Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
A zosto se vativte za Avstralija?
Vo Canada, America, Italija nema diaspora?
Очигледно најбројна и најорганизирана е дијаспората во Австралија, Канада и САД.... во другиве земји се помалку..
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ама ти не си некој ни па имаш право да наречеш, тие сами се нарекуваат македоци нивно основно право на самоидентификација, почитувај го..
Јас се занимавам со тие науки, а дека имат право имаат.

Се работи за чуства, многу слично на тие денешните хипстери кои се декларираат како genderfluid, џедаи, клингонци итн.

Едно е ти или Ричард Стојковски од САД како се чуствува околу даден проблем - друга е ситуацијата на терен, реалноста.
 
?

..........

Гостин
Ах, ајде пак за лицемерието, во земјава има 237452 албанци со македонско државјанство, како тие можат да се идентификуват како албанци и да барат права, а нашиве со бугарски пасоши не смееле да се идентификуват како македонци?
Ајде уште малку ве молам раскажете за лицемерието:ROFLMAO:
 
Член од
31 јануари 2018
Мислења
99
Поени од реакции
48
проблемот со дијаспората е што сите се прават патриоти, а реално гледаат дека тука нема живот па си заминале на подобро.
а патриоти како патриоти нормално си ја сипматизираат вмро дпмне, без некоја причина чисто онака поради името на партијата.
а не се враќаат овде затоа што знаат дека ни нивната партија ни пак другата може да направи подобар живот во македонија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Ако одам според етнолошки и социо/атнрополошки методи не се ништо поголеми македонци од било кое малцинство во Македонија.
Чекај малце, живееме во време кога припадноста се мери според чувство, а не според „етнолошки и социо/атнрополошки методи“. Според оваа метода, би ти препорачал да отидеш во Бачишта или Пласница, да им кажеш што се....
 
?

..........

Гостин
Туку друга е болката, сдс седна на власт и мислеа дека после грујо народецов пак ке трпи и пуши, и цело ова демонизирање на се македонско од дијаспора до секој еден кој денес беше на протест е од страв.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Чекај малце, живееме во време кога припадноста се мери според чувство, а не според „етнолошки и социо/атнрополошки методи“. Според оваа метода, би ти препорачал да отидеш во Бачишта или Пласница, да им кажеш што се....
Мерете со чуства, созавајте економски системи со чуства, научни методи, медицина, технологија со чуства никој не ви брани ама има еден мал проблем - никаде нема да стигнете.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Мерете со чуства, созавајте економски системи со чуства, научни методи, медицина, технологија со чуства никој не ви брани ама има еден мал проблем - никаде нема да стигнете.
Па демократскиот систем дал такво право...
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Убаво ви пишаа погоре. Нека укинат двојно државјанство ќе ги видите патриотите на дело :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.130
Поени од реакции
21.765
Сме ја продале државата, идентитетот, името, и за ништо не не бивало. Која иронија човече, ова ти го кажува Џесика или Бјанка од Сиднеј. Тие од трето колено што биле :pos: :pos: :pos:


Sent from my iPhone using Tapatalk
Taka e. Cim imeto ne im e Rampo, Rubin jasna e borbata.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.973
Поени од реакции
2.907
Море мисири ни заедни вие што ги вреѓате луѓето од дијаспората, признавам и се кладам дека 90% од вас никогаш не сте излегле на протест што е НЕпартиски, а сте главни на тастатура или и за тоа ве плаќаат од партија? Што сега ако не се вика Зоран или Никола не е Македонец а? Срам да ви е на тие што ги вреѓате луѓето од дијаспората. Излегле од некаква корист можеби? Па повеќето од тие таму Македонија им значи и фали многу повеќе од 90% на сендвич патриотите, а за муртинците и шарениците да не правиме муабет.
Дали сте размислиле дека повеќето од луѓето од дијаспората зашто заминале? Дали од финансиски аспект или од неможење трпење неправди и да те прават нездрав при здрав памет.
Па немаме сите партиски книшки и работа, а уште помалку доволно средства да живееме и успееме дома на грб на тато или мама или поверојатното да трошиме од она што украле тато и мама. ;)

И за крај, вие патриотите од дома, да ви се укаже прилика да заминете од таму би го фатиле првиот авион или брод само да заминете кога би ви се укажала прилика, ама толку ви освен партија и закачени на државна цицка и ставање партиски пред државни интереси. Вие сте тие заради кои ја изгубивме државата и заради кои нема веќе назад мили мои сендвичиња. Од ден за ден се повеќе и повеќе СВЕСНИ млади ја напуштаат државата.
Фала му и на Никола и неговите што направија да се осеќам конкретно јас внатре во душата вишок дома и нешто кое никогаш не сум ни помислил да го направам да ми биде приоритет. Најмалку битно да се споменам и јас како тазе заминат надвор од дома и сум среќен што не сум воопшто засегнат ниту ми трубат за политика, а уште помалку да зависам од неа како 95% од луѓето таму.
И да ви кажам полно ми е срцето и душата и дури сега сватив луѓето што заминале од Македонија зошто никој се нема вратено назад. Ех продадени души.. на нив и државјанството треба да им се одземе. :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Па демократскиот систем дал такво право...
Абе дал ама затоа кога ќе ти се качи притисок или камен во бубрег не одиш кај селскиот поп или Мајк Спирковски да ти побаат малку, да те излечат со чусвта. Македонски чуства.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Абе дал ама затоа кога ќе ти се качи притисок или камен во бубрег не одиш кај селскиот поп или Мајк Спирковски да ти побаат малку, да те излечат со чусвта. Македонски чуства.
Добро... што е поентата???
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Требa дa се срaмите,никoј не изусти збoр кoгa Зaев oтиде у Швaјцaријa и штo дoзвoливме Албaнскaтa дијaспoрa дa ни јa крoи пoлитикaтa у држaвaвa,a се убивте плуќaјки пo нaшите пo светoт,кoи се нa нaшa стрaнa, не се непријaтели.Арaм дa ви е.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom