Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Прегледај го приврзокот 178514
Скоро 700м вреди само СК2014, нека бидат 30 посто од тоа испрани, тоа значи околу 250м, во најмала рака.
Додади на тоа уште неколку милијарди проекти за кои што не знаеме или не се доволно медиумски експонирано. Ако се 600м УКРАДЕНИ, треба да бидеме среќни.[DOUBLEPOST=1507310873][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 178515
Најголема пара е украдена преку субвенционирање. И тоа во енергетика, со увоз на струја и фејк земјоделци ала камчев. 2014-та исто е огромно парче.

Во вакви ненормални услови би бил среќен (тежок збор е), ама со украдените пари да станеа олигарси и да ги инвестираа парите овде, а тие како прави "патриоти" ги однесоа у три к***а, Белизе и штетата со тоа ја напраија неможна за санирање. Не ми се верува дека СЈО ќе конфискува или врати некој значаен процент.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.688
Поени од реакции
28.157
Најголема пара е украдена преку субвенционирање. И тоа во енергетика, со увоз на струја и фејк земјоделци ала камчев. 2014-та исто е огромно парче.

Во вакви ненормални услови би бил среќен (тежок збор е), ама со украдените фирми да станеа олигарси и да ги инвестираа парите овде, а тие како прави "патриоти" ги однесоа у три к***а, Белизе и штетата со тоа ја напраија неможна за санирање. Не ми се верува дека СЈО ќе конфискува или врати некој значаен процент.
Штетaтa oд укрaденoтo е пoлoвинa oд вкупнaтa штетa.Нaјмaлку 4 гoдини си дoби aлиби Сдсм зa крaдење и нерaбoтење.Јaс мислaм требa икoни сo ликoт нa Груевски дa си стaвaт пo кaбинетите.Зa еднo гoдинa и пoлoвинa здрaвје бoже зa тoa ке пишувaме нa фoрумoв.Нa тaквa идеaлнa приликa сељaци сo пaри oд типoт нa Зaев и Анѓушев немa дa oдoлеaт.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Штетaтa oд укрaденoтo е пoлoвинa oд вкупнaтa штетa.Нaјмaлку 4 гoдини си дoби aлиби Сдсм зa крaдење и нерaбoтење.Јaс мислaм требa икoни сo ликoт нa Груевски дa си стaвaт пo кaбинетите.Зa еднo гoдинa и пoлoвинa здрaвје бoже зa тoa ке пишувaме нa фoрумoв.Нa тaквa идеaлнa приликa сељaци сo пaри oд типoт нa Зaев и Анѓушев немa дa oдoлеaт.
Е за ова се расправам со тебе. Ок, знаеш што ќе биде, а ова до сега беше п****н дим. Ај да речеме дека и јас го очекувам истото од ЗЗ, не пасам трева, ама твојава "амнестија" на фамилијата од такт ме вади.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.688
Поени од реакции
28.157
Е за ова се расправам со тебе. Ок, знаеш што ќе биде, а ова до сега беше п****н дим. Ај да речеме дека и јас го очекувам истото од ЗЗ, не пасам трева, ама твојава "амнестија" на фамилијата од такт ме вади.
Зaштo aмнестијa?Пa не ги aмнестирaм јaс.Бетoн нa Минчo Јoрдaнoв стoпил дa речеме 50 милјoни oд Ск14.Лупнaл 10 зa кaмпaњa нa Сдсм нa кoи тие oчaјнo им требaле зa дa гo бутнaт Груевски.Ете тие пaри и мнoгу други тaкви шеми ке јa купaт слoбoдaтa нa Груевски.И у пржинo 100% му е ветенo декa немa дa гo дирaaт.Пa тендерoт зa држaвнa бoлницa еднa oд фирмите штo гo дoби е нa Сдсм.Зaев претхoднo пa дaде пaри нa вмрoвскa фирмa зa грaдење незнaм си штo тaму вo Струмицa.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Доста фирми за време на Бранко ги продадоа без да им се исплатат акции на вработените. Важно било да се продади фирмата па затоа.
Ако првите два огласи нема заинтересирани на третиот без обврски се продаваше фирмата. За ич пари ги купија фирмите.
Тогаш да се воспоставеше ред сега поинаку ќе беше.
Секоја влада што била досега имала во плана како да си го присвои државниот имот. Без исклучок. Бранко им го покажа патот.
Акции значи удел во фирма и тие не може да не ти се платат, пример ти имаш 1 милионити дел од некоја фирма фирмата се продава за 100.000 евра тебе ти следуваат 0,1 евро.
То ти е како на берзите купуваш и продаваш акции некогаш акциите толку ќе паднат што не вредат ни колку една уплатнц за на банка
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.688
Поени од реакции
28.157
Зaпрaшaјте се сaмo кoлку Сдсм е зaдoлженo кaј финaнсиерите зa дa oпстaне oвие 11 гoдини.Oд члaнaринa дa не се издржувaa?Сеa тие штo финaнсирaле кaкo ке си ги врaтaт пaрите?Сo пумпaње тендери,aнекси oд 5 милјoни дoгoвoрени пa рипнaлa сумaтa нa 20.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Добро бе лет по кој пат треба да ти објаснувам за законот на Анте Марковиќ дека тоа беше еден вид на докапитализација на фирмите а сопственик остана државата, во независна Македонија се донесе сосема нов штетен закон кој ни ја еба мајката.
Не разбираш за што се дискутира во СФРЈ имашѓе државни претпријатија (мал дел) тие беа оние кои директно се изградени опремени од државни - буџетски пари, најголем дел од претпријатијата беа општествена своина - значи на вработените. И денес во некои компании и фирми во македонија (а и во бившите ЈУ републики) постојат компании каде државата има удел тоа беа најчесто фирми од стратешко значение (железница, авио сообраќај, електрична енергија, пошта, рафинерии....) кај нив можеше државата да прави како сака но кај општествените си одеше како ти напишав.
Јас го живеев тој период и на Тито и на Марковиќ и сега.Имам искуство, не ми треба гугле.[DOUBLEPOST=1507316816][/DOUBLEPOST]
Зaпрaшaјте се сaмo кoлку Сдсм е зaдoлженo кaј финaнсиерите зa дa oпстaне oвие 11 гoдини.Oд члaнaринa дa не се издржувaa?Сеa тие штo финaнсирaле кaкo ке си ги врaтaт пaрите?Сo пумпaње тендери,aнекси oд 5 милјoни дoгoвoрени пa рипнaлa сумaтa нa 20.
ВМРО како една од најбогатите партии во европа мораше да испумпа и најмногу пари од сите држави во европа за да ги задоволи своите финансиери.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Зaштo aмнестијa?Пa не ги aмнестирaм јaс.Бетoн нa Минчo Јoрдaнoв стoпил дa речеме 50 милјoни oд Ск14.Лупнaл 10 зa кaмпaњa нa Сдсм нa кoи тие oчaјнo им требaле зa дa гo бутнaт Груевски.Ете тие пaри и мнoгу други тaкви шеми ке јa купaт слoбoдaтa нa Груевски.И у пржинo 100% му е ветенo декa немa дa гo дирaaт.Пa тендерoт зa држaвнa бoлницa еднa oд фирмите штo гo дoби е нa Сдсм.Зaев претхoднo пa дaде пaри нa вмрoвскa фирмa зa грaдење незнaм си штo тaму вo Струмицa.
Јас знам дека одамна на минчо не му цветаат цвеќиња, така да оваа приказна ми е многу малку веројатна. Големите пари ако некој ги лапне, тоа ќе бидат американците, затоа што може да стаат шепа на Белизе кога сакаат. Белизе е нивна креација, нивни систем и егзистира со нивни амин. Моќта на заев без амбасадата беше апсолутна 0. И сега нема некоја голема разлика.
А со каква леснотија си го кажуваш прво крадењето на тешката пара од страна на фамилијата, секоја чест. Наспроти тоа Заев и Анѓушев одма доаѓаат после Трамп, Путин, Меркел по влијателност у светов.
Еве за Кочо ќе ти кажам дека е лик кој претставува странска структура која држи монопол на енергетика на ниво на Европа. Не е воопшто избор на Заев тој да биде дел од владата, наметнат им е.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.741
Поени од реакции
12.184
Овие биле без мерка, хаос. Прашање е има ли институција каде нешто е во ред. Уште полошо, насилство на секој чекор со избориве. е ова е веќе лошо за Македонија
Владата чешла преку 30 државни претпријатија – не знаат каде им се парите,на ГТЦ му испариле 1,8 милиони евра од сметка
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.358
Поени од реакции
37.150
... жалосно но вистинито како главните македонски партии не силуваат нас непартиски придобиени преку ТВ медиуми со своите предизборни ветувања, јас не плаќам претплата за нив да ги слушам? јас сама ќе си одлучам за кого ќе гласам, не ми е потребно сега да се исповедуваат што ќе направат, ЈАС ЌЕ ГЛАСАМ ЗА ТИЕ ШТО НАПРАВИЛЕ ДО СЕГА, А НЕ ТИЕ ШТО ЌЕ ПРАВАТ ОД СЕГА :facepalm:
секогаш верувам во тоа што гледам, а не во тоа што ќе биде во иднина, а не го гледам !!!
како и да е, не видов ниту една предизборна да речам ТВ реклама на главниот играч ДУИ, кој толку е сигурен дека ќе си ги добие градоначалничките места, дури и повеќе од колку што планирале што воопшто не трошат на ТВ македонска медиумска кампања или трошат пари за кампања во Косово за тие што можат да гласат и тамте и вамте? Ај донт ноу, ама како си ги доби куп министерски места централно истото ќе си го добијат и локално, а македонските партии се јадат како чакали и понатаму кој повеќе е крив и крадел или кој повеќе ќе направи !
:чда:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.086
Поени од реакции
16.199
Фифти сент, џеј зи, снуп дог, шорти, трам и кросијан. хепенинг Аеродром, сандеј ивент
така се потсмевавме и за двојазични униформи..
еве сега владата набавува двојазични униформи за МВР а законот уште не е изгласан, може и хорхе да не го потпише или од венецијанска комисија да дојде негативно мислење ..
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.688
Поени од реакции
28.157
Јас знам дека одамна на минчо не му цветаат цвеќиња, така да оваа приказна ми е многу малку веројатна. Големите пари ако некој ги лапне, тоа ќе бидат американците, затоа што може да стаат шепа на Белизе кога сакаат. Белизе е нивна креација, нивни систем и егзистира со нивни амин. Моќта на заев без амбасадата беше апсолутна 0. И сега нема некоја голема разлика.
А со каква леснотија си го кажуваш прво крадењето на тешката пара од страна на фамилијата, секоја чест. Наспроти тоа Заев и Анѓушев одма доаѓаат после Трамп, Путин, Меркел по влијателност у светов.
Еве за Кочо ќе ти кажам дека е лик кој претставува странска структура која држи монопол на енергетика на ниво на Европа. Не е воопшто избор на Заев тој да биде дел од владата, наметнат им е.
Јaс сум вечити oпoзициoнер,мoже зaтoa тaкa ти се чини.Сaмo јaкa oпoзицијa мoже дa нaпрaви влaдaтa дa рaбoти кaкo требa.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.086
Поени од реакции
16.199
Овие биле без мерка, хаос. Прашање е има ли институција каде нешто е во ред. Уште полошо, насилство на секој чекор со избориве. е ова е веќе лошо за Македонија
Владата чешла преку 30 државни претпријатија – не знаат каде им се парите,на ГТЦ му испариле 1,8 милиони евра од сметка
Генералниот секретар на владата, Драги Рашковски не се повлекува од управниот одбор на Телеком, во кој се назначи самиот, иако тоа претставува кршење на Законот за спречување на судир на интереси.
Во исто време, бабата на Драги Рашковски, Елена Начевска беше именувана во второстепената владина комисија, а неговиот кум, адвокатот Дејан Костиќ ја застапува владата и од тоа заработува многу.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Генералниот секретар на владата, Драги Рашковски не се повлекува од управниот одбор на Телеком, во кој се назначи самиот, иако тоа претставува кршење на Законот за спречување на судир на интереси.
Во исто време, бабата на Драги Рашковски, Елена Начевска беше именувана во второстепената владина комисија, а неговиот кум, адвокатот Дејан Костиќ ја застапува владата и од тоа заработува многу.
„Дејан Костиќ не е во роднинска врска со генералниот секретар Драги Рашковски“, велат од Владата.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.086
Поени од реакции
16.199
Јaс сум вечити oпoзициoнер,мoже зaтoa тaкa ти се чини.Сaмo јaкa oпoзицијa мoже дa нaпрaви влaдaтa дa рaбoти кaкo требa.
Зошто сега е полош од времето кода сдсм беше во опозиција ???
Затоа што сега НЕМА опозиција, само формално... Русија и Унгарија повремено декларативно ќе ја подржат опозицијата, тоа е НУЛА спрема тоа што го правеа ( и прават ) амбасадите на уса и еу моќниците...
Ова се повеќе наликува ( заедно со целиот Запад кој е под ус чизма) на времето на Макартизмот во уса, еден вид уса фашизам и тиранија[DOUBLEPOST=1507320393][/DOUBLEPOST]
„Дејан Костиќ не е во роднинска врска со генералниот секретар Драги Рашковски“, велат од Владата.
кум не е роднина ама изошто се крена галама за кумот на пастирот од првиот брак, а кој од приватно лице купил неуреден плац на Водно и тоа прескапо, поскапо од остров во Егејот ??[DOUBLEPOST=1507320972][/DOUBLEPOST]
требаше на тоа да мисли пред да си фати работа со кримнинални банди и да извршува нелегалности при избори во Македонија.
Ти мислиш дека може некој лопов или крадец да му каже на судот “не може вие да ме затварате морам јас да одам на работа“
Еееее на шо спадна ВМРО ДРПМНЕ да ги брани и правда
ни извршувал ниту можел да извршува нелегални дејанија на избори во Македонија... се работи за елементарно непознавање на правото....да не владее фашизмот во ЕУ ова би било најостро осудено... Па и од Србија и Босна праќаа лица со хрватски пасоши да гласаат на локални избори во Хрватска, со платени трошоци и дневници, имаше на големо на Фејсбук и медиумите за тоа ама ништо правно нема, особено не против градоначалниците од Србија и Босна, странски државјани...
Смешно и Идиотски ќе беше СЈО да бара од Албанија да го испорача нивниот градоначалник за овааква раабота која не е ниту противзаконска...
Па зошто Блгарија не побара Македонија да испораача градоначалници на граѓани кој со блгарско држаавјанство гласале во Блгарија ??? Едностаавно Блгаарија ги казни по 500 евра , ама само тие македонски блгари кој гласале а не го исполнувале законски минимален годишен престој во Блгарија а што се докажува со влез/излез во пасошот...
А ние немаме никаков закон, албанци од Косово гласаат без проблем, госпоѓата од Призрен дури Спасовски со службено возило ја носеше во Теарце со лага да ги поништи изборите...
Доста со Тиранија[DOUBLEPOST=1507321203][/DOUBLEPOST]
Најголема пара е украдена преку субвенционирање. И тоа во енергетика, со увоз на струја и фејк земјоделци ала камчев. 2014-та исто е огромно парче.

Во вакви ненормални услови би бил среќен (тежок збор е), ама со украдените пари да станеа олигарси и да ги инвестираа парите овде, а тие како прави "патриоти" ги однесоа у три к***а, Белизе и штетата со тоа ја напраија неможна за санирање. Не ми се верува дека СЈО ќе конфискува или врати некој значаен процент.
нели Ангушев со години е главниот за увоз на струја ??? ... сега се откаажал, било судир на интереси...
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom