Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
?

..........

Гостин
Не и придаваме, зборуваме за лицемерност во најдобар случај.
Ах за лицемерност збореле кутрите, па владава што ја имаме сега е дефиниција за лицемерие и као вие сега најдовте да зборите за лицемерието на Џесика од Сиднеј :pos:
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Na tie protesti nadvor sto se odrzuvaa verojarno ima mnogu koi ne se makedonci i ne bile nikogas vo drzavava pa ete se prijateli poznanici so nekoi nasi tamu i otisle na protest, toa ne e bitno, bitno e za sto e odrzan protestot i dali vie go podrzuvate ili ne, kako vie sendvicinja barete vlakna vo jajceto za da izbrisete bar malku od gomnata sto vi se zalepeni na faca.

На тие протести има луѓе што на гугл мапи Македонија нема да ја најдат. Има луѓе што 30 години не се вратиле овде. Пола на тој протест не знаат кирилично писмо. И сеа слушаш од такви луѓе како ние тука сме предавници. Мислам, загреота се луѓето


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Ах за лицемерност збореле кутрите, па владава што ја имаме сега е дефиниција за лицемерие и као вие сега најдовте да зборите за лицемерието на Џесика од Сиднеј :pos:
Ме зезаш.... Владава е далеку од лицемерие... Ебење у здрав мозок е...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ах за лицемерност збореле кутрите, па владава што ја имаме сега е дефиниција за лицемерие и као вие сега најдовте да зборите за лицемерието на Џесика од Сиднеј :pos:
Лицемерност во најдобар случај.
Според мене имаат многу елементи на биполарно растројство, шизофренија итн.
 
?

..........

Гостин
На тие протести има луѓе што на гугл мапи Македонија нема да ја најдат. Има луѓе што 30 години не се вратиле овде. Пола на тој протест не знаат кирилично писмо. И сеа слушаш од такви луѓе како ние тука сме предавници. Мислам, загреота се луѓето


Sent from my iPhone using Tapatalk
Па ти не се поистоветувај со предавниците? зашто така се чуствуваш они викат за Заев и владата дека се предавници не рекоа за тебе? или?
А и што има врска дали знаат кај е државава на мапа и дали знаат да пишат кирилица, за секој македонец и во африка црнци да се соберат во протест и подршка за Македонија се за поздравување а камоли наш народ или нивните поколенија.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Збориме за кутрите 600.000 што избегале од режимот на Груки ? Тогаш беа греота и аргумент, сега не чинат...
Зборуваме за Македонската дијаспора во Аустралија.
Фокусирај се малце.

btw. 10 од 12-3 другари (вемеровци сите до еден) кои киднаа од Мкд. за време на Груки не се замараат со имиња, идентитети и останато. Си гледат чарето.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
На тие протести има луѓе што на гугл мапи Македонија нема да ја најдат. Има луѓе што 30 години не се вратиле овде. Пола на тој протест не знаат кирилично писмо. И сеа слушаш од такви луѓе како ние тука сме предавници. Мислам, загреота се луѓето
Тоа што незнаат кирилица, и не се вратиле овде, и што имаат немакедонски имиња не ја прави причината за протестот нелегитимна и неисправна... Дури и да не се Македонци, таквите протести се протести за основното демократско право на еден човек...[DOUBLEPOST=1520177929][/DOUBLEPOST]
Зборуваме за Македонската дијаспора во Аустралија.
Фокусирај се малце.

btw. 10 од 12-3 другари (вемеровци сите до еден) кои киднаа од Мкд. за време на Груки не се замараат со имиња, идентитети и останато. Си гледат чарето.
аха, австралиската дијаспора значи е проблемот, а не дијаспората воопшто... Уствари проблемот е само онаа дијаспора која за замара со имиња и идентитети и останато, тие што ќутат и што си го тераат чарето се ок....

Добро, тогаш извини..
 
?

..........

Гостин
аха, австралиската дијаспора значи е проблемот, а не дијаспората воопшто... Уствари проблемот е само онаа дијаспора која за замара со имиња и идентитети и останато, тие што ќутат и што си го тераат чарето се ок....

Добро, тогаш извини..
Да. И истите после ќе мрсат муда на 20 страни на темава за лицемерието на Џесика од сиднеј :icon_lol:
Се е видено се е чуено, сите гомна се изедени...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
аха, австралиската дијаспора значи е проблемот, а не дијаспората воопшто... Уствари проблемот е само онаа дијаспора која за замара со имиња и идентитети и останато, тие што ќутат и што си го тераат чарето се ок....

Добро, тогаш извини..
Проблем е целата дијаспора посебно Австралиската, која незнам баш и колку можам да ги наречам македонци во споредба со овие кои киднаа пред неколку години.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.479
Поени од реакции
28.753
Проблем е целата дијаспора посебно Австралиската, која незнам баш и колку можам да ги наречам македонци во споредба со овие кои киднаа пред неколку години.
pa tie sho kidnaa pred nekolku godini ne ni mozes da gi nareces makedonci bidejki tehnicki oni se bugari. ama avstraliskata ne se veke dijaspora. okej.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Проблем е целата дијаспора посебно Австралиската, која незнам баш и колку можам да ги наречам македонци во споредба со овие кои киднаа пред неколку години.
Ова според статистички истражувања го кажуваш или ? Имаш претстава колку луѓе се имаат иселено во Австралија последните 12 години ?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ова според статистички истражувања го кажуваш или ? Имаш претстава колку луѓе се имаат иселено во Австралија последните 12 години ?
A zosto se vativte za Avstralija?
Vo Canada, America, Italija nema diaspora?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ова според статистички истражувања го кажуваш или ? Имаш претстава колку луѓе се имаат иселено во Австралија последните 12 години ?
Ако одам според етнолошки и социо/атнрополошки методи не се ништо поголеми македонци од било кое малцинство во Македонија.

pa tie sho kidnaa pred nekolku godini ne ni mozes da gi nareces makedonci bidejki tehnicki oni se bugari. ama avstraliskata ne se veke dijaspora. okej.
Точно, со таков произход веќе нема што да ми попуваат околу име, идентитет или сл.
 
?

..........

Гостин
Проблем е целата дијаспора посебно Австралиската, која незнам баш и колку можам да ги наречам македонци во споредба со овие кои киднаа пред неколку години.
Ама ти не си некој ни па имаш право да наречеш, тие сами се нарекуваат македоци нивно основно право на самоидентификација, почитувај го..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom