Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
Каква врска има промена на име со ситуација по клиники. Засебни проблеми коишто нашите „стратешки пријатели“ ни ги ставаат во ист контекст и луѓе се лепат на таква ниска пропаганда.

Ти ако го смениш твоето лично име ќе станеш попаметен, подобар, поубав? Исто е и со државава, ништо нема да се смени, ќе се сруши само столбот на којшто стои (македонизмот).
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.020
Никад не сум бил националист и нема да бидам. Патриот исто не сум бил пошто ниедна држава не заслужила да ја сакам безусловно. Али не навлагај у тие муабети пошто се дефокус од реалните проблеми и скроз ирелевантни.

Не го разбирам моментот на самопоништување и смешен ми е пошто и ти ја сме самопоништени со стандардот на живеење. Промената на име на држава/нација/идентитет нема физички да те убие, ама сепсата на Клиника што ќе ја закачиш при рутинска операција ќе те скине одма.

И сеа викаш ИДЕМЕ понатаму. Па не идеме, јебига, не идеме. Барем ја не идам со вас.
Проблемот е што иако го смениме името сепсата што сум ја закачил на рутинска операција пак ќе ме убие а некој ветуваат дека со промена на името наеднаш ќе престане сево ова.
Па по ова што си го пишал, ти си разочаран националист (патриот). На иста страна сме. И јас не сум задоволен од тоа како се одвиваат работиве во државичево последниве 27 години, се разградува се што создадоа партизаните и комунистите. Тоа не значи дека треба да се самопоништиме, животот е борба, идеме понатаму.
Што создадоа комунистите.Се што е направено е направено од народот никој не им го оставил на поклон.
 
S

silmarillion

Гостин
Каква врска има промена на име со ситуација по клиники. Засебни проблеми коишто нашите „стратешки пријатели“ ни ги ставаат во ист контекст и луѓе се лепат на таква ниска пропаганда.

Ти ако го смениш твоето лично име ќе станеш попаметен, подобар, поубав? Исто е и со државава, ништо нема да се смени, ќе се сруши само столбот на којшто стои (македонизмот).
Јас само прашувам зошто никој не искочи на протест да постави шатор/да фрла со боја за еве пример здравството. Толку.

Проблемот е што иако го смениме името сепсата што сум ја закачил на рутинска операција пак ќе ме убие а некој ветуваат дека со промена на името наеднаш ќе престане сево ова.
Проблемот е што воопшто имаме сепса на клиника а никој не се буни за тоа, тоа е проблемот. Ако кажам дека "сепсата ќе те убие, а промена на име не" не значи дека сакам да се смени име. Ок е сега? Друго сакам да кажам ама незнам како побуквално да се искажам.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Адвокатката на обвинетите Светлана Савиќ, пак, рече дека доказите предложени од СЈО се во спротивност со законските можности за нивно користење. Адвокатите на браќата Павловиќ ќе ја темелат одбраната на фактот што немало умисла бесправно да се изградат викенд куќите во Зелениково. Освен тоа, рекоа адвокатките, обвинетите воделе потребни законски постапки за градба пред пет надчежни државни институции.
 
Член од
16 февруари 2018
Мислења
37
Поени од реакции
6
Ти ако го смениш твоето лично име ќе станеш попаметен, подобар, поубав? Исто е и со државава, ништо нема да се смени, ќе се сруши само столбот на којшто стои (македонизмот).
Дури не можеш сам да сватиш колку НЕ СИ во право.
Например, еден Благоја јорданов Конев си смени името на Блаже Конески(си избриша татковото име "јорданов") и стана Академик во МАНУ.
Еден Михаил Митев Апостолов си смени името на Михајло Апостолски и стана...
Еден Благоја Христов стана Блаже Ристовски.
Сакаш оште примери?
 
Член од
3 мај 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.662
Дури не можеш сам да сватиш колку НЕ СИ во право.
Например, еден Благоја јорданов Конев си смени името на Блаже Конески(си избриша татковото име "јорданов") и стана Академик во МАНУ.
Еден Михаил Митев Апостолов си смени името на Михајло Апостолски и стана...
Еден Благоја Христов стана Блаже Ристовски.
Сакаш оште примери?
Искаме оште Ханко Брат
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.020
Јас само прашувам зошто никој не искочи на протест да постави шатор/да фрла со боја за еве пример здравството. Толку.



Проблемот е што воопшто имаме сепса на клиника а никој не се буни за тоа, тоа е проблемот. Ако кажам дека "сепсата ќе те убие, а промена на име не" не значи дека сакам да се смени име. Ок е сега? Друго сакам да кажам ама незнам како побуквално да се искажам.
Те разбирам јас што сакаш да кажеш и се согласувам со тебе но види секогаш ќе има умирање при рутинска операција или пак проќиснување на кровови кај луѓето сакале живееле во С.Македонија или Кур Македонија.Не може сега поради тоа да викаме ајде ќе си ја продаваме државата оти деца умираат по болниците.Народот наш е незрел лесно се манипулира со него и живее во заблуда 24/7.Овој народ веруваше дека имаме одлично здраство и економија до пред само две-три години.Истиот тој народ беше излажан дека живее во режим кој мора да падне по секоја цена дури и по цена државата да се сјебе како што ја сјебуваа сега оваа власт.Така да во глобала со овој народ кој фигурира овде не можеме да очекуваме ништо подобро.100% ќе си помине референдумот и пак ќе си живееме како што си живееме до сега.[DOUBLEPOST=1530099415][/DOUBLEPOST]
Дури не можеш сам да сватиш колку НЕ СИ во право.
Например, еден Благоја јорданов Конев си смени името на Блаже Конески(си избриша татковото име "јорданов") и стана Академик во МАНУ.
Еден Михаил Митев Апостолов си смени името на Михајло Апостолски и стана...
Еден Благоја Христов стана Блаже Ристовски.
Сакаш оште примери?
И што кур сега?
Ме заболе за Коневски и копилето Апостолски кој го тепал и апсел својот народ.
 
Член од
16 февруари 2018
Мислења
37
Поени од реакции
6
И што кур сега?
Ме заболе за Коневски и копилето Апостолски кој го тепал и апсел својот народ.
"К...от", и то голем, е во проблемот, дак те боли повеке за името на државата, отколку за родовото и фамилното име.
Кога немаше РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИја, немаше ли македонци, или какви таму?[DOUBLEPOST=1530100066][/DOUBLEPOST]
И?
Алудираш дека овие биле бугари ама си ги смениле имињата и презимињата за да станат срби?
Ништо не алудирам, сметам дек целиот проблем со името кој го правите е шторм во чаша со вода, ама, ако чашата ја скр'шите од стискане, ке ви нареже рацете до коска.
Остави тоа какви се тие, не алудирам тоа.
Давам пример, дек проблемот со имената е некако ..... според ситуацијата.
Може да смениме дедовото име, да избришеме татково име и тоа е нормално.
Но името на државата не може. Се симна идентитетот.
Ако вашата теза е дек идентитетот оди со името на државата..... спукана ви е работата.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Адолф Благоев Хитлеров
Винстон Пенев Черчилов

...и дур шупливите татарски тикви се полнеа со вакви говна, останаа пола држава.
Да го немавме менталниов никогаш немаше да знаеме како е во лудница во балкански татарстан.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.020
"К...от", и то голем, е во проблемот, дак те боли повеке за името на државата, отколку за родовото и фамилното име.
Кога немаше РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИја, немаше ли македонци, или какви таму?
Не ме боли курот за комунисти и србомани од типот на Коневски,генерал Апостолски,Киро,Лазо.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
45
Поени од реакции
36
Седам и размислувам на една јавна изјава од личност со висока одговорност (почести во тој контекс) дека Македонија“МОРА“ по секоја цена да влезе во НАТО и тогаш нашата држава “би се спасила“ од било кој напад “од надвор“ врз својата државност и интегритет? До тука се сложувам, но некако кога ќе размислам дека во поновата наша историја имаме “НАПАДИ“ на нашата територија (државност и интегритет) од “внатрешниот албански фактор“ и напад од “онакви групи“од Косово, за кои двете позадини “курвински“ се крие истиот НАТО (затоа истите имале сила и смелост да земаат оружје и да направат тоа што направиле, конфликт, војна, дестабилизација) се мислам кој е тука натрапникот или лудиот? Русија ли ?
 
Член од
16 февруари 2018
Мислења
37
Поени од реакции
6
Да го немавме менталниов никогаш немаше да знаеме како е во лудница во балкански татарстан.
Се уште не сме "пола држава" и има многу време за тоа.....НО натаму сме тргнале... за жал...
А вие накаде сте тогаш.....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom