Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
P

psychostasia

Гостин
Бог да чува си. 51 (не 59) е најмногу. Освои ли некој повеќе на изборите? Не биди ко мува здодевен.
Грујо ли е премиер? Хорхе ти кажувам и 59 да имаш освоено пак нема да можеш да направиш влада, не реков дпне дека освоиле толку. Вака со сила да сакаш не можеш да се правиш глуп.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.035
Поени од реакции
21.599
@Ѓорѓи Н. Ох боже. Хорхе не ти е рамен.
Ѓорѓија едно исто верглаш цело време. Заев изгуби, уставот не го почитуваат, вмро победи, заев лаже. Досаден си со тоа мајке му, помири се и врати се во реалност дека со 59 пратеници не може да кажеш дека си победник. Помири се Ѓорѓија, ајде полесно ќе ти биде, ќе се вратиш во реалноста каде што заев ти е премиер и дпне шири паника.
До кога бе вака со детски муабети. Ајде прво почни да правиш разлика помеѓу победа на избори и можност за составување на влада. Не е тоа една те иста работа. Тоа како прво.
Како второ Ѓорги е во право колку тебе тоа да не ти се допаѓа. СДСМ изгуби на овие избори затоа што освои помалце пратенички мандати на изборите и тоа е тоа. Да си седеше на збор ке си дадеше оставка како што вети но ете не си седеше на зборот. Дали тебе ти одговара човек кој не си седи на јавно даден збор или со други зборови лажго да ти ја води државата е сосема друго прашање. Сигурно во приватниот живот многу сакаш да се дружиш со луѓе кои во очи те лажат. Тоа сака тој цело време да ти каже, не дека не сфативте и сами досега ама пусто его.
И дај бе се одлучи за цифрата? Што е толку тешко па вртиш одоколу цело време. Колку време треба да помини за ти да почнеш да се сомневаш во владата кој ја води човек кој јавно не си седи на зборот и отворено лаже. 6 месеци е малце тоа го кажа. Колку е веќе многу. Година, две , три ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Бог да чува си. 51 (не 59) е најмногу. Освои ли некој повеќе на изборите? Не биди ко мува здодевен.
За разлика од предходни избори, ВМРО падна од 61 пратеник на 51 (пад за 10 пратенички места или минус 17%) додека СДСМ од 34 скокна на 49 (пораст за 15 пратенички места или плус 45%)
ВМРО е партија во опаѓање а СДСМ во раст, и така ќе биди се додека ВМРО не се реформира темелно и од корен
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
До кога бе вака со детски муабети. Ајде прво почни да правиш разлика помеѓу победа на избори и можност за составување на влада. Не е тоа една те иста работа. Тоа како прво.
Како второ Ѓорги е во право колку тебе тоа да не ти се допаѓа. СДСМ изгуби на овие избори затоа што освои помалце пратенички мандати на изборите и тоа е тоа. Да си седеше на збор ке си дадеше оставка како што вети но ете не си седеше на зборот. Дали тебе ти одговара човек кој не си седи на јавно даден збор или со други зборови лажго да ти ја води државата е сосема друго прашање. Сигурно во приватниот живот многу сакаш да се дружиш со луѓе кои во очи те лажат. Тоа сака тој цело време да ти каже, не дека не сфативте и сами досега ама пусто его.
И дај бе се одлучи за цифрата? Што е толку тешко па вртиш одоколу цело време. Колку време треба да помини за ти да почнеш да се сомневаш во владата кој ја води човек кој јавно не си седи на зборот и отворено лаже. 6 месеци е малце тоа го кажа. Колку е веќе многу. Година, две , три ?
Грујо 11 години лажеше и крадеше и никој од вас не се посомнева во него?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Грујо ли е премиер? Хорхе ти кажувам и 59 да имаш освоено пак нема да можеш да направиш влада, не реков дпне дека освоиле толку. Вака со сила да сакаш не можеш да се правиш глуп.
Ти си глуп. Ко разговор на глуви. Јас не пишувам кој е премиер. Кој составил влада? Пишувам кој победил на изборите, кој освоил најмногу. 100 пати сум кажал, ама не читате, или „заборавате“.
Некни играше Вардар фудбал со Фенербахче. Победи или изгуби?
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Ти си глуп. Ко разговор на глуви. Јас не пишувам кој е премиер. Кој составил влада? Пишувам кој победил на изборите, кој освоил најмногу. 100 пати сум кажал, ама не читате, или „заборавате“.
Некни играше Вардар фудбал со Фенербахче. Победи или изгуби?
Сите признаваме победивте, дпмне е победник на изборите. Подобро ќе спиеш сега?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
За разлика од предходни избори, ВМРО падна од 61 пратеник на 51 (пад за 10 пратенички места или минус 17%) додека СДСМ од 34 скокна на 49 (пораст за 15 пратенички места или плус 45%)
ВМРО е партија во опаѓање а СДСМ во раст, и така ќе биди се додека ВМРО не се реформира темелно и од корен
Во ред. Тоа се исто потврдени бројки. Ама не го менува исходот на последните избори.
 
P

psychostasia

Гостин
До кога бе вака со детски муабети. Ајде прво почни да правиш разлика помеѓу победа на избори и можност за составување на влада. Не е тоа една те иста работа. Тоа како прво.
Како второ Ѓорги е во право колку тебе тоа да не ти се допаѓа. СДСМ изгуби на овие избори затоа што освои помалце пратенички мандати на изборите и тоа е тоа. Да си седеше на збор ке си дадеше оставка како што вети но ете не си седеше на зборот. Дали тебе ти одговара човек кој не си седи на јавно даден збор или со други зборови лажго да ти ја води државата е сосема друго прашање. Сигурно во приватниот живот многу сакаш да се дружиш со луѓе кои во очи те лажат. Тоа сака тој цело време да ти каже, не дека не сфативте и сами досега ама пусто его.
И дај бе се одлучи за цифрата? Што е толку тешко па вртиш одоколу цело време. Колку време треба да помини за ти да почнеш да се сомневаш во владата кој ја води човек кој јавно не си седи на зборот и отворено лаже. 6 месеци е малце тоа го кажа. Колку е веќе многу. Година, две , три ?
Немај гајле, јас ќе излезам на протест и пред овие ко што сум излегол пред дпне ако не ми чини нешто, туку ти кога ќе отвореше очи да видиш дека грујо во очи будала те правеше и уште те прави?

@Ѓорѓи Н. Друго нешто имаш да кажеш освен заев лаже оти не даде оставка?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Сите признаваме победивте, дпмне е победник на изборите. Подобро ќе спиеш сега?
Па се кажува дека народот одлучил да има промена на власта, што не е точно. Бројките велат дека не е така. И слични „констатации“ кои не одговараат на изборните резултати.[DOUBLEPOST=1503235062][/DOUBLEPOST]
@Ѓорѓи Н. Друго нешто имаш да кажеш освен заев лаже оти не даде оставка?
Прашај. Се што не ти е јасно, ќе ти објаснам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.035
Поени од реакции
21.599
Немај гајле, јас ќе излезам на протест и пред овие ко што сум излегол пред дпне ако не ми чини нешто, туку ти кога ќе отвореше очи да видиш дека грујо во очи будала те правеше и уште те прави?
Е тоа де , тоа те прашувам цело време. По колку време ти ке заклучиш дека е време за на протест пошто си незадоволен или така нешто?
Не правиме тука муабет за Груевски туку за актуелниот Премиер кој ти се допаѓало тоа или не не си доседи на јавно искажан збор и истиот го прегази или со други зборови во очи те прави будала и те лажи.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Во ред. Тоа се исто потврдени бројки. Ама не го менува исходот на последните избори.
Да, најмногу гласови освои ВМРО, влада формира СДСМ
и тоа не се менува
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.035
Поени од реакции
21.599
Грујо 11 години лажеше и крадеше и никој од вас не се посомнева во него?
Ти се посомнева ?
А се сомневаш во Заев. Да те потсетам и тебе дека тој е човекот кој покрај се друго јавно вети нешто и не си доседи на зборот. Можеби тоа за обичните смртници и не е некој голем грев но за човек кој ја води државата не е баш мала работа. Ако излажа за тоа, за што ли друго има излажано и допрва ке лажи кога неговиот збор не вреди не пет пари.
 
P

psychostasia

Гостин
Е тоа де , тоа те прашувам цело време. По колку време ти ке заклучиш дека е време за на протест пошто си незадоволен или така нешто?
Не правиме тука муабет за Груевски туку за актуелниот Премиер кој ти се допаѓало тоа или не не си доседи на јавно искажан збор и истиот го прегази или со други зборови во очи те прави будала и те лажи.
Ти кажав бе владе македонски, ама не ти одговара така да прочиташ. После било каков режим потребно е време да се искоренат метастазите што ги има посеано за да се направат крупни промени. Немам јас временски рамки, ако направат нешто лошо пак ќе бидам на улица и против овие.
А сега ти кажи ми кога ќе се свестеше дека Грујо те прави будала во очи?
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Народот одлучи за смена на власта. сдсм и албанските партии заедно освоија повеќе гласови отколку дпмне.
Значи повеќе народ не гласал за дпмне.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom