Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
V

viktora

Гостин
Поблиску да се запознаеме со новиот заменик на Тигрите,а воедно и првиот етнички албанец.

EadAdfPiaAS8L5p6al7aRL7HEL.jpg

Се гледа дека типот има богато минато,Тигрите има што да научат од него.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Да...тоа се негативните ефекти. Но сега во следниот период ќе ги видиме позитивните(како компарација во однос на сегашното). Сигурен сум дека оваа влада нема да донеси повеќе од една-две и тоа помали фабрики, и ќе се види дека и ова досега што се носело не е мала работа за сиромашна држава како нашата

Што имаме ние друго? море(Албанија), големи равници(како Украина), рудиници(и тие ги затвораме), висока технологија(Кореа), ....

Освен штрафцигер технологија да им склопуваме на големите гиганти за 200-300 евра немаме ние што да понудиме
Во наредниот период единствено што ќе се интензивира е иселувањето на народот. Од оваа влада јасно е што може да се очекува, излишно е и да се зборува веќе. Од нив се бараше единствено да ја стабилизираат економијата, да проработи правната држава и евентуално, доколку е возможно да се проба да се откочат евроинтегративните процеси. Толку беше.

Ова ти што го зборуваш за квалификуван кадар, тоа повторно е институционален проблем. Неопходни се коренити реформи во образованието. Квалитетните инвеститори се во потрага по функционални држави, нашата за жал не е една од нив.

Да ги врати парите на сите по 10.000 евра ќе ни дојде плус ако го продадеме името имаме 10 дена одмор во Грција по човек и немора година дена да работиме. Година дена ЖИВОТ на вересија. Имаме ние капитал во Грујо и Името, ако го продадеме и едниот и другото ќе се опариме.
Обидот за сарказам ти вришти. ЕУ и НАТО за вукојебини како нашата се императив. Зборувано е надолго и нашироко за предностите кои ги нуди членството таму, меѓутоа за да се искористат во целост повторно е неопходна функционална држава. На ЕУ не и е задача тебе да ти овозможи илјада евра плата, туку ти дава на располагање механизми и фондови сам ти тоа да го направиш. Тоа што ние институционално сме неспособни тоа да го искористиме е друга работа.

И муабетов со 200€ плата и патетичните обиди за спин, во смисол: "за толку вредите толку ви даваме" се благо кажано глупави за дискусија. Ова е типичен обид за дефокус од клучниот проблем, условите за работа и експолататорскиот пристап на газдите кон вработените. Ем ти дава 200€ па уште те прави да се чувствуваш како да си му должен и тоа за сопствениот труд.
Али јебига, зборев еднаш на оваа тема и немам намера да се повторувам кога и онака работите за кои што зборувам ги читате меѓу редови, како вам ви одговара.
 
И

Име И Презиме

Гостин
по некој зелен лист ‍♂
значи дај да земеме да ги исечеме сите стари дрва и онака вмро тоа добро го праеше, ете не било сечењето дека треба да никнат нови згради или споменици туку се грижеле за безбедноста наша

наречи ме комуњар, шарен шо ти душа сака ама прекини да спинуваш
послем невремево возев накај аеродром и имаше луѓе од паркови и зеленило и од водовод шо расчистуваа



Sent from my iPhone using Tapatalk
Немам што тебе да те нарекувам вака или онака. Критикувам неспособна власт што ти ја браниш.Во моментот на невремето бев во кола и јас и убаво видов што се дешава низ градов.Јас пре би исекол старо суво дрво отколку недај боже да убие некого.Во парк беше хорор, а сите знаеме колку е посетен за викендите од деца.Невремето беше најавено но никој не очекуваше со ваков интензитет.
Околу паркови и зеленило да споделам инф од нивни вработен.Само што го инсталираа шконот за директор 1ва раб ги собрал сите вработени да го чистат и средуваат стариот пат за Тетово (кај село арнакија, буковиќ ) ако знаеш каде се ...
Трифун Костовски му еба матер на Скопје, али ко шишелеговов НИКОЈ не бил!
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Јас еве не знам што би се "санирало". Ај те молам објасни ми.
Во постот пишав што мислам за новово детиште. Да дополнам, има фејсбук страна на општината која потсеќа на КУРир од златното време на паторот: "средба со пензионерите", "изметена улица во Трнодол", "нова лопата во Коменски"...пропратено со фотогалерија со 250 слики....ми се повраќа.

...ама ај ти кажи ми што ќе праиш ако имаш 10000 нови станови у општина и нови коли, дуќани, а пред тоа некој не напраил улица, атмосферска, тротоар, испосекол зеленило...да не се лажеме - подржикоњот остаи тешко срање само некоја тешка непогода може да го опраи, некоја нова 63-та.

За Аеродром јасно ми е, испадна превара скоро како заев...
Вака коа поубаво ми објасни, стварно нема шо да се праи :/
Не е дека сеа може да се изгради улица/атмосферска канализација...

Ахххх тие вмровците не уништија :(

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
112
Поени од реакции
107
...да се прогласиме за Бугари до 1945та, јазикот да го прогласиме за бугарски и федерализација. Гарант Заев за 6 години ќе прифати нешто од ова (2 власт + 4 опоизиција).
Автономна Република Македонија во федерација со БГ.
БГ паспорти и .......
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.673
Поени од реакции
28.096

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Вака коа поубаво ми објасни, стварно нема шо да се праи :/
Не е дека сеа може да се изгради улица/атмосферска канализација...

Ахххх тие вмровците не уништија :(

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Па ај збори што. Не збори напамет.
Ќе ги исселиш луѓето? За пола година ќе ја замениш цела инфраструктура, посебно ако си таков популист и неспособен као него?
Ај еве да кажеме дека ќе прекинат со градење. Тоа ќе ги направи доселениците невидливи?
Рачунај дека има зграда, а претходно била трева. Ако претходно водата од дождот ја апсорбирала тревнатата површина, сега кровот преку олуците е врзан во атмосферска и ја одведува на улица, а улица е уличка и ја има истата одводна цевка и градот се претвара во Венеција.

Збори конкретно. Не ми кажувај кого јас бранам или напаѓам.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.741
Поени од реакции
5.015
Во наредниот период единствено што ќе се интензивира е иселувањето на народот. Од оваа влада јасно е што може да се очекува, излишно е и да се зборува веќе. Од нив се бараше единствено да ја стабилизираат економијата, да проработи правната држава и евентуално, доколку е возможно да се проба да се откочат евроинтегративните процеси. Толку беше.

Ова ти што го зборуваш за квалификуван кадар, тоа повторно е институционален проблем. Неопходни се коренити реформи во образованието. Квалитетните инвеститори се во потрага по функционални држави, нашата за жал не е една од нив.



Обидот за сарказам ти вришти. ЕУ и НАТО за вукојебини како нашата се императив. Зборувано е надолго и нашироко за предностите кои ги нуди членството таму, меѓутоа за да се искористат во целост повторно е неопходна функционална држава. На ЕУ не и е задача тебе да ти овозможи илјада евра плата, туку ти дава на располагање механизми и фондови сам ти тоа да го направиш. Тоа што ние институционално сме неспособни тоа да го искористиме е друга работа.

И муабетов со 200€ плата и патетичните обиди за спин, во смисол: "за толку вредите толку ви даваме" се благо кажано глупави за дискусија. Ова е типичен обид за дефокус од клучниот проблем, условите за работа и експолататорскиот пристап на газдите кон вработените. Ем ти дава 200€ па уште те прави да се чувствуваш како да си му должен и тоа за сопствениот труд.
Али јебига, зборев еднаш на оваа тема и немам намера да се повторувам кога и онака работите за кои што зборувам ги читате меѓу редови, како вам ви одговара.
Баш не се дискутира што МК добива а што губи, освен роаминг и пасоши со кој ќе бегаат сите во ЕУ незнам што ќе се промени. Инаку тоа бегање со пасоши во ЕУ дури и сега да се продаде името ќе биде за 20 години а, што ќе значи за МК одлив на 20% од население е друг муабет. Немам видено есап колку БДП ќе се зголеми со членство во ЕУ проста математика УСД по глава на жител. Само со чул мантра „за ЕУ нема Алтернатива“, „за ЕУ нема Алтернатива“,„за ЕУ нема Алтернатива“,„за ЕУ нема Алтернатива“,„за ЕУ нема Алтернатива“...што и да значи тоа ваљда не мислат на партијата на Циле :LOL: Никаде нема цена на реформи никаде нема цена на регулатива и што значи тоа. ЕУ ти е мачка во вреќа а тиква по глава.
А колку што имам видено економски раст на Бугарија и Романија е ист во ЕУ и надвор од него.
Инаку за платите ЕУ да не ќе ги зголеми со некој декрет и субвенција :X3:...
Или сума сумарум Колку евра е ЕУ по глава на жител? Просто прашање на кое нема одговор и по 30 години мољакање за влез. Ни знае Заев што продава а ни што купува... ЕУ за име трампа.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.673
Поени од реакции
28.096
Поблиску да се запознаеме со новиот заменик на Тигрите,а воедно и првиот етнички албанец.

Прегледај го приврзокот 191995

Се гледа дека типот има богато минато,Тигрите има што да научат од него.
А дефинитивнo гo нaзнaчијa или плaнирaaт?Oнoј Прoливер беше двoсмислен вo изјaвaтa
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Па ај збори што. Не збори напамет.
Ќе ги исселиш луѓето? За пола година ќе ја замениш цела инфраструктура, посебно ако си таков популист и неспособен као него?
Ај еве да кажеме дека ќе прекинат со градење. Тоа ќе ги направи доселениците невидливи?
Рачунај дека има зграда, а претходно била трева. Ако претходно водата од дождот ја апсорбирала тревнатата површина, сега кровот преку олуците е врзан во атмосферска и ја одведува на улица, а улица е уличка и ја има истата одводна цевка и градот се претвара во Венеција.

Збори конкретно. Не ми кажувај кого јас бранам или напаѓам.
Зошто цевките во атмосферската канализација се тие... човештвото не измислило поголеми цевки, не е крив тука Богоев...

Ти кој сакаш брани/напаѓај, уопште, ама уопште не ме занима мене тоа.

П.с. друг пат убаво читај, не пишав за 6 месеци да се реши хх проблем туку да почне да се решава :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.535
Поени од реакции
28.959
Ako imate selektivna memorija, da ve potsetam deka cel Pariz bese pod voda, a veruvam ke se soglasite deka Pariz e eden od najspremnite gradovi.
Mozebi trebalo da vrabotat eden od nasite 2 milioni eksperti po kanalizacija da im gi resi problemite.

Krajno drsko i neblagodarno e sto grad Skopje nema da gi pokrie stetite od nevremeto.
Vazno ima vauceri za pijanici.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom