Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Премнoгу ги шикaнирaте тие вo дијaспoрaтa кaкo дa ви пречи штo излегле дa прoтестирaaт и штo oбјaвиле нa фб.Вчерa имaше пoстoви дa не се терa мaјтaп и мемињa штo се oбјaвувaле,a истите тие денес пoстирaaт и исмејувaaт луѓе штo прoтестирaaт.Без рaзликa кaде прoтестирaaт.Акo не прoтестирaa ке се збoреше 24/7 кaде биле дa излезaт нигде ги немaлo.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
И ги нарече најрасипан дел од една нација...
Па не можат сите да бидат чесни и поштени како албанската дијаспора!Докажано е дека грчката и албанска се најпоштени на цел балкан!:eek:
Каква врска имаат Грците од Австралија у муабетов конкретен?



:) Па незнам кој е параноичен на форумов и мисли дека ќе почине и ќе му вадат 7 дена откако ќе го сменат името на државата :)



Глуп си.



Од кого и од што?
Како бе грците немаат врска со целава ситуација?Абе 30 години си играат курташак со нас ти прашуваш шо имале грците со целоава ситуација?Па поради нив сме надвор од ЕУ и НАТО не знам шо не ти е јасно?Прво геогравска одредница и промена на име е огромна разлика.Грците кажаа дека не сакаат геогравска одредница туку промена на име ко на пример Централно Балканска Република,би се сложил ти државата да ти се вика така???
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Премнoгу ги шикaнирaте тие вo дијaспoрaтa кaкo дa ви пречи штo излегле дa прoтестирaaт и штo oбјaвиле нa фб.Вчерa имaше пoстoви дa не се терa мaјтaп и мемињa штo се oбјaвувaле,a истите тие денес пoстирaaт и исмејувaaт луѓе штo прoтестирaaт.Без рaзликa кaде прoтестирaaт.Акo не прoтестирaa ке се збoреше 24/7 кaде биле дa излезaт нигде ги немaлo.
Абе нека си протестираат ама нека не умараат како треба да се прави, мене тоа на нерви ми шета. Како ние сега во Сирија да им кажуваме што да прават. Уствари па јас барам разум од луѓе што спамаат 24/7 за капиталистичкиот запад, ги користат сите можни бенефити на државата кај што се вгнездени а еден од нив не е отиден да печали пари во ДаСеСпоимеСоТурција и мајка Русија.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Премнoгу ги шикaнирaте тие вo дијaспoрaтa кaкo дa ви пречи штo излегле дa прoтестирaaт и штo oбјaвиле нa фб.Вчерa имaше пoстoви дa не се терa мaјтaп и мемињa штo се oбјaвувaле,a истите тие денес пoстирaaт и исмејувaaт луѓе штo прoтестирaaт.Без рaзликa кaде прoтестирaaт.Акo не прoтестирaa ке се збoреше 24/7 кaде биле дa излезaт нигде ги немaлo.
I sto kur od protestot?
Utre pak ke si odat na rabota za 3.000 dolari mesecna plata, I site srekjni I veseli, a nie ke pisuvame uste iljada strani tuka I nema nisto da smenime.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.823
Поени од реакции
10.067
Абе да прашам, излезе ли барем еден албански интелектуалец, организација против насилство на жени итн да го осуди нивниот каубоец Беќир кој барем вербално (а многу поверојатно и физички) нападнал:

- службено лице
- жена

во центарот на Скопје на сред бел ден.

Имаше ли некој албански фактор да го осуди или огради од неговото дивеење?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.331
Поени од реакции
19.001
Абе нека си протестираат ама нека не умараат како треба да се прави, мене тоа на нерви ми шета. Како ние сега во Сирија да им кажуваме што да прават. Уствари па јас барам разум од луѓе што спамаат 24/7 за капиталистичкиот запад, ги користат сите можни бенефити на државата кај што се вгнездени а еден од нив не е отиден да печали пари во ДаСеСпоимеСоТурција и мајка Русија.
Точно е тоа ама што да кажеме за овие како k3b кои се неми за некои работи а за ова се први.Како некогаш не пишаа за тепањето наши деца по Скопје за албанскиот екстремизам кај нас.За тоа никаде ги нема.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Па не можат сите да бидат чесни и поштени како албанската дијаспора!Докажано е дека грчката и албанска се најпоштени на цел балкан!:eek:

Како бе грците немаат врска со целава ситуација?Абе 30 години си играат курташак со нас ти прашуваш шо имале грците со целоава ситуација?Па поради нив сме надвор од ЕУ и НАТО не знам шо не ти е јасно?Прво геогравска одредница и промена на име е огромна разлика.Грците кажаа дека не сакаат геогравска одредница туку промена на име ко на пример Централно Балканска Република,би се сложил ти државата да ти се вика така???
I da go smenime imeto ne e toa garancija deka ke vlezeme vo EU. Ima mnogu drugi raboti so treba da se ispolnat.
Utre na Bugarite drugo ke im tekne I pak ke ne blokiraat.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.201
Поени од реакции
20.868
Уствари па јас барам разум од луѓе што спамаат 24/7 за капиталистичкиот запад, ги користат сите можни бенефити на државата кај што се вгнездени а еден од нив не е отиден да печали пари во ДаСеСпоимеСоТурција и мајка Русија.
:toe:

 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Абе да прашам, излезе ли барем еден албански интелектуалец, организација против насилство на жени итн да го осуди нивниот каубоец Беќир кој барем вербално (а многу поверојатно и физички) нападнал:

- службено лице
- жена

во центарот на Скопје на сред бел ден.

Имаше ли некој албански фактор да го осуди или огради од неговото дивеење?
Od pleme so ocekuvas ti?
Vo Japonija da se slucese ovakvo nesto, ke go obesea po kratka postapka.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Џабе е дискусија дали името ќе остане или ќе се смени и во ЕУ дали ќе влеземе или нема да влеземе.

Кажете ми една држава во светов што има 3+ листа на вратата на кои пишува „ЗАТВАРАЈ ВРАТА“ а вратата пак зјае отворена? Ова се нашите клучни проблеми. Сите туто комплето да си се вратиме во прво одделение, од основите да ги повториме некои работи па ќе видиме до кај сме.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
Другар искрен муабет, имам и јас роднини во дијаспора како и секој и ги гледам на фб што прават - секој викенд се некаде на шетња дали тие, дали децата нивни, Лондон, Барселона, Прага итн., голем ташак ако одвоил една недела да искочи на протест. Како што вика Макарон сите имаат Самсунг С8, Ајфон, по три џипа паркирани дома. Нека ги фрлат австралиските, шведските, чешките, словенечките пасоши што им го отвораат светот, нека се вратат тука, нека живеат со 200€ месечно, Лондон само на Google Street View ќе можат да го видат.

Многу повеќе ги ценам тие што заминале а не делат мозок на Фб како треба а како не треба и си ја тераат работата таму. Мислам нека си протестираат, во ред ама нека не кажуваат вака правете, онака правете. Дојди во мочуриштево па кажувај како треба. Исто како сега ти да работиш во фирма, одреден колега заминал за подобра плата и услови во друга фирма и да ти се јавува на телефон да ти кажува што да правиш, па ќе го најдеш на улица мобилниот в газ ќе му го набуташ.
Mnogu go tupite so toa 200€ plata i da dojdat tuka, demek tamu nesto podobro bi ziveele so istata rabotna pozicija sto bi ja imale i tuka?

Eve, ti kako softverski inziner, i pocetna plata koja e otprilika 400-450€(zavisi od firma do firma) i odi nagore, kazi mi, kako vo ovie skoro godina dena, se prevzemaa radikalni merki za da se podobri kvalitetot na zivotot na lugjeto? Kako mene mi e podobren kvalitetot na zivot, bez razlika na visina na plata(zborime za softverski inzineri) koga instituciite ne gi biva za nisto?
E sega, jas so mojata profesija da zaminam vo druga drzava, osven sto kje ja imam istata plata(zboram vrz baza na nivni standardi) kje imam i pokvaliteten zivot, kade sto nema da se mrcvaram i da se napragam so doktori koi edvaj cekaat da si zaminat od rabota, koi te tretiraat kako uste edna brojka, koi se odnesuvaat arogantno ili pak voopsto ne se ni zamaraat da napravat ispituvanje za sto moze da ti e problem, odnosno da napravat opsezno ispituvanje.
Ili pak nepotizam od strana na policijata i mnogu drugi primeri koi moze da se navedat za toa sto go namaluva kvalitetot na zivot.

I daj dosta samo nesto komentirate protiv dijasporata, taa dijaspora na grcite, zaedno so nivnite vlasti strasno lobiraat po Brisel i Vasington, a kaj nas gi kudete.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Точно е тоа ама што да кажеме за овие како k3b кои се неми за некои работи а за ова се први.Како некогаш не пишаа за тепањето наши деца по Скопје за албанскиот екстремизам кај нас.За тоа никаде ги нема.


Каква врска има протестот во Аустралија со детето бе глуп? Ајде објасни како само ги поврза тие две работи?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
I sto kur od protestot?
Utre pak ke si odat na rabota za 3.000 dolari mesecna plata, I site srekjni I veseli, a nie ke pisuvame uste iljada strani tuka I nema nisto da smenime.
Се oвa штo си гo нaвел е тoчнo,сaмo штo пoлoшo ке беше дa немaше прoтести.
Мене ми е кривo штo немoжaт луѓе штo се нaклoнети кoн еднa или другa пaртијa зaеднички дa прoтестирaaт кoгa се рaбoти зa нештo штo е нa штетa нa сите нaс,сaмo зaштo oд пaртијaтa не гo пoдржувaле прoтестoт.И дa сум симпaтизер нa Вмрo нa пример немoжaм дa пoдржaм нa секoј 10 метри спoменици штo никнaa и луге штo убивaa нa улицa, и дa сум симпaтизер нa Сдсм немoжaм дa пoдржaм дa се кoлaт луѓе пo улицa и дa се дoнесе срaмен зaкoн зa двoјaзичнoст сaмo нa влaст дa се биде
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.931
Поени од реакции
15.945


Приведени двајца средношколци кои повредија малолетник на Рекорд

Двете приведени лица за настанот се среднокшколци во гимназијата „Цветан Димов“

Иста шема 101-пат.. малолетни албанци сами признаваат
како јануари 2016 кога е убиен Леарт и фатен починителот од навивачката група а близок со ДУИ... утредента сами се јавија 2 малолетника и го признаа делото. Тој е ослободен а тие што признаа МУВА НЕ ГИ ЛАЗЕ
нема да ме чуди и за Смилковско да најдат убијци малолетници...
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Sigurno i istoto go mislis za Grckata dijaspora sto ke donese Tesla fabrika na Elon Musk u Atina. Ne, za niv vikate ne be mnogu jaka dijaspora imaat. Se prashuvam zoshto.
Истото го мислам и за нив, истиот ментален склоп, они се најпатриотите, они знаат се, они ќе ни кажат како да живееме, еве они го донеле Елон Маск во Атина (како не баш од нив зависело) исто како што да не беше нашата дијаспора со нивите милијарда евра :pos:ќе сме испоумреле сите тука
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom