Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Не знам што им е крива полицијата па ја маваат цело време. Засега добро си ја фршат работата.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.695
Поени од реакции
1.605
Дали ставањето европско знаменце на договорот, дава можност да се донесе со 61 пратеник, наместо 81, односно 2/3 мнозинство, без учество на опозицијата?
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.330
Поени од реакции
6.862
И? Леле треселе огрда и фрлиле неколку бакљи. Ај сеа стај клип од шарените куртони како палат зграда, и со шипки лупаат по џандартите 3 саата пред влада а овие стокат ко споменици. И види дали го правеле тоа што овие го правеа вчера. Се гледа и на видеата дека ова се инциденти кои не се сериозни како оние што ги правеа шарените куртони или какви што може да се видат на запад, со молотови коктели, со палки, со шипки, а интервенцијата беше на такво ниво. Да не зборам што се гледа дека бројот на тие што го прават ова не стига ни до 50. Ако тоа врз шарените беше полициска бруталност, а правеа многу поголеми инциденто од ова вчера, тогаш она вчера беше обид за масакар. Дали ти човеку разбираш дека наместо дс интервенираат тука каде што беше групава, они ги лупаа солзавците и шок бомбите позади у жена парк. Си почуствувал некад у близина да ти експлодира шок бомба или топовски удар? Па ако е подалеку осеќаш дека внатре органите ти се тресат, а ако е поблиску дури и од рамнотежа те вади. Да не зборам за солзавците. Мали деца се гушеа бре. Ако ја едвај гледав и дишев и ако мене, човек од 80 кила и висина 185 цм ми се тресеа оргсни и ме вадеа од рамнотежа бомбите, можеш да замислиш како им било на тие деца и постсри луѓе.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.126
Поени од реакции
11.170
Не знам што им е крива полицијата па ја маваат цело време. Засега добро си ја фршат работата.
Синка,два дена не си спијан.Ќе умриш за 200евра дадени од предавниците.Не ти е срам?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
И? Леле треселе огрда и фрлиле неколку бакљи. Ај сеа стај клип од шарените куртони како палат зграда, и со шипки лупаат по џандартите 3 саата пред влада а овие стокат ко споменици. И види дали го правеле тоа што овие го правеа вчера. Се гледа и на видеата дека ова се инциденти кои не се сериозни како оние што ги правеа шарените куртони или какви што може да се видат на запад, со молотови коктели, со палки, со шипки, а интервенцијата беше на такво ниво. Да не зборам што се гледа дека бројот на тие што го прават ова не стига ни до 50. Ако тоа врз шарените беше полициска бруталност, а правеа многу поголеми инциденто од ова вчера, тогаш она вчера беше обид за масакар. Дали ти човеку разбираш дека наместо дс интервенираат тука каде што беше групава, они ги лупаа солзавците и шок бомбите позади у жена парк. Си почуствувал некад у близина да ти експлодира шок бомба или топовски удар? Па ако е подалеку осеќаш дека внатре органите ти се тресат, а ако е поблиску дури и од рамнотежа те вади. Да не зборам за солзавците. Мали деца се гушеа бре. Ако ја едвај гледав и дишев и ако мене, човек од 80 кила и висина 185 цм ми се тресеа оргсни и ме вадеа од рамнотежа бомбите, можеш да замислиш како им било на тие деца и постсри луѓе.
Мисир, гледаш ли мој коментар со видеото како правдам нешто? Што глумиш лудило и ми пишуваш реферати?
Ставив само видео од вчерашните протести постирано од МВР, нивна страна. Во врска со полициската бруталност пишав пост и вчера само што си веројатно ко на тастер и немаш капацитет да размислиш пред да напишеш нешто.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.671
Поени од реакции
11.897
Дали ставањето европско знаменце на договорот, дава можност да се донесе со 61 пратеник, наместо 81, односно 2/3 мнозинство, без учество на опозицијата?
Со или без тоа анти-европско знаменце, сепак плавите жолтици ќе си го усвојат велепредавничкиот договор.

Но сепак тој договор не гарантира ништо, а и не вреди ништо без потпис од Хорхе, но под претпоставка дека Хорхе сепак ќе го потпише, а и под претпоставка дека успешно ќе го спроведат најавуваниот фалсификуван референдум за промена на името, повторно пвеводбениците во Собранието ќе го имаат последниот збор, бидејќи на крајот за менување на Уставот потребно е двотретинско мнозинство - со или без анти-европското знаменце и без разлика која страна освоила најмногу гласови на референдумот за менување на уставното име на Македонија.

Ако Хорхе и пвеводбениците продолжат да ја влечкаат постапката за менување на уставното име на Македонија до април 2019 кога треба да се одржат наредните редовни претседателски избори, доколку пвеводбениците сепак гласаат против - без разлика од исходот на референдумот - најверојатно ќе одржат и вонредни парламентарни избори истовремено.

Освен ако пвеводбениците гласаат за менување на уставното име, а со тоа ќе демонстрираат заедничко велепредавство со плавите жолтици за прв пат после 13 август 2001 - а во такви околности, само будали и идиоти би гласале за било која од овие две политички партии на било кои наредни парламентарни, локални или претседателски избори.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.925
Поени од реакции
1.449
Пошто 1500 души се набитни ко ланскиот снег, а бачев изиграва стаљин затоа кур не ги боли.
Затоа што народ е, нема кој да ги плати медиумите сега. Шарените беа спонзорирани вести, киснеа по улици како идиоти, за дневница.
Битно куров ми го отекоа деновиве како тоа паднало некое дрво во парк од невремето.
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.330
Поени од реакции
6.862
Мисир, гледаш ли мој коментар со видеото како правдам нешто? Што глумиш лудило и ми пишуваш реферати?
Ставив само видео од вчерашните протести постирано од МВР, нивна страна. Во врска со полициската бруталност пишав пост и вчера само што си веројатно ко на тастер и немаш капацитет да размислиш пред да напишеш нешто.
Мисир, неколкунстрсни понапред имаш баш ти пишано циничен коментар, за димна бомба. Си го знаеш и ти коментсрот понатака, а и каква ти беше целта.

Иначе сеа гледам вести, полицијата спречила насилен влез во собрание. После лагана дека демонстрантите ги фрлале шок бомбите, а они само солзавец употребиле, ова е ново ниво на лага, Латас им ги смислува лагиве најверојатно.
 
B

Boulahrouz

Гостин
И? Леле треселе огрда и фрлиле неколку бакљи. Ај сеа стај клип од шарените куртони како палат зграда, и со шипки лупаат по џандартите 3 саата пред влада а овие стокат ко споменици. И види дали го правеле тоа што овие го правеа вчера. Се гледа и на видеата дека ова се инциденти кои не се сериозни како оние што ги правеа шарените куртони или какви што може да се видат на запад, со молотови коктели, со палки, со шипки, а интервенцијата беше на такво ниво. Да не зборам што се гледа дека бројот на тие што го прават ова не стига ни до 50. Ако тоа врз шарените беше полициска бруталност, а правеа многу поголеми инциденто од ова вчера, тогаш она вчера беше обид за масакар. Дали ти човеку разбираш дека наместо дс интервенираат тука каде што беше групава, они ги лупаа солзавците и шок бомбите позади у жена парк. Си почуствувал некад у близина да ти експлодира шок бомба или топовски удар? Па ако е подалеку осеќаш дека внатре органите ти се тресат, а ако е поблиску дури и од рамнотежа те вади. Да не зборам за солзавците. Мали деца се гушеа бре. Ако ја едвај гледав и дишев и ако мене, човек од 80 кила и висина 185 цм ми се тресеа оргсни и ме вадеа од рамнотежа бомбите, можеш да замислиш како им било на тие деца и постсри луѓе.
Не, по твојата и по логиката на Ванковска и останатата вмровска идиотска багра дека изменоштени старци и деца вчера настрадале.

Малку беше ќотек вчера. Единствено ме радува што веќе нема ретардирани вмровски логики да се протнуваат веќе во СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Мисир, неколкунстрсни понапред имаш баш ти пишано циничен коментар, за димна бомба. Си го знаеш и ти коментсрот понатака, а и каква ти беше целта.

Иначе сеа гледам вести, полицијата спречила насилен влез во собрание. После лагана дека демонстрантите ги фрлале шок бомбите, а они само солзавец употребиле, ова е ново ниво на лага, Латас им ги смислува лагиве најверојатно.
Мисир, немаш ти капацитет да процениш моја цел, макар и била најочигледна на планетава земја. Цел на спринтер на трка од 100 метри не би можел да му процениш.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.330
Поени од реакции
6.862
Не, по твојата и по логиката на Ванковска и останатата вмровска идиотска багра дека изменоштени старци и деца вчера настрадале.

Малку беше ќотек вчера. Единствено ме радува што веќе нема ретардирани вмровски логики да се протнуваат веќе во СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА
Си знаете вие партиски куртони од двдте партии, дека на протестите позади кои стојат ваште предавнички партии (ВМРО/СДС) ваква сила не применува полицијата. И убав пишав, наместо да интервенираат ка тие 30 луѓе што правеа инциденти, они се решија да го напунат со шок бимби и солзавец цел жена парк. Се гледа колку останатите ги подржуваат овие 30 напред. И к.р ме заболе мене за Ванковса, оној со руските знамиња или кој и да е друг. До тука е дојдена државата поради вас партиски куртончина на дугме од двете партии. За државна работа и плата од 200, 300 евра многу од вас си ги продавате гзовите на Грујо, Бранко, Заев.
 

Nro

Член од
13 јуни 2018
Мислења
75
Поени од реакции
123
Што знам јас знам многу луѓе кои се против овој договор, па не планираат да мрднат со пенисот за оваа работа.

Што би рекол Апасиев народот со сеирџиство и седење дома може да придонесе да падне овој договор :D
То е едниствена позитивна работа,што овој пат не треба луѓето да излезат на протести туку и со дома а за нас то е најприфатливо может да придонесет да паднит договоров:)
 
B

Boulahrouz

Гостин
Абе сите неутрални, а поддржуваат фаци со качулки да влезат во собрание....:LOL:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom