Но тоа не е единствениот начин за земање на пасош. Исто така се зема врз основа на место на раѓање и доколку живееш некој период во државата и исполниш низа ислови.
Така што не мешај баби и жаби и не трескај глупости не сме ние тука од вчера. Ти и останатите земате пасош исклучиво поради етникумот на вашите претци.
Друга работа јас ве поддржувам вас 100% во вашата одлука. Едноставно треба да си глуп за да останеш тука да рмбаш цел живот заради некоја си нација и држава чиј што поим за патриот стана поим за патлиот. Но, кога веќе си го одбрал тој пат не е малку глупо да изиграваш антички и да се лигавиш по форуми кога веќе црно на бело си се откажал од македонизмот?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Не трескај глупости. Државјанство се зема по потекло(како што си земал ти). Т.е. си признал дека ти и твоите претци се етнички бугари и си зел НА ТОЈ ОСНОВ пасош.
Но тоа не е единствениот начин за земање на пасош. Исто така се зема врз основа на место на раѓање и доколку живееш некој период во државата и исполниш низа ислови.
Така што не мешај баби и жаби и не трескај глупости не сме ние тука од вчера. Ти и останатите земате пасош исклучиво поради етникумот на вашите претци.
Друга работа јас ве поддржувам вас 100% во вашата одлука. Едноставно треба да си глуп за да останеш тука да рмбаш цел живот заради некоја си нација и држава чиј што поим за патриот стана поим за патлиот. Но, кога веќе си го одбрал тој пат не е малку глупо да изиграваш антички и да се лигавиш по форуми кога веќе црно на бело си се откажал од македонизмот?
Знаеш дека пола од нив што имаат земено се со онаа кооперација фората, ми е гајле, кога ќе влеземе ние во ЕУ ќе го скинам бг пасошот? Или па онаа, уште посмешнана фора, а вие другите што имате германско, холандско не знам какво, што сте поразлични од нас :pos: Не дека таму не е документирано кој што потпишал и како потпишал и дека не е реверзибилна одлуката. Џабе црташ што е “проблемот“ во земањето БГ државјанство.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.741
Поени од реакции
5.014
Не трескај глупости. Државјанство се зема по потекло(како што си земал ти). Т.е. си признал дека ти и твоите претци се етнички бугари и си зел НА ТОЈ ОСНОВ пасош.
Но тоа не е единствениот начин за земање на пасош. Исто така се зема врз основа на место на раѓање и доколку живееш некој период во државата и исполниш низа ислови.
Така што не мешај баби и жаби и не трескај глупости не сме ние тука од вчера. Ти и останатите земате пасош исклучиво поради етникумот на вашите претци.
Друга работа јас ве поддржувам вас 100% во вашата одлука. Едноставно треба да си глуп за да останеш тука да рмбаш цел живот заради некоја си нација и држава чиј што поим за патриот стана поим за патлиот. Но, кога веќе си го одбрал тој пат не е малку глупо да изиграваш антички и да се лигавиш по форуми кога веќе црно на бело си се откажал од македонизмот?
Jас многу мразам Бугари...ко секта ми се и тоа од најнизок ранг. Мизерно е некого да убедуваш дека си нешто што не си. Ретко кога можам и воопшто да разговарам со нив без да ги извадат тие мизерни тези. Многу малку се нормални луѓе Бугари. Како некоја болест да имаат. Ме потсетуваат на Јеховини Сведоци и други забегани секти кој само сакаат да приберат членови. За мене Бугарството е најретардирана секта на светот.
Не дека сум патриот и Македонец ама изразитот сум Антибугар зошто Бугаризмот е најмизерна форма на национализам. На второ место ми се грците.
Нема шанси да извадам пасош едноставно нема шанси да не ги отерам упм и да ме избркаат и изтепаат. Бугар ми е на ниво на најзатупена секта.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom