Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.473
Поени од реакции
42.790
Во Валандово изгледа неуспешен ќе испадне референдумот.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.016
Поени од реакции
14.864
единствено се покажа дека владата на груевски не можеше да го направи пописот
можеа комотно да побараат странски набљудувачи за попис па покрај попишувачи да има и по еден претставник од ЕУ да на лице место види за што се работи.
Тоа би било ако навистина сакаа да има попис, али сакаа пописот да им биде политичка трговија
Да...не сакаа да се скаруваат со коалициониот партнер од кој добија ултиматум...доколку се направи таков попис кој го бара ЕУ, тие излегуваат од влада

Во прво лице еднина можам да ти потврдам дека пописот од 2002/3 беше направен на начин кој го бараа албанците-ти покажуваат документи или фотокопии од луѓе, а попишувачите само ги запишуваа во записниците

Ова што значи за тебе ....ама искрено да ми одговориш?

И што мислиш искрено...дали Заев евентуално ќе направи попис според нормите на ЕУ или како што им е ќеф на албанците?
Сакам искрено твое мислење
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Народот одлучи за смена на власта. сдсм и албанските партии заедно освоија повеќе гласови отколку дпмне.
Значи повеќе народ не гласал за дпмне.
Не заебаај. И ВМРО ДПМНЕ заедно со албанските гласови заедно има повеќе од СДСМ. Дури, ВМРО ДПМНЕ сама има повеќе гласови од СДСМ сама.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.374
Ти кажав бе владе македонски, ама не ти одговара така да прочиташ. После било каков режим потребно е време да се искоренат метастазите што ги има посеано за да се направат крупни промени. Немам јас временски рамки, ако направат нешто лошо пак ќе бидам на улица и против овие.
А сега ти кажи ми кога ќе се свестеше дека Грујо те прави будала во очи?
Не не кажа тоа што те прашав, а не дека мене не ми одговара да прочитам. Како со чингел ти ги извадив зборовите дека 6 месеци е малце, пред тоа заклучивме дека и 3 месеци се малце. За очекување е од тебе дека и во следните 3 месеци нема со прст да мрдниш а не пак да излезиш на некаков протест пошто не се поминати тие 6 месеци. Ама никако да кажиш по колку време ке почниш да се сомневаш и евентулано да излезиш на протест. Колку време е потребно башка тие 6 месеци. Е тоа те прашувам цело време.
Јас моето си го кажувам на избори како и сите полнолетни граѓани со право на глас. Не одам јас на протести, митинзи и револуции. Така да одговорот кој го бараш би бил на денот на изборите. За кој би го дал мојот глас е тајна загарантирана со устав и закон но ете јавно ти кажувам дека на следните избори дали локални или парламентарни ке гласам за најрадикалната албанска партија што можам да ја најдам на списокот. Ако се појави и некоја бугарска со исто така радикални идеи можеби ке размислам дали за нив но сега засега тоа е мојот избор.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Ова што значи за тебе ....ама искрено да ми одговориш?
Тоа значи дека предходната власт не беше кадра да ги исполни законските обврски[DOUBLEPOST=1503238322][/DOUBLEPOST]
И Села формира. И ДУИ. Колку победници има? :)
ВМРО е победник, останатите мораа да се задоволат со формирање на влада[DOUBLEPOST=1503238341][/DOUBLEPOST]
Не заебаај. И ВМРО ДПМНЕ заедно со албанските гласови заедно има повеќе од СДСМ. Дури, ВМРО ДПМНЕ сама има повеќе гласови од СДСМ сама.
Добија пехар?[DOUBLEPOST=1503238420][/DOUBLEPOST]
Ти си глуп. Ко разговор на глуви. Јас не пишувам кој е премиер. Кој составил влада? Пишувам кој победил на изборите, кој освоил најмногу. 100 пати сум кажал, ама не читате, или „заборавате“.
Некни играше Вардар фудбал со Фенербахче. Победи или изгуби?
За шо се одржуваат изборите во Македонија?
 
L

Löwe

Гостин
Не заебаај. И ВМРО ДПМНЕ заедно со албанските гласови заедно има повеќе од СДСМ. Дури, ВМРО ДПМНЕ сама има повеќе гласови од СДСМ сама.
А ако Вмро имаше повторно 61 пратеник, а СДСМ 34, ќе формираше ли тогаш СДСМ влада заедно со ДУИ и Алијанса?
 
P

psychostasia

Гостин
Не не кажа тоа што те прашав, а не дека мене не ми одговара да прочитам. Како со чингел ти ги извадив зборовите дека 6 месеци е малце, пред тоа заклучивме дека и 3 месеци се малце. За очекување е од тебе дека и во следните 3 месеци нема со прст да мрдниш а не пак да излезиш на некаков протест пошто не се поминати тие 6 месеци. Ама никако да кажиш по колку време ке почниш да се сомневаш и евентулано да излезиш на протест. Колку време е потребно башка тие 6 месеци. Е тоа те прашувам цело време.
Јас моето си го кажувам на избори како и сите полнолетни граѓани со право на глас. Не одам јас на протести, митинзи и револуции. Така да одговорот кој го бараш би бил на денот на изборите. За кој би го дал мојот глас е тајна загарантирана со устав и закон но ете јавно ти кажувам дека на следните избори дали локални или парламентарни ке гласам за најрадикалната албанска партија што можам да ја најдам на списокот. Ако се појави и некоја бугарска со исто така радикални идеи можеби ке размислам дали за нив но сега засега тоа е мојот избор.
Си заклучил ти, којзнае што си заклучил. Јас едно пишам ти друго читаш. Ајт владе, не ми реплицирај нема да те читам веќе.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Ќе менуваме анкета about локалните или? Каков е планот бе бандити? :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
А ако Вмро имаше повторно 61 пратеник, а СДСМ 34, ќе формираше ли тогаш СДСМ влада заедно со ДУИ и Алијанса?
Ако ВМРО не направи најголеми криминали и задолжувања во историјата на Македонија и натера милион Македонци да се иселат додека третина население живее во сиромаштија и потроши стотици милијарди евра на гипс картон и стиропор.... ќе си имаше и денес влада
 
L

Löwe

Гостин
Ако ВМРО не направи најголеми криминали и задолжувања во историјата на Македонија и натера милион Македонци да се иселат додека третина население живее во сиромаштија и потроши стотици милијарди евра на гипс картон и стиропор.... ќе си имаше и денес влада
И да не му докурчеше на одредена Х личност од ДБК која прислушуваните материјали му ги достави на З.З.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.374
Си заклучил ти, којзнае што си заклучил. Јас едно пишам ти друго читаш. Ајт владе, не ми реплицирај нема да те читам веќе.
Нормално, шо ќе кажиш друго. Ако се обврзиш со цифра друг е муабетот, вака можиш да се вадиш како шо се вадеше до сега. Или дека е рано или режимот. Четири години без проблем ќе ги истуркаш со вакви изговори за на крај пак да си дојдиш на мојот и да се изјасниш на избори, ако имаш право на глас секако. Не рекле џабе дека со деца не се пија ракија. Салатата ќе ти ја изедат.[DOUBLEPOST=1503240608][/DOUBLEPOST]
А ако Вмро имаше повторно 61 пратеник, а СДСМ 34, ќе формираше ли тогаш СДСМ влада заедно со ДУИ и Алијанса?
Ке формираше ВМРО вака според тебе? Ете не мора 61, нека има плус десет од картите.[DOUBLEPOST=1503240744][/DOUBLEPOST]
Ако ВМРО не направи најголеми криминали и задолжувања во историјата на Македонија и натера милион Македонци да се иселат додека третина население живее во сиромаштија и потроши стотици милијарди евра на гипс картон и стиропор.... ќе си имаше и денес влада
И 500000 фантоми. Нив стално ги забораваш.[DOUBLEPOST=1503240885][/DOUBLEPOST]
Ќе менуваме анкета about локалните или? Каков е планот бе бандити? :D
Рано е за локални. Да не не им испадни математиката на СДСМ па да се менува датумот неколку пати. Не дека им е прв пат.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Добија пехар?
Благодарница за учество ;)[DOUBLEPOST=1503241990][/DOUBLEPOST]
А ако Вмро имаше повторно 61 пратеник, а СДСМ 34, ќе формираше ли тогаш СДСМ влада заедно со ДУИ и Алијанса?
А така. ВМРО ДПМНЕ е победник ако има 61 пратеник? Во секој друг случај не е.
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.402
Поени од реакции
7.851
Во Валандово изгледа неуспешен ќе испадне референдумот.
Шо значи ова?


Иначе намерно не се открива бројот на мигранти шо треба да ги вдомиме, зависи од резултатот на локалните избори, во сите локални самоуправи каде ќе добие ДПМНЕ ќе се градат населби за мигранти од минимум 10к, онаму каде што ќе победи СДСМ помалку.

Локалните општински комитети на ДПМНЕ веројатно ќе ги претворат во прифатни центри за мигранти, а пак општинските организации на СДСМ се планира да бида мигрантски мензи.

Ете, арно вели мирка по писанијата дека со дип стејт нема заебнација.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom