Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Па јас незнам дали знаеш но нашето знаме беше, знамето на Кутлеш, СДС го смени во вентилатор тоа барем треба да го знаеш.
Мораше да се смени тогаш, таква беше ситуацијата, кој и да беше на власт требаше така да постапи.
Но токму граѓаните си го одбраа знамето.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Пардон, што сакаш да кажеш со тоа?
Референдум имаше во 1991 кога беше во прашање државата, а според резултатите кои беа објавени речиси стопроцентно беше поддржана самостојноста на Македонија, токму благодарение на референдумот изгласан од граѓаните.
Идентично ќе биде сега и прашањево со името, никој политичар неможе да го чепне без референдум, биди спокоен.
Не сакам да кажам туку те прашвам? На кој референдум ти излезе во 1993 оти јас не се сеќавам дека имаше таков. Мене никој не ме праша за привремената референца која од неколку месеци испадна 20 и кусурот години. Мене никој не ме праша што мислам јас за тоа дали треба да се зачлениме било каде па дури и во ООН под привремена референца или воопшто да преговараме за името на нашата република. Мене никој не ме праша дали кога ќе ја барам нашата република треба наместо под М да ја барам под Т или Ф.
А за спокоен ич не се секирај. Око не ми трепнува. Утре да има со две раце ке гласам за промена на името и се што ќе испорачаат. Дали било TFYROM ( FIROM ) или нешто друго веќе се навикнав. Не ми менува многу. Секако по дома си се знаеме што сме и кој сме. За надвор кој ги еба, како сака нека не викаат.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.199
Поени од реакции
18.011
Па јас незнам дали знаеш но нашето знаме беше, знамето на Кутлеш, СДС го смени во вентилатор тоа барем треба да го знаеш.
Од оваа дистанца и спрема се што ни се случува сега, тоа беше мудра одлука, затоа што направивме држава тогаш.

СДСМ си има други гревови во тие години мноооооогу поголеми. Ама знамето и ФИРОМ не му одат на душа.

Затоа што терање со калимеро политика еве сега имаме третина македонци со бугарски пасош.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Ех да ми е мозокот на иреал и овие замаскирани квази непартиски обоени (читај жмроњи), на еден ден да го одморам...
Абе да не треба баш тој ден да поработиш малце оти 364 дена мозокот на пасење ти е пуштен.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
35
Поени од реакции
14
Мораше да се смени тогаш, таква беше ситуацијата, кој и да беше на власт требаше така да постапи.
Но токму граѓаните си го одбраа знамето.
Исто како што сега мора да се мењава учебникот,името,идентитетот. така? во изминативе 11 год немаше потреба од дебатирање околу тие теми ,а камо ли реализирање на истите ама сега мора.дај бре немој да ме ј..
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Не сакам да кажам туку те прашвам? На кој референдум ти излезе во 1993 оти јас не се сеќавам дека имаше таков. Мене никој не ме праша за привремената референца која од неколку месеци испадна 20 и кусурот години. Мене никој не ме праша што мислам јас за тоа дали треба да се зачлениме било каде па дури и во ООН под привремена референца или воопшто да преговараме за името на нашата република. Мене никој не ме праша дали кога ќе ја барам нашата република треба наместо под М да ја барам под Т или Ф.
А за спокоен ич не се секирај. Око не ми трепнува. Утре да има со две раце ке гласам за промена на името и се што ќе испорачаат. Дали било TFYROM ( FIROM ) или нешто друго веќе се навикнав. Не ми менува многу. Секако по дома си се знаеме што сме и кој сме. За надвор кој ги еба, како сака нека не викаат.
Спорот со Грција бе друже, никој за тоа не е крив што Грција не не признава.
Ее баш така и треба, ич онаквото да не те боли што ќе се деси, гледај да имаш пари да прошеташ , да се најадеш, да се облакаш убаво.. тоа е суштината на животот. :)[DOUBLEPOST=1510015234][/DOUBLEPOST]
Исто како што сега мора да се мењава учебникот,името,идентитетот. така? во изминативе 11 год немаше потреба од дебатирање околу тие теми ,а камо ли реализирање на истите ама сега мора.дај бре немој да ме ј..
Како тоа да се менува учебникот , објасни малку повеќе околу тоа?
Идентитетот , како да се менува?
Имаше потреба како немаше, одсекогаш имало потреба пошто Грците не не признаваат под уставното име, а од 2004 ние сме КАНДИДАТ за членка во ЕУ, и тука имаме спор со Грција околу името и мора тоа да биде решено.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
35
Поени од реакции
14
Од оваа дистанца и спрема се што ни се случува сега, тоа беше мудра одлука, затоа што направивме држава тогаш.

СДСМ си има други гревови во тие години мноооооогу поголеми. Ама знамето и ФИРОМ не му одат на душа.

Затоа што терање со калимеро политика еве сега имаме третина македонци со бугарски пасош.
Државата со знамето од Кутлеш постоеше до 95год за каква држава ми збориш ти,и што смени тоа нити во европска унија влеговме нити нешто направивме,што збориш ти.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Спорот со Грција бе друже, никој за тоа не е крив што Грција не не признава.
Ее баш така и треба, ич онаквото да не те боли што ќе се деси, гледај да имаш пари да прошеташ , да се најадеш, да се облакаш убаво.. тоа е суштината на животот. :)
Грција и денес не не признава. И сега шо прајме?
И што е всушност суштината на животот?
Да не е ова случајно?
Би ти препорачал да го гледаш ако досега го немаш гледано.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Имаше.
Пастирот на најкукавички начин договараше промена на името, ЗАД ГРБОТ НА ГРАЃАНИТЕ, а за возврат од јужниве да добие пари и да му легнат на сметка.
ЕУ овде замеша прсти и му побара референдум, така не спасија од најголемо ВЕЛЕПРЕДАВСТВО во историјата на Македонија од копилето гујо.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.809
Поени од реакции
4.280
Имаше.
Пастирот на најкукавички начин договараше промена на името, ЗАД ГРБОТ НА ГРАЃАНИТЕ, а за возврат од јужниве да добие пари и да му легнат на сметка.
ЕУ овде замеша прсти и му побара референдум, така не спасија од најголемо ВЕЛЕПРЕДАВСТВО во историјата на Македонија од копилето гујо.
Сечено лепено беше тоа, нема врска :pos:
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
ммммм
новорежимскиот админ на форумов си го сокрил профилот
пиче пичосано. куртон за еднократна употреба до избори.
п.с.
независната јана од `одбрана на дебар маало` испадна дека имала сдсм книшка веќе 10+ години
фали уште усаид да ги реформира вмро и да биде сликата комплетна
и `левица` и `десница` да добиваат насоки од истиот центар. ге ни јал но.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Овој lans ист bijons, разликата е во полот.
ти го извлече најкраткото стапче и остана на форумов додека другите новорежимци зимаат по 600 евра
јбг,кој за што учел
ти очигледно не си доучил.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.199
Поени од реакции
18.011
Државата со знамето од Кутлеш постоеше до 95год за каква држава ми збориш ти,и што смени тоа нити во европска унија влеговме нити нешто направивме,што збориш ти.
Влеговме во сите светски институции, т.е. права држава се сторивме, да не правам муабет за сите блокади и тоа физички блокади на граница кои ни се случуваа.

Сега е јасно ако тогаш беа ДПМНЕ на власт денеска уште ќе разговаравме за влез во ОН.[DOUBLEPOST=1510039645][/DOUBLEPOST]
ммммм
новорежимскиот админ на форумов си го сокрил профилот
пиче пичосано. куртон за еднократна употреба до избори.
п.с.
независната јана од `одбрана на дебар маало` испадна дека имала сдсм книшка веќе 10+ години
фали уште усаид да ги реформира вмро и да биде сликата комплетна
и `левица` и `десница` да добиваат насоки од истиот центар. ге ни јал но.
А што си мислеше ти? Па на Заев многу многу и не му веруваат странциве, со ДПМНЕ посебно реформирано многу полесно ќе се договараат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom