Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
V

viktora

Гостин
Какви евроинтеграции,зарем уште не ти е јасно дека шансите за ЕУ се никакви?Кој не прима во ЕУ заедно со граѓаните од Грчец?Мислиш дека Косово и Албанија некогаш ќе влезат во ЕУ?Никогаш па ни тогаш!И ние сме во истиот кош,ако не ми веруваш прашај го чичко ти Макрон.
Кој нормален би ги пуштил Груби или Зекири во ЕУ парламент?Некој како Села да им мавта со упаљач како би ги запалил или Таљат како си чита книга и им прави опструкции во некоја комисија.Па ти што мислиш они се ненормални да примат ликови како браќава и заеднички да донесуваат одлуки?
Ај нашиеве ги знаат каков зинат гз за пари се,за стотче ем ќе гласаат како ќе им кажат ем на крај и салата ќе им ја исчистат.
Ама со муџиве тешко на крај.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.020
Ништо не знаете вие бе патриоти небањати кога ќе влеземе во ЕУ граџаните од Грчец нема да крадат и ќе си ги плаќаат своите сметки.А да и пари на дрвото ќе растат.Ставро ли не знае он е прогресивец од невидени размери иако нема он гласано за сдс баш тогаш се погодило да оди во Хрватска.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Dobro e,neutralcive im ostana samo za nepovrzani raboti da pisuvaat.jbg,ne znam koj vekje veruva vo sranjata na zaev,pa argumentirano da gi brani.vaka samo povtoruvaj licni navredi kako rasipana ploca,moze i kje projde referendumot.nadezta posledna umira. Ali sepak ima napredok,sve sto bese vo glavite na zhmoronite,nekako pocna se porealno da stanuva,pa neutralcive imaat se pomalce izgovori za verglanje.[DOUBLEPOST=1531040725][/DOUBLEPOST]Genijalniot proekt na genijalnata shekjerna.
Nationality:citizen of northern macedonia
Nacionalnost:gragjanin na severna makedonija
Ova e toa,zajaknat identitet?
Nacionalnost da ti e gragjanin na nesto?
Ama so retardirano clenstvo kako sdsmoroni,ne sum iznnaden on genijalnive predlozi sto doagjaat od kremot na sdsm.
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Оо еве уште еден прогресивец.Кажи ајде дека Самс плаќал по 500е да се протестира против оваа прекрасна влада која ти даде 300е плата.
Самс плаќа по 500е да се протестира против оваа прекрасна влада.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.215
Поени од реакции
16.719
Колкав црв треба да бидеш за да се најдеш на иста страна со шиптаpите и да одиш против себе - на своја сметка, па што сакаш биди, пацифист, анархист, апатрид и сл. Мајко мила па уште ќе убедуваат колку ќе било убаво :icon_lol:
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Де бре бугариве ама се грижат за Македонија.
Па нели со бугариве имаме добрососедски договор?Ево сега спремаат екипа за од наесен да ни ја менуваат историјата,во име на пријателството нели?Гоце и Питу можда ќе ги прогласат за бугари а можда и Лазар Колишески ќе го прогласат за блгарин,зависи како ќе им е кеф!!А ти си се фатил за овие шо земаат бугарски пасоши!:facepalm:Дај бе не заебавај.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Брат и од Бардовци се фаќал ви-фи а?
Ти тоа најдобро го знаеш не знам зошто прашуваш.
Па нели со бугариве имаме добрососедски договор?Ево сега спремаат екипа за од наесен да ни ја менуваат историјата,во име на пријателството нели?Гоце и Питу можда ќе ги прогласат за бугари а можда и Лазар Колишески ќе го прогласат за блгарин,зависи како ќе им е кеф!!А ти си се фатил за овие шо земаат бугарски пасоши!:facepalm:Дај бе не заебавај.
Па не треба да му е гајле него што се случува тука, да бил патриот и да се грижел ќе си останел со македонски пасош, немало да трча да ја рецитира бугарската химна.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Ти тоа најдобро го знаеш не знам зошто прашуваш.

Па не треба да му е гајле него што се случува тука, да бил патриот и да се грижел ќе си останел со македонски пасош, немало да трча да ја рецитира бугарската химна.
"К'си разкази": Македонците, които стават б'лгари (ВИДЕО)
nova.bg, 08 јули 2018

https://nova.bg/news/view/2018/07/08/220984/к'си-разкази-македонците-които-стават-б'лгари-видео/


За последните 17 години 71 000 македонци са получили б'лгарски паспорт

За последните 17 години 71 000 македонци са получили б'лгарски паспорт. Процедурата е д'лга и се чака много. Екип на „С'буди се” се срештна с трима македонци, които искат да останат в Б'лгарија на фона на многото б'лгари, които предпочитат да напуснат страната. Единијат е лекар, другијат се занимава с дронове, а третијат е политолог.

Кои са те и зашто искат да живејат в Б'лгарија – разберете в'в видеото.


Тези момчета говорјат литературен б'лгарски много по-добре от самите б'лгари.:)
 
S

silmarillion

Гостин
http://informer.rs

Патриотизмов на Информер ала Инфомакс. Гарант и ова педерчево од Информер како куравана дебела од Инфомакс вози кабриолети додека нивните поддржувачи од Пирот/Калиманци подалеку не отишле. :)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
"К'си разкази": Македонците, които стават б'лгари (ВИДЕО)
nova.bg, 08 јули 2018

https://nova.bg/news/view/2018/07/08/220984/к'си-разкази-македонците-които-стават-б'лгари-видео/


За последните 17 години 71 000 македонци са получили б'лгарски паспорт

За последните 17 години 71 000 македонци са получили б'лгарски паспорт. Процедурата е д'лга и се чака много. Екип на „С'буди се” се срештна с трима македонци, които искат да останат в Б'лгарија на фона на многото б'лгари, които предпочитат да напуснат страната. Единијат е лекар, другијат се занимава с дронове, а третијат е политолог.

Кои са те и зашто искат да живејат в Б'лгарија – разберете в'в видеото.


Тези момчета говорјат литературен б'лгарски много по-добре от самите б'лгари.:)
Не напињај, малку надвор времето е за никаде, уште ти фалиш.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
http://informer.rs

Патриотизмов на Информер ала Инфомакс. Гарант и ова педерчево од Информер како куравана дебела од Инфомакс вози кабриолети додека нивните поддржувачи од Пирот/Калиманци подалеку не отишле. :)
Ауу, ми се слоши само што ја погледнав насловната, чекај сеа да отворам 2-3 статии и да се исповратам поштено. :tapp:
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Интересно ќе биде да се слушне во иднина кога некој од политичариве на прес конференција ќе треба да дава изјава и при тоа низ говорот ќе треба да го споменува уставното име на државата, па ќе голта кнедли секој пат кога ќе треба да рече "Република Северна Македонија" па ќе парафразира со "нашата" земја како алтернативно име, инспирано од заменската придавка "вашата" земја, која што до неодамна ја користеја странските дипломати при официјалните изјави упатени до нас.

Или пак на митинзи, е дури тогаш ќе биде урнебес и трагикомедија. Ќе ја направиме "нашата" земја просперитетна, ќе ја внесеме во ЕУ...ќе ечи сеуште таму на некој митинг во 2035 година.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Тие што ги напаѓате Македонците со бугарски пасош -

1. Тие не ви менат идентитет на државата, ни име, ни историја, ни пак сакаат да имаат било каква врска со Бугарија.

2. Кој прави лошо на државата - ''Македонците'' од Западна Македонија или Македонците со бугарски документи? Колку што памтам 2001 година терористите немаа бугарски пасоши...

3. Сте се запрашале колку фамилии преживуваат благодарение на тој бугарски пасош?

4. Кога тие со бугарски пасош, после некоја година сакаат да инвестираат во Македонија, да вработат Македонци, кој им бара мито за да го сторат тоа? Тие патриотите кои останале да ја бранат Македонија...

5. Дијаспората не живее во Македонија, но и те како има луѓе кои сакаат да помогнат и помагаат на Македонија. Ако вие, кои сте против таа дијаспора хејтате, тоа покажува колку сте огорчени поради вашата неспособност да створите нешто повеќе во вашите животи !

6. На запад, со тие бугарските пасоши се работи, не се чека на пари од мама и тате. А од тие пари, убав дел повторно се враќа во Македонија, преку реновирање на куќи, трошење во продавници/кафани, здравствени услуги на приватно... ама ова треба некој да го сфати, не само глупости да треска.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
Луѓе што ги мрзи да си извадат бугарски пасош и да си решат нивно лично прашање се спремни да прифатат обезличување на цела нација.

Згора на се па им се имеваат на „Бугариве“, а притоа подржуваат договори коишто Македонците ги сведуваат на збунето племе со лабилен идентитет создаден 92ра.

Абе не се будалете, трк до Софија, Аз см Блгарче на памет и вадете си пасоши. Не не малтретирајте и тие малце нормални што останавме во државава.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom