Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
C

cige

Гостин
грешка си, има доказ ама во нашиот правосуден систем се уште нема осуден на база разговор.. а од друга страна по нашиот закон одговара и тој што дава и тој што прима мито... а во ЕУ е сега друго, види си на интернет како е осуден словенскиот европратеник Зоран Талер...
.. и ајде кажи дали не е мутна работа што општина Струмица легаализира огромна дивоградба изградена ПО крајниот рок за легаализација ?? .. а Шилегов се пени по медиуми за Латас и неговата куќа во Зелениково... ај бар малку биди реален и кажи, му се може на Заев, има подршка од амбасади, а Зврле и судиите се одамна уплашени...
Сељак како Шилегов еднаш се раѓа
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.707
Поени од реакции
11.967
Бегај бе декстер. Да не сакаш да ти се извинам дека ти го навредив идолот...
Единствен идол кој го имам е вечниот критичар.

Било која навреда од твоја страна, или од било чија страна, кон вечниот критичар, доаѓа како амин за повеќе критики во сегашно и во идно време.

Како некој кој затвора телевизии, весници, не поднесува критики и отворени и јавни дебати, пастирот на мене лично не ми делува како обожавател на вечниот критичар, но и зајко кукурајко со затворената дебата за договорот за добрососедски односи со татарите исто така не ми делува баш како обожавател на вечниот критичар.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Па, според последниот попис одржан во Македонија во 2002 година, над 64% од населението, поточно 1.297.981 личност - вклучувајќи ме и мене лично - сме се` декларирале како Македонци, а мајчиниот јазик кој го говориме, е македонскиот јазик.

Не знам колку се упатени американските конгресмени, сенатори, и самиот Џес Бејли во овие статистики.
И во Италија се декларираат Италијанци што не значи дека не се Латини.
Туку да се вратиме кај нас, Македонците значи не се Словенски народ? Јазикот не е еден од Словенските јазици?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Тоа се веќе муабети кои што ќе излезат многу надвор од темава, отвори посебна тема па ќе правиме муабет...
тоа значи дека немаш или не знаеш, ај да пробаме друго, знаеш ли дека историски споредбено голи оток е како идеја и концепт најблизок на идеите и концептот на Груевски и раководството на ВМРО?
ако си изучувал историја лесно ќе ги најдеш паралелите, ако не пак ќе се вадиш со финтата “друг муабет, не е ова место за таква дискусија...“ и останати опрадвувања од типот “учителке ако може денес да не ме станувате не сум научил оти бев настинат....
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.707
Поени од реакции
11.967
И во Италија се декларираат Италијанци што не значи дека не се Латини.
Туку да се вратиме кај нас, Македонците значи на се Словенски народ? Јазикот не е еден од Словенските јазици?
И францускиот, шпанскиот и португалскиот јазик исто така имаат латинско потекло, но сепак Французите себеси се нарекуваат Французи - а истовремено се сметаат и за потомци на Галите, а јазикот кој го говорат го нарекуваат француски јазик, Шпанците себеси се нарекуваат Шпанци, а јазикот кој го говорат го нарекуваат шпански јазик, Португалците себеси се нарекуваат Португалци, а јазикот кој го говорат го нарекуваат португалски јазик.

Јазикот кој Бразилците го говорат е португалскиот јазик - и тие самите го признаваат како таков, но себеси се декларираат како Бразилци.

А тек па за Мексиканците, Гватемалците, Панамците, Колумбијците, Венецуелците, Аргентинците и бројни други латиноамерикански народи што да се каже ?

Го говорат шпанскиот јазик, но воопшто не се декларираат себеси како Шпанци по националност.

Па сега направи си математика кој народ е мнозинство во Македонија и кој јазик го говори, и не заборавај да го известиш другар ти Џес Бејли за резултатот до кој ќе дојдеш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Па, според последниот попис одржан во Македонија во 2002 година, над 64% од населението, поточно 1.297.981 личност - вклучувајќи ме и мене лично - сме се` декларирале како Македонци, а мајчиниот јазик кој го говориме, е македонскиот јазик.

Не знам колку се упатени американските конгресмени, сенатори, и самиот Џес Бејли во овие статистики.
Вo 1971 како македонци се изјасниле 71,2% население (а како албанци 13%)
Во 2002 како македонци се изјасниле 64,18“ население (а како албанци 25,17%)
значи за 30 години процент на македонци се намалил за 7 а на албанци се зголемил за 12)

И тоа се податоци стари веќе 15 години.......
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.239
Поени од реакции
12.898
тоа значи дека немаш или не знаеш, ај да пробаме друго, знаеш ли дека историски споредбено голи оток е како идеја и концепт најблизок на идеите и концептот на Груевски и раководството на ВМРО?
ако си изучувал историја лесно ќе ги најдеш паралелите, ако не пак ќе се вадиш со финтата “друг муабет, не е ова место за таква дискусија...“ и останати опрадвувања од типот “учителке ако може денес да не ме станувате не сум научил оти бев настинат....
Знам, ВМРО користеа различни методологии од болшевиците(СССР).

А за останатото, не е место за таква дискусија бидејки ќе требаше да почнеме муабет за случувањата од 1980 да се до 1992..
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.707
Поени од реакции
11.967
Вo 1971 како македонци се изјасниле 71,2% население (а како албанци 13%)
Во 2002 како македонци се изјасниле 64,18“ население (а како албанци 25,17%)
значи за 30 години процент на македонци се намалил за 7 а на албанци се зголемил за 12)

И тоа се податоци стари веќе 15 години.......
Е па, додека не се ажурираат тие податоци со понови податоци, последните ажурирани податоци се третираат како веродостојни.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
... наредба потпишана од страна на претседателот на САД, која може да биде отповикана не само од истиот претседател кој ја потпишал... не го минимизирам признавањето на Македонија под уставното име од страна на САД, туку самите американски конгресмени и сенатори...
Си мислам да беше друг народ (читај по желба шипци) , и стварно да им беа непријател, ќе се утепаа за да си направат пријатели и наклонети една веле сила како сад.

Ние или некои од нас, и на веке пријатели ќе сумљаме, ке минимизирање, ке бараме маани, да може да си ги направиме непријатели најарно работава :)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Единствен идол кој го имам е вечниот критичар.

Било која навреда од твоја страна, или од било чија страна, кон вечниот критичар, доаѓа како амин за повеќе критики во сегашно и во идно време.

Како некој кој затвора телевизии, весници, не поднесува критики и отворени и јавни дебати, пастирот на мене лично не ми делува како обожавател на вечниот критичар, но и зајко кукурајко со затворената дебата за договорот за добрососедски односи со татарите исто така не ми делува баш како обожавател на вечниот критичар.
Со секое "зајко кокорајко" си поблиску до вечниот скут на семоќниот патор на небото и фиром.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
И францускиот, шпанскиот и португалскиот јазик исто така имаат латинско потекло, но сепак Французите себеси се нарекуваат Французи - а истовремено се сметаат и за потомци на Галите, а јазикот кој го говорат го нарекуваат француски јазик, Шпанците себеси се нарекуваат Шпанци, а јазикот кој го говорат го нарекуваат шпански јазик, Португалците себеси се нарекуваат Португалци, а јазикот кој го говорат го нарекуваат португалски јазик.

Јазикот кој Бразилците го говорат е португалскиот јазик - и тие самите го признаваат како таков, но себеси се декларираат како Бразилци.

А тек па за Мексиканците, Гватемалците, Панамците, Колумбијците, Венецуелците, Аргентинците и бројни други латиноамерикански народи што да се каже ?

Го говорат шпанскиот јазик, но воопшто не се декларираат себеси како Шпанци по националност.

Па сега направи си математика кој народ е мнозинство во Македонија и кој јазик го говори, и не заборавај да го известиш другар ти Џес Бејли за резултатот до кој ќе дојдеш.
Сите тие се сметаат за латински народи, и латинска група јазици.
Но за нас е муабетот...

Македонците не биле дел од словенска група народи? Од која тогаш?
Јазикот е или не е дел од словенските јазици.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.239
Поени од реакции
12.898
Сите тие се сметаат за латински народи, и латинска група јазици.
Но за нас е муабетот...

Македонците не биле дел од словенска група народи? Од која тогаш?
Јазикот е или не е дел од словенските јазици.
Македонскиот јазик е дел од словенските јазици, а во Македонија се збори македонски јазик и во македонија живее дел од словенската група народи што се нарекуваат македонци...

Сега кај некои проблемот е што не го признаваат македонскиот јазик и македонците како националност...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.707
Поени од реакции
11.967
Си мислам да беше друг народ (читај по желба шипци) , и стварно да им беа непријател, ќе се утепаа за да си направат пријатели и наклонети една веле сила како сад.

Ние или некои од нас, и на веке пријатели ќе сумљаме, ке минимизирање, ке бараме маани, да може да си ги направиме непријатели најарно работава :)
Слободно барај си непријатели ако ти испотребале, но барем немој лицемерите да ги нарекуваш пријатели, ова важи не само за САД, туку и за било која друга држава која ја признала Македонија под уставното име, а која во пракса повеќе ни` одмогнала отколку што ни` помогнала како држава.

Сите тие се сметаат за латински народи, и латинска група јазици.
Но за нас е муабетот...

Македонците не биле дел од словенска група народи? Јазикот е или не е дел од словенските јазици.
Е добро де, можеби се латински народи, но САД не ги нарекуваат латинци - тоа дури и се смета за расистички израз во САД, или барем до неодамна така го третираа, туку ги нарекуваат Мексиканци, Венецуелци, Колумбијци, Аргентинци итн.

По логика на нештата, би требало и Македонците да ги нарекуваат Македонци, а не Словени. Во спротивно, нека го применуваат истиот третман и за Бугарите, Србите, Хрватите, Бошњаците, Русите и за сите останати народи кои говорат јазици од словенско говорно подрачје, а сепак не се декларираат себеси како Словени по националност.

Со секое "зајко кокорајко" си поблиску до вечниот скут на семоќниот патор на небото и фиром.
Можеби ти така гледаш на работите, мене не ме интересира од која канализациска цевка доаѓа изметот, се додека смрди, не сакам да го мирисам.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Македонскиот јазик е дел од словенските јазици, а во Македонија се збори македонски јазик и во македонија живее дел од словенската група народи што се нарекуваат македонци...

Сега кај некои проблемот е што не го признаваат македонскиот јазик и македонците како националност...
Македонците што се ако не од словенска група народи - словени?
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Замислувам но замисли и ти дека истите тие припаднички на понежниот пол поголем дел од работното време го поминуваа во WC, па мораше да се најде начин тоа да се регулира на најбезболен начин. За секое зошто има затоа. Не било тоа туку така воведено. Не е тоа државно па ајде ке се куропецаме на работа.
Да поприлично сум запознаен и со стапчето и со условите на работа во тие текстилни фабрики кои ако можеш да забележиш од кога се отвори Кромберг нагло почнаја да се гаснат и да се затвораат баш поради лошите услови за работа, малата плата итн итн. Е сега во Кромберг нема стапче ама има лента , норма и откази па ако некоја е ојдена со намера работното време да го врви во WC наместо да работи нема долго да опстани таму. А условите и платите споредено со текстилните фабрики се каде каде подобри па ете изгледа не им се моча до толку па така нема потреба од стапче.

Така е, не се тие дел од привилегираната каста на партиски војници од кои воглавно е составена јавната администрација, па платени со народни пари во работно време да се занимаваат со лични, партиски и не знам уште какви не активности, ако биле сигурно немало да шијат на машина.
Друго, не знам дали забележа, ама во еден релативно краток пост, покажа дека иако проблемот постоел, ако не ист тогаш сличен, еве самиот наведе пример, е решен на прилично цивилизиран начин. Без стапче и сл изживувања.
Не знам дали си имал прилика да работиш некаде, каде што кога ќе добиеш работна задача, многу ретко имаш потреба од консултација со претпоставен, имаш компаниски систем со бази на податоци и каде што секоја една операција е опишана до детал со компаниска процедура. Се што треба да направиш е на крај од смена во извештајот да наведеш што и како е направено, по процедура или не, и ако нешто е надвор од пропишаното да се образложи.
Се друго што се однесува на работна дисциплина, презентација и сл исто така во писмена форма се регулира по процедура и има тек на настани кои на крај водат до отказ. Нема стапчиња, никој не пражува за партија и сл. Блесава работа.

Со самото дебатирање во врска со тој договор и гласањето на секој поединчено за тој договор доволно јасно кажува кој што мисли за него и не гледам никаква потреба за дополнително доизјаснување околу тоа освен некој ако сака на своја рака да си се доискажи.
Двојното државјанство не е нелегално или противзаконите така да нема што тоа некој да се изјаснува од позиција на бугарски државјанин или македонски пошто ги има и двете истовремено и се додека тоа е легално не гледам никаков проблем околку тоа. А и каква врска има тоа со било што. Ако има само македонско државјанство и гласа за договорот тогаш што?
Тоа е бе уникатен аспект од кој треба да се толкува, како нема потреба?!
Народен пратеник во Собрание на РМ, со тоа и МКД државјанин, значи живее и работи тука, но има и Бугарско државјанство, кое ако веќе не го користи за работа во странство, тогаш мора да се чувствува како Бугарин?
Ако веќе е тука пратеник, нема потреба од БГ пасош поради егзистенцијални причини, која е другата логика да го има ако не се чувствува како Бугарин?
Реков, уникатен аспект и мора секој еден да се бара ако не пред камера, бар телефонски да даде изјава, во спротивно нека тужи за клевета па нека покаже на суд дека не поседува БГ државјанство.
Прилично едноставно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom