Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.697
Поени од реакции
26.224
Тешко ми е да поверувам дека они не го пресметале овој момент и дека немаат стратегија да го заобиколат.
Овие, стратегија ???
Може да има стратегија некој друг да им ја осмислил....
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.567
Поени од реакции
13.897
Тешко ми е да поверувам дека они не го пресметале овој момент и дека немаат стратегија да го заобиколат.
Ако еу и нато го прифатат договорот без потпис, тоа ќе е најголемото прекршување на сите правила било кога. Мислам дека не се толку луди. Во тој случај претседателот има право да извади војска на улица и да тресе, да апси се живо. Тоа е пуч веќе, па ќе заврши како во Турција. Нема шанса да се обидат такво нешто да направат. Ова оди во канта, тоалет папир :D
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Нема да стигне до референдум! Не може да се заобиколи претседателот никако. И сам порача народот да не се плаши, така да нека лаат напразно :D
И за мандатот истото беше па....[DOUBLEPOST=1528921846][/DOUBLEPOST]
Ако еу и нато го прифатат договорот без потпис, тоа ќе е најголемото прекршување на сите правила било кога. Мислам дека не се толку луди. Во тој случај претседателот има право да извади војска на улица и да тресе, да апси се живо. Тоа е пуч веќе, па ќе заврши како во Турција. Нема шанса да се обидат такво нешто да направат. Ова оди во канта, тоалет папир :D
Тие прифатија незаконски претседател на парламент, а не па ова. Голема е веројатноста да го прифатат договорпт непотпишан. А Хорхе требаше одамна да извади војска на улица. Сега може и касно е.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.567
Поени од реакции
13.897
И за мандатот истото беше па....
Остај мандатот, тоа е ништо спрема ова. Ова е најлошото нешто што може да му се наметнњ на еден народ. Германија после втора светска, после сите злостори немаше вакво барање, па уште е Германија.[DOUBLEPOST=1528921956][/DOUBLEPOST]Не се споредува ништо со ова. Ова е преседан во светската историја. Да се бара еден народ да е избришан тотално.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Коментирам од повеќе аспекти.
Контрадикторност и "повеќе аспекти" не е исто. Ти ми даваш спротиставени едно на друго тврдења, а у сите спротиставени тврдења Иванов испаѓа крив (у Мара се посра стил) и ми викаш дека од повеќе аспекти пишуваш, ала Фрле, а ја да си одберам кој највеќе ми се свиѓа. :D
Туку, оти ме караат постари да не ти праам муабет, веќе не ти праам муабет. Само уште ова.

Кај мене у провинција имавме една шо ме потсеќа на твоиве "повеќе аспекти"... На прекар ја викаа Граот. Нека биде Жана. Е, Жана била трудна и ја прашал некој: "Жано ма, чие е бебево?" и она му рекла "абе ти коа си јадел грав, знаеш ли од кое зрно си прднал?"

Ништо....биди жив и здрав.
 
Член од
10 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
852
Сега очекувајте да дојди некој како Хојт Ли да му ги истегни ушите на Хорхе. Одма ќе се премисли Хорхе и ќе потпиши.
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Значи, нема потпис - нема договор.Многу филозофии нема. Менувањето на преамбулата во уставот е голем противуставен чин, а секиј граѓанин кој го крши уставот и работи против интересите на државата со закон е пропишано затворска казна од најмалце 5 години. (Како беше она "Че си лежите", како што предходната власт сега си ги отплаќа криминалите истото и со оваа власт ќе биде )
Туку мене ми е друго, Хорхе на крај ќе испадне национален херој
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.390
Поени од реакции
4.859
Може поопширно да објасниш?
Ситуацијата на Албанците од осамостојувањето до рамковниот договор, дури и до денес, односно омаловажувањата од ваша страна.
Не ме терај да напишам примери сега...
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.660
Поени од реакции
9.247
Околу референдумот, доколку дојде до него, а се надевам дека нема да се случи.
Вака поставен референдум мора да се бојкотира.
Прво, затоа што редоследно не е како што треба. Логиката ми говори дека референдумот треба да му претходни на потпишувањето на договорот и понатаму исполнување на сите останати услови, а не како што е утврдено сега дека ние потпишуваме договор, ќе почнеме да исполнуваме услови од него, па на крај ќе одиме на референдум со ултра кампања како сме за иднина, со добар кеш фрлен на гласачка маса, притисок врз администрација и партиска војска, носење авиони од останатите етникуми, силен надворешен притисок...
Второ, лично немам доверба дека ќе биде изразена реалната волја на гласачите. Зачнав еден дел и во претходниот дел. Лично сметам дека мнозинство македонци на маса би гласале против овој предлог и овој договор. Но со претходно истакантите причини, плус надворешното влијание...со евентуален цензус мислам дека ќе има ризик од местење на референдумот.
Нема партии за ова прашање, мора да се размислува трезно како македонци. Знам дека членови од СДСМ се мотивирани и веќе го пропагираат овој договор, но не од што е добар, туку за задоволување на свои лични амбиции и интереси со подолго останување на власт.

Нема да стигне до референдум! Не може да се заобиколи претседателот никако. И сам порача народот да не се плаши, така да нека лаат напразно :D
Ова е најголемата логика по која би се движеле настаните. Затоа што почетно евентуален закон за референдум ќе мора да го потпиши Иванов, што е минимално веројатно да се случи. Исто така очекувам дека ќе има и голем отпор и од ВМРО-ДПМНЕ, но и пред се од неопределени гласачи кои не подржуваат ниту една партија. Отпор изразен и во Собрание и на улица.

За жал, ќе не фати цела деценија во политичка и државна криза која ќе не води кон се поголема стагнација и негативни економски влијанија.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.166
Поени од реакции
16.395
Ситуацијата на Албанците од осамостојувањето до рамковниот договор, дури и до денес, односно омаловажувањата од ваша страна.
Не ме терај да напишам примери сега...
Човеку, аман престани ко за промена, да плачеш и да се жалиш постојано. Од државата имате све, и повеќе од што треба, а од луѓето-како индивидуи, треба да заслужите однос и почит. Не можеш да плачеш и со сила да очекуваш некој да те цени, капираш?

Мислиш дека Македонците се во многу сјајна ситуација овие 27 години?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.390
Поени од реакции
4.859
Кога велиш дека ние ова го заслужуваме, се водиш од објективни ставови, зошто ние ова го заслужуваме, или чисто заради тоа што се декларираме како македонци, мотивот ти е од одмаздољубиви причини?
Образложи како македонската етничка заедница е посилна од албанската? Имате две ипол држави, сте скоро шест милиона народ без имиграцијата, една држава ви е веќе членка на НАТО, пола државна граница ни е обиколена со албански држави, плус ве има како логистика и внатре во државата, во сите државни и безбедносни институции - војска, полиција...

Како ние сме посилни од вас и на кој начин ве условуваме, кога ниту една македонска политичка партија не може да креира влада без учество на албанскиот фактор? Кога се прави влада, ВМРО/СДСМ одат на баци рака кај Али, не обратно, колку што знам.

И како бре немаме право да се повикуваме на демократски права? Или сакаш да кажеш дека барањето права е ексклузивно право наменето за албанската заедница? Дали тоа значи дека се повикуваш на двојни аршини и признаваш дека сепак вие имате поголеми права а ние немаме право ни да се пожалиме за нашите права пред светот?
Што имаат врска Албанците од Албанија и Косово со нас, освен ако веруваш во тиранска платформа што аир сме виделе од нив, самите не можат да се држат. Изградиле некое училиште или болница некаде? Јас не знам дека помагале некогаш, ти ако знаеш обелодени.
Министрите на ДУИ се безгласна буква, пола се неписмени, целото раководство на ДУИ имаат опашка на врата заглавена, намерно се оставени да се заглават на кал па после да бидат послушни. За ДПА или други партии да не ги спомнам воопшто.
За овие партии вие геноцид слободно денеска можете да направите, ама среќа наша некој има други планови овде. Албанските партии па и сите вработувања во секој сектор се само квота, пола од нив немаат столче за у канцеларија, за компјутер да не збориме, пола немаат дури работно место, седат дома. Толку се влијателни албанците во администрација.

Немате право, затоа што од осамостојувањето од 2001 имавте 10 год барем да почните да го решите статусот на албанците во Македонија, вие NADA, NOTHING, ништо. Друга тема ќе испадне ако почнам како било тогаш за албанците.
Мораше од надвор да се интервенира, мораше некој да ви ја донесе демократијата. Овие наводни ‘препусти‘ не се ваши жртвувања, наметнати се и немавте можност за избор.[DOUBLEPOST=1528923415][/DOUBLEPOST]
....и повеќе од што треба...
Што на пример ‘сте ни дале‘ повеќе од што треба?[DOUBLEPOST=1528923475][/DOUBLEPOST]
Заборави да го спомниш етничкото чистење на Косово-Срби,Роми ово оно или тие не се важат?:cautious:
Да, имаш право, половина милион албанци избркани од своите домови е етничко чистење.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom