Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Сега батево едно кажува ти пдма селаните биле криви.Или па ти си стар прилепчанец?Убаво напишал дека ќе не уништи гордоста и преголемото его.[DOUBLEPOST=1520927727][/DOUBLEPOST]Инаку не верувам дека Велес Битола Прилеп Охрид ќе се албанизираат за ова да биде ќе треба сигурно едни добри 10 години а не оди до толку нашата држава ќе се случи војна така да ќе настане размена на население и чистење на се што е албанско од овие 4 града кои моментално се клучен фактор за тотална албанизација и создавање на "Шќипи етниќе"
„Прилеп е еден од градовите кои што забрзано изумираат и последните истражувања го докажуваат таквиот феномен. Фамозната бројка од преку 75к жители е одамна стара бројка од некои други, различни времиња.
Каде и да отидеш ќе видиш некој познат. Во неколкуте кафулиња излегуваме едни исти, секој со секого се знае а никој не зборува еден со друг, гордоста не дозволува, клет македонски менталитет.“

Еве шо напиша Далтон. Причината за тоа и субсеквентно за се поголемиот наплив на орки е доминацијата на селаните и селскиот менталитет кај граѓаните на Прилеп.

Се надевам ти разјаснив.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.569
Поени од реакции
81.078
Еве само мал дел од она кога требаше да се донесе законот за бранителите во 2012...

Законот за бранители ќе го блокира Собранието?!

ДУИ поднела 15.000 амандмани, другите албански партии застанале позади нив, законот никогаш не се изгласа.

Сега во 2018, треба да се носи законот за (албанските) јазиците, ДПМНЕ достави 35.000 амандмани, никој не застана позади нив, утре овие од СДСМ како попчиња ќе го изгласаат овој закон, само ради тоа фотељите да им се сигурни во наредниве 3 преостанати години.

И потоа ќе дискутираме дали Жан Стојановски од Канада, Мајк Мишевски од Австралија и Ханс Тасевски од Германија ни се криви зошто излегле на протест да го искажат своето мислење за Македонија? Тие ни се first world problem што државава ни тоне со секој поминат ден...
Ние овде што направивме кажете ми? Излезе некој да протестира против гомнава што дремат у собрание?
Да излегоа луѓе во земјава на протест, и ги направивме од гомно подоле зошто излегле да го кажат својот став за државава.


Колку сме ние само мизерни како народ...знаете што? Сите што беа паметни фатија усвет од државава, овде остана најголемиот шлајм на еден народ. Зајадливи, мизерни, злобни, препотентни, се ситиме на туѓа несреќа, дно од луѓе.
Видете ги албанциве, и тие очи си вадат едни меѓу други, али кога станува збор за нивната кауза сите застануваат заедно, за разлика од нас кои заборавивме да бидеме луѓе пред се, а потоа останатото.

Утре Заев, Павле, Туфегњчиќ, Тунтев и сите останати кои викаа дека нема да има Тиранска Платформа и двојазичност на цела територија во РМ, ќе ни се измочаат врз нашите глави со законот за (албанските) јазици...и никој нема со прст да мрдне. Тој што ќе мрдне, автоматски ќе го направиме будала и партиски полтрон.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
него,што се деси со Хојт Ли? бајаги ликови тука маструбираа на него дека ќе не опраел. бајаги го пцуеа дека ќе не опраел. мислам дека веќе на сите ни е јасно, дека никој нема да не опраи.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.545
Поени од реакции
7.251
VMRO level 6000

И ако се чинеше дека актуелната власт предвоена од СДСМ ја научила лекцијата, првата поголема набавка под нејзино водство го покажува токму спротивното.

Со донирани милион евра од Република Чешка, македонското МВР лани без тендер купило 45 автомобили „шкода“ од фирма којашто била донатор на владејачката СДСМ во 2016 година.

БИРН ги побара, меѓутоа Министерството не ни ги даде клучните документи што можат да одговорат на дилемата дали МВР оправдано купило возила без тендер и тоа од партискиот донатор.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
ех читам и не ми се верува на што спадна славната кајгана, какви ли златни времиња имаше за време на режимот, по 50, море какви 50, по 100 страни на ден се штампаа, која активност постоеше, сега те нема два дена, ништо не си пропуштил, ко да не си станал од компјутер.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
И потоа ќе дискутираме дали Жан Стојановски од Канада, Мајк Мишевски од Австралија и Ханс Тасевски од Германија ни се криви зошто излегле на протест да го искажат своето мислење за Македонија?
Никој нема кажано дека Жан, Тод, Мајкл и Пикфорд ни се криви туку дека е дволично да ќутиш 25 години додека не' крадат и лажат зошто нив ги боли кур, си имаат пари, си имаат пристоен живот, некои и повеќе од пристоен, нит доаѓаат тука, уште помалку да инвестираат во државава ама затоа imeto nego dafame be kopuci.
Море марш, шлајм, дволични неинформирани запаленковци.

Ако он у Сиднеј, Детроит и/или Чикаго облече маица dont you fyrom me не го прави поголем македонец од мене, од било кој што живее во оваа дупка.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Никој нема кажано дека Жан, Тод, Мајкл и Пикфорд ни се криви туку дека е дволично да ќутиш 25 години додека не' крадат и лажат зошто нив ги боли кур, си имаат пари, си имаат пристоен живот, некои и повеќе од пристоен, нит доаѓаат тука, уште помалку да инвестираат во државава ама затоа imeto nego dafame be kopuci.
Море марш, шлајм, дволични неинформирани запаленковци.

Ако он у Сиднеј, Детроит и/или Чикаго облече маица dont you fyrom me не го прави поголем македонец од мене, од било кој што живее во оваа дупка.
чекај сега, ти очекуваш некој од Чикаго да се буни дека тебе те крадат и лажат а тебе те бе боли курац за све тоа, пиеш кафе некаде и го нарекуваш сељак секој што ке се буни.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
чекај сега, ти очекуваш некој од Чикаго да се буни дека тебе те крадат и лажат а тебе те бе боли курац за све тоа, пиеш кафе некаде и го нарекуваш сељак секој што ке се буни.
Очекувам да реагираат за се' поврзано со Македонија, доколку веќе реагираат а не селективно. Селективноста е дебилна работа, затоа пример смешни се партиски војници. Кога се опозиција сфе им смета, кога се позиција ќутат и пушат.

Излегоа 150 илјади снимки од скриени убиства, крадење држава, договор за продажба на име, местење тендери и какви сфе не срања ама тогаш на власт беше спасителот груефски па ќутевме. Дојде сега другава глуперда на власт и одма патриотските чувства им се развија? Одма предавници и клети државници филмови ќе праиме?

Не се слагам со политиката на есдеес, обид од СОЦИЈАЛ ДЕМОКРАТСКА партија, срам за социјализмот ама ова селективно глуматања од дијаспорава е срамно и класично ебење у здрав памет.

Ќе го признаев овој обид од движење доколку вака реагираа на снимката како гвујо договара за промена на име, доколку излезеа и протестираа по вукојебините каде што се, палеа слики од тогашниот премиер ама не, тогаш спасителот праеше споменици и тоа беа (пази хахаха) капитални инвестиции и он се грижи за населението во државава.

Мрш, дволични идиоти.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Очекувам да реагираат за се' поврзано со Македонија, доколку веќе реагираат а не селективно. Селективноста е дебилна работа, затоа пример смешни се партиски војници. Кога се опозиција сфе им смета, кога се позиција ќутат и пушат.

Излегоа 150 илјади снимки од скриени убиства, крадење држава, договор за продажба на име, местење тендери и какви сфе не срања ама тогаш на власт беше спасителот груефски па ќутевме. Дојде сега другава глуперда на власт и одма патриотските чувства им се развија? Одма предавници и клети државници филмови ќе праиме?

Не се слагам со политиката на есдеес, обид од СОЦИЈАЛ ДЕМОКРАТСКА партија, срам за социјализмот ама ова селективно глуматања од дијаспорава е срамно и класично ебење у здрав памет.

Ќе го признаев овој обид од движење доколку вака реагираа на снимката како гвујо договара за промена на име, доколку излезеа и протестираа по вукојебините каде што се, палеа слики од тогашниот премиер ама не, тогаш спасителот праеше споменици и тоа беа (пази хахаха) капитални инвестиции и он се грижи за населението во државава.

Мрш, дволични идиоти.
очекуваш да реагираат за све што се случува во мкд додека народот во мкд го боли курац, дај не заебавај, дијаспората и сега немаше да реагира доколку некој слепец од муртино не си земаше за право во нивно име да решава кој се тие и што ќе бидат.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Никој нема кажано дека Жан, Тод, Мајкл и Пикфорд ни се криви туку дека е дволично да ќутиш 25 години додека не' крадат и лажат зошто нив ги боли кур, си имаат пари, си имаат пристоен живот, некои и повеќе од пристоен, нит доаѓаат тука, уште помалку да инвестираат во државава ама затоа imeto nego dafame be kopuci.
Море марш, шлајм, дволични неинформирани запаленковци.

Ако он у Сиднеј, Детроит и/или Чикаго облече маица dont you fyrom me не го прави поголем македонец од мене, од било кој што живее во оваа дупка.
Дечко ти имаш параноја од незнам што, има македонци што живеат надвор и повеќе од 25 години но тоа не значи дека имаш ти (или бил кој друг) право да им кажуваш дали ќе се декларира како македонци и дали ќе се произнесуваат по одредени прашања само поради тоа што они станале поуспешни од тебе/мене што сме останале тука да живееме. Побарале подобар живот, успеале, но тоа не значи дека треба да го избришат минатото и корените поради глупи констатации на проста раја.
Ти смета што носел маица со порака, па се почуствува загрозено? Како тоа заклучи дека е он поголем Македонец од тебе, биди конкретен и не измислувај и нафрлувај муабети што ти одговараат за да добие на волумен работава.
Искрено кога читам вакви мислења од сограѓани со кои делиме парче земја ми се превртуваат црева, како тоа може да се мразиме толку многу. Јасно како ден е зашто се наоѓаме во оваа ситуација, политичарите не ни се криви самите си патиме од главата.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
очекуваш да реагираат за све што се случува во мкд додека народот во мкд го боли курац, дај не заебавај, дијаспората и сега немаше да реагира доколку некој слепец од муртино не си земаше за право во нивно име да решава кој се тие и што ќе бидат.
Ти глуп ли си? Како можеш да кажеш дека народот овде го боли курац кога 2ипол години имаше константно протести, за бомби, за Нешковски, за образование, за здравство.

Кој си бе ти? Си прател ли барем малку што се случуваше во МКД пред да се смени власт?[DOUBLEPOST=1520943476][/DOUBLEPOST]
Дечко ти имаш параноја од незнам што, има македонци што живеат надвор и повеќе од 25 години но тоа не значи дека имаш ти право да им кажуваш дали ќе се декларира како македонци и дали ќе се произнесуваат по одредени прашања само поради тоа што они станале поуспешни од тебе/мене што сме останале тука да живееме на трошки. Побарале подобар живот, успеале, но тоа не значи дека треба да го избришат минатото и корените поради глупи констатации на проста раја.
Ти смета што носел маица со порака, па се почуствува загрозено? Како тоа заклучи дека е он поголем Македонец од тебе, биди конкретен и не измислувај и нафрлувај муабети што ти одговараат за да добие на волумен работава.
Искрено кога читам вакви мислења од сограѓани со кои делиме парче земја ми се превртуваат црева, како тоа може да се мразиме толку многу. Јасно како ден е зашто се наоѓаме во оваа ситуација, политичарите не ни се криви самите си патиме од главата.
Ти имаш некој проблем, дефинитивно. Јас не реков дека им забранувам (кој сум јас па да забранам) некој да се декларира како македонец или како и да сака. Јас кажав дека е смешно да ќутиш кога врз народот 25 години ти прават терор властодашците, на ниту еден начин не помагаат, не ни доаѓаат тука и сеа, оддеднаш, увредени и повредени ќе бранат име 12312523421412 километри оддалечени од државава?

Јас не делам парче земја со нив, јас делам со тебе. Со нив ќе делам кога ќе дојда тука и ќе ја осетат нашата беда.

Мрш, дволични гомна.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ти глуп ли си? Како можеш да кажеш дека народот овде го боли курац кога 2ипол години имаше константно протести, за бомби, за Нешковски, за образование, за здравство.

Кој си бе ти? Си прател ли барем малку што се случуваше во МКД пред да се смени власт?[DOUBLEPOST=1520943476][/DOUBLEPOST]

Ти имаш некој проблем, дефинитивно. Јас не реков дека им забранувам (кој сум јас па да забранам) некој да се декларира како македонец или како и да сака. Јас кажав дека е смешно да ќутиш кога врз народот 25 години ти прават терор властодашците, на ниту еден начин не помагаат, не ни доаѓаат тука и сеа, оддеднаш, увредени и повредени ќе бранат име 12312523421412 километри оддалечени од државава?

Јас не делам парче земја со нив, јас делам со тебе. Со нив ќе делам кога ќе дојда тука и ќе ја осетат нашата беда.

Мрш, дволични гомна.
Сличен муабет правевме пред недела две на темава, и тоа @jamajka што е екс бранител, секоја чест друже за тоа, ги бранеше дијаспората за "не во нато и еу" (а протестира од земја во нато и еу пази) и цел труд му го посра еден новорегистриран од пичвајз негде што пиша, na vas branitelite ni denar nebi vidal, nesposobni!!!!!
Никој ништо не брани ама лицемерно е.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Ти глуп ли си? Како можеш да кажеш дека народот овде го боли курац кога 2ипол години имаше константно протести, за бомби, за Нешковски, за образование, за здравство.

Кој си бе ти? Си прател ли барем малку што се случуваше во МКД пред да се смени власт?
пратев и пратам и сега, сега ги нема платениците, има разлика, кретенон од муртино не продава на куп ко стока,ама од платенициве ни трага.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
пратев и пратам и сега, сега ги нема платениците, има разлика, кретенон од муртино не продава на куп ко стока,ама од платенициве ни трага.
Платениците ги нема, се слагам. Ќутат у министерство за вистина вработени, пушат по потреба и тоа е тоа, нешто како што дијаспорциве ќутеа 10тина години и се крстеа во светиот никоwа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom