Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.096
Амa недoумицa е прoтестoв вечервa.Oд еднa стрaнa aкo присуствувaaт мнoгу луге испaѓa пoдржувaaт дoвчерaшни aјдуци,aкo пaк не се сoберaт мнoгу муртинецoт ке пoмине без жoлт кaртoн.Знaчи целo време oпциите се змијa дa те aпне или мaгaре дa ти гo бaпне.Или втoр њутнoв зaкoн-кaкo дa се свртиш гaзoт ти е секoгaш oдзaди :D
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.458
Поени од реакции
47.316
Амa недoумицa е прoтестoв вечервa.Oд еднa стрaнa aкo присуствувaaт мнoгу луге испaѓa пoдржувaaт дoвчерaшни aјдуци,aкo пaк не се сoберaт мнoгу муртинецoт ке пoмине без жoлт кaртoн.Знaчи целo време oпциите се змијa дa те aпне или мaгaре дa ти гo бaпне.Или втoр њутнoв зaкoн-кaкo дa се свртиш гaзoт ти е секoгaш oдзaди :D
Бројноста нема никаква врска, ни па е индикатор за нешто, СДС поише луѓе собираше со Бранко него со револуцијата , па пак со 20 наркомани и 5 лезбејки дојдоа на власт.
Знае Муртинецот дека има жолт, затоа и побрзаа МЦМС и Телма да му направат анкета у која као води.

Довчерашните ајдуци треба да соберат муда и кажат јасно што мислат за преговорите со грција, а не да се кријат дека се “неинформирани'' , како што очигледно им било наложено да повторуваат, за да ем не го опструираат процесот, ем да сочуваат образ, за утре да можат ни кажат дека они се опирале на све ова.
Едноставно е, ако немаат различна порака, не се ни алтернатива.
 
J

jakovdi

Гостин
Лаксатив у тоа сендвичите и ајт на здравје протестот:) тоа би било дешавка:pos: сите растрчани ке бараат полски вециња низ Скопје.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.096
Бројноста нема никаква врска, ни па е индикатор за нешто, СДС поише луѓе собираше со Бранко него со револуцијата , па пак со 20 наркомани и 5 лезбејки дојдоа на власт.
Знае Муртинецот дека има жолт, затоа и побрзаа МЦМС и Телма да му направат анкета у која као води.

Довчерашните ајдуци треба да соберат муда и кажат јасно што мислат за преговорите со грција, а не да се кријат дека се “неинформирани'' , како што очигледно им било наложено да повторуваат, за да ем не го опструираат процесот, ем да сочуваат образ, за утре да можат ни кажат дека они се опирале на све ова.
Едноставно е, ако немаат различна порака, не се ни алтернатива.
Ги испушти трaнсoвите некoлку,еднa мaшкa пoрнo звездa и суријa шкoнoви
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.189
Поени од реакции
21.886
@мкд владе поарно последниот мохиканец него првиот лигуш.
Samo na gospod i Tebe moze da ti bidi jasno zosto ona posledniot mohicanec si go sfati tolku navredlivo pa da me narecis prv ligus kako kontra merka. A i zosto prv ligus samo ti si znaes. Jas kolku sto me drzi memorijata za se ona sto sega placite, kosi kornite, se tufkate, otkrivate topla voda, pa kao sega prv pat svetlosta na denot ja gledate po tolku godini pominati vo podrum i so sto li ne uste ne si se tesite vi nagovestiv godini godini pred da se sluci i toa poprilicno tocno i precizno( slobodno mozis da si proveris za da ne ti e od misla i ti i bilo koj drug ako go jadi janza). Sami si go nacukavte, djabe tufkanje sega. Sega stegni gi zabite i maski izdrzi.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Бројноста нема никаква врска, ни па е индикатор за нешто, СДС поише луѓе собираше со Бранко него со револуцијата , па пак со 20 наркомани и 5 лезбејки дојдоа на власт.
Знае Муртинецот дека има жолт, затоа и побрзаа МЦМС и Телма да му направат анкета у која као води.

Довчерашните ајдуци треба да соберат муда и кажат јасно што мислат за преговорите со грција, а не да се кријат дека се “неинформирани'' , како што очигледно им било наложено да повторуваат, за да ем не го опструираат процесот, ем да сочуваат образ, за утре да можат ни кажат дека они се опирале на све ова.
Едноставно е, ако немаат различна порака, не се ни алтернатива.
Сумирано, став за името им е дека прифаќаат разумен компромис од типот Горна Република Македонија (Скопје), ама сепак поради фактот шо нема додавка директно пред името Македонија ги прави поголеми патриоти од овие сеа :pos:
А да, и тие ќе правеле компромис без промена на Устав, чудо едно истото и овие сеа шо се на власт го велеа пред избори :tapp:

Другото е сведено на ако не сакате да се случува ова шо се прави сега со оваа власт, вратете не нас ќе биде исто како во последните десет години, слушнавте сите шо правевме. Де факто 90% од партиската страктура им е иста, толку од реформи.

Од друга страна овие се прават дека кој знае со каква дипломатија се бават, а во суштина прават работи шо ниедна од претходните власти не го направи а факт е дека секоја една можеше и тоа без исклучок.
Да е потрагично немаат ниту некаква компензација да понудат за сево ова, да балансираат на внатрешен план со департизација, антикорупционерство или на крај памет да има падне транспарентно работење, кадровска политика бетер од претходните.
Мегауспех е министерот за смрт, консензуален кандидат на фармацевтската мафија.

Кое фајде за некој кој не чека работа на државна цицка или помилување, судска пресуда и слични парапетии од фиромски ков, кое фајде дека полуписмените деликвенти со вмровски книшки сеа ги заменаа исти такви со сдсмовски книшки...

Сите сме луѓе, сите имаме маани, ништо не е совршено, ама ова сеа нема смисла, дали се свесни се шо ветуваа и дека нема ни на повидок нешто од тие суштински промени, барем компензација за понижувањето шо го доживеавме и допрва тоа шо де факто доаѓа. Eno opsesvo za site gragxani heroi кај мене во превод не значи федерализација и Швајцарија на Балканите. Компрмис не значи од корен менување на секој еден официјален документ, назив, ознака и се останато...како тоа периферни теми од предизборната агенда го зазедоа приматот а она шо беше примарно стана маргинално не знам, ама знам дека некој не дупи на здраво.[DOUBLEPOST=1527962548][/DOUBLEPOST]
Samo na gospod i Tebe moze da ti bidi jasno zosto ona posledniot mohicanec si go sfati tolku navredlivo pa da me narecis prv ligus kako kontra merka. A i zosto prv ligus samo ti si znaes. Jas kolku sto me drzi memorijata za se ona sto sega placite, kosi kornite, se tufkate, otkrivate topla voda, pa kao sega prv pat svetlosta na denot ja gledate po tolku godini pominati vo podrum i so sto li ne uste ne si se tesite vi nagovestiv godini godini pred da se sluci i toa poprilicno tocno i precizno( slobodno mozis da si proveris za da ne ti e od misla i ti i bilo koj drug ako go jadi janza). Sami si go nacukavte, djabe tufkanje sega. Sega stegni gi zabite i maski izdrzi.
Ти па како сфати дека за тебе беше тоа прв лигуш ич не ми е јасно. Дај објасни ми како ти се најде во тоа...:facepalm:

Ете да ти потенцирам дека не се однесува(ше) на тебе.

И оти Господ со мала а Тебе со голема :icon_lol:

И не се прави сеа Баба Ванѓа, најголема заслуга за сево ова има тоа шо го правеше претходната власт, сите слушнавме. Јас не ги терав ниту поттикнував, ако не правеле тоа шо правеле немаше ниту да има бомби и пичкесиматерине сценарија.

Штета само шо преку ова шо се слушува сега се дава алиби на сите срања шо ги направи претходната власт, жалосно шо им се дозволува да наметнат таков наратив.
Не врви тоа кај мене. А не би требало ниту кај секој пристоен граѓанин на оваа земја.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

Напишаново ти вришти, што сакаше да кажеш не ми јасно ...

Али еве да ти објаснам моето гледиште на ова:
- Вештини, т.е. ако имаат други вештини кои се барани и ценети слободно нека не идат на работа кај овој што ги "злоупотребува", нека идат кај што ги бараат, барем тоа е слободно. Не гледам/читам информатичари да се жалат, дури и тие со основно знаење се задоволни.
А една од причините зашто тој бизнис е во голем замав, е тоа што е најмалку регулиран. Кога ќе најде државата начин да се вмеша ќе видиш како и таму ќе има застој.
- Ако знаат па само ова да го работат, тогаш нека си почнат сами, нека отворат фирма и нека видат колку регулации, правилници, давачки треба да исполнат и платат уште непочнати.
- Тоа што газдата го вреѓаш ко божем ти си Аполон :tapp: , толку се разбираш од деловниот свет, дури се сомневам дека заработуваш преку 1.000 еур, :cautious: . Прво иди оствари контакт со главните менаџери од Зара или Икеа па види колку лесно ќе поминеш да добиеш одговор. Откако ќе успееш да контактираш и презентираш кои ти се намерите и кои ти се капацитетите, иди докажи му дека можеш да ги исполниш неговите барања. Со самото тоа ако од аеродром го пречекаш во кола поефтин модел или постара од 7 години, ќе се посомнева во твоите можности.

Никој не рече дека капитализмот (правиот) носи резултати преку ноќ. Ама имаш примери во ЕУ земјите кои населението им се исели, па сега за да привлечат нови работници, мора да зголемат платите или да примат луѓе од други држави.
А за разлика од овие шивачките што ги жалиш, административците си уживаат сите благодети а НИШТО не придонесуваат, овие барем директен извоз прават. Само за нив не ти се збори торко еден :P

А врска сдс и дпне од каде се финансираат супер ќе беше ако од вакви се финансираа а не од крадење. Прави разлика од лобирање и крадење. Бизнисмените даваат пари и тоа се вика лобирање, а партиите.....

Субвенционирање значи даваш пари, за нешто што нема резултати и тоа со децении а тоа е ретардирано. Може да субвенционираш само почетокот.
Дозволи индустриски коноп, коноп со тхц и афион слободно да се сади па ќе НЕМА потреба од субвенции во земјоделието. Ебана Албанија само од марихуана има прилив од 4 милијарди долари. :cool:
Ladies & gentleman, имаме претставник на Билдерберг групата на форумов. Сеа жениве ти се криви што не знаат да изработуваат вештачки органи или атомски саат.
Па шо не напраат паторот и заев образование за сите овие жени станат инжињери, неурохирурзи....сакаш сеа да идеме поназад?
Ај за Маркс немаш време знам, многу е опширен. Дај барем Чомски побарај го по интернетов, лесно се наоѓа. Да видиш како региони живеат на плеќите на други региони, држави на плеќите на други....епа ти си во овие "другите", бафра....дај освести се жити све.
Така било тоа, ти ќе "одлучиш" да садиш ганџа, афион, да ја снабдуваш Европа и светот со дрога и тие другите ќе те остаат, ко паторот шо мислеше дека ќе праи светска перална на пари самоиницијативно....тоа се специјално креирани држави бе дечко. За нашава нема таков план, нема никаков поточно.
Ама добро, ете си кажа дека чичково со џипот ти е идол, пошо у тоа "тешко стигање до менаџерите на Зара" тој "успеал". Дури и ова погрешно го разбираш - ако нешто работат тие во менаџментот во Зара, тоа не е да ти напраат добра колекција за наредна сезона, туку да најдат овчар со овци од некоја држава која ќе му го поефтинат производството па макар и за промил. Ако сакаш јас ќе ти обезбедам состанок со менаџерите на Зара, кога ќе им кажам дека кошулата што си ја купил таму за 50 евра ќе ја произведам за 2,5 евра....па не состанок, има у дупе да ме пољубат.
Така го идеализираш овој лоповски систем, тоа е неверојатно...„вештини“, „способности“....кој ви ги продава овие причи бе? На ФОН, европски?[DOUBLEPOST=1527963419][/DOUBLEPOST]
Ти па како сфати дека за тебе беше тоа прв лигуш ич не ми е јасно. Дај објасни ми како ти се најде во тоа...:facepalm:
Тоа е по образование, фамилијарно.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.950
Поени од реакции
11.577
Многу луѓе, едвај да се размине човек...
 
B

Bafra

Гостин
Па шо не напраат паторот и заев образование за сите овие жени станат инжињери, неурохирурзи....сакаш сеа да идеме поназад?
Така де, се некој друг да ви мисли, додека се ебавате, пијанчите, изигравате фаци во младоста. Нема гајле ќе ви направат Зајко и Грујко се, па и деца ќе ви направат. Ебате комунистичко социјалистичко размислување, администрација и политичарите да се грижат за нас :tapp:


Ај за Маркс немаш време знам, многу е опширен. Дај барем Чомски побарај го по интернетов, лесно се наоѓа. Да видиш како региони живеат на плеќите на други региони, држави на плеќите на други....епа ти си во овие "другите", бафра....дај освести се жити све.
:pos: Кој се овие двајца дај освежи ми ја меморијата, што имаат во животот направено, произведено освен лајна јадено.
Епа зашто верувате во приказните од Маркс и се надевате ќе добиете праведност, затоа добивате :kuracc:

Дури и ова погрешно го разбираш - ако нешто работат тие во менаџментот во Зара, тоа не е да ти напраат добра колекција за наредна сезона, туку да најдат овчар со овци од некоја држава која ќе му го поефтинат производството па макар и за промил. Ако сакаш јас ќе ти обезбедам состанок со менаџерите на Зара, кога ќе им кажам дека кошулата што си ја купил таму за 50 евра ќе ја произведам за 2,5 евра....па не состанок, има у дупе да ме пољубат.
Така го идеализираш овој лоповски систем, тоа е неверојатно...„вештини“, „способности“....кој ви ги продава овие причи бе?
Ако не е тој со џипот, тие шнајдерките (без навреда) 0 НУЛА денари дома ќе носат. Јбг тоа е реалноста, никој не кажа дека животот е фер.
САД во 30те имаа економски крах, бидејќи со развојот на индустријата, немало потреба веќе од обична работна сила. Односно од 50% + население што се занимавало со земјоделие, се намалило на помалку од 10%. Еден трактор заменувал 10тина работници. Луѓето биле приморани да се стекнат со нови вештини и знаења. Патот тој е, 2 чекори напред, 1 назад јбг.


Овој систем каде виде дека го идеализирам :toe: , кога цело време пљукам по него... ти си слеп, што мислиш дека живееме во капитализам :tapp: . СОЦИЈАЛИЗАМ на велико имаме, тука се гледа колку народот е излажан и му се продава приказна демократија и капитализам.

Животот бате ме научил, на УКИМ поминав ама многу аир не видов.

Нема гајле, надевајте се вие само државата ова, државата тоа, додека истите тие со генерации ви проповедаат дека ќе ви дадат мед и млеко а си полнат сметките на некој сончев остров. И така им давате шанса на политичарите 30 години, дајте им на новиве сега уште 11 години (y) , па ако не биде на наредните дајте им шанса и после ќе нема кој да не закопа во државава.

@Klin кога ќе успееш да најдеш 200 чоеци како оној џандарот тогаш може да мрчиш против приватен сектор :P
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
AТИНА-СКОПЈЕ

Преговорите се вратија на почеток, отворени се прашањата за македонски народ, за ерга омнес, за промени во Уставот...

Република Северна Македонија било договореното ново име, кое македонската страна го прифатило за меѓународна употреба, а грчката за севкупна. Грчките преговарачи инсистирале на разграничување на македонското потекло на граѓаните на Македонија (словенско) и на оние од Грција кои живеат на територијата Македонија (грчко). Ова се дел од сѐ уште непополнетите празни места во веќе усогласениот договор меѓу Македонија и Грција за проблемот што нашиот јужен сосед го има со нашето уставно име.
Технички детали го одложуваат телефонскиот разговор меѓу премиерите Заев и Ципрас. Ова денеска го изјави македонскиот премиер Зоран Заев. „Има одредени технички работи кои треба да се решат меѓу двете страни“, објасни Заев и потврди дека со Ципрас сѐ уште не се откажале од потпишување на договор во Преспа.

„Штом се отстранат овие технички работи веднаш ќе се случи телефонскиот разговор и верувам дека во најбрз можен рок ќе можеме да објавиме дека сето тоа што е договорено, како би го процесуирале понатаму самите постапки. Конечна цел ни е да пристигнеме навремено пред Европскиот совет заради тоа што тогаш ќе се одлучува за добивање датум за почнување на преговорите за Македонија“, рече Заев.

Извори од грчката влада вчера брифираа дека „македонската влада не е во можност да излезе во пресрет на она што беше договорено на последната средба на министрите за надворешни работи во Брисел“.

Според нашите извори, грчката страна инсистирала националноста да биде одредена како словенска и да биде прецизирано дека станува збор за луѓе кои живееле по седмиот век, по доаѓањето на Словените на Балканот. Инсистирањето на Македонија да не се менува ништо во терминот „мacedonian“, за Грција е јасна тенденција на другата страна да покаже дека Македонците се наследници на Александар Македонски и на Филип Втори Македонски.

Освен тоа, грчката страна инсистирала тоа словенско потекло да биде поврзано само за жителите на Северна Македонија, но не и за оние кои се родени во грчката провинција Македонија (или Егејска Македонија). Тоа всушност ќе значи дека оние Македонци кои се родени на пример во Лерин се Грци, а нивните деца родени во Битола - словенски Македонци.

Опозициските партии во двете држави ги обвинуваат владите за продажба на националните интереси. Опозициската грчка партија Неа демократиа обвинува дека владата на Ципрас не смее да прифати никакво идентитетско обележување со придавката македонски. Македонската опозициска партија пак , ВМРО-ДПМНЕ, се сомнева во распродажба на македонскиот идентитет.

Грчките медиуми пишуваат дека Атина бара македонската страна да ги заврши сите обврски, па потоа евентуалниот договор да се ратификува во грчкиот парламент, односно прво да се заврши со референдумот во Македонија (најавен за септември/октомври), а потоа договорот да добие зелено светло од грчките пратеници.

Заев и Ципрас остануваат оптимисти. И двајцата сметаат дека во досегашните преговири и премногу било вложено за да пропаднат. Дипломатски извори јавуваат дека се засилува и притисокот од Вашингтон и Берлин.

А.Д


Нека кажат дека ова ги боли и ништо друго полесно ќе се дојде до решение.

Освен тоа, грчката страна инсистирала тоа словенско потекло да биде поврзано само за жителите на Северна Македонија, но не и за оние кои се родени во грчката провинција Македонија (или Егејска Македонија). Тоа всушност ќе значи дека оние Македонци кои се родени на пример во Лерин се Грци, а нивните деца родени во Битола - словенски Македонци

Ете ги тие македонски грци т.е грчки македонци ептен поразлични од тие отаде границата,


Тоа е тоа, крв јунано фашистичка. Оди разбери се. Згора на се и нашите „пријатели“.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.189
Поени од реакции
21.886
Ти па како сфати дека за тебе беше тоа прв лигуш ич не ми е јасно. Дај објасни ми како ти се најде во тоа...:facepalm:

Ете да ти потенцирам дека не се однесува(ше) на тебе.
So velis kako sfativ koga mene mi repliciras. Sigurno na Alma ne mislese . Valjda znaes deka e najobicen kurton cij rok na upotreba mu pomina pred poveke od edna godina. Ligus za nea e kompliment.
И оти Господ со мала а Тебе со голема :icon_lol:
Oti ne sum nesto posebno pobozen najverojatno :toe:
И не се прави сеа Баба Ванѓа, најголема заслуга за сево ова има тоа шо го правеше претходната власт, сите слушнавме. Јас не ги терав ниту поттикнував, ако не правеле тоа шо правеле немаше ниту да има бомби и пичкесиматерине сценарија.
Nema vrska ova so baba vangja. Site ili barem poveketo slusnaja, vidoja itn itn. Kako sekoj toa si go svari i na sto se nadevase deka posle toa ke dojdi e ona bitnoto. Kako sto mozes da zabelezis ne vladee nekoja euforija i optimizam sega za razlika od pred da recime edna dve godini. Bas naprotiv. E tuka e razlikata a ne baba vangja.
Штета само шо преку ова шо се слушува сега се дава алиби на сите срања шо ги направи претходната власт, жалосно шо им се дозволува да наметнат таков наратив.
Не врви тоа кај мене. А не би требало ниту кај секој пристоен граѓанин на оваа земја.
Kako vikat od loso ima i poloso samo sto nekoj dali od naivnost ili od neznam kakvi pricini odbivaa da veruvaat vo toa pa sega kao se osvestija. Toa e realnosta ti se dopagjalo toa tebe, mene ili ne. Nekoj bese svesen deka treba promeni ama ne na ovoj nacin , nekoj ednostavno odlucija so glavata vo zid pa sto bidi neka bidi. Premnogu detski i naivno , nastrana sto koga mavas so glava vo zid, zidot ne go boli tuku glavata puka:(
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Така де, се некој друг да ви мисли, додека се ебавате, пијанчите, изигравате фаци во младоста. Нема гајле ќе ви направат Зајко и Грујко се, па и деца ќе ви направат. Ебате комунистичко социјалистичко размислување, администрација и политичарите да се грижат за нас :tapp:




:pos: Кој се овие двајца дај освежи ми ја меморијата, што имаат во животот направено, произведено освен лајна јадено.
Епа зашто верувате во приказните од Маркс и се надевате ќе добиете праведност, затоа добивате :kuracc:



Ако не е тој со џипот, тие шнајдерките (без навреда) 0 НУЛА денари дома ќе носат. Јбг тоа е реалноста, никој не кажа дека животот е фер.
САД во 30те имаа економски крах, бидејќи со развојот на индустријата, немало потреба веќе од обична работна сила. Односно од 50% + население што се занимавало со земјоделие, се намалило на помалку од 10%. Еден трактор заменувал 10тина работници. Луѓето биле приморани да се стекнат со нови вештини и знаења. Патот тој е, 2 чекори напред, 1 назад јбг.


Овој систем каде виде дека го идеализирам :toe: , кога цело време пљукам по него... ти си слеп, што мислиш дека живееме во капитализам :tapp: . СОЦИЈАЛИЗАМ на велико имаме, тука се гледа колку народот е излажан и му се продава приказна демократија и капитализам.

Животот бате ме научил, на УКИМ поминав ама многу аир не видов.

Нема гајле, надевајте се вие само државата ова, државата тоа, додека истите тие со генерации ви проповедаат дека ќе ви дадат мед и млеко а си полнат сметките на некој сончев остров. И така им давате шанса на политичарите 30 години, дајте им на новиве сега уште 11 години (y) , па ако не биде на наредните дајте им шанса и после ќе нема кој да не закопа во државава.

@Klin кога ќе успееш да најдеш 200 чоеци како оној џандарот тогаш може да мрчиш против приватен сектор :P
Оф, оф....Бафра Рокфелер...да не бил твојот идол, жените немале да имаат работа и ќе носеле дома 0 денари :D Може ганџа ќе саделе и ќе биле многу побогати. Не е ова Сахара, се живее и од земјата.
Што се тиче Маркс, провери у твојата ветена земја дали е дозволено да се формира комунистичка партија, ако е толку Маркс небитен.
И не се надевам јас на државата - јас сум прифатил да бидам дел од нешто општо - општество затоа се вика - систем. Социјализам е ако бенефит имаат сите. Ова ти што го перцепираш како социјализам е поддршка на тие што веќе имаат пари, а утепување и угнетување на најсиромашните. Ете затоа те тагирав во првиот пост. Не чекаат тие пусти жени за поддршка, туку твојот идол, газдата, затоа што ќе одвои за џипот, ама не и за нивни плати.

Јас не се надевам на државата. Никогаш не сум работел во државно, ниту еден ден и секогаш сум бил на страната што го полнела буџетот, ама секогаш у секторот што се 'рвал со чудовишта, институции и триста препреки - е на такви фирми и луѓе да им проповедаш за „вештини“ и за „добивање од државата“.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.096
Еј кoе днo е oнoј Сaрмa сo пoртaлoн Прес 24 Абе кoјa гнaсa зa 2000 луге нa прoтест нa Вмрo пишувaше пo 20 пoстoви еден зa друг кaкo реки нaрoд се слевaле,пa не стaри снимки oд дрoнoви,a сегa 5 пaти пo ред oбјaвил зaсoлнете се невреме стрaшнo дoaѓa некoлку сaaти пред прoтестoт и некoи 2-3 пoстa зa Зaев у пoзитивнa кoнoтaцијa.Днo oд нoвинaрствo,плaтеници жените штo се спремни дa ги рентaaт зa пaри.
А у меѓувреме Телмa гo реклaмирa прoтестoт :tapp:
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
20.840
Јако е што моментално има цензура, исклучен е нетот на Телеком

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom