Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.741
Поени од реакции
5.015
Градот нема да им исплати штета на сопствениците на оштетените автомобили

нема, ветерот дувал НАД 80км/ч, виша сила...
А тие што плаќаат паркирање кај ПОЦ :confused:
Значи само Шиле ако хукне и се скрши ретровизор се плаќа за невреме нема...па нормално и да нема кога сите штети се тогаш. Украдоа 100 милиони долари од Скопје за година дена! (толку им е буџетот а сработено 0) џе су паре?
 
S

silmarillion

Гостин
Емил Колосеум и Шилегов зборат за невремево. Толку се можеше.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.741
Поени од реакции
5.015
... bijonsi газето не го продаде, ниту ќе го продава, по правило секој кога зборува што другиот прави, всушност од искуство од себе си кажува, оти нема од каде да знае што прави другиот :toe:
...не сум знаела дека така функционира твојата редовност на форумов :nesumjas: инаку сите градби, доградби, надградби ПОСЛЕДНИОТ ЗБОР т.е. ПОТПИС за реализирање ГО ДАВА АРХИТЕКТОТ, е сега прашање дали истиот тој- архтитектот има „му да“ да го примени наученото од факс на терен со најчесто недавање дозвола или истиот си го продал одамна газето (па му се редат) па едно учел друго потпишува и дава дозвола за градба, а трето ги учи студентите, јас навистина не сум крива! :neetaka:
...ама дефинитивно би го „затворила“ архитектонскиот факултет, што се мачат кога ништо не се применува тоа што толку години го учат? :bance:



овие се нашите архитекти?



...само една госпоѓа да се развика од балконот по детето доле, сите станари ќе се стресат, како кошница со пчели!
Гарант ова за 50 години ќе стане постслободарска скопска архитектура и ќе биде заштитена од ЛГБТИ и архибригади како ГТЦ и Скопски Саем :pos:
 
И

Име И Презиме

Гостин
суви викаш а?
барем да се помачеше слика со едно субо скршено гранче да најдеш
овака колку да се плука


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не бе падна од јакиот ветер колку да го плукаме пијандурата
(крв му е.ам!)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Откако стевчо подржикоњ го напука Карпош со згради у секоја ебена чистинка, сега по ретардираната "логика" на бијонси нолс, копиљот е крив. Мојата споредна уличка подржикоњот у изборниот хаос фати да ја асфалтира, поточно некои косовари ја реновираа и ебаа мајката, напраија контра-падови на површините и го дигнаа нивото на коловозот за да не оди водата у решетките. Ако ме прашаш мене копиљов не можам да го гледам, го мрзам подржикоњот од дно на душа и намерно не отидов да гласам на задњиве избори, ама за ова денеска не знам колку е крив. Има нормално некоја вина....меѓутоа дпне ја донесе цела провинција во Карпош, Центар, Аеродром и за тие потреби напука зграда до зграда ко сардини, стеснија улици, пуштаат атмосферска у канализација за говна, ги мешаат, не ја надградија инфраструктурата, ангажираа дилетантски ш иптарски фирми шо абер немаат од градење, само затоа шо се ефтини....и сеа и пратиле смс на бијонси "кењај против шилегов", ко од сдс биг бенгот да рокнал...идете скријте се у рупа некоја и ќутите бе вморони празноглави.
Не знам како било порано у Карпош, ама еве да речеме дека за состојбата е стево крив. Богоев е градоначалник 6 месеци, што он направил за тие 6 месеци како градоначалник за да почне нешто да се санира ?
Демек он претходно не знаел како е у општината, па сеа коа станал градоначалник и коа видел како е уствари ситуацијата, му треба малце грејс период од 2-3 години да се освести од шокот ?
Зошто го спомна и Аеродром, а живеам во Аеродром, да, точно е дека најголемиот дел згради се изградија у време на ивица, ама па јадниов златко (шо уште коа беше кампањата викав дека е неспособен и ивица е лош ама со златета ќе пропадне општината) ништо, ама баш буквално ништо нема направено во општината. Златето 3 пати „крпеше дупки“ на улицата кај ред и кај гет, и тие дупки не само што пак се појавија, туку сега се и поголеми.

Истиов муабет е генерално и за централната власт: „Абе беше заебана од претходно работата и не може сеа нешто многу да напраат“, зошто они иначе не знаеа претходно каква била реалната состојба па сеа на препад се фатени.
И централциве и локалциве си креираа слика на месиите што дојдоа да не избават од злото, спасителите пратени од господ на земјата да не спасат од злите вмровци кои ја уништија државата. Чим самите сакаа така да си се претстават, нормално е дека луѓето бараат за кратко време да настане револуција и работите да тргнат на подобро. Чим се они неспособни тоа да го направат, логично и нормално ми е луѓето да се разочарани и да сакаат да ги сменат. А се ми се чини и дека за брзо време ќе бидат овие сменети.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.741
Поени од реакции
5.015
Не знам како било порано у Карпош, ама еве да речеме дека за состојбата е стево крив. Богоев е градоначалник 6 месеци, што он направил за тие 6 месеци како градоначалник за да почне нешто да се санира ?
Демек он претходно не знаел како е у општината, па сеа коа станал градоначалник и коа видел како е уствари ситуацијата, му треба малце грејс период од 2-3 години да се освести од шокот ?
Зошто го спомна и Аеродром, а живеам во Аеродром, да, точно е дека најголемиот дел згради се изградија у време на ивица, ама па јадниов златко (шо уште коа беше кампањата викав дека е неспособен и ивица е лош ама со златета ќе пропадне општината) ништо, ама баш буквално ништо нема направено во општината. Златето 3 пати „крпеше дупки“ на улицата кај ред и кај гет, и тие дупки не само што пак се појавија, туку сега се и поголеми.

Истиов муабет е генерално и за централната власт: „Абе беше заебана од претходно работата и не може сеа нешто многу да напраат“, зошто они иначе не знаеа претходно каква била реалната состојба па сеа на препад се фатени.
И централциве и локалциве си креираа слика на месиите што дојдоа да не избават од злото, спасителите пратени од господ на земјата да не спасат од злите вмровци кои ја уништија државата. Чим самите сакаа така да си се претстават, нормално е дека луѓето бараат за кратко време да настане револуција и работите да тргнат на подобро. Чим се они неспособни тоа да го направат, логично и нормално ми е луѓето да се разочарани и да сакаат да ги сменат. А се ми се чини и дека за брзо време ќе бидат овие сменети.
Ова ќе испадне во 2006та Бранко беше крив во 2017 Грујо е крив во па во 2021 Зајко е крив итн итн.:D
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ова ќе испадне во 2006та Бранко беше крив во 2017 Грујо е крив во па во 2021 Зајко е крив итн итн.:D
Така де, и икс ипсилон политички елити лапаат мои пари зошто луѓето се глупи па им даваат грејс периоди и оправдувања...
(искрено ич не ми е гајле кој и дали некој ќе се увреди за тоа глупи)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.093
Поени од реакции
10.833
Не бе падна од јакиот ветер колку да го плукаме пијандурата
(крв му е.ам!)
Ок. Кажи збор два за дрвава шо паднаа у Чаир
п.с. сеа скоро беа кратени
п.п.с. брееееј ама се суви



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.741
Поени од реакции
5.015
Така де, и икс ипсилон политички елити лапаат мои пари зошто луѓето се глупи па им даваат грејс периоди и оправдувања...
(искрено ич не ми е гајле кој и дали некој ќе се увреди за тоа глупи)
Јас мислам дека има натпреварувачки момент меѓу народот, ко да навиваш за Вардар и Шкендија или за Реал и Барса а друг момент е дека стално сите политичари трубат дека предходниот се расипал и неможат да поправат брзо и тоа трае со години...
 
И

Име И Презиме

Гостин
Ок. Кажи збор два за дрвава шо паднаа у Чаир
п.с. сеа скоро беа кратени
п.п.с. брееееј ама се суви



Sent from my iPhone using Tapatalk
Не се бламирај вака, пагаат стари и суви дрва.Тоа што имаат по некој зелен лист не ги прави квалитетни дрва.И не ме цитирај непотребно за да го браниш пијандурата за дрвава.На паркови и зеленило назначија шкон па нека плачат и у чаир малце дека не се сподобно племе .
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Не знам како било порано у Карпош, ама еве да речеме дека за состојбата е стево крив. Богоев е градоначалник 6 месеци, што он направил за тие 6 месеци како градоначалник за да почне нешто да се санира ?
Демек он претходно не знаел како е у општината, па сеа коа станал градоначалник и коа видел како е уствари ситуацијата, му треба малце грејс период од 2-3 години да се освести од шокот ?
Зошто го спомна и Аеродром, а живеам во Аеродром, да, точно е дека најголемиот дел згради се изградија у време на ивица, ама па јадниов златко (шо уште коа беше кампањата викав дека е неспособен и ивица е лош ама со златета ќе пропадне општината) ништо, ама баш буквално ништо нема направено во општината. Златето 3 пати „крпеше дупки“ на улицата кај ред и кај гет, и тие дупки не само што пак се појавија, туку сега се и поголеми.

Истиов муабет е генерално и за централната власт: „Абе беше заебана од претходно работата и не може сеа нешто многу да напраат“, зошто они иначе не знаеа претходно каква била реалната состојба па сеа на препад се фатени.
И централциве и локалциве си креираа слика на месиите што дојдоа да не избават од злото, спасителите пратени од господ на земјата да не спасат од злите вмровци кои ја уништија државата. Чим самите сакаа така да си се претстават, нормално е дека луѓето бараат за кратко време да настане револуција и работите да тргнат на подобро. Чим се они неспособни тоа да го направат, логично и нормално ми е луѓето да се разочарани и да сакаат да ги сменат. А се ми се чини и дека за брзо време ќе бидат овие сменети.
Јас еве не знам што би се "санирало". Ај те молам објасни ми.
Во постот пишав што мислам за новово детиште. Да дополнам, има фејсбук страна на општината која потсеќа на КУРир од златното време на паторот: "средба со пензионерите", "изметена улица во Трнодол", "нова лопата во Коменски"...пропратено со фотогалерија со 250 слики....ми се повраќа.

...ама ај ти кажи ми што ќе праиш ако имаш 10000 нови станови у општина и нови коли, дуќани, а пред тоа некој не напраил улица, атмосферска, тротоар, испосекол зеленило...да не се лажеме - подржикоњот остаи тешко срање само некоја тешка непогода може да го опраи, некоја нова 63-та.

За Аеродром јасно ми е, испадна превара скоро како заев...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.093
Поени од реакции
10.833
Не се бламирај вака, пагаат стари и суви дрва.Тоа што имаат по некој зелен лист не ги прави квалитетни дрва.И не ме цитирај непотребно за да го браниш пијандурата за дрвава.На паркови и зеленило назначија шкон па нека плачат и у чаир малце дека не се сподобно племе .
по некој зелен лист ‍♂
значи дај да земеме да ги исечеме сите стари дрва и онака вмро тоа добро го праеше, ете не било сечењето дека треба да никнат нови згради или споменици туку се грижеле за безбедноста наша

наречи ме комуњар, шарен шо ти душа сака ама прекини да спинуваш
послем невремево возев накај аеродром и имаше луѓе од паркови и зеленило и од водовод шо расчистуваа



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom