Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Колку од луѓево со договор на дело што ги избркале денес, и општо од почетокот на СДС се албанци а колку македонци? Само македонци со договор на дело се бркаат од администрација, другиве не смее влакно да им фали.
Па нормално дека ќе бркаат Македонци.Веќе е повеќе од јасно, мутираа во албанска партија!
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.279
Поени од реакции
6.536
А за фоткава што ќе кажеш?
Нели на дијаспорава им пречеше aлбанизација на мкд?
Зошто тогаш го подржуваат господинот Груевски за албанизацијата што ја направи?
Зошто? :(
Може да ме потсетиш само што токлу им даде Грујо, а да не им беше загарантинаро со Рамковен? Најискрено, не ми текнува.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Патем кажи кога решиле нешто дијаспорците у наше име?
Нивниот глас вредеше повеќе од нашиот (постојаните жители), имаа пратеници во владата, до скоро.
Главни мецени на еден деспот и култ од партија.
Спонзорираа споменци од типот на Ќосето пред суд - јасна порака.
Се пишал друга националност за да емигрира во фашистички земји а нас ни вели дека ние не смееме.
Организира протест во мојата држава прикриен под завесата на патриотизмот а има барање од типот бр.4 (dead giveaway).
Неписмена и проста раја, највиновна за расколот помеѓу македонците - секако после нашите политичари.


Другата дијаспора (на албанците) исто се мецени на деспот и култ од партија.
Нивната бројка е пресудна за рамковен договор, двојазичност итн.
Национал - шовинистички идеологии и митови како Голема Албанија.
Спонзорираат вооружени конфликти.

Шлајм, канцер.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
...намалувањето на... аааа... штетните, кои се наоѓаат... аммм... моменти во општина Битола.
 
S

silmarillion

Гостин
Нивниот глас вредеше повеќе од нашиот (постојаните жители), имаа пратеници во владата, до скоро.
Главни мецени на еден деспот и култ од партија.
Спонзорираа споменци од типот на Ќосето пред суд - јасна порака.
Се пишал друга националност за да емигрира во фашистички земји а нас ни вели дека ние не смееме.
Организира протест во мојата држава прикриен под завесата на патриотизмот а има барање од типот бр.4 (dead giveaway).
Неписмена и проста раја, највиновна за расколот помеѓу македонците - секако после нашите политичари.


Другата дијаспора (на албанците) исто се мецени на деспот и култ од партија.
Нивната бројка е пресудна за рамковен договор, двојазичност итн.
Национал - шовинистички идеологии и митови како Голема Албанија.
Спонзорираат вооружени конфликти.

Шлајм, канцер.
Можда им одговара тука да биде секогаш несредено за да си ја оправдаат својата одлука да се отселат наместо да останат да се борат, кој ти знае.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Можда им одговара тука да биде секогаш несредено за да си ја оправдаат својата одлука да се отселат наместо да останат да се борат, кој ти знае.
Според мене се работи за ментални растројства во кои не сакам да навлегувам.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Имаше пред некој ден на некоја од контактниве емисии по телевизииве, се јавува еден албанец и вика: Што му смета на македонците двојазичноста, ние гласавме за сдс, Заев нас ни вети, не гласавме за бадијала.
Во неколку зборови човекот се кажа.
Заев за да дојде на власт си ја продал душата на ѓаволот, сега дојде времето за наплата. За некои си нивни болни амбиции се распродава државата. Ова без претерување е укинување на моменталните постулати врз кои се заоснова функционирањето на државата во формат каков што до сега егзистираше.

Сите наводни ветувања за реформи, стратегии 3-6-9 паднаа во вода а со нив и маските на владеачката гарнитура.
Го гледам на телевизија, човекот е целиот изгубен. Прави некоја фаца као демек се е под контрола а уствари му се чита дека се е отидено у три лепе. И двојазичност, и преговори за име и реформи...
Научил две-три фрази: Нашите пријатели, нашата земја, реформските планови, преговарачки процеси, да течел дијалогот...животот, јебо вас живот.

И овој за надворешни, се преговарало за позиции, кои позиции? Овај ваму му вели сменете устав, тој вергла некои глупости што ни тој не ги разбира. Воделе преговори во тајност. Грциве се му извадија на маса и само долеваат, овие се фатиле за преговарачкиот процес. Еднаш вика нема промена на устав, за по неколку дена да дреме ко коњ на новинарско прашање.

СЈО, бомби, револуции...на крај се ќе излезе дека е фингирано, само на условната за гаќите од Ивона се ќе се заврши. Спласна еуфоријата како за се друго во државава. Грујо ќе си се повлече заедно со милионите во позадина, исто ко Бранко. Нема да ме чуди и државна пензија да му дадат на крај овие шушумигиве.
Ние па со сиот ум кршиме овде прсти по тастатура. Че си лежеле...во државна фотеља.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ovoj tipov na videoto pogore sto e oblecen militaristicki i ja pali slikata na Zaev mislam deka treba da mu se oprosti bidejki ne e kriv covekot ... vakvi likovi navistina postojat niz Makedonija i ne se vinovni ovie lugje sto do tolku se nacionalisticki orientirani i mrzat se zivo i divo Albanci (i voopsto sekakvi Muslimani), lugje od drugi rasi, od drugi religii, od poinakvi politicki orientacii, gejovi i.t.n. Pa ovie lugje se porasteni i ziveat vo provinciski pustelii (takozvani sela) i cel zivot pominale bez televizija, bez internet i sl. moderni tehnoloski alatki pa duri i nikogas vo zivotot nemale kontakti so lugje od drugi nacionalnosti, rasi i religii pa prema toa mislam deka treba da se sfati nivnata mentalna zatvorenost i omraza kon se sto e porazlicno bilo da e toa znaci na politicka, nacionalna, religiska ili rasna osnova !
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ovoj tipov na videoto pogore sto e oblecen militaristicki i ja pali slikata na Zaev mislam deka treba da mu se oprosti bidejki ne e kriv covekot ... vakvi likovi navistina postojat niz Makedonija i ne se vinovni ovie lugje sto do tolku se nacionalisticki orientirani i mrzat se zivo i divo Albanci (i voopsto sekakvi Muslimani), lugje od drugi rasi, od drugi religii, od poinakvi politicki orientacii, gejovi i.t.n. Pa ovie lugje se porasteni i ziveat vo provinciski pustelii (takozvani sela) i cel zivot pominale bez televizija, bez internet i sl. moderni tehnoloski alatki pa duri i nikogas vo zivotot nemale kontakti so lugje od drugi nacionalnosti, rasi i religii pa prema toa mislam deka treba da se sfati nivnata mentalna zatvorenost i omraza kon se sto e porazlicno bilo da e toa znaci na politicka, nacionalna, religiska ili rasna osnova !
Долги години живее и работи во Италија.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
ВМРО = криминал - крадење пари, ликвидирање на луѓе, мафија итн
СДС = криминал - продавање на држава, име, територија промена на устав, крадење пари, ликвидирање на луѓе (најчесто претседатели на држава), мафија итн.

Разликата од старите сдс и овие денешниве е што нема разлика ( освен бранко што фали ), истиот начин на владеење само што ти тогаш не си бил роден и не знаеш, така да оправдано е. Инаку еве чекаме под привремената референца ФИРОМ да влеземе во нато и еу она што тогаш насила го направија и го ветија СДС ... и еве уште чекаме.

не можам, премногу ми се симпатични твоите постови и не можам да одолеам :love::love::love::love::love:
Истиве срањa на долната партија ги правеше и горната партија.


Зошто дијаспорава молчеше на тоа? А сега се први на протести...
Зошто?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
И јас сум за...ама и на мене да ми се плати...мојата цена е 900 милиони евра.
Pa vidi sega site partii do nekade i si gi kupuvaat svoite pobedi, potplakaat odredeni kategorii na gragjani so sitna para i nekakvi produkti, no nitu edna partija nemoze da kupi nekolku stotici iljadi narod ... ne moze nikoj da potplati nekolku desetici iljadi Albanci da glasaat za SDSM, nitu pak 300 i kusur iljadi Makedonci koi go napravija istoto ... nemoze site tie 400 i kusur iljadi narod da bidat Sorosovi platenici ednostavno toa e nevozmozno !
Isto kako sto e t.e. bese nevozmozno Gruevski da uspee da kupi skoro 500 iljadi glasaci da go glasaat cela decenija na site izborni ciklusi po red ... nevozmozno e da bide kupen siot toj narod ![DOUBLEPOST=1520970071][/DOUBLEPOST]
Долги години живее и работи во Италија.
Ahha pa koj ku. togas izigrava klovn se oblekol militaristicki i povikuva na linc na odredeni politicari koga kako prvo toj i pokraj toa sto e Makedonec sepak ne e zitel na Republika Makedonija tuku na Italija !
Tamu raboti i zivee, lapa po 2-3 iljadi evra plata i ni kazuva tuka prikaski !
E zatoa jas rodnini moi koi se isporaseleni po cel svet i tamu ziveat i rabotat so decenii ne gi reckam ni 2 posto i duri ni muabet ne sakam da pravam so niv bilo da e toa po internet komunikacija, po mobilen ili vo zivo koga nekogas ke dojdat tuka vo rodniot kraj !
 
Последно уредено:
?

..........

Гостин
Истиве срањa на долната партија ги правеше и горната партија.


Зошто дијаспорава молчеше на тоа? А сега се први на протести...
Зошто?
Тие претходните додека беа на власт не изјавија јавно дека немат црвени линии, барем пред јавноста имаа изградено некаков став околу името, тоа што преговарале го слушна јавноста од прислушкуваните разговори, додека овие сега јавно кажаа дека нема црвени линии за името, гледаш тоа лесно се воочува ако имаш 2 грама памет, туку заеби тоа ти кажи дали рачињата се спремни за шиптаризација? тие од дијаспора ја протестирале ја не...
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Тие претходните додека беа на власт не изјавија јавно дека немат црвени линии, барем пред јавноста имаа изградено некаков став околу името, тоа што преговарале го слушна јавноста од прислушкуваните разговори, додека овие сега јавно кажаа дека нема црвени линии за името, гледаш тоа лесно се воочува ако имаш 2 грама памет, туку заеби тоа ти кажи дали рачињата се спремни за шиптаризација? тие од дијаспора ја протестирале ја не...
Како така да заебам јас тоа.
Зошто после оваа бомба, како што кажа и ти самиот, не се крена дијаспората и да брани држава? И да бара оставка од предавникот што ја водеше државата.
Зошто?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.586
Поени од реакции
81.172
Неписмена и проста раја, највиновна за расколот помеѓу македонците - секако после нашите политичари
Според мене се работи за ментални растројства во кои не сакам да навлегувам.

Сите што беа паметни фатија усвет од државава, овде остана најголемиот шлајм на еден народ. Зајадливи, мизерни, злобни, препотентни, се ситиме на туѓа несреќа, дно од луѓе
Толку...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom