Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Да, од ИГЕНЕА имам днк анализи каде детално пишува дека потекнувам од античките автохтони народи на балканот, тоест илирите.
Онака, баш ИЛИРИ ти пишуваше во анализата :pos::pos::pos:.

Мене, ми пишуваше 20 посто Пајонци, 30 посто Визиготи и 50 посто Пелазги. Кој е сега „поавтохтон“?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.524
Поени од реакции
26.013
На сиромав и глуп народ најмногу можиш да му продаваш патриотизам иако ја сакам и учам Историјата реално така е.

Оти во Австрија неоди некој да проповеда патриотизам? Оти нема да му е гајле таму на никој дали Австрија е или Горна Австрија тие си имат пари таму народот.
Да, Австрија и секоја западна демократска земја го менуваат името на државата најмалку еднаш годишно... Тоа е старо демократско правило, уште од памтивек...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
819
Поени од реакции
822
Мене ми е најкул што лопови си прават пари а има еден пар мрднати морони на форумот што ги бранат.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
:)
Колку нема врска илустрацијава. У времето на Ж, имаше луѓе шо живееа во 24-часовен оргазам, дркаа на историја, колнеа кодоши, ќе ја враќаа „старата до Индија“, „Солун е наш“.....сеа разликата е шо ваучер у кафана ќе ти даат ако си лом и можеш пиво да купиш кога сакаш.
Па ако продолжат вака да купуваат станови по багателни цени низ Солун на несаканје ќе го земеме
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
На сиромав и глуп народ најмногу можиш да му продаваш патриотизам иако ја сакам и учам Историјата реално така е.

Оти во Австрија неоди некој да проповеда патриотизам? Оти нема да му е гајле таму на никој дали Австрија е или Горна Австрија тие си имат пари таму народот.
А кој е крив шо народот е сиромав?Сметаш дека ако го смениме името во Горна Јакутија народот подобро ќе живее и интелегенцијата драстично ќе се зголеми по глава на жител?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Илир си бил доселенику? @puno
Ова кај тебе е коктел од национализам и природна неинтелигенција...
И илирите ли си ги виткале жените у тепих бе, доселеник?
И они ли инсталирале разгласи да реметат цел град со завивање?
Вие сте кавкаска орда што у 21 век е на светлосни години од цивилизирање.
Срам ми е да општам со македонски националисти, а не со вас, вие сте за нијанса поретардирани.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Иначе малце околу мерцедесот- Прво обвинетиот е осуден за штимање спецификација при набавка т.е за три детали.
1. Барале блиндирано возило до 5 брзини. Само Мерцедес имал 5, додека Ауди и Бмв имале 8. Требало да стои во спецификација од 5 нагоре.
2. Јачина на мотор од 370 до 390 кв. Мерцедесот има 380 додека Ауди и Бмв имале 368 и 400 кв.
3. Погон на задни тркала. Мерцедесот има заден додека Бмв и Ауди 4х4.
Според строгиот закон за јавно набавки кој го донесе Вмро со ваква спецификација ги исфрлаат Ауди и Бмв од игра и се фаворизира Мерцедес. И затоа доби 6,6 год.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
На грчка граница е како на блек фрајдеј во Америка а пред недела дена за бојкот збореа :icon_lol:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
На грчка граница е како на блек фрајдеј во Америка а пред недела дена за бојкот збореа :icon_lol:
Извини мaлку нaдвoр oд темaтa штo ке oтидaм,мене не ми е јaснo зaштo тoлку зaпнувaaт лугевo зa Грцијa дa oдaт.Не збoрaм oд пoлитички причини aмa oсвен тие штo oдaт дa нaјдaт некoе пaрче гaрдерoбa нa пoпуст другиве не ги рaзбирaм.Пa и Сoлун штo грaд е у пичку мaтерину.
 
V

viktora

Гостин
Да, од ИГЕНЕА имам днк анализи каде детално пишува дека потекнувам од античките автохтони народи на балканот, тоест илирите.
Оф топик прашање.На кој дел од Балканскиот полуостров живееле илирите?
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Не драматизирајте, така треба кога ке се смени власт ако некој сторил криминал сигурно нема да му се прости. Мора од некаде да тргне е сега што Груевски го фати жежкиот компир кој му е крив, еве лично јас не сум имал финансии да составам крај со крај во месецот он се шеташе со цвикери токму од оваа пресуда. Тоа во ред е според некој? За да бидеме држава прдекана треба да е токму за големите луѓе бидејќи тие располагаат со нашите пари. Кој се изгори на шешок компир и на сладолет дува поздрав.[DOUBLEPOST=1527144520][/DOUBLEPOST]
minister za obrazovanie - ljocka
minister za kultura - ljocka
minister za ekonomija - ljocka
.
.
.
.
mame vi ebam prodadeno komunjarsko.
Извини едно прашање од пред еден месец си доселен во МК? љочка беше министер за одбрана правеше здраво оние кои ги стрелаше во 2001, бидете реални сите се исти и реалноста е таа, секако на никому не одговара.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom