Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.673
Поени од реакции
28.096
Не ги правиме, по постапките ги гледаме дека се закоравени и необразовани идиоти. Џабе ти факултети и десет да имаш завршено ако имаш когнитивна способност на морков.

Кога тропав јас по темиве дека имаме голем дел на маса која е нацистички и дискриминирачки настроена кон во глобала послабите и секојдневно исфрла фрустрации поради господовиот комплекс, викаат не, Македонци биле. Ете ви го Македонецот колку би помогнал на друг Македонец освен ако не гледа корист.
Тoa е зaштo некoј ги имa измaнипулирaнo зaштo се пoдлoжни нa мaнипулaции лугетo пo рурaлните средини.Мислaм декa вooпштo не рaзбирaaт зa штo стaнувa збoр инaку не сме дo тoлку кaтил нaрoд.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.158
Поени од реакции
85.561
Јас колкушто разбрав за ова случајов со Тимјаник, наводно објектот кадешто треба да се сместат дечињава бил долго време планиран да биде градинка... Со години им било ветувано и од ДПМНЕ и од СДСМ дека ќе отворат градинка на тоа место. А Тимјаник е село со над 1000 жители, и 70 деца од тоа место мораат да ги носат во Неготино за да посетуваат училишна настава.

Револтот е донекаде оправдан, ама на многу гнасен начин тоа го искажаа. Немаше потреба да ги навредуваат тие 3-4 дечиња со посебни потреби... каша попара :toe:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Несочувство е главна особина на просечен фиромјанин. На секој план.
Ако им се "реши" некој редовен прилив на пари во облик на партиско вработување, преку ноќ забораваат дека биле копуци до вчера (а де факто уште се), ама не им е јасно како сите други што ја немаат таа "привилегија" не ја гледаат државава како Швајцарија.

Го читав вчера случајов со домов и некако ми е глупо да коментирам.
Од една страна го коментираат "загрижени" вморони чија влада шпараше на додатна нега за лица со инвалидитет за да останат пари за антички споменици. За тоа не смееше ни да се збори по медиуми, пошо беше непопуларен за таков "безгрешен" владетел и фараон како паторот.

Други што го критикуваат протестот на локалциве се дежурните борци за космичка правда, кои па не може да сфатат дека стварно има проблем у даденава ситуација. Какво шизофрено општество имаме изградено, за греота сме.

Затуцаност се осеќа кај луѓето од Скопје, заради зачмаеноста, непрошетаноста, уседеноста у мала средина, а не па кај овие од селата. Патетично е што црквата и религијата земаат таков замав, а луѓето стануваат се помалку хумани и со помалку разбирање.
Ок, може и да имаат проблем со таква институција. Еве признавам и мене ми е чуден изборот на локацијата, ниту пак министерката елаборираше доволно добро зошто баш таму (ваљда дека имало некоја руина од зграда што за мали пари може да се претвори у некаква „голема политичка реклама“).
Зошто луѓево не одат мирно да се пожалат во министерството без да се прикажуваат сами себе ко кромањонци?
Мислите дека некој од овие што протестираат за ова немаат такви луѓе во сопственото семејство...
Тоа чест, достоинство, обзир кон други, (да не претерувам) соживување со проблеми на друг - шта је то...
Тоа се рефлектира после во „чоек од Струмица - кур ме боли што Струга и Кичево станаа ш иптарски (а не беа)“...баш како што пиша некој - „само у мојата улица да е ок, пошо и така не одам даље“ - па тоа ја праи кантонизацијата и федерализацијата, а не нешто друго.
Све што ни се случува си го заслужуваме, говна од луѓе сме.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Големата “надпартиска и непартиска димензија“ на племенитиот собир.
35067618_474622852969806_4866341295196471296_n.jpg
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Несочувство е главна особина на просечен фиромјанин. На секој план.
Ако им се "реши" некој редовен прилив на пари во облик на партиско вработување, преку ноќ забораваат дека биле копуци до вчера (а де факто уште се), ама не им е јасно како сите други што ја немаат таа "привилегија" не ја гледаат државава како Швајцарија.

Го читав вчера случајов со домов и некако ми е глупо да коментирам.
Од една страна го коментираат "загрижени" вморони чија влада шпараше на додатна нега за лица со инвалидитет за да останат пари за антички споменици. За тоа не смееше ни да се збори по медиуми, пошо беше непопуларен за таков "безгрешен" владетел и фараон како паторот.

Други што го критикуваат протестот на локалциве се дежурните борци за космичка правда, кои па не може да сфатат дека стварно има проблем у даденава ситуација. Какво шизофрено општество имаме изградено, за греота сме.

Затуцаност се осеќа кај луѓето од Скопје, заради зачмаеноста, непрошетаноста, уседеноста у мала средина, а не па кај овие од селата. Патетично е што црквата и религијата земаат таков замав, а луѓето стануваат се помалку хумани и со помалку разбирање.
Ок, може и да имаат проблем со таква институција. Еве признавам и мене ми е чуден изборот на локацијата, ниту пак министерката елаборираше доволно добро зошто баш таму (ваљда дека имало некоја руина од зграда што за мали пари може да се претвори у некаква „голема политичка реклама“).
Зошто луѓево не одат мирно да се пожалат во министерството без да се прикажуваат сами себе ко кромањонци?
Мислите дека некој од овие што протестираат за ова немаат такви луѓе во сопственото семејство...
Тоа чест, достоинство, обзир кон други, (да не претерувам) соживување со проблеми на друг - шта је то...
Тоа се рефлектира после во „чоек од Струмица - кур ме боли што Струга и Кичево станаа ш иптарски (а не беа)“...баш како што пиша некој - „само у мојата улица да е ок, пошо и така не одам даље“ - па тоа ја праи кантонизацијата и федерализацијата, а не нешто друго.
Све што ни се случува си го заслужуваме, говна од луѓе сме.
А Заев кога се гушкаше со зелките и обеќаше свашта...што викавте вие?
Кур ме боли.... само Груевски у затвор да одел.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
А Заев кога се гушкаше со зелките и обеќаше свашта...што викавте вие?
Кур ме боли.... само Груевски у затвор да одел.
Ние?
И што требаше да напраиме, да си го чуваме паторот за украс?
Кои сме тоа „ние“?
Фамозната баба рога „ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА“ беше и од паторот прифатена, ако на таа мислиш.....прво од него беше прифатена.
А мене ако ме прашуваш, „ние“ како народ ќе бевме паметни ако го откачевме паторот многу порано, отколку да го дозволиме да го вози полниот автобус кон провалија, па после да биде „ние сме криви, а не тој“.
 
S

silmarillion

Гостин
Денес се деца со пречки во развој, утре се мигранти. Размислете и делувајте народе и братја сега и секогаш за вечни векови амин!


Гз ти бабин.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Парламентарните ги доби Вмро, тоа е реалноста. Кој гласаше за нив и со какви убедувања тогаш е друга работа. Уствари одговорот на тоа прашање дојде многу брзо, на локалните Вмро доживеа дебакл. Што се случи во толку краток временески период за партија која беше победничка, која што 10 години предходно победуваше убедливо на сите изборни циклуси за да доживее таков крај!?

Моја теорија е дека: или снемало сендвичи или тоа е некако поврзано со губењето на централната власт, па од тука излезе дека членството и не било така лојално, туку гласало за Вмро од побуди кои се поврзани предимно со личните интереси. Како на пример: партиски вработувања. Или заради фактот што се изгуби уценувачката моќ на партијата кон своето членство со губењето на централната власт.
Добро кажа на почетокот, „Кој гласаше за ... и со какви убедувања ... е друга работа“. Јас многу не коментирам за тоа. Истото може да се дискутира и за локалните. Муабети и шпекулации за локалните сум слушал, дури и од луѓе кои се во политичката сцена, но оставам да е онака како што е изгласано. Сомнежи имам и јас (веројатно основани) и за локалните избори. Дури и на собраниските имаше страшен притисок врз тогашната гарнитура. Па, кај се видело да се формира обвинителство за да гони луѓе од една партија. Ем противуставно формирано, ем со нелегални материјали за кои се одлучи да се важат некои за доказ... Сигурно СДСМ не биле моќни тоа да го издејствуваат. Секако тоа е под сериозен притисок на некои „чичковци“ (Сем & Со), „тетки“, „вујковци“ од странство... Но, пак ќе речам, ги следам официјалните резултати.[DOUBLEPOST=1528705961][/DOUBLEPOST]
Фамозната баба рога „ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА“ беше и од паторот прифатена, ако на таа мислиш.....прво од него беше прифатена.
Немало таква изјава, можеш ли да ми посочиш? Само да не е од Рафис Алити, каде кажува дека заради СЈО не направиле влада. Би било пренаивно да веруваме.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ние?
И што требаше да напраиме, да си го чуваме паторот за украс?
Кои сме тоа „ние“?
Фамозната баба рога „ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА“ беше и од паторот прифатена, ако на таа мислиш.....прво од него беше прифатена.
А мене ако ме прашуваш, „ние“ како народ ќе бевме паметни ако го откачевме паторот многу порано, отколку да го дозволиме да го вози полниот автобус кон провалија, па после да биде „ние сме криви, а не тој“.
Ако ништо друго барем декларативно паторот беше против таа платформа и сите други гомнарии што ни се случија со "овие".
https://www.youtube.com/watch?v=yv7MNmuRitU
Прашањето е од две зла кое е поголемото, и кога ти е сведен изборот на тие две за кое ќе се одлучиш. Дали ќе викаш кур ме боли што ќе биде само паторот да го јаде стапот.
 
Член од
10 јуни 2018
Мислења
6
Поени од реакции
0
Несочувство е главна особина на просечен фиромјанин. На секој план.
Ако им се "реши" некој редовен прилив на пари во облик на партиско вработување, преку ноќ забораваат дека биле копуци до вчера (а де факто уште се), ама не им е јасно како сите други што ја немаат таа "привилегија" не ја гледаат државава како Швајцарија.

Го читав вчера случајов со домов и некако ми е глупо да коментирам.
Од една страна го коментираат "загрижени" вморони чија влада шпараше на додатна нега за лица со инвалидитет за да останат пари за антички споменици. За тоа не смееше ни да се збори по медиуми, пошо беше непопуларен за таков "безгрешен" владетел и фараон како паторот.

Други што го критикуваат протестот на локалциве се дежурните борци за космичка правда, кои па не може да сфатат дека стварно има проблем у даденава ситуација. Какво шизофрено општество имаме изградено, за греота сме.

Затуцаност се осеќа кај луѓето од Скопје, заради зачмаеноста, непрошетаноста, уседеноста у мала средина, а не па кај овие од селата. Патетично е што црквата и религијата земаат таков замав, а луѓето стануваат се помалку хумани и со помалку разбирање.
Ок, може и да имаат проблем со таква институција. Еве признавам и мене ми е чуден изборот на локацијата, ниту пак министерката елаборираше доволно добро зошто баш таму (ваљда дека имало некоја руина од зграда што за мали пари може да се претвори у некаква „голема политичка реклама“).
Зошто луѓево не одат мирно да се пожалат во министерството без да се прикажуваат сами себе ко кромањонци?
Мислите дека некој од овие што протестираат за ова немаат такви луѓе во сопственото семејство...
Тоа чест, достоинство, обзир кон други, (да не претерувам) соживување со проблеми на друг - шта је то...
Тоа се рефлектира после во „чоек од Струмица - кур ме боли што Струга и Кичево станаа ш иптарски (а не беа)“...баш како што пиша некој - „само у мојата улица да е ок, пошо и така не одам даље“ - па тоа ја праи кантонизацијата и федерализацијата, а не нешто друго.
Све што ни се случува си го заслужуваме, говна од луѓе сме.
Djabe mantrate so toa firom i firomjanci.....promena na imeto nema da ima
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.021
Денес се деца со пречки во развој, утре се мигранти. Размислете и делувајте народе и братја сега и секогаш за вечни векови амин!


Гз ти бабин.
Ај у 100е дека за мигранти нема да направат ваков протест туку ќе остане на јадење гомна пред коперација.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Објектот нема двор и не го бива за дом за 3-4 деца, а го бива за градинка за 40 деца. Абе ај хх

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom