Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Иди напиј се дијазепам.

Зошто сега не идеш да фрлаш кутони со боја?

Не сум до тоа дно да јадам мувлосана салама и фрлам кутони. Ај гонисе сеа


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.525
Поени од реакции
20.649
Тебе слободно можат да ти доделат некоја награда од Кајгана за најретардирано мислење. И тоа секој пост да ти е номиниран, без конкуренција.


Sent from my iPhone using Tapatalk
а твоите постови треба да добијат европска награда за сатира на годината.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
Не ти ја сфаќам поентата на постот, еднаш викаш дека не живеат подобро од тоа што би живееле тука а после викаш дека да се отселиш ти би живеел таму без нервози и без чукање главата како би сврзал месец со месец. Не зезај, тргни ги настрана еве факултетски образованите што знаај јазик, не е исто да живееш со минималец таму и минималец тука.

И јас сум од истата струка, те сфаќам што збориш и не, нема никакви подобрувања за речиси оваа година во секторот, се согласувам. Тоа не го негирам :)
Pardon, mozebi loso go formulirav postot, no sakam da kazam, deka so minimalec tuka i minimalec tamu isto bi ziveele, pak kje imaat problem kraj so kraj da svrzat, kako sto i tuka bi imale, edinstvenata razlika e vo toa sto tamu instituciite se efektivni, kaj nas ne se.
Razlikata povekje se osekja koga nekoj sto e na primer vo nasata struka kje se preseli i raboti, barem jas momentalno taka gledam na rabotite.
 
V

viktora

Гостин
Глупердо, кои презимиња копито едно!! Кој спомна презиме неписмен еден. Пола од нив незнаат на google map да ја најдат Македонија, глуп еден. Џесика, Бјанка и Стивен од патриотизам се крстени? Не е проблемот како се викаат, проблемот е што најголеми патриоти се прават. Тие конкретно на сликата кој еднаш кој ич не дошол тука, азбуката не ја знаат, ама битно ќе решаваат з нас.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Теле што подразбираш ти под трето колено?Читај бе неписмен еден.
Колу за инфо во 2001г имаше доста доброволци од дијаспората.Таквите лигуши како тебе пиеа кафе во Тренд и сера како сме били убици и како сме бомбардирале деца во Арачиново.
Да ви се случи Куманово.

Батали ја темава,еден Џон од Сиднеј има поголемо право да одлучува за државава одколку ти.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.525
Поени од реакции
20.649
Теле што подразбираш ти под трето колено?Читај бе неписмен еден.
Колу за инфо во 2001г имаше доста доброволци од дијаспората.Таквите лигуши како тебе пиеа кафе во Тренд и сера како сме били убици и како сме бомбардирале деца во Арачиново.
Да ви се случи Куманово.

Батали ја темава,еден Џон од Сиднеј има поголемо право да одлучува за државава одколку ти.
Па нормално дека некој Џон ќе има повеќе Македонско од овој што тука се прави македонец со име Аљи

 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Pardon, mozebi loso go formulirav postot, no sakam da kazam, deka so minimalec tuka i minimalec tamu isto bi ziveele, pak kje imaat problem kraj so kraj da svrzat, kako sto i tuka bi imale, edinstvenata razlika e vo toa sto tamu instituciite se efektivni, kaj nas ne se.
Razlikata povekje se osekja koga nekoj sto e na primer vo nasata struka kje se preseli i raboti, barem jas momentalno taka gledam na rabotite.
Во ред, се разбираме, вака може. Само што знај голем дел од нив жртвата ја прават за идните генерации. Можеби тој ќе врзува крај со крај ама ако му се погоди да има дете капацитет, за разлика од тука тоа дете ќе има шанси да се реализира себеси.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Pardon, mozebi loso go formulirav postot, no sakam da kazam, deka so minimalec tuka i minimalec tamu isto bi ziveele, pak kje imaat problem kraj so kraj da svrzat, kako sto i tuka bi imale, edinstvenata razlika e vo toa sto tamu instituciite se efektivni, kaj nas ne se.
Razlikata povekje se osekja koga nekoj sto e na primer vo nasata struka kje se preseli i raboti, barem jas momentalno taka gledam na rabotite.
Jas pisuvav vo druga tema za ova. Minimalecot vo Germania e okolu 1500 evra.
Izgleguva deka toa se 50 evra dnevno.
Od tie 50 evra stranecot plakja 10 evra za kirija najmalku, 10 evra za jadenje, 10 evra za smetki I 10 evra za prevoz do rabota. Mu ostanuva nesto, ne velam ne.
Ova e gruba I eftina matematika, no vo sekoj slucaj e daleku podobro nego tuka.
 
V

viktora

Гостин
Па нормално дека некој Џон ќе има повеќе Македонско од овој што тука се прави македонец со име Аљи

Разликата од Милчин и овој сперматозоид е тенка.Барем првиов си призна иако не го мисли тоа.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.154
Поени од реакции
12.638
Не сум до тоа дно да јадам мувлосана салама и фрлам кутони. Ај гонисе сеа


Sent from my iPhone using Tapatalk
Се разбира, на толку глупости пишување може сега те плаќаат за пацификација на населението.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.525
Поени од реакции
20.649
Разликата од Милчин и овој сперматозоид е тенка.Барем првиов си призна иако не го мисли тоа.
почнаа да се откажуваат и пулените од зајко.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Абе нека си протестираат ама нека не умараат како треба да се прави, мене тоа на нерви ми шета. Како ние сега во Сирија да им кажуваме што да прават. Уствари па јас барам разум од луѓе што спамаат 24/7 за капиталистичкиот запад, ги користат сите можни бенефити на државата кај што се вгнездени а еден од нив не е отиден да печали пари во ДаСеСпоимеСоТурција и мајка Русија.
Си се запрашала дали можеби ти пречи поради тоа што воопшто протестираат против нешто чии ставови застапуваш... Не ли е лицемерно да плукаш против протестот како протест, одколку да речеш чесно дека си против тој став и дека сакаш да се смени името... Тоа важи за сите што плукаат по дијаспората...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.205
Поени од реакции
25.939
Eve, ti kako softverski inziner, i pocetna plata koja e otprilika 400-450€(zavisi od firma do firma) i odi nagore, kazi mi, kako vo ovie skoro godina dena, se prevzemaa radikalni merki za da se podobri kvalitetot na zivotot na lugjeto? Kako mene mi e podobren kvalitetot na zivot, bez razlika na visina na plata(zborime za softverski inzineri) koga instituciite ne gi biva za nisto?
E sega, jas so mojata profesija da zaminam vo druga drzava, osven sto kje ja imam istata plata(zboram vrz baza na nivni standardi) kje imam i pokvaliteten zivot, kade sto nema da se mrcvaram i da se napragam so doktori koi edvaj cekaat da si zaminat od rabota, koi te tretiraat kako uste edna brojka, koi se odnesuvaat arogantno ili pak voopsto ne se ni zamaraat da napravat ispituvanje za sto moze da ti e problem, odnosno da napravat opsezno ispituvanje.
Ili pak nepotizam od strana na policijata i mnogu drugi primeri koi moze da se navedat za toa sto go namaluva kvalitetot na zivot.
Нема да имаш иста плата врз база на нивни стандарди. Ќе имаш пониска од што имаш овде. И ќе можеш да купиш помалце работи. ИТ секторот е военопрофитерски сектор. Што поутепани сите други, тоа повисок стандард имаш. :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Пееле "Oгин дa гo изгoри Зaев" Не гледaм штo имa тукa лoшo.Вaкa тaкa изгледa дoбрo ни мислaт.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Си се запрашала дали можеби ти пречи поради тоа што воопшто протестираат против нешто чии ставови застапуваш... Не ли е лицемерно да плукаш против протестот како протест, одколку да речеш чесно дека си против тој став и дека сакаш да се смени името... Тоа важи за сите што плукаат по дијаспората...
Ako bilo tuka ubavo nikoj nemalo da ja napusti drzavava.
Lugeto begaat za poubav zivot.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Теле што подразбираш ти под трето колено?Читај бе неписмен еден.
Колу за инфо во 2001г имаше доста доброволци од дијаспората.Таквите лигуши како тебе пиеа кафе во Тренд и сера како сме били убици и како сме бомбардирале деца во Арачиново.
Да ви се случи Куманово.

Батали ја темава,еден Џон од Сиднеј има поголемо право да одлучува за државава одколку ти.

Колку си ти заминат со паметот мајко мила :pos:


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom