Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Прејак прејак муабет е дека Турција стоела економски подобро од пола членки на ЕУ.
Според нето (PPP) Purchasing power parity, Турција е подобра од Грција, Португалија, Литванија, Унгарија, Романија, Словачка, Летонија и Бугарија.

Не се пола, туку само од 2/7 :icon_mrgr:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Bez prepukuvanje( ne mi e toa celta) ...no so toj predlog čašata ke beše poveće polna...a sega ke bide poveće prazna.
Celosno polna nema sansa da bidi
Што е препукувањето? Ѓоко со тебе никогаш со навреди не сум пишувал, пошо си ја држел страната, ама и си ја критикувал (иако многу умерено), за разлика од ликови што држат строго една линија.

Ти, како и повеќето претпоставувам, очекуваш дека ако јас сум зборел против паторот, дека прифаќам „дај што даш“ варијанта со „имево“. Тоа не може да е подалеку од вистината. А да не кажам дека имам многу ригиден став и може не сум за тотално напуштање на преговорите, ама за паметна дипломатска игра затоа што сите добро знаеме дека Грција е нечесен противник. Наместо мудра политика имаме ова: прво едните преговараат тајно, а во јавност кажуваат „името не го даваме“, а овие сегашниве све би прифатиле, буквално и се вадат со тоа „мора да се најде решение“.
Што е полуполното, а што е полупразното за тебе?....мене и двете „опции“ ми се навредувачки, непатриотски.

Прво не се работи за никакво име, туку за меѓудржавен спор во кој ни е оспорена целосната егзистенција. Самиот начин на решавање „дај до лето, дај до октомври...:“ - што е тоа? Па Британија со години ќе искача од ЕУ додека се предадат и усогласат сите институции, а ние ќе решаваме ваков спор за неколку месеци.

Мој личен став е дека треба да се гарантираат од Грција крајните барања затоа што до сега нема такви. Гледаш дека секој ден си измислуваат нови работи „не може лева, не може илинденска...“. Каде го има во светов некој друг да ти каже? Комшијата да дојде децата да ти ги крсти. Во ниедна институција светска Грција не ги има елаборарано овие ставови, туку само се користат во дневна политика како најсуров национализам, а во пракса нас полека не умираат. Ниеден македонски политичар не укажува на ова, ниеден до сега. Ниеден не се повикува на признавањата од (колку се) 120-130 земји. Едниот глуми љуто дете шо неќе да игра и бај д веј ја спроведе онаа антиквизација што партали напраи по многу позиции, а другиов ко улична курва „све може, не е проблем“. Таква е државава и нејзината дипломатија - шизофренија. Ова што тебе ти личи за гооолема разлика се ситници според мене.
„Немало ништо измеѓу“....и ова треба да е некакво достигнување?
Јас зборам за суштински разлики. Да се инсистира на меѓудржавно решение и само циганите да ни се обраќаат по нивно ексклузивно име. Ако успее, нека ги убеди и тие што до сега не не признале да не викаат така. Во однос на тоа, кај нас да се забранат карти од големи држави (како кукастиот крст во Германија по војната) и да се обврземе на одбегнување на тој „иридентизам“ ако го има таков и тие да бидат нашите сериозни отстапки. Ако тоа е најголемиот грчки „страв“, тогаш некој наш голем дипломат, лидер (јебем ли га), нека ги увери сите дека тој ризик не постои, дека не бараме ексклузивно наша историја (што и реално е) и да си продужи животот понатаму.
Повеќе од очигледно е дека лошите преговори (од наша страна) не имаат пикнато во ќош и сега само примаме директни удари у глава.
Нормално дека Нато и Еу баш и не се наш избор, туку гео-стратешко припојување, може е стварно природно да сме членови заради географската положба (мислам на ЕУ, не на нато, затоа што нато врши агресија врз земји со кои како дел од СФРЈ сме имале одлични односи и е многу педерски од наша страна), ама да се бара решение за држава моделирано според внатрешна политика и национализам во друга држава е апсурд - крај. Да и се одговора на национализмот со наш национализам видовме кај стигнавме - нигде.
Заради анемичноста на дпне, треба да му се помолиме на бога овој еуфоричниов да не се изглупира до следните избори и да не напраи нешто за што ќе остане како најцрн гробар на државава. На следните избори дпне и сдс, ако сме паметни - треба да ги снема после целиов „учинок“ до сега.
Крајно време е темава да прерасне во пљукање по двете банди, а не да ми кажувате во кое време било подобро, пошо во ниедно не било.
 
S

silmarillion

Гостин
Според нето (PPP) Purchasing power parity, Турција е подобра од Грција, Португалија, Литванија, Унгарија, Романија, Словачка, Летонија и Бугарија.

Не се пола, туку само од 2/7 :icon_mrgr:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage
То то, а се селат од Турција пошто многу топло.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Пред неполн саат добив позив на мобилен од штабот на вмро!?

Госпоѓата или госпоѓица ми се обрати со име и презиме? Ниту сум член на вмро ниту во ниедна партија?

Од каде мој телефонски број (приватен мобилен) и од каде им се имињата и презимињата? Како успеаа да ги најдат сите приватни телефонски броеви од Македонија, ова пак смрди на криминал.

Дознав дека ќе организирале протести и автобусот тргал од Воклово во незнам колку саатот и дали ќе присуствувам? Ова е изгледа битно за бројката која ќе се објави по "медиуми". Јас живеам во Велес, немам никаква врска со Волково?

Кој сака нека си протестира, немам против никого ништо против, но некој да ми се меша во приватноста е подло. Уште ли не им дојде памет и на секаков можен начин ќе собираат "протестанти".

Заборавив да ја прашам дали ќе има сокче :).
Darling ти се јавила, затоа и лајк ти има стаено.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.067
Поени од реакции
14.969
Што е препукувањето? Ѓоко со тебе никогаш со навреди не сум пишувал, пошо си ја држел страната, ама и си ја критикувал (иако многу умерено), за разлика од ликови што држат строго една линија.

Ти, како и повеќето претпоставувам, очекуваш дека ако јас сум зборел против паторот, дека прифаќам „дај што даш“ варијанта со „имево“. Тоа не може да е подалеку од вистината. А да не кажам дека имам многу ригиден став и може не сум за тотално напуштање на преговорите, ама за паметна дипломатска игра затоа што сите добро знаеме дека Грција е нечесен противник. Наместо мудра политика имаме ова: прво едните преговараат тајно, а во јавност кажуваат „името не го даваме“, а овие сегашниве све би прифатиле, буквално и се вадат со тоа „мора да се најде решение“.
Што е полуполното, а што е полупразното за тебе?....мене и двете „опции“ ми се навредувачки, непатриотски.

Прво не се работи за никакво име, туку за меѓудржавен спор во кој ни е оспорена целосната егзистенција. Самиот начин на решавање „дај до лето, дај до октомври...:“ - што е тоа? Па Британија со години ќе искача од ЕУ додека се предадат и усогласат сите институции, а ние ќе решаваме ваков спор за неколку месеци.

Мој личен став е дека треба да се гарантираат од Грција крајните барања затоа што до сега нема такви. Гледаш дека секој ден си измислуваат нови работи „не може лева, не може илинденска...“. Каде го има во светов некој друг да ти каже? Комшијата да дојде децата да ти ги крсти. Во ниедна институција светска Грција не ги има елаборарано овие ставови, туку само се користат во дневна политика како најсуров национализам, а во пракса нас полека не умираат. Ниеден македонски политичар не укажува на ова, ниеден до сега. Ниеден не се повикува на признавањата од (колку се) 120-130 земји. Едниот глуми љуто дете шо неќе да игра и бај д веј ја спроведе онаа антиквизација што партали напраи по многу позиции, а другиов ко улична курва „све може, не е проблем“. Таква е државава и нејзината дипломатија - шизофренија. Ова што тебе ти личи за гооолема разлика се ситници според мене.
„Немало ништо измеѓу“....и ова треба да е некакво достигнување?
Јас зборам за суштински разлики. Да се инсистира на меѓудржавно решение и само циганите да ни се обраќаат по нивно ексклузивно име. Ако успее, нека ги убеди и тие што до сега не не признале да не викаат така. Во однос на тоа, кај нас да се забранат карти од големи држави (како кукастиот крст во Германија по војната) и да се обврземе на одбегнување на тој „иридентизам“ ако го има таков и тие да бидат нашите сериозни отстапки. Ако тоа е најголемиот грчки „страв“, тогаш некој наш голем дипломат, лидер (јебем ли га), нека ги увери сите дека тој ризик не постои, дека не бараме ексклузивно наша историја (што и реално е) и да си продужи животот понатаму.
Повеќе од очигледно е дека лошите преговори (од наша страна) не имаат пикнато во ќош и сега само примаме директни удари у глава.
Нормално дека Нато и Еу баш и не се наш избор, туку гео-стратешко припојување, може е стварно природно да сме членови заради географската положба (мислам на ЕУ, не на нато, затоа што нато врши агресија врз земји со кои како дел од СФРЈ сме имале одлични односи и е многу педерски од наша страна), ама да се бара решение за држава моделирано според внатрешна политика и национализам во друга држава е апсурд - крај. Да и се одговора на национализмот со наш национализам видовме кај стигнавме - нигде.
Заради анемичноста на дпне, треба да му се помолиме на бога овој еуфоричниов да не се изглупира до следните избори и да не напраи нешто за што ќе остане како најцрн гробар на државава. На следните избори дпне и сдс, ако сме паметни - треба да ги снема после целиов „учинок“ до сега.
Крајно време е темава да прерасне во пљукање по двете банди, а не да ми кажувате во кое време било подобро, пошо во ниедно не било.
Mislev da ne bidam svaten deka baram zakačka.
Toa so rešenieto samo Grcija da ni se obraka so edno ime e predlogot ba Kiro Gligorov koj se držeše celo vreme za toj stav. Dvojna formula...no ednoto ime da go koristi Grcija...a drugoto nie i cel svet
Toj do kraj ne popuštaše( mnogu dobro se sećavam na negovite izjavi)
Samo vo edna prilka vo sobranieto predlozi R.M. vo zagrada Skopje...no be mu projde predlogot. Vmrovcite od Ljubčo ke go izedea ziv.
Posle toa se povleče od javni izjavi za imeto
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Mislev da ne bidam svaten deka baram zakačka.
Toa so rešenieto samo Grcija da ni se obraka so edno ime e predlogot ba Kiro Gligorov koj se držeše celo vreme za toj stav. Dvojna formula...no ednoto ime da go koristi Grcija...a drugoto nie i cel svet
Toj do kraj ne popuštaše( mnogu dobro se sećavam na negovite izjavi)
Samo vo edna prilka vo sobranieto predlozi R.M. vo zagrada Skopje...no be mu projde predlogot. Vmrovcite od Ljubčo ke go izedea ziv.
Posle toa se povleče od javni izjavi za imeto
Искрено, не сум негов најголем фан. Мислам дека многу му недостасуваше одлучност, решителност во време кога тоа беше клучно. Мислам дека стравот што беше истакнат член на КПМ и функциите во КПЈ, а тогашното дпне како што збориш имаа многу нападна реторика кон претходниот систем, иако со ништо не учествуваа во осамостојувањето на државава, освен со пропагандата. Сакам да кажам дека да одлучеше тогашниот СКМ ПДП да остане со Слобо и со boost од уште моќната ЈНА, ќе си бевме дел од Југославија барем уште неколку години (после видовме дека јенките и Црна Гора си ја извадија фино лепо од таму, па ќе ни најдеа и нас чаре).
Што е од ова време многу важно - не смееше да се дозволи она на егејците - ќе го враќале Солун, ставање на ѕвездата на знамето и слични непотребни глупости. Не викам дека Грција немаше да бара р'чка заради егзодусот во граѓанската војна, ама не сакаме да признаеме дека и ние си испровоциравме вакво однесување од нивна страна, а после водевме спор како тотални дилетанти, ни го бапнаа ембаргото, што децава овде не го памтат, а после и овие блокади кон сите институции во светот. Никаква мудрост не покажуваме, никаква воздржаност кога треба.....наше ќе било И солунско поле...
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Antonio Milososki
8 hrs ·


Зошто еден советник на Заев е поважен во преговорите за името од Димитров?!

Според упатени дипломатски извори грчко-македонските преговори на 25ти Мај во Њујорк влегле во ќорсокак. Министерот Димитров најпрвин долго се обидувал да го убеди Коѕијас дека Republic of Ilinden Macedonia е единствениот достоинствен предлог за кој и тој лично е подготвен да лобира за ерга омнес и менување на Уставот, а со силна кампања истото да добие и поддршка од мнозинството граѓани на референдум. И посредникот Нимиц имал симпатии за овој предлог. Но Коѕијас не попуштил, аргументирајќи дека во Грција опозицијата е изрично против овој предлог.
Откако напорите на Димитров за Republic of Ilinden Macedonia пропаднале тој кажал дека за секоја од другите одредници, Северна, Горна или Вардарска, Македонија ја застапува двојната формула, без согласност за ерга омнес и без измена на Уставот. Грчката делегација ова го оценила како националистичка тврдоглавост и кажала дека со таков став преговорите губат смисла. За да не пропаднат преговорите, Нимиц дал пауза за консултации со Премиерите.
Но, бидејќи Грците го претпоставувале ставот на Димитров, еден ден порано веќе стапиле во контакт со еден близок советник на Заев, контраверзна политичка фигура, агент на една НАТО држава, близок пријател на Вице и Трајче Заеви, а за кој се говори дека има свој посед и бизнис во Грција, како и дека е близок со Ципрас и неколку негови битни соработници. Согласно инструкциите дадени од советниците на Ципрас, советникот агент навреме го подготвил Заев дека министерот Димитров ризикува со тврдоглавост да ги упропасти преговорите, посебно за изборот на новото име и за барањето за смена на Уставот. Главната поента на советникот била дека принципите на Димитров како министер не се поважни од кариерата на Заев како премиер. Но Заев бил потсетен дека за него и советникот и некои други битни странци знаат работи што не би било добро да ги дознае и јавноста.
Затоа во телефонскиот разговор Димитров - Заев на 25ти Мај, на министерот му било наложено да го одработи делот од договорот со Грција за чекорите за неговата примена, за тајмингот на изјавите од Грција до ЕУ и НАТО, за јазикот, а делот за новото име, за ерга омнес и за менувањето на Уставот да му го остави на Премиерот Заев. Така министерот за надворешни е буквално бајпасиран од советникот на Заев во однос на дијалогот за трите најбитни грчки барања:
- ново име со одредница по Грчка желба,
- ерга омнес и
- беспоговорна смена на Уставот.
Дипломатските извори укажуваат на тоа дека за овие три битни прашања главен преговарач, со овластување од Заев, е неговиот советник, кој заедно со советниците од кабинетот на Ципрас треба да одлучи дали државата од која зема советничка плата ќе се вика Северна, Вардарска или Горна Македонија и кога и како ќе превземе обврска да си го самоизмени Уставот во мирнодопски услови. Вчера (29.Мај) преку овој советник и агент одела и организацијата на тел.разговор Заев - Ципрас во кој првиот имал обврска да одбере меѓу Нова, Горна и Северна Македонија, а за националност јасно му било ставено до знаење дека не може да биде Nationality: Macedonian, како што е сега запишано во Обединетите Нации.
Лошата вест е што ова е многу големо понижување за Македонија.
Случајно или намерно истото е и деградирање на Министерот Димитров, кој пред неколку дена даде изјава дека доколку не помине пакетот со Republic of Ilinden Macedonia тој ќе си поднесе оставка.
Како личните се ставаат пред националните и државни интереси.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.205
Поени од реакции
25.939
Како личните се ставаат пред националните и државни интереси.
Може Бугарите на форумов што беа толку гласни до пред некој месец да споделат како се чувствуваат.

БПЦ доби шамари од Русите и преде сега како кутре, нивниот предлог за име Заев го пушти низ вода и истроши, за на крај пак Србин, кум на Вучиќ да е конекцијата. Тоа е таа позната сјајна бугарска дипломатија...
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Може Бугарите на форумов што беа толку гласни до пред некој месец да споделат како се чувствуваат.

БПЦ доби шамари од Русите и преде сега како кутре, нивниот предлог за име Заев го пушти низ вода и истроши, за на крај пак Србин, кум на Вучиќ да е конекцијата. Тоа е таа позната сјајна бугарска дипломатија...
Потегот на рускиот великодостоинственик кој стоеше позади повлекувањето на БПЦ од понудата на МПЦ ОА беше одликуван во Србија неодамна, изговорот на руската патријаршија е дека истиот проблем го имаат со украинската црква како МПЦ ОА со СПЦ па еден преседан би повлекол друг па би се прекршиле каноните итн...убаво е да се види какви сојузници се нашите браќа руси во суштина, очигледно повеќе им одговараме како српски него бугарски браќа. А и ова со црквите е ептен комплицирана ситуација, ретко кој надвор од клерот е вистински запознаен и компетентен да разјасни сликата. Колку повеќе читаш текстови за тоа сфаќаш колку малку предзнаење имаш за да ја видиш с`ржта на проблемот.

Инаку за ова со географска одредница северна за кое бугарите се изјаснија против, од сегашна перспектива се поверојатно е дека беа спотери за грците, изглеа нив(грците) не им одговараше северна пред се, и тоа во некоја двојна формула а притисокот за решение растеше на сите страни, сега откако се прифати за севкупна употреба за шо мислеа дека нема да се најде таков јунак, очигледно не им е толку битна додавката.

Според мене единственото нешто од цела оваа калакурница шо е пуштено низ вода сме ние.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.067
Поени од реакции
14.969
Ke bidi smešno kako našite ke gi vadat tablite od Sobranieto...Vladata...ministerstvata...drzavnite organi..... i gi zamenuvaat so tabli so novoto ime

Togaš narodot ke svati kolku e rabotata zaminata
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.956
Поени од реакции
80.719
Народот секогаш навреме сфаќа.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.132
Поени од реакции
21.766
Подрум е темно и влажно место и претежно е легло на мувла која има негативно влијание врз психичкото здравје и помнењето...
Toa porano nekogas takvi bile podrumite. Sega ako ne si bil ,pominal vo podrum barem nekoj mesec ili godina isto kako nikade da ne si bil :(.
 
B

Bafra

Гостин
Ke bidi smešno kako našite ke gi vadat tablite od Sobranieto...Vladata...ministerstvata...drzavnite organi..... i gi zamenuvaat so tabli so novoto ime

Togaš narodot ke svati kolku e rabotata zaminata
:pos:

Ќерките си ги продаваат, гајле им е какви партнери ќе донесат само да имаат функција и пари, 25 год трпат корупција, сваровски судии итн итн а ти народот ќе сфател. Божем ги интересира што пишува на табли, а не во џебот дал имаат :lolzz:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Еве за кој пишувал Геро,

Сега новите „началници“ нека ви го бранат новото име!

И затоа, предупредувам јавно дека на македонската медиумска сцена се јавуваат нови „началници“. Од луѓе високо позиционирани во партијата на власт, СДСМ, тие добиваат директни нарачки да навредуваат, да клеветат и брутално да хејтаат луѓе кои се обележани како критичари на оваа власт, како „дефетисти“ и неблагонадежни по некоја друга основа. Новите „началници“ и нивните „куртонски“ медиуми се опсипани со пари (што кеш, што во реклами). За возврат, будалетинкиве буквално возат „без гуртни“. Не што навредуваат и клеветат, туку чинат многу сериозни кривични дела. Измислуваат невидени нешта, удираат по семејства, се резилат и себе и своите нарачатели.

Да биде трагедијата поголема, станува збор за конфликтни личности, кои не е човек на улица да ги пушти одврзани. Возат без возачки дозволи. Пијани, без ваучерите на Шилегов. Возат неоцаринети возила. Се расправаат со полицајци. Се повикуваат на Заев, на Оливер… Потоа се јавува некој од партијата, за да ги смири страстите, да ја забошоти бруката и да ја смести будалетинката во хотел, наместо во притвор, каде што му е местото.
Миленко Неделковски
1 hr ·
На едно говедо ѓенсекот на СДСМ Кирацовски му плаќа бесплатно сместување во хотел Аурора на Охридско езеро.
На друго говедо владиката Наум со години му плаќаше фамилијарен престој во хотел Манастир во Берово.
И така, стално си има говеда за бесплатни смештај.
Изглеа Шаше во стилот на чика куре купио БМВ праел пизадрии низ Окридон , да е комитрагедијата поголема Кирацовски го куртулил, како најискусен, пошто знае како изгледа да одговараш за тешки дела против безбедноста во сооб. под дејство на алкохол, меѓу другото.
Една година власт а да не може човек да поверува какви се радикални промени и драстични реформи се во подем :icon_lol:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom