Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Mnogu go tupite so toa 200€ plata i da dojdat tuka, demek tamu nesto podobro bi ziveele so istata rabotna pozicija sto bi ja imale i tuka?

Eve, ti kako softverski inziner, i pocetna plata koja e otprilika 400-450€(zavisi od firma do firma) i odi nagore, kazi mi, kako vo ovie skoro godina dena, se prevzemaa radikalni merki za da se podobri kvalitetot na zivotot na lugjeto? Kako mene mi e podobren kvalitetot na zivot, bez razlika na visina na plata(zborime za softverski inzineri) koga instituciite ne gi biva za nisto?
E sega, jas so mojata profesija da zaminam vo druga drzava, osven sto kje ja imam istata plata(zboram vrz baza na nivni standardi) kje imam i pokvaliteten zivot, kade sto nema da se mrcvaram i da se napragam so doktori koi edvaj cekaat da si zaminat od rabota, koi te tretiraat kako uste edna brojka, koi se odnesuvaat arogantno ili pak voopsto ne se ni zamaraat da napravat ispituvanje za sto moze da ti e problem, odnosno da napravat opsezno ispituvanje.
Ili pak nepotizam od strana na policijata i mnogu drugi primeri koi moze da se navedat za toa sto go namaluva kvalitetot na zivot.

I daj dosta samo nesto komentirate protiv dijasporata, taa dijaspora na grcite, zaedno so nivnite vlasti strasno lobiraat po Brisel i Vasington, a kaj nas gi kudete.
Не ти ја сфаќам поентата на постот, еднаш викаш дека не живеат подобро од тоа што би живееле тука а после викаш дека да се отселиш ти би живеел таму без нервози и без чукање главата како би сврзал месец со месец. Не зезај, тргни ги настрана еве факултетски образованите што знаај јазик, не е исто да живееш со минималец таму и минималец тука.

И јас сум од истата струка, те сфаќам што збориш и не, нема никакви подобрувања за речиси оваа година во секторот, се согласувам. Тоа не го негирам :)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.206
Поени од реакции
25.940


Имаат телефони поскапи од 6 месечна моја плата и пијат кафе поскапо од моја дневница и ќе ми кажуваат за државата во која јас живеам.
Исто и Заев, па што мења тоа?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Истото го мислам и за нив, истиот ментален склоп, они се најпатриотите, они знаат се, они ќе ни кажат како да живееме, еве они го донеле Елон Маск во Атина (како не баш од нив зависело) исто како што да не беше нашата дијаспора со нивите милијарда евра :pos:ќе сме испоумреле сите тука
Истoтo гo мислиш,aмa дoдекa ти мислиш некoј ке дoбие третa држaвa сo пoмoш нa дијaспoрaтa a ние и тaa еднa ке јa изгубиме oд штo мнoгу мислиме
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ако е чисто патриотски протест, зошто едно од барањата е ослободување на бандитите од ДПМНЕ кои дивееја и организираа насилија на 27 април?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.154
Поени од реакции
12.639
Исто и Заев, па што мења тоа?
Заев и останатите не мора да работат за да добиваат плата и патни трошоци.

Патни трошоци од 11 000 евра за 9 месеци :D...

Обичен работник со 200 евра плата треба да работи 4 и пол години за тие 11 000 евра.

Тие од дијаспората ни се криви за тоа.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.479
Поени од реакции
28.759
Истото го мислам и за нив, истиот ментален склоп, они се најпатриотите, они знаат се, они ќе ни кажат како да живееме, еве они го донеле Елон Маск во Атина (како не баш од нив зависело) исто како што да не беше нашата дијаспора со нивите милијарда евра :pos:ќе сме испоумреле сите тука
poveli procitaj koj go donel.
 
V

viktora

Гостин
Добро бе вол еден не ти текнува дека можеби се македонци од трето или четврто колено?Според презимињата сигурно се егејци кои највероватно се имаат преселено после граѓанската војна во Грција.
Што ако ти живееш тука кога си го продал гзот и душата.Што фајде од тебе има оваа држава.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Името не го даваме, отишол во Австралија и од Ѓорги станал Џорџ.
 
V

viktora

Гостин
Ако е чисто патриотски протест, зошто едно од барањата е ослободување на бандитите од ДПМНЕ кои дивееја и организираа насилија на 27 април?
Кога ги ослободија убиците на деца,џихадисти и сите команданти на УЧК зошто не и нив?Тебе повеќе ти смета Анѓелов да биде на слобода одколку командант Чакала.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Кога ги ослободија убиците на деца,џихадисти и сите команданти на УЧК зошто не и нив?Тебе повеќе ти смета Анѓелов да биде на слобода одколку командант Чакала.
Негo му сметa сaмo декa пoлa цигaн пoлa ништo не му стaнa грaдoнaчaлник.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Кога ги ослободија убиците на деца,џихадисти и сите команданти на УЧК зошто не и нив?Тебе повеќе ти смета Анѓелов да биде на слобода одколку командант Чакала.
Си имам кажано мислење за тие ослободувања/
Од друга страна, ми смета тој бандит и целата таа негова багра да бидат на слобода, и што ќе направиш сега?
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Добро бе вол еден не ти текнува дека можеби се македонци од трето или четврто колено?Според презимињата сигурно се егејци кои највероватно се имаат преселено после граѓанската војна во Грција.
Што ако ти живееш тука кога си го продал гзот и душата.Што фајде од тебе има оваа држава.

Глупердо, кои презимиња копито едно!! Кој спомна презиме неписмен еден. Пола од нив незнаат на google map да ја најдат Македонија, глуп еден. Џесика, Бјанка и Стивен од патриотизам се крстени? Не е проблемот како се викаат, проблемот е што најголеми патриоти се прават. Тие конкретно на сликата кој еднаш кој ич не дошол тука, азбуката не ја знаат, ама битно ќе решаваат з нас.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.154
Поени од реакции
12.639
Глупердо, кои презимиња копито едно!! Кој спомна презиме неписмен еден. Пола од нив незнаат на google map да ја најдат Македонија, глуп еден. Џесика, Бјанка и Стивен од патриотизам се крстени. Не е проблемот како се викаат, проблемот е што најголеми патриоти се прават. Тие конкретно на сликата кој еднаш кој ич не дошол тука, азбуката не ја знаат, ама битно ќе решаваат з нас.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Иди напиј се дијазепам.

Зошто сега не идеш да фрлаш кутони со боја?
 
V

viktora

Гостин
Си имам кажано мислење за тие ослободувања/
Од друга страна, ми смета тој бандит и целата таа негова багра да бидат на слобода, и што ќе направиш сега?
Како секој нормален граѓанин ќе испаднам на протест и ќе го искажам моето незадоволство.
А ти што си направил освен што си испратил мислење на Кајгана за тие ослободувања?Изгледа Заев ти го прочитал мислењето и се подразмислил,па сега ќе видиме.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.931
Поени од реакции
15.945
Ако е чисто патриотски протест, зошто едно од барањата е ослободување на бандитите од ДПМНЕ кои дивееја и организираа насилија на 27 април?
Ок е да се судат тие што вршеа насилие во Собрание на 27 април, ама не да се работи противуставно со Законот за двојазичност и промена на име на мала врата...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom