Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Да де, али пази во европа за таа дејност нема HASSP не подлежи под нејзе арно ама овде малоумниците кур ги боли вика ааа епа мора европски е тоа, еве ти еу директива дека не треба!
Те буљи ко теле и ти се смее ко зелен од позиција на супериорен пошто ради него не можеш да мрднеш ни една педа ама тој жграб 25000 на крај од месец и уште 1000че за мито и корупција.
прочитај убаво што е напишано после коментирај
Види, не викам дека ни е сјајна администрацијата... Меѓутоа треба да тргнеме од себеси.... Ако не си способен да работиш без да платиш данок ич не почињај... Мене не ме тера администрацијата да си плаќам данок, едноставно си ги следам правилата во државата во која што живеам, ако можам да зароботувам така, тогаш е ок, а све друго е криминал....
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
http://prizma.mk/27-april-den-na-sram-krv-i-nepodeleni-sendvichi/

Убаво писание, особено да го прочитаат оние наивци кои уште веруваат во некаков „спонтан револт“ и „патриотско постапување“ на 27 април лани.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Види, не викам дека ни е сјајна администрацијата... Меѓутоа треба да тргнеме од себеси.... Ако не си способен да работиш без да платиш данок ич не почињај... Мене не ме тера администрацијата да си плаќам данок, едноставно си ги следам правилата во државата во која што живеам, ако можам да зароботувам така, тогаш е ок, а све друго е криминал....
човеку не станува збор за данокот, толку ли не сум јасен?
Станува збор за глупи регулативи и земање пари за непотребни елаборати, решенија. дозволи и преостанат рекет.
Никој не бега од данокот, јас сум сигурен дека тој би бил пресреќен да може да си плати данок и ич да не му чуе.
За бизнис за кој ти се потребни 10 000 евра на глупи дозволи такси елаборати екологии и што уште не ти требаат уште 20 000 за да бидеш легален
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
не е вмро на власт и не оде бизнисот. е па не оде толку ве бива сами. јаките „бизнисмени“.
Eve imam dobra prijatelka kozmeticarka, od sarenite e i bese i toa megu najglasnite, prometot isto i e padnat na 0. Samo angusev go biva za biznis, drugite site besilka.
Мали ти си прекупец у кратки црти, минлива категорија, можда треба да се префрлиш на тезга зеленчук и овошје да продаваш, ете незнам.
I na pazar isto prometot im e padnat pojke od pola. Isto.
Trgovija = prekupci. So ne ti e jasno. Ili mislis deka npr vero sam proizveduva nesto od policite, ili porche makedonija sami gi stancaat kolite so gi prodavaat itd.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Мои роднини издаваат станови под кирија и тоа го прават со децении наназад, арно ама последниве неколку месеци ептен е падната побарувачката на станови и покрај тоа што цените на кириите постојано ги спуштаат но пак џабе, порано со еден пуштен оглас ќе им се јавеа цел куп на заинтересирани странки, а сега и со 100 огласи џабе, истово важи и за трговијата, индустријата, опаднат е прометот како со автомобили, така и со бела техника, облека, храна и се останато !
Не го бранам претходниот режим тој режим е минато но мислам дека само човек кој што е или алкохолизиран или дрогиран или ненормален или пак е функционер на сегашнава власт, нејзин бизнис партнер или пак е вработен од истата може да каже дека денеска животот во МКД како во економски така и во демократски аспект е подобар отколку животот пред година, две, три, пет и.т.н.
П.С. Но ајде да се надаме биче боље кад че проради онај бројчаник на Зајев на кој ќе вртат украдените милијарди на Грујо и Мијалков и кои ќе бидат вратени на народот Маќедонцки (y)
Клетата дијаспора е крива за се!:mad::confused:
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.027
човеку не станува збор за данокот, толку ли не сум јасен?
Станува збор за глупи регулативи и земање пари за непотребни елаборати, решенија. дозволи и преостанат рекет.
Никој не бега од данокот, јас сум сигурен дека тој би бил пресреќен да може да си плати данок и ич да не му чуе.
За бизнис за кој ти се потребни 10 000 евра на глупи дозволи такси елаборати екологии и што уште не ти требаат уште 20 000 за да бидеш легален
Ти требаат 5000 евра основачки капитал и окулу 500 евра други трошоци за само почеток на фирма. Јас сум прашувал па ме разубедуваа да не отварам (додуше мислам дека ги мрзеше роднините да работат на одржување на фирмата и администрација). Има шема од 10-15 точки за отворање фирма. Изгледа долго и комплицирано иако викаат Македонија била доста спореднено либерална за отворање фирма во однос на Западноевропски држави. Мене не ми изгледа баш така има доста red tape. А колку што знам ништо не е сменето (освен можеби даноците зголемени) од оваа и во однос на предходната власт. Нема иницијатива и разгледување на олеснување на процедура за основање и одржување фирма.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Ти требаат 5000 евра основачки капитал и окулу 500 евра други трошоци за само почеток на фирма. Јас сум прашувал па ме разубедуваа да не отварам (додуше мислам дека ги мрзеше роднините да работат на одржување на фирмата и администрација). Има шема од 10-15 точки за отворање фирма. Изгледа долго и комплицирано иако викаат Македонија била доста спореднено либерална за отворање фирма во однос на Западноевропски држави. Мене не ми изгледа баш така има доста red tape. А колку што знам ништо не е сменето (освен можеби даноците зголемени) од оваа и во однос на предходната власт. Нема иницијатива и разгледување на олеснување на процедура за основање и одржување фирма.
5000 евра ете во опрема ќе ги стаиш не е проблем, уште 500 ќе најдеш.
Е сеа си отворил фирма лесно е за отварање за 40 минути ќе ја отвориш ама што ќе праиш коа ќе дојдат од општина, па ќе дојде овој па ќе дојде оној.
дај таков елаборат, дај такво уверение, дај ваков апарат, дај тоа дај ова.
лесно се отвара фирма ама иди затвори ја и иди работи да те видам.
катастрофа е во тој сегмент, посебно ако немаш подлабок џеб и да фрлаш на секој што ќе налета.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.109
Поени од реакции
3.308
Ти му викаш опаднат е прометот за 50 милиони евра на вкупната малопродажба, он ти вика пропаѓале бизнисите оти не биле шајки со новата власт:facepalm:
неќе да е до тоа што се нема пари, народот сака да пропаднат вмровските бизнисмени:icon_mrgr:
 
И

Име И Презиме

Гостин
Кој се занимавал со бизнис можеби памети, времето на Љупчо Ѓоргиевски.Не се разбирам мн во економија, но го паметам тој период дека лугето живнува.Откога се донесе ддв ни ебаа мамата.
 
V

viktora

Гостин
http://prizma.mk/27-april-den-na-sram-krv-i-nepodeleni-sendvichi/

Убаво писание, особено да го прочитаат оние наивци кои уште веруваат во некаков „спонтан револт“ и „патриотско постапување“ на 27 април лани.
Нека објаснат зошто баш во 18ч го прогласија Талат за претседател на собрание,односно со стартот на протестот.Толку беше хитно па не можеа саат два порано или покасно да го прогласат?
Нека не се прават мутави крвта да им ја ебам.Исто манипулираа со Диво Насеље,убиствата на Смилковско езеро и ред други случаеви.Од сите настани најмногу поентираа СДС.Ако се земе во предвид и јавната поддршка од странските амбасади станува кристално јасно дека постојат завери кои се добро планирани против македонската држава.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
ne znam za drugite, ama jas moze da kazam deka momentalno od moja gledna tocka katastrofalno e padnata prodazbata na se zivo. znaci prodavam se i sesto polovni avtodelovi gumi i bandazi, vozila, laptopovi kompjuteri. so istata sostojba se soocuvaat i dosta prijateli so se zanimavaat so trgovija i proizvodstvo vo site branzi prodazbata na tekstil i obuvki e isto padnata na 0. Sto se slucuva na nikoj ne mu e jasno, uglavnom pazarot krahira, isto i komunjarite i ostanatite so plukaa po *rezimot* se drzat za glava. ko prezivi pricace, ke placete po patorot.
Ова последново што го напиша е шлагот во твојот пост.
Ситуацијава во државата е многу лоша во последните 7-8 години, главно поради масовното иселување на населението, една анкета да направиш на млади луѓе од 15-30 години, 95% чекаат било каква прилика за да ја напуштат државата, и додека се овде, сите се на чекање од стариве, никој не се мачи да работи или да стане успешен во некој бизнис.
Локалниве бизниси се соочуваат со големи давачки кон државата, тие астрономски давачки се некаде од 2011-2012, константно растат административните трошоци и споредбено со приходите на луѓево станува речиси невозможно со една просечна плата да ги покриеш сите административни трошоци кои ни се меѓу највисоките во Европа.
Ако ја земеме за пример источна Македонија, селата во Струмичко, беа едни од најпродуктивните во државата години наназад, а сега да идеш да се прошеташ во било кое село, освен стари луѓе, друго ништо неможеш да видиш, ретко некој млад залутан ќе видиш и толку, се е иселено.
Не само селата, градовите ни се распаднати како кула од карти поради иселувањава на луѓево, тоа ти е .. без луѓе, нема бизнис.
За очекување од владата е да ја регулира вработеноста во државната администрација, имаме околу 200-300 илјади паразити, ова е нереално за една држава од 1.2 М , а кога ќе ги додадеме и пензионерите ова станува хаос.
Не дека сите зимаат многу висока плата во администрацијава, ама ги има премногу и тоа се чувствува кај секоја една индивидуа која живее овде.
Константно сите политички партии од 1991 па се до денес ја пумпаа државната администрација со цел да си обезбедат гласачко тело, па за очекување е да пукне тиквата некој ден.
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Ти му викаш опаднат е прометот за 50 милиони евра на вкупната малопродажба, он ти вика пропаѓале бизнисите оти не биле шајки со новата власт:facepalm:
неќе да е до тоа што се нема пари, народот сака да пропаднат вмровските бизнисмени:icon_mrgr:
Ступидно ти е перењево на почитуваниот господин груевски и остала багра.
Те замолувам да не дискутираме повеќе,затоа што очигледно немаш капацитет да го разбереш она што го пишувам.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
5000 евра ете во опрема ќе ги стаиш не е проблем, уште 500 ќе најдеш.
Е сеа си отворил фирма лесно е за отварање за 40 минути ќе ја отвориш ама што ќе праиш коа ќе дојдат од општина, па ќе дојде овој па ќе дојде оној.
дај таков елаборат, дај такво уверение, дај ваков апарат, дај тоа дај ова.
лесно се отвара фирма ама иди затвори ја и иди работи да те видам.
катастрофа е во тој сегмент, посебно ако немаш подлабок џеб и да фрлаш на секој што ќе налета.
Nie ke otvarame firmi da gi ranime ramkovnite gomna neli so patem ni struja ni voda ne plakjaat. I onie komunjarski penzioneri so se penzioniraa na 40-45god so penzii mnogu pogolemi od prosecna plata vo mk. cuk cuk.
Se slozuvam vo delot za zatvaranje na firmite, toa e i eden od problemite so ne se otvaraat firmi. Polesno ke se razvedes nego firma da zatvoris.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.027
5000 евра ете во опрема ќе ги стаиш не е проблем, уште 500 ќе најдеш.
Е сеа си отворил фирма лесно е за отварање за 40 минути ќе ја отвориш ама што ќе праиш коа ќе дојдат од општина, па ќе дојде овој па ќе дојде оној.
дај таков елаборат, дај такво уверение, дај ваков апарат, дај тоа дај ова.
лесно се отвара фирма ама иди затвори ја и иди работи да те видам.
катастрофа е во тој сегмент, посебно ако немаш подлабок џеб и да фрлаш на секој што ќе налета.
Јас се откажав поради тие 5000 евра...зошто не ми требаше опрема ни инвентар требаа 5000евра онака на сметка да ми стојат умртвени. За контроли незнам...зошто се откажав од отварање. Во мојов случај основачкиот влог ми беше преголем. Незнам дали размислиле за тоа и во законот. Едноставно преголеми ми беа трошоците за отварање и одржување на фирма па се откажав.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ова последново што го напиша е шлагот во твојот пост.
Ситуацијава во државата е многу лоша во последните 7-8 години, главно поради масовното иселување на населението, една анкета да направиш на млади луѓе од 15-30 години, 95% чекаат било каква прилика за да ја напуштат државата, и додека се овде, сите се на чекање од стариве, никој не се мачи да работи или да стане успешен во некој бизнис.
Локалниве бизниси се соочуваат со големи давачки кон државата, тие астрономски давачки се некаде од 2011-2012, константно растат административните трошоци и споредбено со приходите на луѓево станува речиси невозможно со една просечна плата да ги покриеш сите административни трошоци кои ни се меѓу највисоките во Европа.
Ако ја земеме за пример источна Македонија, селата во Струмичко, беа едни од најпродуктивните во државата години наназад, а сега да идеш да се прошеташ во било кое село, освен стари луѓе, друго ништо неможеш да видиш, ретко некој млад залутан ќе видиш и толку, се е иселено.
Не само селата, градовите ни се распаднати како кула од карти поради иселувањава на луѓево, тоа ти е .. без луѓе, нема бизнис.
За очекување од владата е да ја регулира вработеноста во државната администрација, имаме околу 200-300 илјади паразити, ова е нереално за една држава од 1.2 М , а кога ќе ги додадеме и пензионерите ова станува хаос.
Не дека сите зимаат многу висока плата во администрацијава, ама ги има премногу и тоа се чувствува кај секоја една индивидуа која живее овде.
Константно сите политички партии од 1991 па се до денес ја пумпаа држваната администрација со цел да си обезбедат гласачко тело, па за очекување е да пукне тиквата некој ден.
Donekade se slozuvam, izvorniot grev e kaj komunjarite so privatizacijata. Selata se praznat sekade, i na zapad, mladite ednostavno ne se gledaat sebe si kako farmeri. Ako od 2010 natamu eve da kazeme realno sekoja god se podobruvase ekonomskata situacija i ova ne moze da se ospori, poslednive god dve realno paga i ova ne moze da se ospori.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom