Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
A shto, trbe kureto ke ti porasne ako gi zatvorat kriminalcite?
Да, за тебе ќе го наменам.

Инаку , сите тие криминали, изживувања, местење избори, одење против волјата на сопствениор народ, уцени , закани, местенки, убиства.. и тоа во цели 11 години мислам дека секој паметен едвај го чека моментот кога правдата ќе ги стаса скапаниците.[DOUBLEPOST=1503037311][/DOUBLEPOST]Незнам само зошто и се смеете на Бети?
Па таа уште од бебе и купувале версаче, така е навикната.
Ти ебам тоа стоките бездушни еј, бетер од турско време, народот робува за копилињата да живеат живот како од бајките, се да им ебам, правдата мора да ги стигне!
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Ти ебам тоа стоките бездушни еј, бетер од турско време, народот робува за копилињата да живеат живот како од бајките, се да им ебам, правдата мора да ги стигне!
Народот си добива тоа што си бара. 10 години на избори. А како тргнаа дури и ќе гинеа сиромашните за нив. Среќа не им искочи математиката.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Да, многу пари се давани за проекти и хонорари, милиони евра наши пари чини ова нефункционално чудо.Од бесплатни, тодорофф ги направи 250 по лице.
Можда и овој вакуум може да се реши релативно безболно со постоечките. Ако не...Овде треба да има кривична и материјална одговорност од лицата од ФЗО и МЗ, вклучени во оваа ујдурма.
Иако ова е повеќе тема за форум здравство и ИТ сектор.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Народот си добива тоа што си бара. 10 години на избори. А како тргнаа дури и ќе гинеа сиромашните за нив. Среќа не им искочи математиката.
Тоа е , глуп народ а силна држава.
Среќа што не успеа да ги намести и овие избори копилето па го изеде курот.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Па што не истуркаа тогаш еден добар проект како што треба. Кои тоа крупни проекти ги направи дпмне. СК 2014?
Или туркаа пари по џебовите па немаа време и за проекти.
Истуркаа проекти.
Сети се само кој го воведе ДДВ, фискализацијата, префрлање на платниот промет од СОК во банките, па стадионот, спортската сала, многу спортски сали, многу локални патишта, па автопати кои оваа влада треба да ги доврши. Па и здравствената картичка, екстерно тестирање, мој термин... Ако некои проекти не се завршиле, треба идните влади да работат за дозавршување, усовршување. Држава не се гради од почеток со секоја нова влада.[DOUBLEPOST=1503042387][/DOUBLEPOST]
Иначе у реду е ова Жокса што дава предлози треба картичките да се вака, да се онака, само што не даваше такви предлози до пред избори, се прашувам зошто.
Се надевам дека мене ми се обраќаш. Како и обично, иронично.
Не е убаво кога се разговара со „зла крв“. Воопшто не ми е тоа целта. Како да давам предлози кога не се разговарало за тоа. Вчера излезе како тема во државава.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Екстерното тестирање беше осудено од сите професори кога го воведоа. Тоа што вморонските професори го величеа како мега проект не значи дека било.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Па и здравствената картичка, екстерно тестирање, мој термин...
не знам дали се правиш насила или така ти чини. Системот со здр. картички е пропаднат, не е делумно успешен или започнат па да продолжи. -пропаднат, за милиони евра, двојно наплатен.
како и едношалтерскиот и непотребното екстерно и ред други за кои одвоија милиони евра наши пари.
Нели треба да има кривични и материјални за раководните и одговорни од Фондот и Министерството?
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Па кажи, цитирај закон кој не е почитуван во разрешување на Зврлевски
Јас не реков дека е незаконски, туку дека има сомнеж од одредени кругови. Треба соодветна институција да го реши тоа. Да нема простор за раскол во државава.
А ти и за Таљат тврдиш дека е законски избран. Што да правиме муабет појќе.[DOUBLEPOST=1503044131][/DOUBLEPOST]
Екстерното тестирање беше осудено од сите професори кога го воведоа. Тоа што вморонските професори го величеа како мега проект не значи дека било.
ОК, но треба да се движат работите напред. Да се модифицира, да се најде алтернатива, итн... Не е решение само да се укинува нешто. Треба а се подобруваат работите.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945
ОК, но треба да се движат работите напред. Да се модифицира, да се најде алтернатива, итн... Не е решение само да се укинува нешто. Треба а се подобруваат работите.
Па зошто не ја подобривте? Кажи која услуга, и тоа бесплатна, што ја овозможува ирската здравствена картичка можеше да се добие со нашата?

http://www.hse.ie/eng/services/list/1/schemes/mc/about/
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.760
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Па зошто не ја подобривте? Кажи која услуга, и тоа бесплатна, што ја овозможува ирската здравствена картичка можеше да се добие со нашата?
Можете ли да разговарате нормално? Што да подобрувам јас? Јас не сум бил во ниедна власт. Ниту некој на државна или партиска позиција. Јас сум „обичен“ граѓанин.
Целта на картичката не е овозможување на бесплатни или не знам какви услуги. Целта е да се добиваат податоци (историја) на пациентите, да закажуваат прегледи и сл. ..... Дури и не мора да има таква картичка, но мора да се направи таков систем кој може и по матичен број да се врши евиденцијата, или друг број ако не смее по матичен, но еднозначен за секој граѓанин.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945
Можете ли да разговарате нормално? Што да подобрувам јас? Јас не сум бил во ниедна власт. Ниту некој на државна или партиска позиција. Јас сум „обичен“ граѓанин.
Целта на картичката не е овозможување на бесплатни или не знам какви услуги. Целта е да се добиваат податоци (историја) на пациентите, да закажуваат прегледи и сл. ..... Дури и не мора да има таква картичка, но мора да се направи таков систем кој може и по матичен број да се врши евиденцијата, или друг број ако не смее по матичен, но еднозначен за секој граѓанин.
Не знам како не согледуваш дека нашата здравствена картичка беше необмислен и бескорисен полупроизвод кој некој сакаше да ни го претстави како готов производ.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Абе овие ептен биле упорни да ги прават Аеродромци будали....

http://kurir.mk/republika/skopje/foto-ova-e-lokatsijata-na-koja-ke-se-gradat-kampovi-za-begaltsi-vo-aerodrom/

АЛО БЕ КУР(ТОН)И-р!!! НЕ Е ОВА ОПШТИНА ЗРНОВЦИ ЕБАТЕ ИДИОТИТЕ!!!!
zosto be, sto ke im fali vo Aerodrom, mislam podobro tamu ke se adaptiraat nego vo zrnovci, jas duri mislam deka Aerodrom, Centar, Vodno i slicni naselbi bi bile bas po merka, sto kur ke pravat vo Zrnovci.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не знам како не согледуваш дека нашата здравствена картичка беше необмислен и бескорисен полупроизвод кој некој сакаше да ни го претстави како готов производ.
Во ред. Батали ја картичката. Прочитај го последниот дел од мојот претходен напис... тоа сакам да се реализира во државава. Не од СДСМ, не од ВМРО ДПМНЕ, итн... туку од државата, во следниве години.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945
Во ред. Батали ја картичката. Прочитај го последниот дел од мојот претходен напис... тоа сакам да се реализира во државава. Не од СДСМ, не од ВМРО ДПМНЕ, итн... туку од државата, во следниве години.
А дали сакаш оној кој ни продаде полупроизвод како готов производ да одговара за измама? Одовори со да или не.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom