Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Нuкола, 12 декември 2016.

?

Дали сте за влез во НАТО и потенцијално ЕУ - по цена да се промени името на државава?

Анкетата е активна до 17 август 2018 во 20:44.
 1. Да.

 2. Не.

Резултатите може да се погледнат само после гласање.
 1. stratUs

  stratUs

  Член од:
  20 април 2012
  Мислења:
  1.251
  Допаѓања:
  1.471
  Па нормално дека ќе бркаат Македонци.Веќе е повеќе од јасно, мутираа во албанска партија!
   
  Последно уредено: 13 март 2018
  На petar.., k0k014 и Mikja им се допаѓа ова.
 2. MKD123

  MKD123

  Член од:
  1 јули 2012
  Мислења:
  336
  Допаѓања:
  531
  Може да ме потсетиш само што токлу им даде Грујо, а да не им беше загарантинаро со Рамковен? Најискрено, не ми текнува.
   
  На Mikja му/ѝ се допаѓа ова.
 3. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  9.837
  Допаѓања:
  4.581
  Нивниот глас вредеше повеќе од нашиот (постојаните жители), имаа пратеници во владата, до скоро.
  Главни мецени на еден деспот и култ од партија.
  Спонзорираа споменци од типот на Ќосето пред суд - јасна порака.
  Се пишал друга националност за да емигрира во фашистички земји а нас ни вели дека ние не смееме.
  Организира протест во мојата држава прикриен под завесата на патриотизмот а има барање од типот бр.4 (dead giveaway).
  Неписмена и проста раја, највиновна за расколот помеѓу македонците - секако после нашите политичари.  Другата дијаспора (на албанците) исто се мецени на деспот и култ од партија.
  Нивната бројка е пресудна за рамковен договор, двојазичност итн.
  Национал - шовинистички идеологии и митови како Голема Албанија.
  Спонзорираат вооружени конфликти.

  Шлајм, канцер.
   
  На Bateman, Limbo и silmarillion им се допаѓа ова.
 4. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  2.842
  Допаѓања:
  2.689


  Бриљантно :icon_lol:
   
 5. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  9.837
  Допаѓања:
  4.581
  ...намалувањето на... аааа... штетните, кои се наоѓаат... аммм... моменти во општина Битола.
   
 6. silmarillion

  silmarillion Merchant @ Prancing Pony

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  6.551
  Допаѓања:
  12.637
  Можда им одговара тука да биде секогаш несредено за да си ја оправдаат својата одлука да се отселат наместо да останат да се борат, кој ти знае.
   
 7. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  9.837
  Допаѓања:
  4.581
  Според мене се работи за ментални растројства во кои не сакам да навлегувам.
   
 8. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  1.389
  Допаѓања:
  1.178
  Де поелаборирај малку, ама не ги исклучувај и жителите на БЈРМ.
   
 9. Joe Dalton

  Joe Dalton

  Член од:
  6 април 2010
  Мислења:
  544
  Допаѓања:
  2.651
  Имаше пред некој ден на некоја од контактниве емисии по телевизииве, се јавува еден албанец и вика: Што му смета на македонците двојазичноста, ние гласавме за сдс, Заев нас ни вети, не гласавме за бадијала.
  Во неколку зборови човекот се кажа.
  Заев за да дојде на власт си ја продал душата на ѓаволот, сега дојде времето за наплата. За некои си нивни болни амбиции се распродава државата. Ова без претерување е укинување на моменталните постулати врз кои се заоснова функционирањето на државата во формат каков што до сега егзистираше.

  Сите наводни ветувања за реформи, стратегии 3-6-9 паднаа во вода а со нив и маските на владеачката гарнитура.
  Го гледам на телевизија, човекот е целиот изгубен. Прави некоја фаца као демек се е под контрола а уствари му се чита дека се е отидено у три лепе. И двојазичност, и преговори за име и реформи...
  Научил две-три фрази: Нашите пријатели, нашата земја, реформските планови, преговарачки процеси, да течел дијалогот...животот, јебо вас живот.

  И овој за надворешни, се преговарало за позиции, кои позиции? Овај ваму му вели сменете устав, тој вергла некои глупости што ни тој не ги разбира. Воделе преговори во тајност. Грциве се му извадија на маса и само долеваат, овие се фатиле за преговарачкиот процес. Еднаш вика нема промена на устав, за по неколку дена да дреме ко коњ на новинарско прашање.

  СЈО, бомби, револуции...на крај се ќе излезе дека е фингирано, само на условната за гаќите од Ивона се ќе се заврши. Спласна еуфоријата како за се друго во државава. Грујо ќе си се повлече заедно со милионите во позадина, исто ко Бранко. Нема да ме чуди и државна пензија да му дадат на крај овие шушумигиве.
  Ние па со сиот ум кршиме овде прсти по тастатура. Че си лежеле...во државна фотеља.
   
  На Sussaro, Con Artist, Spiegel и уште 8 други им се допаѓа ова.
 10. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.476
  Допаѓања:
  4.268
  Ovoj tipov na videoto pogore sto e oblecen militaristicki i ja pali slikata na Zaev mislam deka treba da mu se oprosti bidejki ne e kriv covekot ... vakvi likovi navistina postojat niz Makedonija i ne se vinovni ovie lugje sto do tolku se nacionalisticki orientirani i mrzat se zivo i divo Albanci (i voopsto sekakvi Muslimani), lugje od drugi rasi, od drugi religii, od poinakvi politicki orientacii, gejovi i.t.n. Pa ovie lugje se porasteni i ziveat vo provinciski pustelii (takozvani sela) i cel zivot pominale bez televizija, bez internet i sl. moderni tehnoloski alatki pa duri i nikogas vo zivotot nemale kontakti so lugje od drugi nacionalnosti, rasi i religii pa prema toa mislam deka treba da se sfati nivnata mentalna zatvorenost i omraza kon se sto e porazlicno bilo da e toa znaci na politicka, nacionalna, religiska ili rasna osnova !
   
 11. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  9.837
  Допаѓања:
  4.581
  Долги години живее и работи во Италија.
   
  На Waoo му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Waoo

  Waoo

  Член од:
  16 јануари 2014
  Мислења:
  1.927
  Допаѓања:
  1.352
  Истиве срањa на долната партија ги правеше и горната партија.  Зошто дијаспорава молчеше на тоа? А сега се први на протести...
  Зошто?
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 13. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.476
  Допаѓања:
  4.268
  Pa vidi sega site partii do nekade i si gi kupuvaat svoite pobedi, potplakaat odredeni kategorii na gragjani so sitna para i nekakvi produkti, no nitu edna partija nemoze da kupi nekolku stotici iljadi narod ... ne moze nikoj da potplati nekolku desetici iljadi Albanci da glasaat za SDSM, nitu pak 300 i kusur iljadi Makedonci koi go napravija istoto ... nemoze site tie 400 i kusur iljadi narod da bidat Sorosovi platenici ednostavno toa e nevozmozno !
  Isto kako sto e t.e. bese nevozmozno Gruevski da uspee da kupi skoro 500 iljadi glasaci da go glasaat cela decenija na site izborni ciklusi po red ... nevozmozno e da bide kupen siot toj narod !
  --- Споено дупло мислење, 13 март 2018 ---
  Ahha pa koj ku. togas izigrava klovn se oblekol militaristicki i povikuva na linc na odredeni politicari koga kako prvo toj i pokraj toa sto e Makedonec sepak ne e zitel na Republika Makedonija tuku na Italija !
  Tamu raboti i zivee, lapa po 2-3 iljadi evra plata i ni kazuva tuka prikaski !
  E zatoa jas rodnini moi koi se isporaseleni po cel svet i tamu ziveat i rabotat so decenii ne gi reckam ni 2 posto i duri ni muabet ne sakam da pravam so niv bilo da e toa po internet komunikacija, po mobilen ili vo zivo koga nekogas ke dojdat tuka vo rodniot kraj !
   
  Последно уредено: 13 март 2018
 14. ..........

  .......... Гостин

  Тие претходните додека беа на власт не изјавија јавно дека немат црвени линии, барем пред јавноста имаа изградено некаков став околу името, тоа што преговарале го слушна јавноста од прислушкуваните разговори, додека овие сега јавно кажаа дека нема црвени линии за името, гледаш тоа лесно се воочува ако имаш 2 грама памет, туку заеби тоа ти кажи дали рачињата се спремни за шиптаризација? тие од дијаспора ја протестирале ја не...
   
 15. Waoo

  Waoo

  Член од:
  16 јануари 2014
  Мислења:
  1.927
  Допаѓања:
  1.352
  Како така да заебам јас тоа.
  Зошто после оваа бомба, како што кажа и ти самиот, не се крена дијаспората и да брани држава? И да бара оставка од предавникот што ја водеше државата.
  Зошто?
   
 16. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  16.950
  Допаѓања:
  34.910

  Толку...
   
  Che59, Корто Малтезе, stratUs и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.

Сподели преку: