Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
S

silmarillion

Гостин
Исто така јака работа е што Саше дебилот добива отворена поддршка од разна скопска "интелектуала" од типот на Никса пушикурович и цело крило скопски огранок на СДС. СДС не само што отиде одма full ВМРО него и го надмаши. До толку да си исфрустриран да идеш контра своите принципи божем вечно ќе бидеш на власт...Којзнае, можда планираат овие скопскиве "интелектуалци" по завршување на владеењето на СДС да фатат некога грантче за во Холандија/Германија/Скандинавија и ќе остават времето да ги забораи кои биле, а што станале.
 
B

Bafra

Гостин
Еве за кој пишувал Геро,

Сега новите „началници“ нека ви го бранат новото име!





Изглеа Шаше во стилот на чика куре купио БМВ праел пизадрии низ Окридон , да е комитрагедијата поголема Кирацовски го куртулил, како најискусен, пошто знае како изгледа да одговараш за тешки дела против безбедноста во сооб. под дејство на алкохол, меѓу другото.
Една година власт а да не може човек да поверува какви се радикални промени и драстични реформи се во подем :icon_lol:
Епа ти нели застапуваш тезата, дека државата треба се да контролира и регулира. Еве видиш како тоа ефикасно го прават :P .
Штом висок државен претставник одлучил така, значи тоа е добро за државата :D
Само занемарувајќи го факторот човечки карактеристики тешко ќе дојдеш до посакуваните цели ;)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Епа ти нели застапуваш тезата, дека државата треба се да контролира и регулира. Еве видиш како тоа ефикасно го прават :P .
Штом висок државен претставник одлучил така, значи тоа е добро за државата :D
Само занемарувајќи го факторот човечки карактеристики тешко ќе дојдеш до посакуваните цели ;)
Баш така, исто ја застапувам тезата дека контролата и регулацијата ги забоштува речиси секогаш факторот човек како шо е случајот и сега ;)
Инаку не се работи за државен туку партиски функционер, шо е уше полошо пошто една од премисите за падот на претходната власт беше поистоветувањето на партијата со државата :icon_lol:
 
B

Bafra

Гостин
Баш така, исто ја застапувам тезата дека контролата и регулацијата ги забоштува речиси секогаш факторот човек како шо е случајот и сега ;)
Инаку не се работи за државен туку партиски функционер, шо е уше полошо пошто една од премисите за падот на претходната власт беше поистоветувањето на партијата со државата :icon_lol:
Па ако не ти е тешко, додека Зајко држи прес дај објасни на кратко, како го замислуваш ти државниот функционер.....
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Па ако не ти е тешко, додека Зајко држи прес дај објасни на кратко, како го замислуваш ти државниот функционер.....
И сеа рековме не се работи за државен туку партиски функционер, ете сеа да опишам како го замислувам :pos:

Шо подразбираш ти под замислување на државен функционер?

:icon_lol:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.321
Поени од реакции
36.224
Sigurno si zapoznaen deka nema i gaska i maska taka? Nikogas i nemalo , niti pak nekogas ke ima.
Duri ti odeja ajde da recam vo korist na tvojata agenda, zamisla ili sto i da ti se motalo niz glavata strancite bea super, sekoj post, nekogas i nekolku pati vo ist post gi vospevase, se krstese, more prdese od radost kako strancite vaka taka onaka. E pa stigna smetkata. I vikas ke ne zakrpele a? Nemoj da mi recis deka voopsto i ne ti padna na pamet vakov razvoj na nastanite. Se samo rozovo ti se gledase a ?
Taka da izvini ama ova nema vrska so nikakva kleveta. Toa deka ti si se pravel ili si bil slep na oci i ne e nekoe opravduvanje. Ama kjuti barem eksterno ukinaja. A da ukinaja i radiodifuzna taksa i evtina tarifa vovedoja (y)[DOUBLEPOST=1527628044][/DOUBLEPOST]
Jas pred nekoj den dobiv povik od nekoja prezentacija za pernici , kebinja i soznam tamu sto. More najkulturno so ime prezime me pokanija na prezentacijata. Ne ni morase da prasam, sami mi kazaja deka ima besplatna vecera i pijacka i nekoja nagradna igra i bla bla bla. A mene kolku sto me drzi umot niti sum im dal nekogas broj, niti ime ili prezime, niti pak kaj ziveam. Sumliva rabota :cautious:
Никогаш не постоеле никакви дилеми дека меѓународната заедница ја подржува Грција во нејзините барања. Тоа е уште од 2008 година. Нема тука воспевање или што и да е. Тоа е реалноста.
 
B

Bafra

Гостин
И сеа рековме не се работи за државен туку партиски функционер, ете сеа да опишам како го замислувам :pos:

Шо подразбираш ти под замислување на државен функционер?

:icon_lol:
Не знам зашто се смееш, јас те сфатив дека твојата теза важи доколку имаме државни функционери а не партиски. Па те прашав дај објасни, можеби ќе прифатам твојата теза, па повеќе ластовички итн итн[DOUBLEPOST=1527669376][/DOUBLEPOST]
Никогаш не постоеле никакви дилеми дека меѓународната заедница ја подржува Грција во нејзините барања. Тоа е уште од 2008 година. Нема тука воспевање или што и да е. Тоа е реалноста.
Од 2008 :eek: можеби мислеше пред 1908
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.012
Поени од реакции
7.085
Никогаш не постоеле никакви дилеми дека меѓународната заедница ја подржува Грција во нејзините барања. Тоа е уште од 2008 година. Нема тука воспевање или што и да е. Тоа е реалноста.
А зошто пример не си го одбраме САД без ЕУ и НАТО, како по принципот на Република Кина (Тајван) и Израел, договор имаме како нив, цела палата им направивме на Кале, само политичари кои ќе се стабилни и ќе се држат до нив без никакви флертови со русите. На жал одамна сфатив дека сме далеку ние од водење независна здрава политика, па ова мене ми е искрено подобра опција од НАТО и ЕУ.
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
А зошто пример не си го одбраме САД без ЕУ и НАТО, како по принципот на Република Кина (Тајван) и Израел, договор имаме како нив, цела палата им направивме на Кале, само политичари кои ќе се стабилни и ќе се држат до нив без никакви флертови со русите. На жал одамна сфатив дека сме далеку ние од водење независна здрава политика, па ова мене ми е искрено подобра опција од НАТО и ЕУ.
Најди го нашиот, најди ги нивните договори. За почеток.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.321
Поени од реакции
36.224
Од 2008 :eek: можеби мислеше пред 1908
2008 после самитот, Нато членките и ЕУ ја прифаќаат позицијата на Грција како услов за членство на Македонија.

Затоа црвените линии на Грците се непроменети и си стојат на Северна, Горна и Нова Македонија. Оти нема никаква потреба они отстапки да прават. Ние треба да се приближуваме кон нив. Ова не се рамноправни преговори.

Прочитај го Тони Десковски во врска со спорот. Со неговиот став и кои чекори треба да се превземат целосно се согласувам.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Не знам зашто се смееш, јас те сфатив дека твојата теза важи доколку имаме државни функционери а не партиски. Па те прашав дај објасни, можеби ќе прифатам твојата теза, па повеќе ластовички итн итн
Прво расчистивме дека не се работи за државен туку партиски функционер, тоа се надевам е јасно.

Па ете се ме праша како замислувам јас државен функционер, а ти кажав дека не ми е јасно шо подразбираш под замислувам?

Естетски или како?

:icon_lol:

Кобајаги прагматичен претприемач ама т`нко некако.
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
1992г. Лисабонскиот самит на ЕЕЗ и неговите одлуки. 2008г. НАТО Букурешт е само печат.
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
112
Поени од реакции
107
Може Бугарите на форумов што беа толку гласни до пред некој месец да споделат како се чувствуваат.

БПЦ доби шамари од Русите и преде сега како кутре, нивниот предлог за име Заев го пушти низ вода и истроши, за на крај пак Србин, кум на Вучиќ да е конекцијата. Тоа е таа позната сјајна бугарска дипломатија...
Мога.
Да припомнам - БГ призна МКД под уставното име.
БПЦ не е добила шамари от Русите, а знак дек, РПЦ, СПЦ и ГПЦ ке објават "схизма".
Зоштшто - зошто според русите, Србија принадлежи на Русија, а МКД принадлежи на Србија.
Ако мене ме прашате, јас немам страв, дури од две схизми и три анатеми.
БЕкзархија беше во "схизма" од 1872 до 1945 г.
До 1919 г., лугето во територијата на МКД имат 2000 цркви и училишта, 70 манастири, 120 параклиси.
И тоа во "схизма".

Верно, дек рускиот патриарх, през март са направи на даскал, но во Русија му нашокаха тиквата и сега за компензација во Русија отиваат и Радев и Борисов.

БГ дипломатија само седи одстрана и гледа, зошто всекој чекор може да се извр'ти "за" или "против".
Каквото име да си изберете - со здраве да си го носите. Нека биде за добро.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.321
Поени од реакции
36.224
А зошто пример не си го одбраме САД без ЕУ и НАТО, како по принципот на Република Кина (Тајван) и Израел, договор имаме како нив, цела палата им направивме на Кале, само политичари кои ќе се стабилни и ќе се држат до нив без никакви флертови со русите. На жал одамна сфатив дека сме далеку ние од водење независна здрава политика, па ова мене ми е искрено подобра опција од НАТО и ЕУ.
Стратешкото значење на Израел и Тајван е неспоредливо со значењето кое го има Македонија.

Денес САД е гарант за стабилноста на Македонија. Една од главните причини зошто албанците во Македонија не бараат отцепување е оти официјалниот став на САД е Македонија да остане унитарна република и нема да има промена на нејзините граници.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom