Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 април 2008
Мислења
10.707
Поени од реакции
11.967
Македонците што се ако не од словенска група народи - словени?
Е добро де, и американците немаат ништо американско во нив, па дури и англискиот јазик кој го говорат не е нивен, туку спаѓа во групата на германски јазици, па сепак себеси се нарекуваат американци и очекуваат целиот свет да ги нарекува така, иако населуваат помалку од 1 третина од целокупната територија на американскиот континент.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.239
Поени од реакции
12.898
Македонците што се ако не од словенска група народи - словени?
Добро бе, во ред е, во Република Македонија живеат словени, во пиринска македонија(Бугарија) живеат словени, во егејска македонија живеат грци...

Што е разликата помеѓу словените во Република Македонија и оние во Пиринска Македонија (Бугарија)?
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Слободно барај си непријатели ако ти испотребале, но барем немој лицемерите да ги нарекуваш пријатели, ова важи не само за САД, туку и за било која друга држава која ја признала Македонија под уставното име, а која во пракса повеќе ни` одмогнала отколку што ни` помогнала како држава.



Е добро де, можеби се латински народи, но САД не ги нарекуваат латинци - тоа дури и се смета за расистички израз во САД, или барем до неодамна така го третираа, туку ги нарекуваат Мексиканци, Венецуелци, Колумбијци, Аргентинци итн.

По логика на нештата, би требало и Македонците да ги нарекуваат Македонци, а не Словени. Во спротивно, нека го применуваат истиот третман и за Бугарите, Србите, Хрватите, Бошњаците, Русите и за сите останати народи кои говорат јазици од словенско говорно подрачје, а сепак не се декларираат себеси како Словени по националност.



Можеби ти така гледаш на работите, мене не ме интересира од која канализациска цевка доаѓа изметот, се додека смрди, не сакам да го мирисам.
Ако не разбра ти си тој што од пријатели сакаш непријатели да видиш. Па не сме виделе доволно ќар, па не било ни важно, па што уште не.

Не ми одговори Македонците се или не се словенска група ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Е па, додека не се ажурираат тие податоци со понови податоци, последните ажурирани податоци се третираат како веродостојни.
земање на само еден податок во низата не значи ништо, попис не се прави да се види моментална состојба, туку во која насока се движи општеството и државата и кои чекори треба да се превземат.
Не е тоа само број на население по нација, туку се гледаат и многу други работи, старосна структура, наталитет, морталитет, миграции, вработени по сектори број на домаќинства по селата..... и тие се споредуваат со предходни за да се предвидат идни бројки.
Тој кој не ги следи резултатите од попис од пред 30-40 години со сегашните, нема никаква слика за состојбата.[DOUBLEPOST=1500842838][/DOUBLEPOST]
Знам, ВМРО користеа различни методологии од болшевиците(СССР).

А за останатото, не е место за таква дискусија бидејки ќе требаше да почнеме муабет за случувањата од 1980 да се до 1992..
не си учел и не знаеш
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Е добро де, и американците немаат ништо американско во нив, па дури и англискиот јазик кој го говорат не е нивен, туку спаѓа во групата на германски јазици, па сепак себеси се нарекуваат американци и очекуваат целиот свет да ги нарекува така, иако населуваат помалку од 1 третина од целокупната територија на американскиот континент.
уште нема одговор. како да е срамота да си словен работава лелее..

а голема лага е тоа дека Бејли не ословувал (само) како Словени а не Македонци. Просто со сила од убави ги правите за никаде работиве.

еве послееден негов твит:

Jul 21 Congrats to the Macedonian American Alumni Association (MAAA) for a great assembly yesterday & to Miso Dokmanovic who was elected president.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.239
Поени од реакции
12.898
Да се надоврзам за паралелата што ја спомна, голи оток постоел за чистка на политичките неистомисленици... Овде правам прекин на паралелата.
Во СФРЈ тие чистки се покажале добри, го одржувале системот во живот подолго време...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
А шо е толку срамота за вмороните да се каже дека се Словени, а анални оргазми доживљаваат на Путин и Русија?

И после некој Бејли, Сорос им се криви...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.707
Поени од реакции
11.967
Ако не разбра ти си тој што од пријатели сакаш непријатели да видиш. Па не сме виделе доволно ќар, па не било ни важно, па што уште не.

Не ми одговори Македонците се или не се словенска група ?
Јас Македонците ги сметам пред се` за Македонци, потоа за Балканци, и на крај за европејци.

Инаку, ако сакаш да си играш на картата на етничкото потекло и јазикот, моите родители потекнуваат од југозападна Македонија, каде што се населиле Берзитите, односно Брсјаците, кои дошле од источна Германија, западна Чешка и југозападна Полска, во истиот период кога старите Словени мигрирале од Карпатите.

Баш пред неколку месеци моја прва братучедка го носеше синот во приватна лабораторија за да му направат генетичко испитување за да откријат зошто е слабокрвен, исто како што и јас бев слабокрвен кога бев мал. Резултатите покажаа дека детето има гени слични како тие на Берзитите, односно Брсјаците, кои исто така како деца се слабокрвни.

Но тоа на мене апсолутно ништо не ми менува, јас и понатаму себеси се сметам за Македонец по националност, а јазикот кој го говорам го сметам за македонски јазик, а ако САД и Џес Бејли навистина се толкави пријатели на Македонија, очекувам во најмала рака да не` нарекуваат Македонци, а не Словени, а нашиот јазик да го нарекуваат македонски јазик, исто како што и ние ги нарекуваме нив американци, иако немаат ништо американско во нив, бидејќи сите се потомци на имигранти дојдени од Европа - бидејќи домородците ги покосија како што раниот мраз ја покосува жетвата - и иако јазикот кој го говорат е англискиот јазик, кој не е американски јазик, туку припаѓа во групата на германски јазици.

земање на само еден податок во низата не значи ништо, попис не се прави да се види моментална состојба, туку во која насока се движи општеството и државата и кои чекори треба да се превземат.
Не е тоа само број на население по нација, туку се гледаат и многу други работи, старосна структура, наталитет, морталитет, миграции, вработени по сектори број на домаќинства по селата..... и тие се споредуваат со предходни за да се предвидат идни бројки.
Тој кој не ги следи резултатите од попис од пред 30-40 години со сегашните, нема никаква слика за состојбата.
Се согласувам, но дали имаме понови официјални и службени податоци ?

уште нема одговор. како да е срамота да си словен работава лелее..

а голема лага е тоа дека Бејли не ословувал (само) како Словени а не Македонци. Просто со сила од убави ги правите за никаде работиве.

еве послееден негов твит:

Jul 21 Congrats to the Macedonian American Alumni Association (MAAA) for a great assembly yesterday & to Miso Dokmanovic who was elected president.
Нема причина за човек да се срами од своето потекло или од потеклото на јазикот кој го говори, но како што јас не ги нарекувам Џес Бејли и неговите сонародници поранешни колонисти или англиски имигранти или Германи, така очекувам и Бејли и неговите сонародници да не` нарекуваат нас Македонци, а не Словени.

Еве што велат другар ти Бејли и сенаторот Крис Марфи за тоа кој народ го сочинува мнозинското население во Македонија.

Од 48:30 до 51:35

https://www.foreign.senate.gov/hearings/nomination-09-17-14
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Да се надоврзам за паралелата што ја спомна, голи оток постоел за чистка на политичките неистомисленици... Овде правам прекин на паралелата.
то е една од заблудите на децата кои не знат историја и политика.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
@Dexter26 а пред да дојдат у Вевчани од Германија каде живееле Брсјаците? Со Вилијам Валас да не се бореле у Шкотска или ова е многу пред него?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.239
Поени од реакции
12.898
то е една од заблудите на децата кои не знат историја и политика.
Да, заблуда е, ако правиш споредба со систем во кој пратениците работеле за државата и систем во кој пратениците работат против државата (ВМРО и СДСМ)...

За што бил наменет голи оток?
Луѓе кои што имале симпатии спрема лидер кој имал други планови со СФРЈ (Сталин)
Националисти
Црвена буржоазија
...

Попрецизирај се шо не ти е јасно?
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Јас Македонците ги сметам пред се` за Македонци, потоа за Балканци, и на крај за европејци.Инаку, ако сакаш да си играш на картата на етничкото потекло и јазикот, моите родители потекнуваат од југозападна Македонија, каде што се населиле Берзитите, односно Брсјаците, кои дошле од источна Германија, западна Чешка и југозападна Полска, во истиот период кога старите Словени мигрирале од Карпатите.Баш пред неколку месеци моја прва братучедка го носеше синот во приватна лабораторија за да му направат генетичко испитување за да откријат зошто е слабокрвен, исто како што и јас бев слабокрвен кога бев мал. Резултатите покажаа дека детето има гени слични како тие на Берзитите, односно Брсјаците, кои исто така како деца се слабокрвни.
Тебе сериозно ти е срам да се сметаш за Словен? Човече!
Културата не ли ти е словенска?
Јазикот не ли има словенско потекло?
Писмото на Кирил и Методиј - старо словенско.
Народот културата традициите - словенски.
Буквално нема ништо срамно во тоа.
Треба да си горд, тоа е нашето потекло и нашата култура.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom